‘NVIDIA Denetim Masası Yok’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Birçok NVIDIA ekran kartı kullanıcısı, denetim masasının görünmediği yönünde sorunlar bildiriyor. Kullanıcıların bilgisayarında yüklü olan NVIDIA ekran kartının özelliklerini kontrol etmelerini sağlayan bu kontrol paneli, Başlat menüsünden veya masaüstünden birdenbire kaybolabiliyor. Buna son güncellemeler, eksik kayıt defteri alt anahtarları veya hatalı bir ekran kartı sürücüsü sebep olabilir.

NVIDIA Denetim Masası Nedir?

NVIDIA Denetim Masası, kullanıcıların NVIDIA ekran kartlarıyla ilgili çeşitli ayarlara erişmesine ve düzenlemesine izin veren bir yazılım uygulamasıdır. Bu özellik, NVDIA ekran kartı sürücülerinde bulunan bir araçtır.

NVIDIA Denetim Masası, ekran çözünürlüğünü ayarlama, birden çok ekranı yapılandırma, renk ayarları yapma, 3D ayarlarını yönetme ve belirli uygulamalar için performansı optimize etme gibi çeşitli özellikler ve seçenekler sunar.

NVIDIA Denetim Masası, kullanıcıların hız aşırtma, ekran kart sıcaklığını izleme ve fan hızlarını ayarlama gibi ekran kartlarıyla ilgili gelişmiş özelliklere ve ayarlara erişmesine olanak tanır. Bu gelişmiş özellikler genellikle oyuncular, video düzenleyiciler ve ekran kartlarından maksimum performans isteyen diğer profesyoneller tarafından kullanılır.

NVIDIA Denetim Masası Neden Yok?

Çoğunlukla Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda görünen bu hatanın belirgin bir nedeni yoktur. Ancak diğer sistem hatalarında olduğu gibi bu sorunun oluşumu için birden fazla olası neden bulunabilir. Bu nedeni belirledikten sonra sorunun çözümü de daha kolay olacaktır.

NVIDIA Denetim Masası’nın görünmemesine sebep olan bazı olası senaryolar şunlar:

 • Sürücü sorunları: ekran kartı sürücülerinizde veya NVIDIA sürücüsünde bir sorun oluşmuş olabilir. Eski, bozuk veya uyumlu olmayan bir sürücü kullanırsanız, ekran kartınızın kontrol paneli bozulabilir. Bazı sürücü güncellemeleri yaparak veya bu sürücüleri yeniden yükleyerek sorununuzu kolayca giderebilirsiniz.
 • Windows 10 güncellemesi: Windows 10 işletim sisteminizi yakın zamanda en son sürüme güncellediniz mi? Veya daha eski bir işletim sisteminden Windows 10’a geçiş yaptınız mı? Cevabınız evet ise ekran kartı sürücünüz yeni sisteminizle uyumlu olmayabilir.
 • Eksik veya yanlış Windows Kayıt Defteri girdileri: Kayıt Defteri, bilgisayarınızdaki pek çok ayarı kontrol edebilmeniz için kullanılır. Eğer buradaki girdiler eksik veya yanlışsa, bilgisayarınızda kontrol paneli görünmeyebilir. Bunu düzeltebilmek için Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanmanız gerekecek.
 • Bozuk NVIDIA Denetim Masası paneli: Bazı önemli dosyalar silindiğinde veya hasar gördüğünde NVIDIA Denetim Masası bozulabilir. Bu sorunu, yazılımı yeniden yükleyerek çözebilirsiniz.
 • Genel hatalar: Tespit edilemeyen bazı genel Windows 10 hataları da NVIDIA Denetim Masası’nın kaybolmasına neden olabilir.

‘NVIDIA Denetim Masası Yok’ Sorunu Çözüm Önerileri

NVIDIA Hizmetlerini Yeniden Başlatın

Bu sorunu yaşadığınızda ilk uygulamanız gereken yöntem, NVIDIA’ya özgü hizmetleri yeniden başlatmaktır. Bu hizmetleri PC’nizde nasıl yeniden başlatacağınıza bakalım:

 • Windows + R tuşlarına birlikte basarak Çalıştır’ı başlatın. Ardından Çalıştır kutusuna services.msc yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Bu işlemle birlikte Hizmetler penceresi açılmış olacak. Burada, PC’nizde çalışan tüm hizmetler karşınıza çıkacak.
 • Hizmetler listesinde NVIDIA ile başlayan tüm hizmetleri arayın. Her birini seçip pencerenin sol tarafında bulunan Yeniden Başlat simgesine tıklayın.

Yeniden başlatma işlemlerinin ardından NVIDIA denetim masasının gelip gelmediğini kontrol edin. Aksi durumda aşağıdaki yöntemleri denemeye devam edebilirsiniz.

Microsoft Mağazasından NVIDIA Denetim Masası Uygulamasını Yükleyin

 • Microsoft mağazasına giderek NVIDIA denetim masası kurulumunu yükleyin.
 • Yönergeleri takip edip kurulumu tamamladıktan sonra NVIDIA denetim masasını tekrar görüyor olmalısınız.

NVIDIA Denetim Masasını Manuel Olarak Başlatın

Kalıcı bir çözüm bulana kadar sisteminizde NVIDIA denetim masasını manuel olarak başlatmayı da deneyebilirsiniz. NVIDIA denetim masasını manuel olarak başlatmak ve masaüstü kısayolu oluşturmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Bilgisayarım klasörünü açın. Oradaki C klasörüne gidin ve Program Files klasörünü arayın. Program Files klasöründe NVIDIA Corporation klasörünü bulacaksınız. O klasörü bulamıyorsanız aynısını Program Files (x86) klasöründe arayın. NVIDIA Corporation klasörüne girdikten sonra Denetim Masası İstemcisi’ni açın ve bu klasörde nvcplui dosyasını arayın.
 • nvcplui dosyasına sağ tık yaparak Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.

Ayrıca nvcplui’nin sağ tıklama menüsünden NVIDIA Denetim Masası’nın masaüstü kısayolunu da oluşturabilirsiniz.

Gizlenmiş NVIDIA Denetim Masasını Ortaya Çıkarın

NVIDIA denetim masasını masaüstünde veya başlat menünüzde bulamıyorsanız, bunun gizlenmiş olma ihtimali de bulunuyor. Bu durum, çoğunlukla NVIDIA grafik kartı yazılımını güncellediğinizde oluşur. Aşağıdaki adımlardan faydalanarak NVIDIA denetim masasını nasıl geri getirebileceğinizi öğrenmiş olacaksınız:

 • Bilgisayarınızdan kontrol panelini açın. Bunu yapmak için Windows + R tuşlarına aynı anda basın. Ardından Çalıştır kutusuna ‘kontrol’ yazıp Enter tuşuna basın.
 • Denetim Masası’nda seçenekleri Büyük Simgeler ile görüntüleyip sonrasında NVIDIA Denetim Masası seçeneğine çift tık yapın.
 • Masaüstü veya Görüntüle menüsünü arayın, üzerine tıklayıp açılır menüden Masaüstü ContextMenu (veya benzer bir ifade) seçeneğini seçin.

Bu işlem, NVIDIA denetim masasını masaüstünüze tekrar getirecektir. Aynı sorun devam ediyorsa yapabileceğiniz birkaç şey daha bulunuyor.

NVIDIA Sürücülerini Güncelleyin

Yukarıdaki yöntemler sorunun çözülmesini sağlamadıysa, bu durum güncellenmemiş NVIDIA sürücülerinden kaynaklanıyor olabilir. Aşağıdaki sıralamayı takip ederek NVIDIA sürücülerinizin güncellendiğinden emin olun:

 • Klavyenizde Windows + X tuşlarına birlikte basarak Win + X menüsünü açın. Menüden Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıklayın.
 • Aygıt Yöneticisi’nde ‘Görüntü bağdaştırıcıları’ seçeneğini bulun. NVIDIA grafik kartı sürücüsünü bulmak için sürücüye sağ tık yapıp ‘sürücüyü güncelle’ seçeneğine tıklayın.
 • Yeni bir pencere açılacak. Güncellenmiş sürücü yazılımı seçeneği için otomatik olarak Ara’ya tıklayın. Bu sayede otomatik olarak bir sürücü güncellemesi aranacak ve varsa yüklenecek. Herhangi bir güncelleme mevcut değilse de bununla ilgili bir bildirim alacaksınız.

Güncelleme ile NVIDIA denetim masası geri gelmediyse, bir de sürücüyü yeniden yüklemeyi deneyin.

İşlemcinize Hız Aşırtma (Overclock) Yapmayın

Sisteminizde bir performans arttırma yolu arıyorsanız, işlemciniz hız aşırtması yardımcı olabilir. Bu işlemin temelde yaptığı şey, ekran kartınızın sınırlarını kaldırıp güvenli sınırlar içerisinde performans artışı sağlamaktır. Bununla birlikte hız aşırtma, bilgisayarınızda birçok hatanın oluşmasına yol açarak size maliyetli sıkıntılar çıkarabilir. Pek çok kullanıcı, bilgisayarının hız aşırtma nedeniyle bozulduğunu belirtiyor. Daha da ileri giderseniz, ekran kartınızın tamamen çalışmamasına sebep olabilirsiniz.

Hız aşırtmalı bir ekran kartı, NVIDIA Denetim Masası’nın görünmemesine sebep olabilir. Doğrudan bir ilişkilendirme yapmamakla birlikte birçok kullanıcı, ekran kartında hız aşırtmayı devre dışı bırakmasından sonra NVIDIA Denetim Masası’nın yeniden göründüğünü belirtiyor. Siz de bir hız aşırtma kullanıyorsanız, bunu kapatarak sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Antivirüs Programınızı Kontrol Edin

NVIDIA Denetim Masası’nın açılmamasının nedenleri arasında antivirüs programınız olabilir. Bazı antivirüs programları, programa müdahale ederek NVIDIA Deneyim Masası’nın açılmasını engelleyebilir. Bu sorunu gidermek için antivirüs programının Ayarlar kısmına gidip programı engellemediğinden emin olun. Ardından antivirüs programının tüm özelliklerini devre dışı bırakın ve NVIDIA Denetim Masası’nın açılıp açılmadığını kontrol edin. Hala açılmıyorsa antivirüs programını komple kaldırın. Sonrasında bilgisayarınızı baştan başlatın ve tekrar kontrol edin.

Hızlı Önyükleme Seçeneğini Kapatın

Windows 10 bilgisayarlardaki Hızlı Önyükleme, sisteminizin önceki sürümlerden daha hızlı açılmasını sağlar. Sisteminizin tamamen kapanmasına izin vermediği için yeniden başlatma sürecini daha hızlı hale getirir. Fakat bu özellik, NVIDIA Denetim Masası’nın Windows 10’da açılmaması gibi sorunlara neden olabilir. Bu özelliği devre dışı bırakırsanız, yaşadığınız sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bunun için takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

 • Klavyenizden Windows+S tuşlarına birlikte basın.
 • Arama kısmına Güç Ayarları yazın.
 • Buradan Güç ve Uyku ayarlarını seçin.
 • Şimdi İlgili Ayarlar’a gidin.
 • Ek Güç Ayarları seçeneğine tıklayın.
 • Güç Düğmesinin Ne Yapacağını Seç yazılı kısma gidin.
 • Şu Anda Kullanılamayan Ayarları Değiştir‘in üzerine tıklayın.
 • Hızlı Başlatmayı Aç‘ın yanındaki kutucuğun işaretini kaldırın.
 • Son olarak değişiklikleri kaydedin

NVIDIA Sürücülerini Yeniden Yükleyin

Yukarıda bahsettiğimiz çözümlerin hiçbirisi işe yaramadıysa, son olarak NVIDIA sürücülerini tekrar yüklemenizi önereceğiz. Bunun için aşağıdaki talimatları takip etmelisiniz:

 • Windows + X tuşlarına birlikte basarak listede karşınıza çıkacak Aygıt Yöneticisi’ni açın.
 • Sürücüler listesinden ‘Görüntü bağdaştırıcıları’ seçeneğini genişletin. NVIDIA Ekran Kartı sürücüsüne sağ tık yapıp ‘Cihazı kaldır’ seçeneğini seçin.
 • Sürücüyü kaldırdıktan sonra NVIDIA’nın sürücülerini indirebileceğiniz web sayfasına gidin. En son sürücüyü indirmek için Manuel Arama yazılı kısmın sağında bulunan seçenekleri uygun şekilde seçin. Ardından ‘Start Search’ yazısına tıklayarak karşınıza çıkan sürücüleri tekrar yükleyin.

Yukarıdaki yöntemlerden her ne kadar ‘Gizlenmiş NVIDIA Denetim Masasını Ortaya Çıkarma’ en etkilisi olsa da en başından itibaren denemenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında Microsoft mağazası üzerinden NVIDIA denetim masasını direkt olarak indirip kurmak da en etkili çözümler arasındadır. Zira NVIDIA’nın resmi forum sayfasındaki çoğu kullanıcı bu yöntemin işe yaradığını belirtiyor.

Sıkça Sorulan Sorular

NVIDIA Denetim Masası ne için kullanılır?

NVIDIA Denetim Masası, ekran çözünürlüğü, renk ayarları, 3D ayarları ve performans optimizasyonu gibi NVIDIA ekran kartlarıyla ilgili çeşitli ayarları yapmak için kullanılır.

NVIDIA Denetim Masası’n ı kullanarak ekran kartımı hız aşırtabilir miyim?

Evet. NVIDIA Denetim Masası, ekran kartınızın saat hızını, bellek hızını ve voltaj ayarlarını ayarlayarak hız aşırtma yapmanızı sağlar.

NVIDIA Denetim Masası’nda yer alan “3D ayarlarını yönet” seçeneği nedir?

NVIDIA Denetim Masası’nda bulunan “3D ayarlarını yönet” seçeneği, kenar yumuşatma, doku filtreleme ve dikey eşitleme gibi 3D uygulamalar ve oyunlarla ilgili çeşitli ayarları yapmanızı sağlar.

NVIDIA Denetim Masası’nı kullanarak fan hızlarını ayarlayabilir miyim?

Evet. NVIDIA Denetim Masası, yoğun kullanım sırasında ekran kartınızın daha soğruk kalmasına yardımcı olmak için fan hızlarını ayarlamanıza olanak tanır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Spotify Sanatçı Hesabı Açma İşlemi Nasıl Yapılır?