Mouse Makro Ayarlama Nasıl Yapılır?

Bir oyuncu olarak becerilerinizi geliştirmek için binlerce saat pratik yapabilirsiniz. Fakat öyle bir an gelir ki artık daha fazlasını yapamayacağınızı düşünebilirsiniz. Fare, ses kurulumu ve klavye dahil olmak üzere birinci sınıf çevre birimlerine sahip olsanız bile hala iyileştirme adına yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bunlar arasına bir de otomasyon eklediğimizde, istediğiniz oyun potansiyeline ulaşabilirsiniz.

İşte tam olarak burada makro tuşları devreye giriyor. Makro tuşları, oyunun diğer yönlerine odaklanmanızı sağlar. Bir yazılım aracılığıyla programlanabilir, birkaç klavyede bulunan özel ekstra tuşlara atanabilirler. Şimdi makro tuşlarına ve mouse makro ayarlama işlemini nasıl yapacağınıza bir bakalım.

Mouse Makro Ayarlama Nedir?

Mouse makro ayarlama, kullanıcıların bazı fare tıklamasını ve hareketini kaydederek ve ardından bunları faredeki belirli bir düğmeye veya klavyedeki bir tuşa atayarak tekrar eden görevleri otomatikleştirmelerine olanak tanıyan bir bilgisayar faresi özelliğidir.

Örneğin belirli bir programı açmak veya bir oyunda belirli bir eylemi gerçekleştirmek için düzenli olarak bir dizi tıklama ve hareket gerçekleştirmek istediğinizde bu eylemleri bir makro olarak kaydedebilir, farenizdeki veya klavyenizdeki tek bir düğmeye atayabilirsiniz. Bu size zaman tasarrufu sağlayabileceği gibi ayrıca iş akışınızı daha verimli hale getirebilir.

Mouse makro ayarları genellikle oyunlarda tek bir tuşa basarak karmaşık hareketler veya eylemler atamak için kullanılır. Veri girişi veya biçimlendirme gibi tekrar eden görevleri otomatikleştirmek için üretkenlik uygulamalarında da kullanılabilirler. Bazı oyun fareleri, kullanıcıların mouse makro ayarları oluşturmasına ve özelleştirmesine izin veren özel bir yazılımla gelirken diğerleri işletim sistemi veya üçüncü taraf yazılımlar aracılığıyla programlanabilir.

Makro Tuşları Nedir?

Her klavye ve farede bazı eylemleri gerçekleştirebilmeniz için bazı düğmeler bulunur. Kullanıcılar bir tuşa basarak, işletim sisteminin önceden tanımlandığı şekilde hareket etmenizi sağlar. Bir uygulama veya oyun, tuşlara göre farklı eylemler yapabilmenize olanak tanır.

Bir oyunda, uygulamada veya işletim sisteminde makro tuşuna bastığınızda, bir dizi komut dizisi eylemi gerçekleştirilmiş olur. Temel olarak iki farklı makro anahtarı bulunmaktadır; bunlar donanım ve yazılım. Donanım tabanlı bir makro, bilgisayarda bir dizi eylemi tetiklemek için klavyede fiziksel tuşlar gerektirir.

Yazılım makro tuşları, arka planda komut dosyaları çalıştıran özel uygulamalar aracılığıyla çalışır. İşletim sistemleri, kullanıcılara her daim çeşitli programlar ve standart işlevler için temel makro etkinlikleri sağlar. Profesyonel oyun turnuvalarının çoğunda mouse makro ayarlama yapılmasına izin verilmediğini de unutmayın.

Mouse Makro Ayarlama Nasıl Yapılır?

Bir mouse ile yapabilecekleriniz normal şartlarda sınırlıdır. Fakat mouse makro ayarlama ile ek bir düğme olmasa bile fare düğmelerini klavye tuşlarına, gamepad kontrollerine veya fare hareketlerine yeniden atayabilirsiniz.

Razer Mouse ile Makro Ayarlama

Peki bir mouse için makro ayarlama nasıl yapılır? Bunun için örnek olarak Razer marka mouse üzerinden hareket edeceğiz. Aşağıda Razer mouse ile makro ayarlama adımlarını göreceksiniz:

 • Şuradaki bağlantıya tıklayarak Razer Synapse‘i bilgisayarınıza indirip yükleyin.
 • Ardından MACRO sekmesine gidin.
 • MAKRO LİSTESİ‘nin (MACRO LIST) yanındaki + simgesine tıklayın.
 • Şimdi Kaydet‘e tıklayın. İsterseniz bir Kısayol Tuşu da atayabilirsiniz.
 • Sonrasında BAŞLAT (START) yazılı kısma tıklayın.
 • Üç saniye kadar zaman geçtikten sonra istediğiniz eylemleri gerçekleştirmeye başlayın.
 • İşlemleri bitirmek istediğinizde DUR (STOP) seçeneğine tıklayın.
 • Yeniden adlandırma için makroya tıklayıp sonrasında Enter tuşuna basın. Ayrıca değişiklikleri kaydetmek için “” simgesinin üzerine tıklayın.
 • Bir makroyu silmek istediğinizde “” (üç nokta) simgesine tıklayıp Sil‘i (Delete) seçin.
 • Makro içindeki bir komutu silmek istediğinizde imleci komutun üzerine getirin ve buradan sil simgesine tıklayın.

Mionix Mouse ile Makro Ayarlama

Bu, hangi yazılımı çalıştırdığınıza bağlı olarak değişecektir. Mionix HUB yazılımı için şu adımları izlemelisiniz:

 • Düğmeler sekmesine gidin
 • Makro atamak istediğiniz düğmeyi seçin
 • Tuş komutunu (Key command) veya Tuş dizisini (Key sequence) seçin ve kullanmak istediğiniz makroyu kaydedin.

Diğer yazılımlar için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Yazılımımızdaki makro ayarları sekmesine gidin ve “yeni makro” (new macro) seçeneğine tıklayarak yeni bir makro oluşturun.
 • Yeni makroyu seçin ve bir olay kaydetmeye başlayın. Olayınıza istediğiniz komutları eklemek için “kaydı başlat”a (start record) tıklayın. Olayda fare düğmeleri olmasını istiyorsanız, olay kutusuna sağ tıklayın ve “fare olayı ekle” (insert mouse event) seçeneğini seçin.
 • Olayla işiniz bittiğinde “kaydı durdur”a (stop record) tıklayın ve fare ayarları sekmesine gidin.
 • Makroyu, kullanmak istediğiniz fare düğmesine bağlamanız gerekecektir. Makronuzu bağlamak istediğiniz düğmeyi genişletin, “kayıt makrosu ata”yı (assign record macro) seçin ve listeden kayıtlı makronuzu seçin.

MIONIX HUB yazılımında yalnızca Ctrl+C gibi sistem tuşlarını bir makroya bağlayabilirsiniz.

Microsoft Mouse ile Makro Ayarlama

Microsoft mouse makrolarında .mhm uzantısı kullanılır ve varsayılan olarak Belgeler\Microsoft Donanımı\Makrolar alt klasörüne ayrı dosya olarak kaydedilirler. Microsoft mouse ile makro ayarlama yapmak için şu talimatları uygulayın:

 • Bilgisayarınızdan Microsoft Fare ve Klavye Merkezi’ni açın.
 • Şimdi çıkan listeden Makro‘yu seçin.
 • Buradan Yeni Makro Oluştur‘a tıklayın.
 • İsim kısmına makronuz için bir isim belirleyin.
 • Düzenleyici’ye tıklayıp makronuzu girin.
 • Kullanılabilir Makrolar arasından yeni makronuzun seçili olduğunu teyit edin.

Mevcut makronuzu tekrar düzenlemek için yukarıdaki adımlardan Kullanılabilir Makrolar’a kadar gelip buradan Düzenleyici‘ye tıklayın. Sonrasında ister makronuzu düzenleyin, ister yeni işlevler atayın.

Mouse İçin Makro Oluşturma Nasıl Yapılır?

Farenizde bir makro oluşturmak istiyorsanız, bu kullandığınız yazılıma bağlı olarak yapılabilir. Eğer Mionix HUB yazılımını kullanıyorsanız, izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Öncelikle Düğmeler (Buttons) sekmesine gidin.
 • Makro atamak istediğiniz düğmeyi seçin.
 • Tuş komutu” (Key command) veya “Tuş dizisi” (Key sequence) seçeneğini seçin ve kullanmak istediğiniz makroyu kaydedin.

Diğer yazılımlar içinse şu adımları takip etmelisiniz:

 • Yazılımımızdaki makro ayarları sekmesine gidin ve makro oluşturmak için “yeni makro” (new macro) seçeneğine tıklayın.
 • Oluşturulan yeni makroyu seçin ve bir olay kaydetmeye başlamak için “kaydı başlat” (start record) seçeneğine tıklayın. İlgili komutları eklemek için “mouse özelliği ekle” gibi bir seçenek göreceksiniz, bunu kullanın.
 • Tamamladıktan sonra “kaydı durdur” (stop record) yazılı kısma tıklayın ve fare ayarları sekmesine geçin.
 • Makroyu kullanmak istediğiniz fare düğmesine bağlamak için ilgili düğmeyi genişletin, “kaydedilen makroyu atayın” (assign record macro) seçeneğini seçtikten sonra makro listesinden oluşturduğunuz makroyu seçin.

Sıkça Sorulan Sorular

Mac’te mouse makro ayarlarını kullanabilir miyim?

Evet. Mouse makro ayarlarını destekleyen birçok fare ve yazılım programı Mac bilgisayarlarda kullanabilirsiniz.

Online oyunlarda fare makro ayarlarına izin veriliyor mu?

Bu durum, bazı oyunlara bağlı olarak değişebilir. Bazı oyunlar mouse makro ayarlarının kullanılmasına izin verirken, bazıları ise hile olarak değerlendirip kullanımlarını yasaklıyor.

Mouse makro ayarları için bazı genel kullanımlar nelerdir?

Mouse makro ayarları genellikle oyunlarda tek bir tuşa basma işlemine karmaşık hareketler veya eylemler atamak için kullanılır. Ayrıca üretkenlik uygulamalarındaki veri girişi veya biçimlendirme gibi tekrarlayan görevleri otomatikleştirmek için de kullanılabilirler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Ücretsiz Fake Numara Alma | 2024