Mail Adresi Bulma | En İyi 9 Yöntem

Mail adresi bulma işlemi, bir kişiye ulaşmanın en sağlıklı yollarından birisidir. Kendisine normal yollardan ulaşamadığınız bir kişiye veya kuruma, mail adresini bularak ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemler, aradığınız mail adresi bulma konusunda size fazlasıyla yardımcı olacak.

Mail Adresi Bulma Nedir?

Mail adresi bulma, bir kişinin veya kuruluşun mail adresini bulmak için kullanılan bir işlemdir. Bu işlem, kişilerin veya kuruluşların iletişim kurmak veya belirli amaçlar için mail adreslerini bulmak istedikleri durumlarda kullanılır.

Mail adresi bulma işlemi, internet araçları ve diğer araçlar kullanılarak gerçekleştirilebilir. İnternet araçları arasında arama motorları, sosyal medya platformları, iş ağları ve diğer online kaynaklar bulunur.

Mail Adresi Bulma Yöntemleri

Mail Adres Tahmin Edici

Bir kişinin veya kurumun mail adresini bulmak için mail adres tahmin edici sitelerden faydalanabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi mailmeteor adlı oluşumdur. Mailmeteor, bir kişinin ismini, soy ismini ve mail domain ismini girerek olası tüm mail adreslerini karşınıza çıkarır. Bunlardan en olası tahminler, genelde en yukarıda olanlardır. Size en mantıklı gelen birkaç tanesine mail atarak hesap tahmin ettiğiniz kişiye ait çıktığında, bu kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Fakat hepsine baştan aşağı mail atmamanızı öneririz. Çünkü böyle bir durumda bundan sonra atacağınız mailler, ilgili hesabın spam klasörüne düşebilir.

Bunu hallettikten sonra sırada mail göndereceğiniz e-posta adresini doğrulamak var. Bunun için breadcrumbs adlı siteden faydalanabilirsiniz. Bu site, bulduğunuz tahmini e-posta adreslerinin kullanımda olup olmadığını öğrenmenizi sağlar. Yapmanız gereken tek şey, tahmin ettiğiniz mail adresini boş olan kısma girip Verify yazılı kısma tıklamak. Eğer bir altındaki menüde SMTP Accepted ibaresinin yanında yeşil onay tiki olursa, mail kullanımda demektir.

Bir doğrulama yöntemi olarak da Gmail’i kullanabilirsiniz. Bunun için Gmail hesabınızı açın ve Oluştur‘a tıklayın. Ardından tahmin ettiğiniz mail adresini yazın. Şimdi mouse ile yazdığınız mail adresinin üzerine gelin. Eğer bir fotoğraf görürseniz, hesabın kullanımda olduğunu onaylamış olursunuz.

Google’ı Kullanın

Google, bilmediğiniz bir konu hakkında önünüze yüzlerce farklı kaynaktan bilgiler sunabilir. Tabii bu kaynakları en doğru şekilde sıralaması için Google’a en doğru verileri sunmanız gerekir. Nedir bu veriler? Direkt olarak konumuzla ilgili örnek verecek olursak; mail adresini bulmak istediğiniz kişinin ismini yazın. Ardından yanına iletişim, mail gibi sorgular ekleyebilirsiniz. Bu şekilde bir arama, size şöyle bir avantaj sağlayabilir. Hedefteki kişi, herkese açık bir platformda kişisel bilgilerini (mail gibi) girmiş olabilir. Böyle bir senaryoda yapacağınız arama, o kişinin mail adresini de bulmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Profillerini Kontrol Edin

Kişinin kullandığı sosyal medya profillerini kontrol ederek mail adresini buraya ekleyip eklemediklerini kontrol edebilirsiniz. Örneğin Facebook profiline giderek Hakkında kısmındaki bilgiler arasında mail adresi var mı yok mu bakabilirsiniz.

E-posta Adresini Bulmak İçin LinkedIn’i Kullanın

LinkedIn kullanarak e-posta adreslerini bulmak da kolay olabilir. Bu yöntem söz konusu kişiyle LinkedIn’de bağlantınız varsa, e-posta adreslerine ulaşabileceğiniz anlamına gelmektedir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • LinkedIn ana sayfanızın üst kısmında yer alan açılır menüdeki Ben‘e tıklayın, ardından Ayarlar ve Gizlilik‘e gidin.
 • Buradan Gizlilik sekmesine gidin, verilerinizin bir kopyasını alma seçeneğini bulmak için aşağı kaydırın ve üzerine tıklayın.
 • Bağlantılar kutusunu işaretleyin ve Arşiv iste seçeneğine tıklayın.

Birkaç dakika içinde tüm bağlantılarınızın e-posta adreslerini bir elektronik tablo üzerinde göreceksiniz. Tablodan aradığınız kişinin mail adresini bulabilirsiniz.

Twitter’ın Gelişmiş Arama Seçeneklerini Kullanın

Mail adresini aradığınız kişi aktif bir Twitter kullanıcısı ise bu platformda mail adresini bulma şansınız çok yüksek. Çünkü Twitter, insanların bazı hizmetlerden ötürü şikayetlerini en fazla belirttikleri yerlerden birisidir. Bu tarz durumlarda kişi, kendisiyle iletişime geçilebilmesi için mail adresini belirtebiliyor. Böyle bir senaryoda kişinin mail adresini bulmanız, tahmin ettiğinizden daha kolay olacaktır.

Bunun için yapmanız gereken, Twitter’ın gelişmiş arama aracına giderek en baştaki kelimeler kısmına “mail”, “email”, “posta” (tırnak işareti içine) gibi ibareler ekleyip Hesaplar kısmındaki Bu hesaplardan yazılı yere kişinin Twitter profilini girmek. Ardından Ara‘ya tıkladığınızda, hedef kişi herhangi bir konu altına mail adresini yazmışsa buna ulaşabilirsiniz.

Web Sitesine Bakın

Eğer bir şirketin mail adresini bulmak istiyorsanız, şirkete ait web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğer mail adresini bulmak istediğiniz kişinin bir blog sayfası varsa oraya da bakmayı deneyebilirsiniz. Web sitelerindeki İletişim sayfası, mail adreslerinin eklendiği yerdir.

Discover.ly Kullanın

Discover.ly, Chrome eklentisi olarak çalışan bir mail bulma aracıdır. Bu araç, bir kişinin Gmail, Facebook, Twitter ve LinkedIn’deki sosyal bilgilerini görmenizi sağlar. Normalde görüntülediğiniz tüm çevrimiçi profillerin iletişim bilgilerini bulmanızı ve kaydetmenizi sağlayan bu araca şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Eski Mesajlarınızı Kontrol Edin

Bir kişinin mail adresini bulma konusunda zorlanıyorsanız, ilgili kişiyle önceki mesajlaşmalarınızı kontrol edebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Mail adresini bulmak istediğiniz kişiyle daha önce iletişim kurduğunuz mesaj geçmişinizi açın.
 • Mesaj geçmişinde kişinin size mail adresini gönderip göndermediğini kontrol edin.
 • Eğer mail adresi gönderildiyse, bu adresi kopyalayarak bir metin belgesine yapıştırın ve kaydedin.
 • Mail adresi gönderilmediyse, kişinin profiline bakın ve iletişim bilgileri bölümünde mail adresi olup olmadığını kontrol edin.
 • Eğer kişinin profiline erişiminiz yoksa, arama motoruna kişinin adını ve soyadını yazarak arama yapın ve bulduğunuz sonuçlarda mail adresi olup olmadığını kontrol edin.
 • Kişinin adına göre mail adresi bulamazsanız, o kişinin mail adresini bulmak için diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

Eski mesajları aramak bazı mesajlaşma uygulamalarında zor olabilir. Ancak mesajlaşma uygulamasının sağladığı arama özelliğini kullanarak, kişinin size daha önce mail adresi gönderip göndermediğini kontrol edebilirsiniz.

Uygun Tahminlerde Bulunun

Neredeyse tüm e-posta adresleri benzer bir formda olur. Dolayısıyla mail adresleri, genelde basit formatlara dayanı.

Bu sebeple mail adresini aradığınız kişinin adını, soyadını ve alan adını biliyorsanız, e-posta adresini tahmin edebilirsiniz. Örneğin şu şekilde tahminlerde bulunabilirsiniz:

 • [ad]@ornek.com
 • [ad].[soyad]@ornek.com
 • [ad][soyad]@ornek.com

Sıkça Sorulan Sorular

Bir kişinin yalnızca adını bilerek mail adresini bulabilir miyim?

Bir kişinin sadece adını bilerek mail adresini bulmak mümkün olabilir. Tabii bu muhtemelen biraz zor olacaktır. Kişi hakkında şirketi veya konumu gibi ne kadar çok bilgiye sahip olursanız mail adresini bulmanız o kadar kolay olacaktır.

Birinin mail adresini bulmak yasal mı?

Kişiyi taciz etmediğiniz sürece birinin mail adresini meşru amaçlar için bulmak yasaldır. Ancak web sitelerinden mail adreslerini çalmak gibi yöntemlerin kullanılması yasa dışıdır.

Bir mail adresinin geçerli olup olmadığını nasıl anlarım?

Bir mail adresinin geçerli olup olmadığını kontrol etmek için bir mail doğrulama hizmeti kullanabilirsiniz. Bu hizmetler, mail adresine bir mesaj göndererek geçerli olup olmadığını ortaya çıkarırlar.

Adını bilmediğim birinin mail adresini nasıl bulurum?

Adını bilmiyorsanız birinin mail adresini bulmak zordur. Ancak kullanıcı adını, mesleklerini, konumlarını veya işverenleri gibi diğer tanımlayıcı bilgileri kullanmayı deneyebilirsiniz.

Sosyal medyada birinin mail adresini bulabilir miyim?

Evet, birçok kişi mail adreslerini sosyal medya profillerine, özellikle de LinkedIn gibi profesyonel ağ sitelerine ekler. Ayrıca sosyal medyadaki kişiye doğrudan mesaj göndermeyi ve mail adresini istemeyi de deneyebilirsiniz.

Doğru mail adresini bulduğumu nasıl doğrulayabilirim?

Doğru mail adresini bulduğunuzu doğrulamanın bir yolu, bir test maili gönderip yanıt alıp almadığınıza bakmaktır. İletişim kurmaya çalıştığınız kişiyle ilişkili olup olmadığını görmek için sosyal medyada veya diğer çevrimiçi platformlarda mail adresini aramayı da deneyebilirsiniz.