Print Screen Tuşu Çalışmıyor Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Bilgisayarımızda zaman zaman ekran görüntüsü almamız gerekebilir. Bunu yapabilmek için de Print Screen tuşunu kullanmaya ihtiyaç duyarız. Fakat bu tuş bazı zamanlarda çalışmayabiliyor. Ekran görüntüsü almanızı engelleyeceği için bu durum

Bu makale ile Windows 10 ve 11 bilgisayarlarda Print Screen tuşunu tekrar çalışır hale getirmek için neler yapabileceğinizi ayrıntılı olarak göreceksiniz. Fakat öncesinde Print Screen tuşunu nasıl açıp kapatabileceğinizi açıklayalım.

Print Screen Tuşu Nasıl Açılır/Kapatılır?

Print Screen tuşunu açıp kapatmak için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Klavyenizden Windows logo + U tuşlarına basın.
 • Sol kısımdaki Anahtar Sözcük’e gidip üzerine tıklayın.
 • Ardından sağ kısımda Print Screen kısayol bölümüne gidip özelliği etkinleştirin.

Print Screen Tuşu Çalışmıyor Sorununun Çözümü

Arka Planda Çalışan Programları Durdurun

Windows bilgisayarlarda Print Screen’in düzgün şekilde çalışmasını engelleyen birkaç program bulunuyor. Örneğin bazı kullanıcılar, ekran görüntüsü alma programlarının Print Screen tuşunun çalışmasını engellediğini fark etmişler. Bu sebeple bahsettiğimiz programların Print Screen’in çalışmasını engelleyip engellemediğini test etmenin en kolay yolu, bilgisayarı güvenli modda başlatmaktır.

Güvenli mod, bilgisayarınızın yalnızca gerekli olan Windows bileşenlerini kullanarak önyükleme yapmanızı sağlar. Bu moddan faydalanarak üçüncü taraf programların Print Screen hatasına neden olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 • Klavyenizde Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır‘ı başlatın. Ardından msconfig yazıp Tamam deyin.
 • Şimdi üst kısımdaki menüyü kullanarak Boot sekmesine geçin.
 • Önyükleme seçeneklerinin hemen altında bulunan Güvenli önyükleme‘yi seçin. Varsayılan minimal ayardada tuttuğunuzdan emin olup sonrasında Tamam düğmesine tıklayın.
 • Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve cihazın güvenli modda açılmasına izin verin. Bunu yaptığınızda tüm üçüncü taraf programların çalışmasını durdurmuş olacaksınız.
 • Print Screen tuşunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Yeni bir ekran görüntüsü eklenip eklenmediğini C:\Users\user\Resimler\Screenshots klasörünü kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Bazen bilgisayarı yeniden başlatmak, birçok sorunu düzeltebilir. Hem kolay hem de genel olarak işe yarayan bir yöntemdir.

Bunun için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Adım 1: Ekranın sol alt köşesindeki Başlat menüsüne tıklayın.
 • Adım 2: Güç simgesine tıklayarak açılır pencerede görünen “Yeniden başlat” seçeneğini seçin. Bilgisayarınız tüm açık programları kapatacak, kaydedilmemiş verileri kaydedecek ve ardından yeniden başlatacaktır.

Alternatif olarak klavyenizdeki “Ctrl + Alt + Delete” tuşlarına aynı anda basarak çıkan açılır pencerede “Yeniden başlat“a tıklayın.

Print Screen’i Doğru Kullanıp Kullanmadığınızı Kontrol Edin

Bazı bilgisayarlarda ekran görüntüsü alırken ek bir tuşa basmanız gerekebilir. Bu tuş da genellikle Windows tuşunun hemen yanında bulunan Fn tuşudur. Bu kısayolu kullanarak ekran görüntüsü alıp alamadığınızı öğrenmek için Fn ve Print Screen tuşlarına aynı anda basmayı deneyebilirsiniz.

Yukarıdaki öneriye alternatif olarak Fn + Windows tuşu + Print Screen kombinasyonunu da deneyebilirsiniz. Şimdi C:\Users\user\Resimler\Screenshots klasörüne giderek yöntemin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Klavye Sürücülerinizi Güncelleyin

Bazı sürücüleriniz zamanla güncelliğini yitirebilir. Mevcut klavye sürücülerinizi güncelleyerek Print Screen tuşunun çalışmaması sorununu çözüme kavuşturabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Klavyenizde bulunan Windows + X tuşlarına basıp çıkan menüden Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıklayın.
 • Şimdi yan kısımda buşunan oka tıklayarak Klavyeler menüsünü genişletin.
 • Standart PS/2 Klavye‘nin üzerine sağ tıklayıp Sürücüyü Güncelle‘yi seçin.
 • Son olarak sisteminizin en yeni sürücüyü aramasına izin vermek için “Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara“yı seçip ardından ekrandaki talimatları izleyin.

Şimdi C:\Users\user\Resimler\Screenshots klasörüne giderek yöntemin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Klavye İçin Donanım Sorun Gidericisini Çalıştırın

Windows bilgisayarlarda sorunları otomatik olarak çözmesi için bazı yerleşik sorun gidericiler bulunmaktadır. Bazı kullanıcılar, donanım sorun gidericisinin Print Screen tuşunun çalışmamasına ilişkin sorunları çözebildiğini keşfetmiş durumdalar. Siz de aşağıdaki adımları uygulayarak bu yöntemi deneyebilirsiniz:

 • Klavyenizdeki Windows + I tuşlarına basarak Ayarlar‘ı başlatın.
 • Ardından Güncelleme ve güvenlik kutucuğuna tıklayın.
 • Pencerenin sol kısmındaki menüde bulunan Sorun Gider‘i seçin.
 • Klavye seçeneğini görene kadar ekranı aşağı doğru kaydırın. Gördükten sonra üzerine tıklayıp Sorun gidericiyi çalıştır‘a tıklayın ve sorunların tespit edilmesini bekleyin.

Şimdi ilgili klasöre giderek Print Screen tuşu ile ekran görüntüsü alıp alamadığınızı kontrol edin.

Windows’u Son Sürüme Güncelleyin

Yukarıdaki yöntemler Print Screen tuşunun çalışmasına yardımcı olmadıysa, deneyebileceğiniz son şey Windows bilgisayarınızı en yeni sürümüne yükseltmektir. Bu işlem sisteminizdeki hataları düzeltmesinin yanında Print Screen tuşunun çalışmaması sorununu da çözüme kavuşturabilir.

Windows bilgisayarınızı güncellemek için şu işlemleri uygulayın:

 • Başlat menüsüne tıklayıp Ayarlar‘ı seçin. Daha hızlı bir erişim için Windows + I klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.
 • Buradan Güncelleme ve Güvenlik kutucuğuna tıklayın.
 • Varsayılan Windows Güncelleme sekmesinde kaldığınızdan emin olun.
 • Şimdi Güncellemeleri kontrol et seçeneğine tıklayın.
 • Bir güncelleme varsa Yükle‘ye tıklayın ve güncellemenin bitmesini bekleyin

Umuyoruz ki bu yöntemlerden bir tanesi Print Screen tuşunun çalışmaması sorununuzu ortadan kaldırmıştır. Acil olarak bilgisayarda ekran kaydı almanız gerekiyorsa bunu yapabilmeniz için farklı yöntemlerden bahsettiğimiz şuradaki makaleye göz atabilirsiniz.