Önceden İndirilen Uygulamaları Görme Nasıl Yapılır?

Android telefonlarda veya iPhone’da önceden hangi uygulamaları indirdiğinizi görmek mi istiyorsunuz? Bazı uygulamaların zamanla telefonumuzda olmasına gerek duymasak da tekrar kullanma ihtiyacı duyabiliyoruz. Eğer adını da unuttuysak, önceden indirdiğimiz uygulamaların bulunduğu listeyi görmek çok yararlı olacaktır. Aşağıda hem Android telefonlarda hem de iPhone’da önceden indirilen uygulamalar nasıl görülür, bunu öğreneceksiniz.

Önceden İndirilen Uygulamalar Nedir?

Önceden indirilen uygulamalar, Apple App Store veya Google Play Store gibi bir uygulama mağazasından indirilip bir cihaza yüklenen uygulamalardır. Bu uygulamalar cihazda depolanır ve herhangi bir zamanda, hatta internet bağlantısı olmasa bile erişilebilir ve kullanılabilir.

Önceden indirilmiş uygulamalar, oyunlardan üretkenlik araçlarına, sosyal medya platformlarından çeşitli yardımcı uygulamalara kadar değişmektedir. Kullanıcılar, ücretsiz veya ücretli uygulamaları indirip yüklemeyi seçebilir. Bazı uygulamalar, tüm özelliklere erişmek için uygulama içi satın alma veya abonelik gerektirebilir. Kullanıcılar ayrıca depolama alanında yer açmak veya artık gerekmeyen uygulamaları kaldırmak için daha önce indirilen uygulamaları silmeyi veya kaldırmayı da seçebilir.

Önceden İndirilen Uygulamaları Görme | Android

Google Play ile Önceden İndirilen Uygulamaları Görme

Android kullanıcıları, uygulamaları varsayılan olarak (APK dışında) Google Play Store’dan indirmektedir. Önceden indirilen uygulamaların listesini de buradan görebilirsiniz.

Google Play Store’daki uygulama indirme geçmişini Yükleneler veya Kitaplık (veya Kütüphane) bölümlerinden görüntüleyebilirsiniz. Yüklenenler bölümü şu an Android cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaları gösterirken Kitaplık bölümü, şu an cihazınızda yüklü olmayan tüm uygulamaları içermektedir.

Google Play Store, telefonunuzdaki tüm indirmelerinizi ve satın alma geçmişinizi hatırlar. Bu da bir uygulamayı yanlışlıkla telefonunuzdan kaldırmış olsanız dahi daha sonra ücretsiz olarak yeniden yükleyebilmenizi sağlaması açısından oldukça yararlıdır. Şimdi yerine getirmeniz gereken talimatlara bir bakalım:

 • Google Play Store’u açın ve ekranın sağ üst tarafında bulunan profil fotoğrafınıza dokunun.
 • Menüde bulunan Uygulamalarım ve oyunlarım yazılı seçeneğe dokunun.
 • Uygulamalarım ve oyunlarım ekranında dört sekme göreceksiniz. Bunlar Güncellemeler, Yüklenenler, Kitaplık ve Paylaş.
 • Şu anda Android cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaları görmek için Yüklenenler‘e dokunun.
 • Daha önce indirdiğiniz uygulamaları görmek içinse Kitaplık (Kütüphane) yazılı seçeneğe dokunun.

Akıllı Uygulama Yöneticisi Aracılığıyla Uygulama Listesi Görme

Akıllı Uygulama Yöneticisi, Android telefonunuzda yüklü olan uygulamaların listesini almanıza ve bunları kolayca yönetmenize olanak sağlar. Uygulamayı kurduktan ve açtıktan sonra hiçbir şey yapmadan tam liste karşınıza gelir. Bu listeyi üst sağ köşedeki üç nokta menüsünden isme, kurulum tarihine veya dosya boyutuna göre sıralayabilirsiniz.

Bu listede sistem uygulamalarını ve kullanıcı uygulamalarını filtreleyebilir veya hepsini bir arada görüntülemeyi seçebilirsiniz. Ayrıca listeden bir uygulama arayabilirsiniz.

Liste görünümünden, uygulama adının yanında kurulum tarihi ve boyut gibi bilgileri alırsınız. Ayrıca ekranınızın altında depolama kapasitesini ve dolu olan depolama alanını görürsünüz.

Akıllı Uygulama Yöneticisi, birden fazla uygulamayı aynı anda seçmenize olanak tanır. Seçtikten sonra bunları yedekleyebilir veya favorilerinize ekleyebilirsiniz.

Uygulamayı çalıştırabilir, zorla durdurabilir veya kaldırabilirsiniz. Ayrıca sürüm, kurulum detayları, güncellemeler, uygulama boyutu ve yol gibi birçok ek bilgiyi gösterir. Uygulamanın Play Store sayfasını ziyaret edebilir ve telefonunuzun ayarlarında Uygulama Bilgisi sayfasını görüntüleyebilirsiniz.

Ana sayfadaki bilgiler çok fazlaysa, üç nokta menüsünden “Basit ve Hızlı Görünüm”ü (Simple & Fast View) seçerek yüklenmiş uygulamaların daha az bilgiyle kompakt bir düzenlemesini görüntüleyebilirsiniz.

Önceden İndirilen Uygulamaları Görme | iPhone | iPad

iPhone ve iPad’de önceden indirdiğiniz veya yanlışlıkla silip unuttuğunuz uygulamaları App Store uygulamasından veya 3D Touch özelliğinden faydalanarak görebilirsiniz.

İlk olarak iPhone ve iPad’de önceden indirilen uygulamalar App Store‘dan nasıl görülür, buna bir bakalım.

 • Cihazınızdan App Store uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ üst kısmındaki profil resmine dokunun.
 • Şimdi Satın Alınanlar‘a dokunun.
 • Tüm uygulamalarınızı görmek için en üstteki Tümü sekmesini veya şu anda iPhone’unuzda yüklü olmayan uygulamaları görmek için Bu iPhone’da değil‘i seçin.
 • Aradığınız uygulamanın adını yazmak için App Store indirme geçmişindeki Arama alanını da kullanabilirsiniz.

3D Touch özelliğini kullanarak iPhone ve iPad’de önceden indirilen uygulamaları görmek içinse şunları yapın:

 • iPhone’unuzun ana ekranındaki App Store uygulamasına uzunca basılı tutun.
 • Çıkan seçeneklerden Satın Alınanlar‘a dokunun.

İsmi sizi aldatmasın, burada yalnızca satın aldığınız uygulamaları görmeyeceksiniz. Daha önce indirdiğiniz tüm uygulamaların listesini kronolojik olarak görebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Önceden indirilen uygulamaları özelleştirebilir miyim?

Önceden indirilen bazı uygulamalar, temayı veya düzeni değiştirmek gibi özelleştirme seçenekleri sunabilir. Ancak bu isteğiniz, uygulamaya ve geliştiriciye bağlı olarak değişir.

Daha önce indirilen uygulamalar güncellenebilir mi?

Evet, daha önce indirilen uygulamaları güncelleyebilirsiniz. Uygulama güncellemeleri, hata düzeltmeleri, performans iyileştirmeleri ve yeni özellikleri içerebilmektedir. Cihaza ve işletim sistemine bağlı olarak uygulamaları uygulama mağazası aracılığıyla otomatik veya manuel olarak güncelleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Daha önce indirilen uygulamalar veri kullanıyor mu?

Sosyal medya veya e-posta uygulamaları gibi önceden indirilmiş bazı uygulamalar, arka planda sürekli olarak verileri kullanabilir. Ancak çevrimdışı oyunlar veya yardımcı program uygulamaları gibi diğer uygulamalar veri kullanmayabilir.

Daha önce indirilen uygulamalar depolama alanını kullanıyor mu?

Evet. Daha önce indirilen uygulamalar cihazınızda depolama alanında yer kaplayabilir. Kapladıkları bu alan, uygulamanın boyutuna ve medya dosyaları gibi ilgili verilere bağlı olacaktır.