Minecraft Havai Fişek Yapımı

Minecraft’ta havai fişek yapmak için öncelikle iki şeyi yapmanız gerekir: Havai fişek roketi ve havai fişek yıldızı. Aslında teknik olarak havai fişek yaparken havai fişek yıldızına ihtiyaç yoktur. Havaya basit bir havai fişek roketi fırlatabilir ve ‘ben bir havai fişek yaptım’ diyebilirsiniz. Fakat havai fişek yıldızı olmadan da patlama, renk ve o beklediğiniz görüntü oluşmaz. Yani patlayan havai fişek yapabilmeniz için hem roketlere hem de yıldızlara ihtiyacınız olacak.

Minecraft’ta Havai Fişek Nasıl Yapılır?

Havai fişekler, Minecraft’ta sahip olunan en şaşalı ögelerden bir tanesidir. Başka oyunculardan gördükten sonra doğal olarak ‘ben daha iyisini yapabilirim’ düşüncesine kapılmış olabilirsiniz. Minecraft’ta fişek yapabilmek için öncelikle aşağıdaki ögelere ihtiyacınız olacak:

 • Barut
 • Kağıt
 • Boya

Bunları tamamladıktan sonra havai fişeğinizi yapabileceksiniz. Fakat her şeyi adım adım halletmeniz gerekiyor. Bu sebeple işe havai fişek roket tarifine bakmakla başlayacağız.

Minecraft Havai Fişek Roket Yapımı

Minecraft havai fişek roketi yapmak için 1 kağıt ve 1 barutu belirlediğiniz şekilde bir üretim penceresinde birleştirmeniz gerekir. Bu şekilde basitçe bir havai fişek roketi türü oluşturmuş olacaksınız. Bunun yanında üretim sürecine bazı ögelerden faydalanarak havai fişek roketinizi özelleştirebileceğiniz iki yol bulunmaktadır:

 • Roketin süresini artırmak için tarifte, ayrı kutularda 3 barut kullanın. Ek barut başına +1 saniye kazanmış olackasınız.
 • Havai fişek roketini patlayan gerçek bir havai fişeğe dönüştürmek için tarife bir havai fişek yıldızı ekleyin.

Sırada havai fişek yıldızını nasıl oluşturabileceğiniz yer alıyor.

Minecraft Havai Fişek Yıldızı Yapımı

Havai fişek yıldızlarının tarifte kullandığınız ögelere bağlı olarak rengini, şeklini ve boyutunu değiştirebilirsiniz. Bir havai fişek yıldızı oluşturmak için aşağıdaki talimatlara göz atın:

 • Üretim pencerenize 1 barut yerleştirin.
 • Havai fişeğin ana rengini belirlemek için 1 boya ekleyin.
 • İsteğe bağlı olarak rengi daha fazla özelleştirmek için üretim penceresine 7 boya daha ekleyin.
 • İsteğe bağlı olarak aşağıda açıkladığımız şekil değiştirici ögelerden birini ekleyerek şekli özelleştirin.
 • Yine isteğe bağlı olarak aşağıdaki efekt değiştirici ögelerinin herhangi bir kombinasyonunu ekleyerek efekti son haline getirin.

Havai Fişek Şekil Değiştirici Ögeleri

Havai fişeğinizin patlama şeklini değiştirmek için tarife aşağıdaki ögelerden bir tanesini ekleyebilirsiniz:

 • Ateş Topu: Büyük top patlama şekli
 • Altın Külçe: Yıldız patlama şekli
 • Tüy: Patlama patlama şekli

Havai Fişek Efekt Değiştirici Ögeleri

Aşağıdaki havai fişek efektlerini eklemek için belirttiğimiz ögelerden birini veya her ikisini de tarie ekleyebilirsiniz:

 • Parlayan Taş Tozu: Patlamadan sonra parıldayan parçacıkların etkisi
 • Elmas: Patlamadan sonra iz bırakan parçacıkların etkisi

Minecraft Havai Fişek Soluk Renk Ekleme

Kendi hava fişek yıldızınızı oluşturduktan sonra yıldızı yeniden üretim penceresine yerleştirebilir ve pencereye 8 kadar farklı boya ekleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda yıldızınıza biraz saha soğuk bir renk eklemiş olacaksınız. Bu da temel olarak ilk patlamanın tüm parçacıklarının yok olduğunda yeni renklere dönüşeceği anlamına gelmektedir. Birden çok solma rengi eklemek, her bir patlama parçacığının solmak için bu renklerden rastgele birini seçeceği anlamına gelir.

Minecraft’ta kendi havai fişeklerinizi yaratmak için gerekenler bunlar. Farklı şekiller, renkler, solmalar ve sürelerle sık sık denemeler yapın. Hatta havai fişekleri bir Arbalet’e yerleştirebilir ve bu şekilde ateşleyebilirsiniz.

Minecraft’ta Elytra Uçuşu İçin Havai Fişek Nasıl Kullanılır?

Havai fişek roketlerini Elytra ile uçarken kendinizi güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Uçarken kendinizi güçlendirmek için bir havai fişek roketi ile sağ tıklamanız yeterli olacak. Ardından baktığınız yöne doğru ilerlemeye devam edersiniz.

Havai fişek ile bir Elytra uçuşunun süresini belirli sürelere kadar uzatabilirsiniz. Çünkü her destekte havaya yükselmek veya ayakta durmak için yeterli hızı kazanmış olursunuz. Elytra ile Minecraft iksirlerini kullanan bir oyuncudan bile daha hızlı olduğunuzu fark edeceksiniz.

Yine de dikkatli olmakta fayda var: Bir havai fişek yıldızı ile yapılmış havai fişek roketi kullanırsanız, onu hızlandırmak için kullandığınızda üzerinizde patlar. Bu da hasar almanıza sebep olur. Bu yüzden Elytra ile güçlendirme için havai fişek kullanmak istiyorsanız, düz havai fişek roketleri (sadece barut ve kağıt) kullanmak en sağlıklı çözüm olacaktır.

Minecraft’ta Havai Fişek Ne İçin Kullanılır?

Minecraft’taki havai fişekleri birkaç şey yapmak için kullanabilirsiniz.

İlk olarak onları uçmak için kullanabilirsiniz. Bir çift Elytra kanadınız varsa (yukarıda bahsetmiştik) bunların yalnızca süzülmenize izin verdiğini bilirsiniz. Yani Elytra kanatlarınızla özgürce uçamazsınız. Ancak Elytra’nızı kullanırken bir havai fişek patlattığınız andan itibaren bakış açınız yönünde büyük bir hız artışı elde edersiniz. Yeterince havai fişekiniz varsa, kaza yapmadan kilometrelerce uçabilirsiniz.

Havai fişekleri tatar yayınız için cephane olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için patlayan veya patlamayan havai fişekleri kullanabilirsiniz fakat bunlar arasında sadece patlayanlar hasar verir.

Eğer bir Minecraft: Java Edition oyuncusuysanız, havai fişeklerin bir düşmana çarptığı anda patladığını bilmelisiniz. Bununla birlikte bir havai fişek Bedrock Edition’da düşmanların arasından geçerek yalnızca yere çarptıklarında veya sınırlı sürenin sonunda patlar. Bu sebeple havai fişeklerinizi oldukça dikkatli şekilde nişan almanız gerekecek.

Sıkça Sorulan Sorular

Minecraft’ta havai fişek nasıl fırlatılır?

Minecraft’ta havai fişek fırlatmak için bir havai fişek roketini bir dağıtıcıya yerleştirmeniz veya elle etkinleştirmeniz gerekir. Roket fırlatıldıktan sonra gökyüzünde patlayacak ve çeşitli görsel efektler ve renkler üretecektir.

Minecraft havai fişek yıldızları nedir?

Havai fişek yıldızları, Minecraft’ta havai fişek oluşturmak için kullanılan ögelerdir. Bunlar masasında barut ve boyalar veya diğer malzemeleri birleştirerek yapılırlar. Her bir havai fişek yıldızı, bir rokette kullanıldığında farklı bir etki yaratacaktır.

Minecraft’ta farklı renkli havai fişek nasıl yaparsınız?

Minecraft’ta farklı renkli havai fişekler yapmak için havai fişek yıldızlarını hazırlarken onlara boya eklemeniz gerekir. Farklı boya kombinasyonları, ortaya çıkan havai fişeklerde farklı renkler üretecektir.

Minecraft’ta özel havai fişek yapılabilir mi?

Evet. Farklı havai fişek yıldız kombinasyonları denenerek Minecraft’ta özel havai fişekler yapılabilir. Özelleştirilmiş havai fişek gösterileri yapmak için çok çeşitli efektler ve renkler oluşturabilirsiniz.

Minecraft havai fişekleri silah olarak kullanılabilir mi?

Havai fişekler, çetelere veya diğer oyunculara çok az zarar verdikleri için genelde silah olarak kullanılmazlar. Ancak savaşlar veya diğer faaliyetler sırasında dikkat dağıtmak veya görsel efektler sağlamak için kullanılabilirler.