OneDrive’da Yedekleme Nasıl Kapatılır?

OneDrive, Microsoft tarafından oluşturulabilen ve yönetilebilen bulut tabanlı bir hizmettir. Windows 11’i yüklediğinizde yüklü dosya depolama ve eşitleme hizmeti alırsınız. Ayrıca fotoğraflarınızı, dosyalarınızı ve diğer verilerinizi tüm OneDrive bağlantılı cihazlarınızda yedeklemiş olursunuz.

OneDrive bulut depolama teknolojisi ile temel belgelerinizi saklayabilir ve tüm cihazlarınızda bunlara erişebilirsiniz. Yedekleme ve Geri Yükleme ile Windows 11 ayarlarındaki Dosya Geçmişi girişleri ise kaldırılmıştır. Bunlara Ayarlar menüsü aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Microsoft, Ayarlar’daki yedekleme işlevini OneDrive eşitlemesi ile değiştirdi.

OneDrive Yedekleme Kapatma Adımları

OneDrive’ı kalıcı olarak kaldırmak yerine yedeklemeyi askıya almak isteyebilirsiniz. OneDrive’da 2, 8 veya 24 saat süren arka planda senkronizasyon işlemini (yükleme ve indirmeyi içerir) durdurabilirsiniz. Şimdi bunun için izlemeniz gereken adımlardan bahsedeceğiz.

OneDrive’ı Gezinti Çubuğu’nda Durdurma

 • Gezinti çubuğu köşe taşma simgesini (Sistem Tepsisi olarak da bilinir) seçip sonrasında ekranın en altında bulunan bildirim/taşma bölümündeki OneDrive düğmesini (bulut düğmesi) seçin. OneDrive simgesini görmüyorsanız, Microsoft (Başlat) simgesini seçin ve arama kutusuna ‘OneDrive’ yazın. Ardından, sonuç sayfalarında OneDrive’a tıklayın.
 • Şimdi ekranın en altında Microsoft OneDrive simgesini göreceksiniz. Ardından, OneDrive penceresindeki Yardım ve Ayarlar yazılı seçeneğe tıklayın.
 • Sonrasında Senkronizasyonu duraklat menüsüne gidip senkronizasyonu devre dışı bırakmak istediğiniz bir zaman penceresi seçin.

Bu işlemler ile belirli bir süre için senkronizasyon prosedürünü duraklatmış olacaksınız. Belirlediğiniz zaman geçtikten sonra ise otomatik olarak devam edecektir.

OneDrive’ın Otomatik Olarak Başlatılmasını Durdurma

Bilgisayarı açıp Windows 11’de oturum açtığınız andan itibaren OneDrive çalışmaya başlar. Başlangıç ​​Uygulamaları‘nı ve Görev Yöneticisi‘ni kullanarak OneDrive’ın otomatik başlatmasını devre dışı bırakabilirsiniz.

OneDrive’ın otomatik olarak başlatılmasını durdurmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Ekranın en alt kısmındaki gizli simgelere gidip OneDrive simgesine tıklayın.
 • Sonrasında Yardım ve Ayarlar seçeneğinden Ayarlar‘ı seçin.
 • Microsoft OneDrive penceresinden Ayarlar sayfasına gidin. Ardından ‘Windows’ta oturum açtığımda OneDrive’ı otomatik olarak başlat‘ seçimini kaldırın.
 • Son olarak yaptığınız işlemi onaylamak için Tamam deyin.

OneDrive’ı Durdurmak iİçin Windows Ayarlarını Kullanma

OneDrive’ı Windows 11 ayarlarındaki başlatma programları listesinde devre dışı bırakarak, bilgisayarınızı her başlattığınızda OneDrive’ın otomatik olarak başlatılmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Windows simgesine sağ tıklayıp Ayarlar‘ı seçin. Alternatif olarak aynı işlem için için Windows+I tuşlarına basmayı deneyebilirsiniz.
 • Şimdi sol paneldeki Uygulamalar‘ı seçip ardından sağ tarafta bulunan Başlangıç‘ı seçin.
 • Sonrasında başlangıç ​​programları sütununun altında yer alan Microsoft OneDrive seçeneğinin yanındaki kaydırıcıyı kapatın.

OneDrive’ı Durdurmak için Görev Yöneticisi’ni Kullanma

OneDrive’ı başlatma programları listesinden kaldırmak için Görev Yöneticisi‘nden de faydalanabilirsiniz. Görev Yöneticisi’ni Windows arama kutusuna Görev Yöneticisi yazıp Ctrl+Shift+Esc tuşlarını basılı tutarak veya Başlat düğmesine sağ tıklayıp adından Görev Yöneticisi’ni seçerek başlatabilirsiniz. Ardından şu adımları izlemelisiniz:

 • Görev Yöneticisi arayüzünde yer alan Başlangıç seçeneğini seçin.
 • Sistem başlangıcı üzerinden başlatılmasını engellemek için Microsoft OneDrive üzerine sağ tık yapın. Sonrasında Devre Dışı Bırak‘a tıklayın veya Microsoft OneDrive eklentisini seçin.
 • Son olarak ekranın sağ alt köşesinde yer alan Devre Dışı Bırak‘ı seçin.

Bundan sonra bilgisayarınızı her açtığınızda OneDrive mevcut olmayacak. Eğer isterseniz, OneDrive’ı yalnızca siz açarsanız başlatabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Instagram Telefon Numarası Silme Nasıl Yapılır?