PFN List Corrupt Hatası Nasıl Düzeltilir?

Windows, esasında oldukça güçlü bir işletim sistemidir. Ancak bu, bazı hataların olmayacağı anlamına gelmiyor. Her şey yolunda gidiyor gibi gözükürken birden mavi ekran hatasını görürsünüz. BSOD olarak da adlandırılan bu hatalar, Windows durdurma kodu PFN List Corrupt olduğunda ortaya çıkar.

PFN List Corrupt hatası, bilgisayarınızın herhangi bir görevi işleyecek duruma gelmemesine sebep olabilir. PFN (Sayfa Çerçeve Numarası) veritabanı, tüm sistem dosyalarının konumlarını bulmak için kullanılan listeyle doludur. PFN bozuk olduğunda herhangi bir görevi işleyemeyeceği için BSOD hatası alırsınız. Fakat bu sorunu çözmek için başvurabileceğiniz bazı yollar bulunuyor.

PFN List Corrupt Hatası Nedir?

PFN List Corrupt hatası, Microsoft Windows işletim sistemlerinde PFN listesiyle ilgili bir sorun olduğunu gösteren mavi bir ölüm ekranı (BSOD) hatasıdır. PFN, işletim sistemi tarafından fiziksel belleği yönetmek için kullanılan bir veri yapısıdır. PFN listesi ise kullanımda olan bellek sayfalarının kaydını tutar.

Bu hata oluştuğunda, genellikle bir bellek sayfasının PFN listesinde kullanımda olarak işaretlendiği ancak aslında kullanımda olmadığı anlamına gelir. Bu da hatalı bir RAM modülü, bir sürücü çakışması veya bir virüs gibi bir donanım veya yazılım sorunu nedeniyle olabilir.

PFN List Corrupt hatası, bilgisayarın çökmesine ve yeniden başlatılmasına neden olabilir. Ayrıca etkilenen bellek sayfası bir program veya işletim sistemi tarafından kullanılıyorsa veri kaybına neden olabilir. Bu hatayı düzeltmek için bellek testleri yapmak, sürücüleri güncellemek veya kötü amaçlı yazılım taraması yapmak gibi çözümlere başvurabilirsiniz.

PFN List Corrupt Hatası İçin Çözüm Önerileri

Sorunlu Programı Kaldırın

Bazı kullanıcılar, antivirüs programı nedeniyle PFN List Corrupt hatası aldıklarını söylüyorlar. Ancak başka bazı programlar da bu sorunu oluşmasına sebep olabilir. Herhangi bir üçüncü taraf yazılım bu soruna neden olabilir, bu nedenle sıkıntı olan bu programları kaldırmaya hazır olun.

Günümüzde bazı programlar, özellikle de antivirüs programları, özel bir program kaldırma aracıyla birlikte gelir. Eğer yoksa da bunu resmi siteden indirebilirsiniz. Virüsten koruma yazılımını kaldırmak için program kaldırma aracını kullanıp ardından antivirüs programının en son sürümünü resmi sitesinden yükleyin. Eğer programı silmekte zorlanıyorsanız şuradaki makaleye göz atarak silinemeyen programları silme yöntemlerine göz atabilirsiniz.

Bozuk Windows Kayıt Defteri’ni Onarın

Bu sorunu almanızın sebebi bilgisayarınızdaki Windows Kayıt Defteri olabilir. Bazen bu sorun nedeniyle PFN List Corrupt gibi hatalar alabilirsiniz. Bozuk veya silinmiş Kayıt Defteri’ni onarmak en sağlıklı çözümlerden birisidir. Bu konuda size yardımcı olacak pek çok ücretsiz online araç bulunuyor. Örnek olarak şuradaki araçtan faydalanabilirsiniz. Her ihtimale karşı Kayıt Defteri’nin bir yedeğini de mutlaka bulundurun. Çünkü Kayıt Defteri, Windows işletim sisteminiz için oldukça büyük bir önem arz ediyor. Windows Kayıt Defteri yedekleme ve geri yükleme konusunda Microsoft’un şuradaki makalesine muhakkak göz atın.

Mavi Ekran Sorun Gidericisini Çalıştırın

Mavi Ekran Sorun Gidericisi, Windows 10/11 işletim sistemlerinde varsayılan olarak bulunan bir hata düzeltme aracıdır. Ayarlar bölümünde bulunan bu sorun giderici aracı çalıştırmak için şu adımları izleyin:

 • Öncelikle Başlat‘a gidip buradan Ayarlar‘ı seçin.
 • Güncelleme ve Güvenlik seçeneğine tıklayıp ardından sol taraftaki menüden Sorun Giderme‘yi seçin.
 • Sağ kısımda Mavi Ekran adlı bir kısım göreceksiniz. Buradan sorun gidericiyi çalıştırın.
 • Ardından ekranda beliren talimatları uygulayarak işleminizi sonlandırın.

SFC Scannow Taramasını Başlatın

SFC Scannow, Windows’un çalışmasını engelleyen PFN List Corrupt sorununu düzeltmek için deneyebileceğiniz başka bir alternatiftir. Bu komut, dosyaları taramak ve bozuk olanları değiştirmek için kullanılır. Düzgün bir şekilde yürütüldüğünde PFN List Corrupt gibi pek çok sorunu çözebilirsiniz. SFC Scannow komutunu kullanmak için şu adımları izleyin:

 • Başlat‘ın üzerine sağ tık yapıp CMD yazarak Komut İstemi‘ni açın.
 • Buraya sfc/scannow komutunu girip Enter tuşuna basın.
 • Biraz bekleyip işlemin bitmesinden sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Eğer devam ediyorsa bir sonraki çözüm önerisine göz atın.

DISM ile PFN List Corrupt Hatasını Çözme

DISM, ağ yöneticileri için sistem görüntüsünü yeniden dağıtmak adına geliştirilen bir araçtır. PFN List Corrupt hatası dahil pek çok sorunun çözümünde kullanılabilir. Komut İstemi aracılığıyla DISM’i kullanmak için şu adımları izleyin:

 • Başlat‘ın üzerine sağ tık yapıp CMD yazarak Komut İstemi‘ni açın.
 • Şimdi DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth komutunu yazıp Enter tuşuna basın.
 • Ardından başlatılan taramanın durmasını bekleyin.
 • Şimdi bilgisayarı yeniden başlatın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Microsoft OneDrive’ı Devre Dışı Bırakın

OneDrive, Windows 10/11 kullanıcılarının kullanımına sunulan, varsayılan olarak yer alan bir uygulamadır. Bu uygulama, dosyaları birden fazla kişiyle paylaşmanıza olanak tanır. Bazı kullanıcılar, bu uygulamanın PFN List Corrupt hatasının olası sebeplerinden birisi olduğunu tespit etmiş durumda. Bu kişilere kulak vererek Microsoft OneDrive’ı devre dışı bırakarak sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. OneDrive’ı devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

 • Windows + S tuşlarına basıp grup ilkesini açın. Buradan Grup İlkesini Düzenle‘yi seçin
 • Şimdi Yerel Bilgisayar İlkesi > Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > OneDrive sıralamasını takip edin.
 • Dosya depolama için OneDrive’a kaydet seçeneğini bulup üzerine çift tıklayın.
 • Buradan Etkin‘i seçip Uygula‘ya tıklayın. Ardından devam etmek için Tamam‘a tıklayın.

RAM’i Kontrol Edin

RAM’in düzgün bir şekilde çalışmaması, PFN List Corrupt gibi sıkıntılı hatalar almanıza sebep olabilir. Bu sebeple RAM’inizi kontrol etmek için aşağıdaki yöntemleri takip edebilirsiniz:

 • Çalıştır‘ı başlatmak için klavyenizden Windows logo + R tuşlarına basın.
 • Şimdi boş olan kısma mdsched.exe yazın ve Evet‘e tıklayın.
 • Çıkan seçeneklerden yeniden başlatmayı seçin.
 • Şimdi Windows Bellek Tanılama Aracı ekranını açılacak. Buradan RAM’in doğrulamasını yapmasına izin verdikten sonra birkaç dakika kadar bekleyin.

Bu yöntemler aracılığıyla artık Windows bilgisayarınızda PFN List Corrupt hatasını almıyor olmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

PFN List Corrupt hatasının RAM’den kaynaklanıp kaynaklanmadığını nasıl anlarım?

PFN List Corrupt hatasının hatalı RAM’den kaynaklandığından şüpheleniyorsanız yerleşik Windows araçlarını veya üçüncü taraf yazılımları kullanarak bir bellek tanılama testi çalıştırabilirsiniz. Test herhangi bir hata tespit ederse, hatalı RAM modülünü değiştirmeniz gerekebilir.

Bir yazılım sorunu PFN List Corrupt hatasına neden olabilir mi?

Evet. Sürücü çakışması veya kötü amaçlı yazılım bulaşması gibi bir yazılım sorunu, PFN List Corrupt hatasına neden olabilir. Sorunu çözmek için sorunlu sürücüleri güncellemeniz, kaldırmanız veya kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırmanız gerekebilir.

Düzeltmeye çalışmama rağmen PFN List Corrupt hatasını almaya devam edersem ne yapmalıyım?

Düzeltmeye çalıştıktan sonra PFN List Corrupt hatasını almaya devam ediyorsanız, profesyonel bir bilgisayar teknisyeninden yardım almanız veya Windows işletim sistemini yeniden yüklemeniz gerekebilir.