En İyi 15 PC RAM Temizleme Programı

Bilgisayarınıza indireceğiniz iyi bir RAM temizleme programı yalnızca RAM’i temizlemekle kalmaz, aynı zamanda RAM tüketimini takip etmenizi de sağlar. Bu programlar ile yalnızca birkaç tık yaparak devam etmesini istemediğiniz tüm işlemleri sonlandırabilirsiniz.

Aşağıdaki RAM temizleme programlarından bazıları RAM’i manuel olarak temizlemenize izin verirken, bazıları ise bunu otomatik olarak yapmanızı sağlar. PC için bu ücretsiz RAM temizleme programları ile RAM tüketim eşiğini veya süresini ayarlama gibi özelleştirmelere de sahip olacaksınız.

RAM Nedir?

RAM, CPU’nun (işlemcinin) hızlı bir şekilde erişmesi gereken verileri ve talimatları geçici olarak depolamak için kullanılan bir tür bilgisayar belleği olan Rastgele Erişimli Bellek anlamına gelir. RAM, bilgisayarın verilere bir sabit sürücüden veya diğer depolama aygıtlarından çok daha hızlı erişmesini sağlar. Bu da RAM’i programları ve uygulamaları sorunsuz çalıştırmak için önemli bir bileşen haline getirir.

Bir uygulama veya program açtığınızda işletim sistemi onu RAM’e yükler. Bu işlemle birlikte CPU da gerekli verilere hızlı bir şekilde erişebilir. Bilgisayarınızda ne kadar çok RAM varsa, sistemi yavaşlatmadan aynı anda o kadar çok program çalıştırabilirsiniz. RAM geçici bellektir yani bilgisayar kapatıldığında veya yeniden başlatıldığında tüm verileri kaybeder. Bu nedenle bilgisayarı kapatmadan önce kaydetmezseniz, kaydetmediğiniz çalışmalar da kaybolacaktır.

RAM Temizleme Programı Nedir?

RAM temizleme programı, bir bilgisayar veya cihazdaki RAM’i temizlemek için tasarlanmış bir yazılım türüdür. Bir bilgisayar veya aygıt kullandığınızda, işletim sistemi ve çeşitli programlar, verileri kullanılırken geçici olarak depolamak için RAM’i kullanır.

RAM, zaman içerisinde ihtiyaç duyulmayan verilerle etkileşim haline girebilir. İşletim sistemi ve programlar, ihtiyaç duydukları verileri bulmak için RAM’de arama yapmak zorunda kaldıklarından, bu durum bilgisayarın veya aygıtın performansını yavaşlatabilir. RAM temizleme programı, bu gereksiz verileri temizleyerek, işletim sisteminin ve programların ihtiyaç duydukları verilere erişmesini kolaylaştırarak bir bilgisayarın veya aygıtın performansını artırmaya yardımcı olabilir.

Bazılarının ücretsiz, bazılarının ise ücretli olduğu farklı türde RAM temizleme programları mevcuttur. Bunlardan en uygun olanlarını aşağıda görebilirsiniz.

RAM Temizleme Programı Önerileri

CleanMem

CleanMem, sisteminizin RAM’ini otomatik olarak temizlemek için tasarlanmış, performansı ve kararlılığı geliştirmeye yardımcı olabilecek bir yardımcı programıdır. Sisteminiz tarafından kullanılan RAM miktarını azaltmaya yardımcı olabilecek ve potansiyel olarak performansı artırabilecek kullanılmayan belleği belirleyip serbest bırakarak çalışır.

CleanMem’in bazı önemli özellikleri şunlardır:

 • Otomatik RAM temizleme: CleanMem arka planda çalışarak sisteminizin RAM’ini optimize etmek için düzenli temizlik sağlar.
 • Özelleştirilebilir temizleme aralıkları: CleanMem’in sisteminizin belleğini 15 dakikada bir ile haftada bir arasında ne sıklıkta temizlemesi gerektiğini belirleyebilirsiniz.
 • Program seçimi: CleanMem’in RAM’ini temizlemesini istemediğiniz belirli programları veya işlemleri belirtebilirsiniz.
 • Minimum kaynak kullanımı: CleanMem minimum sistem kaynağı kullanacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle çalışırken sisteminizin performansını etkilemeyecektir.
 • Basit arayüz: CleanMem, kullanımı kolay basit bir arayüze sahiptir.

Kullanıcılar, sistemlerinin performansını ve kararlılığını iyileştirmek için CleanMem kullanmanın olumlu sonuçlar verdiğini bildirmiş durumdalar. Genel genel sistem bakım araç setinizde olması gereken yararlı bir araç olan CleanMem, sisteminizde performans veya kararlılık sorunları yaşıyorsanız kullanmaya denemeye değer bir programdır. İndirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Memory Cleaner X

Memory Cleaner X, RAM’i boşaltarak sistem performansını arttırmak için tasarlanmış bir RAM optimizasyon aracıdır. Diğer bazı RAM temizleme araçlarından daha gelişmiş bir arayüze sahip olan Memory Cleaner X, işlem yöneticisi ve sistem monitörü gibi ek özellikler içerir.

Programın bazı etkileyici özellikleri sırasıyla şunlar:

 • Tek tıkla RAM temizleme
 • Programların RAM kullanımını takip etme
 • RAM’i en çok kullanan programları tespit etme
 • Otomatik RAM temizleme özelliği
 • Disk kullanım istatistiklerini görüntüleme

Bu kullanışlı RAM temizleme programının indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Glary Utilities

Bilgisayarınızın bir RAM temizleyicisine ihtiyacı varsa, Glary Utilities’i gönül rahatlığıyla indirebilirsiniz. Bu ücretsiz RAM temizleme programı RAM’i temizlemekle kalmayıp aynı zamanda bilgisayarınızı hızlandırmak için birçok gelişmiş özelliğe sahiptir. Kullanıcılara kolaylık sağlaması açısından arayüzü 3 bölüme ayrılmıştır: Bunlar Genel Bakış (Overview), Tek Tıkla Bakım (1-Click maintenance) ve Gelişmiş Araçlar (Advanced tools).

Programı başlattığınızda, ana ekranda Windows açılış süresini ve çeşitli başlatma işlemlerini görüntüleyeceksiniz. Sisteminizin performansını artırmak için bu başlatma işlemlerini devre dışı bırakabilirsiniz.

Glary Utilities’teki tüm optimizasyon araçlarını Gelişmiş araçlar / Advanced Tools bölümünde bulacaksınız. Bellek kullanımını gerçek zamanlı fiziksel grafik bir düzende gösteren program, analiz sonuçlarını daha kolay elde etmenizi sağlar. RAM kullanım grafiğine ek olarak işlemci kullanımını (yüzde olarak) da arayüzde görebilirsiniz. Boşaltmak istediğiniz RAM miktarını seçip Optimize et düğmesine tıklayın. Tüm yapmanız gereken bu.

Disk temizleme ve birleştirme, kötü amaçlı yazılımları temizleme ve kaldırma yöneticisi gibi farklı özellikleri de bulunan Glary Utilities’i şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

RAM Rush

RAM Rush, Windows için basit ve ücretsiz bir RAM temizleme programıdır. RAM Rush’i RAM’i arttırmanın yanı sıra RAM kullanım grafiğini görmek için de kullanabilirsiniz. Program, RAM kullanımının yanı sıra işlemci kullanımını da gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilmenizi sağlıyor. Start Optimize seçeneği, istenmeyen işlemleri sonlandırarak RAM’i boşaltır ve hızını önemli ölçüde arttırır. Hatta bu işlem için bir kısayol tuşu da atayabilirsiniz.

RAM Rush, RAM ve işlemci etkinliğini gerçek zamanlı gösterirken her birinin grafiklerine ayrı renk atayabilmenizi sağlar. Yukarıdaki özellikleri dışında RAM Rush’ta başka bir özellik bulunmuyor. Yine de işini yapıyor olması, programı fazlasıyla kullanılabilir kılıyor.

Programı bilgisayarınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

WinUtilities Memory Optimizer

WinUtilities Memory Optimizer, bilgisayar için başka bir ücretsiz RAM güçlendirme programıdır. Bu ücretsiz RAM optimize etme aracı ile sisteminizin RAM tüketimini ve işlemci kullanımını kontrol edebilirsiniz. Programın arayüzünde gerçek zamanlı bir grafik göreceksiniz. Bu grafiğe ek olarak dilerseniz istatistikleri yüzde olarak da görüntüleyebilirsiniz.

Grafikteki yeşil çizgi, RAM kullanımının optimal seviyenin altında olduğunu gösterir (sistem performansı üzerinde herhangi bir etkisi yoktur). Grafikteki turuncu çizgi, RAM tüketiminin optimum düzeye ulaştığını gösterir (sisteminizin yavaş çalışmasına neden olabilir). Kırmızı çizgi ise RAM tüketiminin optimum düzeyi aştığını gösterir (sisteminizin performansını kötü etkileyebilir).

Şimdi Optimize Et (Optimize Now) düğmesine yapacağınız tek bir tık sayesinde optimizasyon süreciyle birlikte RAM’in temizliğini başlatmış olursunuz. Yalnızca RAM değil, aynı zamanda işlemci de optimize edilecektir.

Listemizdeki diğer programlarda olduğu gibi WinUtilities Memory Optimizer’da da varsayılan olarak devre dışı bırakılmış bir Otomatik Optimizasyon özelliği bulunuyor. Programı şuradaki bağlantıdan bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

RAM Saver Control Panel

RAM Saver Control Panel, RAM’i temizlemenize ve bilgisayarınızın performansını arttırmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir RAM temizleme programıdır. Bu ücretsiz programı kullanarak, arka planda çalışan programlara göz atarak hangisinin ne kadar RAM tükettiğini öğrenebilirsiniz. Windows’un varsayılan Görev Yöneticisi gibi çalışan gereksiz işlemleri kapatmanızı sağlar. Start Optimize düğmesine tek bir tıklama ile RAM’i temizlemiş olacaksınız. Böylelikle bilgisayarınızın performansı önemli ölçüde iyileşmiş olacak.

RAM Saver Control Panel’in gerçekten etkileyici pek çok özelliği bulunuyor. Şimdi bunların hangileri olduğuna bir bakalım:

 • Monitoring: Bu araç, yapılan işlemleri izlemenizi sağlamaktadır. Monitoring ile toplam RAM tüketiminin istatistiksel ve grafik olarak görünümünü elde edeceksiniz. Verileri yüzde ve grafik desen şeklinde de görebilirsiniz. PC’nizin performansını artırmak için RAM’i temizleyen bir Optimize düğmesi mevcuttur.
 • Optimizer: Burada toplam fiziksel bellek, toplam sanal bellek, önceden optimize edilmiş bellek ve mevcut boş bellek istatistiklerine ulaşacaksınız.
 • Benchmark Settings: Buradan kıyaslama ayarlarını yapıp Run Benchmark düğmesine tıklayın. Fakat kıyaslama işlemini çalıştırmadan önce çalışan tüm programları kapatmanızı öneririz.
 • Process: Bu araç, Windows’un Görev Yöneticisi’ne çok benzemektedir. RAM tüketimi ile birlikte çalışan tüm işlemleri gösterir, aynı zamanda çalışan işlemlerden herhangi birini kapatmanızı sağlar.
 • Advanced: Bu araç, otomatik ve akıllı RAM optimizasyonunu etkinleştirmenizi veya devre dışı bırakmanızı sağlayan gelişmiş ayarlar menüsüdür. Burada disk temizleme işlemini gerçekleştirebilir, sisteminizin yapılandırmasında değişiklikler uygulayabilirsiniz.
 • System Info: İşletim sistemi, işletim sistemi sürümü, RAM durumu, işlemci seviyesi, BIOS sürümü, işlemci frekansı gibi sisteminizde yer alan tüm bilgileri gösterir.

RAM Saver Control Panel’i bilgisayarınıza indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Memory Improve Master

Memory Improve Master, grafiksel olarak RAM tüketimi ve işlemci kullanımının gerçek zamanlı istatistiklerini gösterir. RAM’inizi arttırmak için bu programı kullanabilirsiniz. Her RAM temizlediğinde veya başka bir işlem gerçekleştiğinde, ekranınızda bir bildirim alacaksınız. Kolaylık sağlaması açısından her değişkenin grafiğini farklı bir renkle takip edeceksiniz. Böylelikle aralarındaki ayrımı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Düzenli aralıklarla otomatik olarak bir miktar RAM boşaltmak için süreyi (dakika olarak) ayarlayabilirsiniz. Bu süre, 0 ila 60 dakika arasında değerleri tutan bir kaydırıcı yardımıyla manuel olarak ayarlanabilir. Ayrıca bazı programları durdurmak için kara listeye alabilir, içlerinden bazılarını istisna olarak beyaz listeye ekleyebilirsiniz. Otomatik Sıkıştırma (Auto Compress) özelliğini etkinleştirdiğinizde, RAM’in düzenli aralıklarla (kullanıcı isterse değiştirebilir) sıkıştırılmasını ve her sıkıştırmadan sonra bir miktar RAM’in boşaltılmasını sağlamış olacaksınız.

Bu kullanışlı RAM temizleme programını şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

RAMMap

RAMMap, Windows 10 ile birlikte gelen ücretsiz ve açık kaynaklı bir RAM temizleme aracıdır. Bu araçla birlikte bilgisayarınızın RAM kullanımını görüntüleyebilir, istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. RAMMap ile RAM kullanımını analiz edebilir, RAM sorunlarını giderebilir ve RAM temizleme gibi işlemler yapabilirsiniz.

RAMMap’in fazlasıyla güçlü bir araç olmasını sağlayan bazı önemli özellikleri şunlardır:

 • RAMMap, bilgisayarınızın fiziksel RAM kullanımının ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Bu özelliği RAM kullanımı yüksek olan programları ve işlemleri tanımlamak için kullanabilirsiniz.
 • RAMMap, kullanılmayan programları kapatıp RAM temizliği için kullanılabilir. Ayrıca RAM birleştirme ve geçici dosyaları silme gibi işlemleri de yapabilir.
 • RAMMap’i, RAM kullanımını zaman içinde analiz etmesi için de kullanabilirsiniz.
 • RAM ile ilgili sorunları tespit eden RAMMap, olası sorunları gidermek için kullanılabilir.

Bu kullanışlı aracı Windows bilgisayarınıza indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Wise Memory Optimizer

Wise Memory Optimizer, Windows bilgisayarınızda kullanabileceğiniz başka bir ücretsiz RAM temizleme programıdır. Yalnızca RAM’i temizlemekle kalmayan program, ayrıca RAM kullanımını gerçek zamanlı olarak görüntülemenizi sağlar. RAM kullanımı, kullanılan ve boş belleği gösteren bir grafik olarak görüntülenir. Grafiğin hemen altındaki Optimize seçeneği, biraz yer açmak için RAM’i temizlemenizi sağlar.

Programda Otomatik Optimizasyon özelliği de vardır. Boş bir bellek seviyesi belirlediğinizde ve RAM bu seviyenin altına düştüğünde, Wise Memory Optimizer RAM’i otomatik olarak optimize edecektir.

Oldukça kullanışlı olan bu programı şuradaki bağlantıdan bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Mz RAM Booster

Mz RAM Booster, RAM temizliği ile sisteminizin daha iyi performans göstermesini sağlayan ücretsiz bir RAM temizleme programıdır. RAM’i temizlemesinin yanında RAM’i kurtarmanızı ve işlemcinizin performansını arttırmanızı sağlar. Böylelikle sisteminizi, olduğundan daha hızlı hale getirir. Bellek kullanımını istatistiksel ve grafiksel modeller olacak şekilde görüntür. Varsayılan olarak RAM’in grafik düzeninin güncelleme aralığı 1 saniyeye ayarlanmış olsa da isterseniz bunu değiştirebilirsiniz.

Askıya alınan programları belirli bir zaman aralığından sonra kapatan Automatic End Running Tasks adlı bir özelliğe sahiptir. Bu zaman aralığını milisaniye olarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca hem ön plan hem de arka plan görevlerini de arttırabilirsiniz.

Wise Memory Optimizer gibi Mz RAM Booster da otomatik RAM optimizasyonu için zaman ayarı yapabileceğiniz bir özelliğe sahiptir. Bununla birlikte kullanımı ayarlanan değerin altına düştüğünde (yüzde olarak) işlemcinizin otomatik optimizasyonunu da ayarlayabilirsiniz. Programı şuradan bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

KoshyJohn Memory Cleaner

Memory Cleaner Windows için oldukça kaliteli bir RAM temizleme programıdır. RAM’i manuel olarak arttırmanızın yanında RAM temizliğini otomatik olarak yürütmek için belirli parametreleri de ayarlayabilirsiniz.

Programın kullanımı çok basit. RAM’i temizlemek için iki seçeneğiniz vardır: İşlemi Sonlandır (Trim Process) ve Sistem Önbelleğini Temizle (Clear System Cache). Bu seçenekler, bilgisayarınızın performansını arttırmak için RAM kullanımını azaltır. Yüzde olarak RAM kullanım istatistikleri, Ortalama RAM kullanımı ve Maksimum RAM kullanımı ile birlikte görüntülenir.

Seçenekler menüsünde, RAM temizleme işlemini otomatikleştirmek için çeşitli seçenekler bulacaksınız. Kullanım %80’i aştığı takdirde her 5 dakikada bir otomatik olarak çalışacak şekilde Trim Process ve Sistem Önbelleğini Temizle seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.

Kullanmanızı tavsiye ettiğimiz bu RAM temizleme programını şuradan indirebilirsiniz.

PC Brother Memory Optimization

PC Brother Memory Optimization, PC’nizin RAM’ini tek bir dokunuşla arttırmanızı sağlayan PC optimizasyon aracıdır. RAM’inizi arttırmakla birlikte aynı zamanda işlemci ve sayfa dosyası kullanımını da azaltır. Tek yapmanız gereken, Şimdi Ücretsiz (Free Now) seçeneğine tıklayıp otomatik olarak RAM alanının boşaltılmasını sağlamak.

Programın arayüzünde RAM, işlemci ve sayfa dosyayı kullanımını sayısal ve grafik formlarda göreceksiniz. Dolayısıyla RAM’i her arttırdığınızda, yaptığınız değişiklikler arayüzde görünüyor olacaklar.

RAM temizleme dışında işlemcinizin de performansını arttırması açısından PC Brother Memory Optimization’ı kullanmanızı tavsiye ederiz. Programı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Minimem

Minimem, kullanıcımı çok basit bir RAM temizleyicisidir. Görev Yöneticisi gibi programda çalışan tüm işlemler, optimizasyon için herhangi bir işlemi seçebileceğiniz şekilde görüntülenir. Bir işlem seçip ok düğmesine tıklayın ve optimize edilmiş işlemler penceresine ekleyin. Eklediğiniz tüm süreçleri aynı anda optimize edebilirsiniz.

Program, optimizasyon işlemini otomatik olarak başlatabilmeniz için RAM kullanılabilirlik boyutunu (MB cinsinden) seçmenizi sağlar. Ayrıca ön plan işlemlerini optimize edip etmeyeceğinizi de belirleyebilirsiniz.

Bu ücretsiz RAM hızlandırma aracı, her belirli zaman aralığı için otomatik RAM optimizasyonu özelliğine sahiptir. RAM’i temizlemek için zaman aralığını manuel olarak kendiniz ayarlayabilirsiniz. Programı şuradaki bağlantıdan bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

JetBoost

JetBoost, tek tıklama ile bilgisayarınızı optimize edebileceğiniz bir RAM güçlendirme aracıdır. Program ile RAM’i arttırmanın yanında PC’nizin performansını da iyileştirmek için diğer PC optimizasyon işlemlerini gerçekleştirir. Arayüzdeki Boost seçeneği, istenmeyen işlemleri durdurarak bilgisayarınızı daha hızlı hale getirir. Durdurulan işlemlerin sayısını, performans artışıyla birlikte program üzerinden takip edebilirsiniz.

Durdurulacak işlemleri manuel olarak seçmenize olanak tanıyan bir özelleştirme seçeneği de bulunuyor. Bu kullanışlı RAM temizleme programını şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Rizone Memory Booster

Rizone Memory Booster, bilgisayarınızın performansını arttırmak adına RAM temizleme ve işlemci yükünü en aza indirmenizi sağlayan ücretsiz bir RAM temizleme programıdır. Bilgisayarınızı daha hızlı performans gösterebilmesi için tek dokunuşla optimize etme özelliğine sahiptir. Bu özellik ile istenmeyen işlemleri durdurarak RAM ve işlemci kullanımını azaltır.

Program ile bilgisayarı manuel olarak optimize edebilir veya yazılımın bu işi otomatik olarak yapmasını sağlayabilirsiniz. Seçenekler menüsü ile otomatik optimizasyonun gerçekleştirileceği bir zaman aralığını belirleyebilirsiniz.

Arayüz üzerinde gerçek zamanlı RAM ve işlemci istatistiklerini rakamlarla ve görsel grafiklerle takip edebilirsiniz. Windows için basit ama etkili bir RAM güçlendirici programı olan Rizone Memory Booster’ı buradan indirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir mobil cihazda RAM’i temizleyebilir miyim?

Evet, gereksiz uygulamaları ve işlemleri kapatarak veya bellek alanını boşaltabilen üçüncü taraf bir uygulama kullanarak bir mobil cihazdaki RAM’i temizleyebilirsiniz. Ancak bazı mobil cihazlarda genişletilemeyen sınırlı RAM olabilir. Bu sebeple RAM’ini temizlemeye çalışmadan önce cihazınızın teknik özelliklerini kontrol etmelisiniz.

RAM’i ne sıklıkla temizlemeliyim?

Bilgisayarınızın normal iş yükünüzü kaldıracak kadar belleği varsa, RAM’inizi düzenli olarak temizlemeniz gerekmez. Ancak bilgisayarınızın yavaş çalıştığını veya sık sık donduğunu fark ederseniz gereksiz programları ve işlemleri kapatarak RAM’inizi temizlemek iyi bir fikir olabilir.

RAM’i temizlemek bilgisayarıma zarar verebilir mi?

RAM’i temizlemek bilgisayarınıza zarar vermez. Bununla birlikte kapatmadan önce çalışmanızı kaydetmezseniz bazı programların beklenmedik şekilde kapanmasına veya kaydedilmemiş verileri kaybetmesine neden olabilir.

RAM’i temizlemek bilgisayarın performansını arttırır mı?

Bilgisayarınızı yavaşlatabilecek aynı anda çok fazla çalışan program varsa, RAM’i temizlemek bilgisayarınızın performansını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak bilgisayarınızda yeterli RAM varsa ve bellek tükenmiyorsa, RAM’in temizlenmesi performansta önemli bir fark yaratmayabilir.

İlgili Yazılar

Bilgisayarı Hızlandırma İçin Yapabileceğiniz 15 Şey