En İyi 8 Reklam Yapma Programı

Windows bilgisayarlarda kullanabileceğiniz pek çok reklam yapma programı bulunmaktadır. Bu programlar aracılığıyla afiş, el ilanı, broşür, kartvizit, logo gibi formatlar için yazdırılabilir reklamlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca çeşitli boyama ve resim düzenleme araçlarını kullanarak sıfırdan özel boyutta reklamlar tasarlayabilirsiniz.

Reklam yapma programları, çeşitli görüntüleri reklamlara aktarmanıza izin verir. Görüntülerle birlikte özelleştirilmiş bir yazı tipinde kısa açıklamalar ekleyebilirsiniz. Reklam grafiğine küçük resimler, 2D ve 3D şekiller, çizelgeler ve diğer nesneleri ekleyebilirsiniz. Bunun dışında kalem, kurşun kalem, mürekkep, boya fırçası, renk paleti, sprey boya, pastel boya gibi tuval üzerine manuel olarak çizim yapabileceğiniz çeşitli araçları kullanabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz bir dokuyu uygulayarak reklam grafiklerini özelleştirebilir, efektler ve filtreler ekleyebilir ve eklenen nesneleri dönüştürebilirsiniz. Tüm bu programlarda bir reklam grafiğinin farklı katmanlarını eklemek ve yönetmek için katman seçeneklerine de sahip olursunuz.

Reklam Yapma Programı Nedir?

Reklam yapma programı, işletmelerin çeşitli dijital kanallarda reklam kampanyaları oluşturmasına, yönetmesine ve izlemesine yardımcı olmak için tasarlanmış yazılım türüdür. Bu programlar, reklamverenlerin demografi, ilgi alanları ve diğer faktörlere dayalı olarak belirli kitleleri hedeflemesine ve kampanyalarının gösterim, tıklama ve dönüşüm açısından etkinliğini ölçmesine yardımcı olur.

Reklam yapma programlarının bazı özellikleri şunlardır:

  • Reklam oluşturma araçları: Reklam yapma programı yazı, resim ve video gibi çeşitli biçimlerde reklam oluşturmak için araçlar sağlar.
  • Reklam hedefleme yetenekleri: Program, işletmelerin reklamlarını konum, yaş, cinsiyet, ilgi alanları ve davranışlar gibi faktörlere dayalı olarak belirli kitlelere hedeflemesine olanak tanır.
  • Reklam yönetimi araçları: Reklam yapmam programı, reklamverenlerin bütçe belirleme, reklamları planlama ve performansı izleme dahil olmak üzere reklam kampanyalarını yönetmelerine olanak tanır.
  • Analitik ve raporlama: Bu programlar, işletmelerin reklam kampanyalarının başarısını ölçmelerine ve gelecekteki kampanyalar hakkında bilinçli kararlar almalarına yardımcı olacak veriler ve analitikler sağlar.
  • Diğer pazarlama araçlarıyla entegrasyon: Birçok reklam yapma programı, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sistemleri ve e-posta pazarlama yazılımı gibi diğer pazarlama araçlarıyla entegre olur.

Aşağıdaki reklam yapma programları, oluşturduğunuz reklamları yazdırmanıza ve bunları farklı biçimlerde dışa aktarmanıza olanak tanır. Bu programlar JPEG, PNG, TIFF, GIF, EPS, PDF, TGA, PSD, SVG gibi formatları desteklemektedir.

Reklam Yapma Programları

GIMP

GIMP’i daha önce duymuş veya hazırladığımız farklı makalelerde görmüş olabilirsiniz. Windows, Mac ve Linux için ücretsiz bir açık kaynaklı fotoğraf düzenleme programı olan GIMP, ayrıca bir reklam oluşturma aracı olarak da kullanılabilir.

Bu program aracılığıyla afiş, büyük dikdörtgen türü reklamlar oluşturmak için çeşitli afiş şablonlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca reklam grafikleri tasarlamak için önceden tanımlanmış birkaç çözünürlük alternatifine ulaşacaksınız; 1366×768 HD, 1920×1200 WUXGA, 3840×2160 4K UHD gibi. İsterseniz özelleştirilmiş farklı boyutlarda reklamlar da oluşturabilirsiniz. Bunun dışında X ve Y çözünürlüğü, renk alanı, hassasiyet, renk profili, dolgu gibi bazı gelişmiş reklam grafikleri parametrelerini ayarlamanıza olana tanır.

Grafik tasarım araçlarından bahsetmişken, GIMP’te dönüşüm, renk ayarı, filtreler, yerleşik desenler gibi araçlar da bulunuyor. Boya fırçası, leke, seçim, kurşun kalem, keskinleştirme, mürekkep, iyileştirme aracı gibi reklamları manuel olarak çizmek için birçok boyama aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca çeşitli türlerde fırçalar ve çizilebilecek ayarlanabilir parametreler elde edersiniz. Program ile katmanlar oluşturabilir, bu reklam grafiklerinin ayrı katmanlarını ayrı ayrı yönetebilirsiniz. İstediğiniz yazı tipinde yazı ekleyebilir, resimleri tuvale aktarabilir, grafikleri renklendirebilir, sanatsal efektler ekleyebilir, renk paletini kullanabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Reklam grafikleri oluşturmayı tamamladığınızda, bunları doğrudan yazdırabilir veya JPG, PNG, BMP, TIFF, EPS, PDF, PCX, WEBP, TGA, HEIC gibi formatlarda dışa aktarım yapabilirsiniz. Düzenlemek için mevcut PSD, EPS, SVG, PCX ve diğer dosyaları açmanıza da olanak tanıyan GIMP’in indirme sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

Chasys Draw IES

Chasys Draw IES, Windows bilgisayarlarda kullanılabilir bir başka ücretsiz reklam oluşturma programıdır. Bu program ile poster, el ilanı veya herhangi bir özel boyutta reklam afişi oluşturabilirsiniz. Bir şablon seçtiğinizde, daha sonra istediğiniz gibi değiştirebileceğiniz varsayılan bir grafik göreceksiniz. Burada başlık ekleyebilir, resimleri içe aktarabilir, web sitesi URL’sini girebilir, QR kodunu düzenleyebilir ve sonunda bir reklam oluşturabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş reklam banner’ları için fırça, kurşun kalem, şekil, keskinleştirme, pürüzsüzleştirme, silgi, kesme, kırpma, yazı, sihirli değnek, kalem ve yol gibi çeşitli boyama araçlarından faydalanabilirsiniz. Reklam banner’ı hazırlamak için bunları kullanabilirsiniz. Bununla birlikte efektler menüsü, renk ayarlama seçenekleri, dönüştürme menüsü ve özel bir renk paleti gibi araçlar sunar. Ayrıca dilerseniz grafik tasarımı için harici renk profilleri de ekleyebilirsiniz.

Reklamı oluşturduktan sonra direkt olarak yazdırabilir, ayrıca JPG, BMP, TIFF, PNG, GIF formatlarından birini tercih ederek kaydedebilirsiniz. Programın indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Microsoft Expression Design

Adından da fark edebileceğiniz üzere Expression Design, Microsoft’un geliştirdiği bir reklam yapma programıdır. Programdaki çeşitli araçları kullanarak etkileyici reklam grafikleri oluşturabilirsiniz.

Microsoft Expression Design ile reklam oluşturmaya grafiğin boyutunu tanımlayarak başlayabilirsiniz. Ardından bir reklam tasarlamak için Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Windows Metafile, Encapsulated Postscript ve diğer görüntü dosyalarını programa aktarabilirsiniz. Boya fırçası, kalem, dikdörtgen, metin, kaydırma, yakınlaştırma, seçim, dilim, degrade dönüştürme, makas ve renk damlalığı gibi boyama araçlarına sahip Microsoft Expression Design, reklam afişi oluşturmak için bu araçları kullanarak çizim yapmanızı sağlar. Ayrıca bir ögenin renk, yazı tipi, efekt ekleme, renk ayarlama, boyama, eskiz, yüzey, fotoğraf efektleri gibi özelliklerini özelleştirmenize imkan tanır. Hizalama, sıralama, dönüştürme, dağıtma gibi seçeneklerle de nesneleri düzenleyebilirsiniz.

Program, bir reklam grafiğinde tek tek nesneler ekleyebilmeniz ve yönetebilmeniz için katmanlar sağlar. Tasarım aşamasında grafikteki bir nesnenin görünürlüğünü basit bir şekilde değiştirebilirsiniz. Nesne (Object) menüsünde kullanabileceğiniz çeşitli araçlar da bulunmaktadır.

Hazırladığınız reklamları WDP, PSD, SVG, GIF, PNG, JPEG, TIFF formatlarıyla aktarabilir veya direkt yazdırabilirsiniz. Reklam oluşturabileceğiniz güzel bir grafik tasarım yazılımı olan Microsoft Expression Design’ı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Scribus

Scribus, Windows bilgisayarlar ücretsiz bir açık kaynaklı reklam hazırlama programıdır. Bu program ile reklam afişleri, poster, el ve gazete ilanları oluşturabilirsiniz. Ayrıca şuradan bazı Scribus şablonlarını indirebilirsiniz.

Scribus ile birden fazla düzenlenebilir katmana sahip grafikler hazırlayabilirsiniz. Resim çerçeveleri, yazı kutuları, şekiller, barkodlar ekleyebilir, bunlarla bir reklam oluşturabilirsiniz. Harici skaler ve vektör görüntü dosyalarını ve yerel dosyalardan yazıları içe aktarmanıza olanak tanır. Ek olarak bulanıklık, parlaklık, renklendirme, gri tonlama, posterize gibi görüntü efektlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca yazıyı istediğiniz yazı tipi, boyut, renk, hizalama ile özelleştirebilirsiniz.

Oluşturduğunuz reklam çalışmasını PDF, SVG, PNG, BMP, ICO, TIFF, JPG formatlarla dışa aktarabilirsiniz. Scribus’un indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Inkscape

InkScape

Inkscape de ücretsiz olarak reklam oluşturmanızı sağlayan yazılımlardan birisidir. Özel boyutlarda reklam afişleri, kartvizitler, posterler ve daha fazla grafik oluşturabilirsiniz. Ayrıca buradan daha fazla Inkscape şablonu indirip programa entegre edebilirsiniz.

Program, 2D ve 3D şekiller, serbest el çizimi, kaligrafi, eğri ve düz çizgiler, şekillendirerek püskürtme, degrade, dolgu rengi ve daha fazlasını içeren çoklu çizim araçları sağlar. Inkspace ile görüntüleri içe aktarabilir, reklam yazıları, küçük resimler ve birden çok katman ekleyebilir, oluşturduğunuz çalışmaya filtre uygulayabilirsiniz.

Reklam çalışmalarınızı EMF, WMF, PNG, SVG, HTML, PS, PDF, POV, DXF gibi formatlarda kaydedebilirsiniz. Ayrıca reklamı direkt olarak yazıcınızdan çıkarabilmenizi sağlar. Programı Windows, Mac ve Linux için şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

DrawPad

DrawPad, listemizdeki Windows ve Mac bilgisayarlar için kullanabileceğiniz reklam oluşturma programlarındandır. DrawPad, reklam oluşturmak için birkaç afiş, logo, antetli kağıt ve el ilanı şablonuna sahiptir. Ayrıca reklamlar için özel bir boyutta grafikler oluşturabilmenizi sağlar.

Manuel olarak yazı girerek veya yerel dosyalardan metin yükleyerek reklama yazı ekleyebilirsiniz. Sonrasında yazı tipi türünü, boyutunu ve rengini istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Bunun dışında isterseniz reklama görsel de yükleyebilirsiniz. Ayrıca kurşun kalem, fırça, işaretleyici, kalem, sprey boya, mum boya, eğri yazılar gibi grafiğin üzerine manuel olarak çizmek için çeşitli boyama araçları bulunuyor. Dikdörtgen, elips, daire, üçgen, yıldız, balon gibi çizimler yapabilirsiniz. Bunların dışında seçim araçları, sihirli değnek, dolgu rengi özellikleri kullanabilmenizi sağlar. Bir reklam grafiğinin tek tek ögelerini yönetebileceğiniz katmanlar içermektedir.

Reklam çalışmasını direkt olarak yazdırabilir veya PNG, PDF, JPEG, BMP, EPS, SVG ve ICO formatları dahil olmak üzere bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Programı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Visme

Visme, istediğiniz reklamı online olarak oluşturmanızı sağlayan, oldukça popüler bir araçtır. Visme ile sosyal medya, görüntülü, banner, video gibi pek çok türde reklamlar oluşturabilirsiniz.

Visme’de pek çok hazır şablon bulunmaktadır. Örneğin Facebook için bir reklam oluşturmak istiyorsanız, hazır şablonlar arasında Facebook için en uygun olanı seçip, üzerinde düzenlemeler yaparak yayına hazır hale getirebilirsiniz.

Pek çok özelleştirme seçeneği sayesinde içinize sinecek reklamı oluşturmanızı sağlayacak Visme’nini web sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

LibreOffice

Son olarak LibreOffice adlı reklam yapma programından bahsedeceğiz. Windows, Mac ve Linux bilgisayarlarda reklam hazırlamanıza olanak tanıyan bu program, reklamınıza resim, yazı, grafik, nesne, tablo, kayan çerçeve, tarih gibi eklemeler yapabilmenizi sağlar.

Şekiller, oklar, çizgi, akış şeması simgeleri gibi çeşitli çizim araçlarını da kullanabileceğiniz program aracılığıyla her nesneyi uygun şekilde düzenleyebilir, yazınızı özelleştirebilir, ekldiğiniz görüntülere filtreler uygulayabilir, nesneleri dönüştürebilirsiniz.

Reklamı oluşturduktan sonra PDF, PNG, JPEG gibi formatlarla kaydedebilir, direkt olarak yazdırabilirsiniz. Programı şuradaki bağlantıdan bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.