NFC Özelliği Nedir, Nasıl Açılır?

E-postadan kişisel bankacılığa ve sağlık uygulamalarına kadar, günlük hayatımızı yönetmemize yardımcı olması için mobil cihazları giderek daha fazla kullanmaya başladık. Bu nedenle akıllı telefonlar aracılığıyla ödeme yapan NFC mobil ödemelerinin giderek popüler olması hiç de şaşırtıcı değil. Yakın gelecekte daha fazla müşteri cihazlarıyla ödeme yapmak isteyecek. Böyle bir dünyada NFC’ye tam anlamıyla hakim olabilmeniz için geniş çaplı bir kılavuz hazırladık. NFC özelliğinin ne olduğu, nasıl açılacağı ve ödeme alınacağı, kısacası tüm bilgileri burada bulacaksınız.

NFC Özelliği Nedir?

Yakın Alan İletişimi (NFC), telefonunuzu diğer cihazlarla birbirine dokundurarak bilgi aktarmanıza olanak tanıyan bir teknolojidir. Bluetooth gibi farklı üreticilerin cihazları arasında çalışan standart bir sistemdir. Bu teknoloji işlem yapmayı, dijital içerik alışverişini ve cihazları birbirine bağlamayı daha kolay hale getirir.

Telefonunuz ile diğer telefonlar, ödeme cihazları, ses ve video cihazları arasında bilgi aktarımı yapabilirsiniz. Örneğin web adreslerini, kişileri, telefon numaralarını, müzik parçalarını, videoları veya fotoğrafları NFC ile paylaşabilirsiniz.

NFC, iki NFC uyumlu cihazın bir araya gelmesiyle etkinleşir. Maksimum okuma mesafesi yaklaşık bir santimetredir, bu da yetki dışında iletişimlerin önlenmesine yardımcı olur.

NFC Etiketi Nedir, Nasıl Çalışır?

NFC etiketleri ise posterlere, bilboard reklamlarına veya perakende mağazalarındaki ürünlerin yanına yerleştirilebilen küçük programlanmış bilgi alanlarıdır. Bir etikete dokunduğunuzda haritalar, web adresleri ve film fragmanları gibi ek bilgilere ulaşmış olursunuz.

NFC etiketleri, radyo dalgaları üzerinden iletişim kurmak için diğer RFID etiketleri gibi çalışır. NFC etiketi ve NFC okuyucu, NFC veri alışverişi formatında bilgi alışverişinde bulunur. Bir NFC etiketi, alıcı cihazdaki anteni etkinleştirmek için radyo dalgaları gönderir. Alıcı ise bilgi alışverişini tamamlamak için bilgileri doğrular.

Bir NFC okuyucu, aynı anda yalnızca bir NFC etiketine bağlanarak yanlışlıkla yapılan işlemleri en aza indirir. NFC ödemeleri sırasında NFC yongaları arasında şifreli veri alışverişi gerçekleşir. Kart ayrıntıları, daha sonra geleneksel bir kart gibi davranan bir akıllı telefonda saklanabilir. Kullanıcılar cüzdanlarında birden fazla kart taşımadan ödeme yapabilir, tüm kartları akıllı telefonunda saklayabilirler.

NFC Nasıl Açılır?

NFC özelliğinin açılması için NFC özellikli bir okuyucunun kullanılması gerekiyor. NFC okuyucuları ise NFC işlemlerinde aktif bileşenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu okuyucular kartları ve etiketleri okuyup yazabilir, NFC telefonlarla etkileşime girebilir ve cihazdan cihaza iletişim sağlayabilirler.

NFC özellikli cihazınızda bu özelliği açma adımları şu şekildedir:

 • Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın.
 • Buradan Bağlantılar‘ı seçin.
 • Şimdi NFC ve temassız ödemeler‘e dokunun.
 • NFC özelliğini açmak için anahtara dokunun.

Cihazınızda NFC etkinleştirdikten sonra temassız ödeme ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Temassız ödemeler‘e dokunun.
 • Tercih ettiğiniz mobil ödeme hizmetini seçip kurulumu tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

NFC özelliğini hızlıca açıp kapatmak içinse şu talimatları uygulamalısınız:

NFC ile Ödeme Nasıl Yapılır?

NFC ile ödeme yapılabilmesi için öncelikle ödemeyi alacak işletmenin bunun altyapısını hazırlaması gerekiyor. İlk olarak NFC özellikli teknoloji sunan bir ödeme işleme şirketinin seçilmesi gerekiyor. Ardından işletme, banka veya işlem şirketi ile bir ticari hesap oluşturup kart okuyucuyu bağlayacak, sonra da NFC okuyucuyu kullanarak ödemeleri kabul etmeye başlayacaktır.

Peki bir müşteri olarak NFC ile ödeme nasıl yapılır? Bunu iki şekilde yapabilirsiniz: Dokun ve öde ile mobil cihazların akıllı kart olarak kullanılması.

Dokun ve öde özelliği, yüz yüze alışveriş yapmak için ödeme bilgilerini içeren NFC teknolojisine sahip gerçek bir kartın kullanılmasıdır. Müşteriler, kartı yerleştirdiklerinde veya NFC özellikli bir ödeme terminaline dokunduklarında ödemeyi yapabilirler. Akıllı ödeme kartları ve banka kartları popüler örneklerdir, ancak bu teknoloji aynı zamanda okul yemek veya kütüphane kartlarının yanı sıra erişim kartları için de kullanılabilirler.

Mobil cihazlarınızı akıllı kart gibi kullanarak da NFC ile ödeme yapabilirsiniz. Bu teknoloji, mobil cihazınızı kullanarak yüz yüze ödeme yapmanıza olanak tanır. Buna bazı popüler ödeme uygulamaları olarak Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay ve Cash App‘i gösterebiliriz.

NFC ile Ödeme Alan İşletme Türleri Nelerdir?

NFC ödemeleri, birçok farklı işletme türü için mükemmel bir seçenektir. Nadiren sunulan tek seçenektir, ancak çoğu müşteri için büyük fayda sağlar ve özellikle her gün birden fazla ödeme işleyen perakendeciler gibi işletmeler için şirket personeli için uygundur.

 • Gerçek mekanda faaliyet gösteren perakendeciler: Bunlara giyim mağazaları, antika satıcıları, ev eşyası mağazaları ve diğerleri dahildir.
 • Restoranlar: NFC, çok sayıda işlem gerçekleştiren yemek servisi işletmelerinde de kullanılmaktadır.
 • Sağlık hizmeti sağlayıcıları: Doktorlar ve dişçiler, terapistler, danışmanlar ve eczacılar NFC ile ödeme kolaylığı sunabilmektedir.
 • Fitness ve dinlenme tesisleri: Buna spor salonları, fizyoterapistler ve bireysel tüketicilere hizmet veren diğer eğlence tesisleri de dahildir.
 • Profesyonel hizmet sağlayıcıları: Avukatlar veya muhasebeciler NFC ödemeleri kabul etmese de bunu pek çok profesyonel hizmet merkezi kabul etmektedir.

NFC ile Ödemeyi Destekleyen Cihazlar

NFC ile ödeme yapabileceğiniz elektronik cihazlar şunlardır:

 • Akıllı telefonlar: Mobil ödemeye izin veren Android ve iPhone uygulamalar bulunmaktadır.
 • Akıllı saatler: Giyilebilir işletim sistemine sahip saatler genellikle NFC’yi destekler.
 • Tabletler: Akıllı telefonlar gibi tabletlerle de NFC ile ödeme yapabilirsiniz.
 • Dizüstü bilgisayarlar: Bir ödemeyi işlemek için bir dizüstü bilgisayar kullanmak biraz zahmetli olsa da teknik olarak mümkündür.
 • Akıllı ödeme özellikli kredi/banka kartları: Bugün pek çok kredi kartında NFC teknolojisini destekleyen akıllı ödeme çipleri bulunur.

NFC Güvenli mi?

Bir mobil cihaz aracılığıyla ödeme yapma fikri, özellikle cüzdanlarımızı arka cebimizde tutmaya alıştığımız için bazı insanları rahatsız edebilir. Ancak NFC ödemeleri son derece güvenlidir, hatta manyetik şeritli kartlardan çok daha güvenlidir.

Manyetik şeritli bir karttaki (statik olan – hepsi kartınızın arkasında bulunan) verilerin aksine, bir NFC işleminde yer alan veriler şifreli ve dinamiktir, yani sürekli değişmektedir.

Örnek olarak, banka ayrıntılarını korumak için tokenizasyon adı verilen bir teknoloji kullanan Apple Pay’i ele alalım. Apple Pay şu şekilde çalışıyor:

 • Kredi kartınızın fotoğrafını çekip iPhone’unuza yükledikten sonra Apple, ayrıntıları kartınızı veren bankaya veya ağına gönderir.
 • Bankalar ve ağlar daha sonra banka ayrıntılarınızı rastgele oluşturulmuş sayılarla değiştirir.
 • Bu rastgele numara Apple’a geri gönderilir ve ardından telefonunuza programlanır. Bu da dolandırıcıların telefonunuzdaki hesap ayrıntılarını hiçbir şekilde kopyalamayacağı anlamına gelmektedir.

NFC ödemeleri şifreli ve güvenlidir.

Apple Pay ayrıca Apple’ın parmak izi teknolojisi olan Touch ID ile korunmaktadır. Bir Apple Pay işlemi başlatmak için telefonunuzun kilidini parmak izinizle açmanız gerekir. Yani cihazınız çalınsa bile verileriniz hiçkimsenin eline geçemez. (Apple Pay’in yalnızca Touch ID ile donatılmış en yeni iPhone modellerinde çalışmasının nedeni budur.)

NFC özellikli çeşitli ödeme yöntemleri piyasaya çıkmaktadır. iPhone kullanıcıları için Apple Pay var. Android kullanıcıları da Google Pay ve Samsung Pay seçeneklerine sahiptir. Hatta bazı çipli kartlar “temassız” veya “dokun ve öde” özelliğiyle donatılmıştır.

NFC’nin Faydaları Nelerdir?

Anında Bağlantı

NFC cihazları birbirine yaklaştırıldığında, bu cihazlar veri alışverişi için anında bağlanır. NFC çiplerinin küçük aralığı, bu teknolojiyi ödeme, tanımlama, erişim kontrolü veya yakın alan veri alışverişi gerektiren diğer herhangi bir uygulama için kullanışlı hale getirmektedir.

İnternete Gerek Yok

NFC etiketleri WiFi, 4G, 5G veya LTE bağlantısı olmadan da çalışabilmektedir. Bu da kullanıcıların internet bağlantıları olmasa bile ödeme yapabilecekleri, veri aktarabilecekleri ve NFC özellikli hizmetleri kullanabilecekleri anlamına gelir.

Kullanışlı ve Uygun Fiyatlı Bir Teknoloji

NFC etiketleri, dijital dönüşüme yardımcı olabilecek kolay ve uygun fiyatlı bir teknolojidir. Temassız ödeme, erişim kontrolü, günlük olarak müşteri ve çalışan deneyimini önemli ölçüde iyileştirebilir.

Örneğin spor salonuna, sağlık merkezine veya ofise temassız erişim sağlayabilmek için NFC’yi kullanabilirsiniz. Kullanıcılar, üyeliklerini ödemek için özel mobil uygulamanızı indirebilir ve ardından tesise erişmek için akıllı telefonu kullanabilir.

Azaltılmış Karbon Ayak İzi

NFC, herhangi bir işletmenin karbon ayak izini en aza indirebilen çevre dostu bir teknolojik çözümdür. Kağıt kullanılarak yapılan geri dönüştürülebilir NFC etiketleri, plastik kullanımını da önemli ölçüde azaltmaktadır.