Mobil Uygulama ile Para Kazanma | 7 Yöntem

Eğer mobil uygulama geliştirmek için harika bir uygulama fikriniz varsa, muhtemelen ilk sorularınızdan biri şu olacaktır: ‘Bir uygulamadan para kazanabilir miyim?’

Mobil uygulamaların ne kadar popüler olduğunu zaten biliyorsunuz. Arkadaşlarla konuşmaktan iş bulmaya, rezervasyon yaptırmaktan flört aramaya kadar her şey uygulamalarda mevcut.

Şimdi bazı gerçeklerden bahsedelim. Telefonlarımızı her yerde kullanıyoruz. Muhtemelen şu anda bir mobil cihazdan bu makaleyi okuyorsunuz. Peki herkes telefonunda ne yapıyor?

Kullanıcıların telefonda geçirdiği sürenin %90’ı aslında uygulamalarda geçiriliyor. Bu da herhangi bir mobil uygulamaya sahip olan veya bir tane geliştirmek isteyen herkes için yeterince cesaret verici bir veri. İnsanların %49’u günde 11’den fazla kez bir uygulama açıyor.

Şimdi insanların mobil uygulamaları daha önce hiç olmadığı kadar çok kullandıklarını biliyoruz. Ancak bir uygulama geliştirmek için bu bilgi yeterli değil. Bu durum, insanların yemek yemeyi çok sevdiğini bildiğiniz için bir restoran açmaya benzer.

Bazı kafası karışık kullanıcılar, mobil web sitesi mi yoksa bir mobil uygulama mı geliştirmeliyim sorusuna cevap aramaktadır. Önce mobil uygulamalar ve mobil web siteleri ile mobil uygulamaların karşılaştırmasına bir göz atalım, daha sonra para kazanma mevzusuna geçeriz.

Mobil Web Sitesi vs. Mobil Uygulamalar

Genel bir kural olarak, mobil pazarlama stratejinizde ilk adımınız bir mobil web sitesi oluşturmak olmalıdır. Bu, internet ve akıllı telefonların hakim olduğu bir dünyada işiniz için çevrimiçi bir varlık oluşturmak adına yapabileceğiniz en temel şeydir.

Öte yandan bir mobil uygulama, kullanıcıların belirli görevleri web sitesinde yapmaktan daha uygun bir şekilde tamamlamalarına ve pazarlama hedeflerini ilerletmelerine izin vererek web sitenizi tamamlar.

Neden Bir Mobil Uygulamaya İhtiyacınız Var?

İnsanların uygulamalarda harcadığı saat sayısının yanı sıra, bir uygulama oluşturmadan önce düşünmeniz gereken birkaç başka neden daha bulunmaktadır.

 • Uygulamalar, müşterilere işinizle ilgili bilgiler sunabilir. Fiyatlardan tekliflere, rezervasyonlardan her şeyin arasına, kullanıcının işiniz hakkında bilgi edinmesi gerekir.
 • İşinizi veya bir bölümünü müşteri tabanınıza ve hedefinize pazarlayabilirsiniz. Örneğin bir fırın işletiyorsanız ve hamur işi malzemeleri satıyorsanız, ürünlerinizi evde yemek yapanlara veya evde kalan annelere kişiselleştirilmiş bir müşteri bölümü aracılığıyla pazarlayabilirsiniz.
 • Rekabetten sıyrılın. Müşterilerinizin size ulaşmanın başka bir yolunu sağladığınızda zaten rakiplerinizin önünde olduğunuzu biliyorsunuz.
 • Uygulamalarla, webin gürültüsüne ve dikkat dağıtıcı etkenlere biraz ara verirsiniz. Yalnızca işinize odaklanan bütünsel bir deneyim sunarsınız. Müşterilerinizle daha yakın kalmak gibidir.

Şimdi bir mobil uygulama oluşturmadan önce dikkate almanız gereken önemli faktörlere bir göz atalım.

Mobil Uygulama Geliştirmeden Önce Dikkate Alınması Gereken Faktörler

Teknoloji adına muhteşem bir fikriniz olabilir, ancak bu tek başına kullanıcılardan olumlu yanıtlar almanızı sağlamayabilir. Özellikle uygulama pazarında zaten çok sayıda sayıda uygulama bulunduğunu göz önüne alacak olursak, fikriniz bunların arasından sıyrılmak için yeterince benzersiz olmalıdır.

Bir uygulama geliştirmeye başlamadan önce düşünmeniz gereken önemli şeylerden bazılarına bir göz atalım.

 • Fikrinizi geliştirmeye başlamadan önce fikrinizi kavramsal olarak kanıtlayın. Uygulamanız mevcut bir sorunu çözecek mi yoksa sadece uygulama mağazasında duran başka bir uygulama mı olacak?
 • Geliştirme sürecine başlamadan önce iyi bir şekilde araştırma yapın. Fikrinize çekilecek kitleyi bilin ve uygulamanızı onlar arasında pazarlamaya odaklanın.
 • Uygulamanızın tasarımını unutmayın. Uygulamanız ne kadar kullanıcı dostu olursa, kullanıcılar da o kadar çok uygulamanıza eğilim gösterir.
 • Güvenlik konusunda taviz vermemelisiniz. Konum bilgilerinden şifrelere ve banka detaylarına kadar, akıllı telefonlar çok sayıda gizli bilgiyi içerir.
 • Her kullanıcı için veri koruması son derece önemlidir. Uygulama geliştirirken güvenliğinizi en üst öncelik haline getirdiğinizden emin olun.
 • Kullanıcılarınızın optimum performansı yaşamasını istiyorsanız, bir veritabanına sahip olmak çok önemlidir. Aksi takdirde, başarılı bir uygulama oluşturucu hayaliniz suya düşer.
 • Para kazanmak istiyorsanız, uygulamanızdan önce veritabanı seçerken veri yapısı, hız, ölçeklenebilirlik, veri boyutu, veriye erişilebilirlik ve güvenlik gibi faktörleri dikkate almalısınız.
 • Eğer bir e-ticaret uygulaması geliştiriyorsanız, çevrimiçi ödeme ağ geçidi sağlamak çok önemlidir. Bir uygulama entegre ödeme sistemine sahip olmak, müşterilerin ödemeleri hızlı bir şekilde, hemen yapmalarını sağlar.

Uzun vadeli ayakta kalmak için sağlam bir kullanıcı deneyimine sahip olmak da önemlidir.

Mobil Uygulamadan Para Kazanabilir miyim?

Google Play Store’da indirilmek üzere yaklaşık 2.68 milyon, Apple App Store’da ise 2.2 milyon uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaların birçoğunun indirilmesi ücretsizdir.

Yaşadığımız kapitalist toplumu düşündüğümüzde, belki de şu soruyu sormuş olabilirsiniz:

Mobil Uygulama Sahipleri Nasıl Para Kazanıyor?

Öncelikle kesin bir şey söylemek gerekirse, bir uygulamadan ne kadar para kazanabileceğiniz konusunda kesin bir cevap yok.

Çok mu? Belki çoktan daha fazla. Bu nedenle size fikrinizi hayata geçirmenizde yardımcı olmaya ve uygulamalarla nasıl para kazanabileceğinizi size göstermeye karar verdik.

Uygulama İçi Reklamlar

Statista‘ya göre bu yıl mobil reklamlara 186 milyon doların üzerinde harcanacak. Anlaşılan o ki mobil reklamlar piyasayı fazlasıyla yönlendiriyor.

Uygulama içi reklamlarla, uygulamanız içinde bağlı ürünleri reklamlayabilir ve kullanıcılar bu reklamlarla etkileşimde bulunduklarında ödeme alabilirsiniz.

Bağlı pazarlamada kullanılan en yaygın kampanyalar tıklama başına maliyet, görüntüleme başına maliyet ve yükleme başına maliyet şeklinde. Eğer uygulamalardan para kazanmak istiyorsanız, AdMob ve Flurry gibi ağlarla çalışabilirsiniz.

Reklamlarınızı görüntülemek için bannerlar, yerel reklamlar, videolar, ara reklamlar veya ses, video, yazı ve benzeri içeriği içeren zengin medya reklamları gibi birçok yol kullanabilirsiniz.

Uygulama İçi Satın Alımlar

IAP’ler, ücretsiz mobil uygulamalar içinde doğrudan yapılır. Genellikle kullanıcılara özel içeriklere veya ek özelliklere erişim sağlamak için kullanılır. Basit şekilde açıklamak gerekirse, uygulama içinden çeşitli sanal ögeleri satma yeteneği sunarlar.

En iyi ücretsiz oyun uygulamaları (Clash of Clans ve PUBG gibi), kullanıcılarına IAP’ler sağlayarak kullanıcı deneyimlerini geliştirmişlerdir. Bu model, dijital para nedeniyle çoğunlukla oyun uygulamalarında kullanılır.

Genelde bu model ücretsiz kullanıcıları fazla rahatsız etmeden ödeme yapan kullanıcılara dönüştürmek için en etkili modeldir.

Ancak kullanıcılarınızı uygulamanızda meşgul tutmanız ve sürekli ödeme yapmalarını sağlamanız gerektiğini unutmayın. Bu stratejiyle düşük gelir elde etme yöntemi kullanarak bir uygulama oluşturma ve para kazanma şansınız yüksektir.

Freemium Satış Modeli

Freemium üst satış modeli, uygulamanızı ücretsiz sunmanıza olanak tanır ancak ücretli veya premium özelliklere sahip olabilir.

Freemium iş modelinin özelliği, kullanıcıların uygulamanızın değerini ilk elden deneyimledikten sonra uygulamanız hakkında olumlu geri dönüş yapmalarını sağlamasıdır.

Örneğin Spotify’ı ele alalım. Spotify belki de bir profesyonel araç değil, ancak kullandıysanız herkesin bu uygulamayı sevdiğini bilirsiniz.

Spotify’ı ve neredeyse tüm özelliklerini ücretsiz kullanabilirsiniz ancak masaüstünde veya mobil cihazda reklamları dinlemek zorundasınız.

Kullanıcılar ürününüzün avantajlarını gerçekten vermeden veya bir şey kaybetmeden deneyimleyebilirken, siz de kapılarınıza ayağınızı sokarsınız. Buradan müşterilere ödeme yapmalarını ikna edebilirsiniz.

Genel olarak bir kullanıcıyı Freemium modelinde ürününüzü sevmelerini ve ona bağımlı hale gelmelerini sağlarsanız, daha fazlasını almak için ödeme yapmaktan çekinmeyeceklerdir.

Sponsor

Sponsor bulmak gerçek anlamda kar getiren bir gelir modelidir. Şu şekilde çalışır:

Bir mobil uygulama oluşturursunuz ve ardından sponsor olacak şirketi bulup, uygulamanızı güncelleyip kendi markalarına uyarlamaları için teklifte bulunursunuz.

Sponsorluk anlaşmaları iki türde olabilir; ya geliri sponsorunuzla paylaşabilir ya da aylık bir sponsorluk ücreti talep edebilirsiniz.

Ancak bir sponsor bulmak zor bir iş. Mobil uygulamanız potansiyel finansörlerin ilgisini çekmek için yeterince iyi olmalıdır.

Abonelik

Ücretli abonelik iş modeli en yaygın uygulama gelir modeli stratejisidir. Netflix, Amazon Prime ve Dropbox gibi abonelik tabanlı mobil uygulamalar, son zamanlarda büyük popülerlik kazanmıştır.

Bu, kullanıcılara istediklerinde satın alma seçeneği sunmak yerine ‘abonelik dönemleri’ni tanıtan uygulama içi ödemeye benzer bir modeldir.

Kullanıcının aktif bir abonelik dönemi olduğunda uygulamanın premium özelliklerini kullanabilirler, ardından aboneliklerini yenilemezlerse bunları artık kullanamazlar.

Bu, sabit tekrarlayan gelir getiren en iyi kazanç seçeneklerinden birisidir. Ücretsiz bir süre boyunca uygulamayı deneme şansına sahip olan kullanıcılar, ardından ücretli abonelikle devam edip etmeyeceklerine karar verebilirler.

Bu sürekli tekrarlayan geliri getirir. Ayrıca uzun vadeli abonelikler için app sahipleri Apple ve Google’a daha az işlem ücreti öder. Abonelerin genellikle sadık uygulama kullanıcıları olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

Abonelik modeli ile başarı elde etmenin anahtarı, sürekli taze ve değerli içerik ve hizmetler sağlamaktır. Kullanıcılar, uygulamayı kullanmaya değer bulduklaarı sürece abone olmaya devam edeceklerdir.

Kitlesel Fonlama

Uygulamanız için kitlesel fonlama dediğimizde, bu uygulamanızı geliştirmek için düşündüğünüz parayı bulmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez.

Belirli bir mobil uygulama geliştirme aşaması veya uygulamanızın belirli bir özelliğini test etmek için fonlara ihtiyacınız olabilir.

Uygulamanızın ilgi çekip çekmediğini ölçmek ve ihtiyaç duyabileceğiniz tüm parayı desteklemek için aşağıda belirtilen kitle fonlama platformlarından birine uygulamanızı gönderebilirsiniz.

Projenizi bu platformlara en iyi şekilde anlatın. Eğer hiçbirinden finansal destek alamazsanız, ürününüzü tekrar düşünmelisiniz. Ancak fikrinizi desteklerlerse, muhtemelen bir şeyler başarıyorsunuz demektir.

 • Kickstarter
 • Indiegogo
 • CrowdFunder
 • AppsFunder

Tek Seferlik Ödeme

Farklı amaçlar için birçok kullanıcı, ücretsiz mobil uygulamaların hizmetleriyle finansal açıdan başa çıkamaz. Bazen ücretsiz sunulanın ötesine ihtiyaç duyarlar.

Farklı durumlar için kullanıcılar sadece bazı ücretli uygulamaların sağlayabileceği ek hizmetlere ihtiyaç duyarlar. Ve genelde güvendikleri şirketlere ödeme yapma eğilimindedirler.

Kullanıcılara uygulamalarının değerini fark ettirmenin bir yolu, bir lite sürüm oluşturmak ve kullanıcıların test etmelerini sağlamaktır. Ürününüzün ödeme yapmaya değer olduğunu düşünürlerse, premium uygulamayı satın alacaklardır.

Ancak uygulamanızın sadece ücretsiz olarak kullanabilecekleri başka bir uygulama olmadığından emin olun. Unutmayın, kullanıcılar geldikleri yerden daha hızlı ayrılırlar.

Hangi Mobil Uygulama Para Kazandırır?

Bir üst başlıkta, mobil uygulama ile para kazanmanın en etkili yollarından bahsetmiştik. Bu yöntemler, hemen her mobil uygulamaya uyarlanabilirler. Dolayısıyla iyi bir strateji, geliştirdiğiniz mobil uygulamadan kesinlikle para kazanmanızı sağlayacaktır.

Daha spesifik bir yaklaşımda bulunacaksak eğer, son yıllarda dating (flört) uygulamalarının diğerlerine nazaran daha fazla para kazandırdığını söyleyebiliriz. Tinder, Bumble, Happn gibi uygulamaların elde ettiği gelir, kullanıcı sayısına göre çoğu uygulamadan fazladır. Bunda en önemli etken, kullanıcıların kendilerine en uygun aylık veya yıllık ödeme planlarından birisini tercih etmesidir.

Bunun dışında mobil oyunlar da geliştiricilerine fazlasıyla para kazandırmaktadır. Eğer yeterli sayıda uygulama indirmeye ulaşırsanız, oyun içi satın alımlar dışında uygulamanızın komple satışını dahi gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde buna çok iyi örnekler bulunmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Bu Uygulama Cihazınızda Çalışmaz Hatası Nasıl Düzeltilir?