En İyi 5 Ses Tonu Bulma Programı

Erkek ve kadın sesleri üç temel kategoriye ayrılmaktadır. Erkek sesi bas, bariton ve tenor olarak isimlendirilmiştir. Kadın sesi ise alto, mezzo-soprano ve sopranodur. Ses aralığınızı ve sınırlarını bilmek, daha iyi şarkılar seçmenize ve şarkı söylemenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Kendinizi her iki yönde de genişletmek her zaman mümkündür ancak sınırlarınız hakkında kesin bir bilgiye sahip olmak da bir vokalist için önemlidir.

Aşağıda ses tonunuzu bulmanıza yardımcı olacak en iyi program ve online araçları göreceksiniz. Öncesinde ise kadın ve erkek sesleri hakkında biraz daha detay vereceğiz.

Ses Tonu Nedir?

Ses tonu, bir kişinin biriyle konuşma şeklidir. Bu, kelimelerin seçimi, ses seviyesi, perde ve mesajın hızını ifade eder. Ayrıca dinleyicinin konuşmacıyı nasıl algıladığını ve ona nasıl tepki verdiğini etkileyebilir. Eğer doğru yapılmazsa, mesaj yanlış anlaşılabilir veya gözden kaçabilir.

Ses tonu, dinleyicinin konuşmacıyı nasıl algıladığını ve ona nasıl tepki verdiğini etkileyebilir. Markalaşma ve pazarlama bağlamında ses tonu, bir markanın mesajlaşma ve müşteri etkileşimleri yoluyla hedef kitlesiyle nasıl iletişim kurduğudur.

İşletmelerin kendilerini rakiplerinden farklılaştırmalarına ve marka değerlerini hedef kitlelerine iletmelerine yardımcı olur.

Bunun dışında ses tonu, şarkı söylemek isteyen kişiler için de önemli bir bulgudur. Ses tonunu bilen bir kişi, hangi şarkıyı hangi ses tonunda söyleyebileceği konusunda fikir sahibi olur.

Kadın Sesi

Soprano

Kadınların ses aralığı için en yüksek kısım olan soprano ile başlayalım. Soprano, tipik olarak A3 ile F6 arasındaki notalara rahatlıkla ulaşabilir. Bunların iki oktavın biraz üzerinde bir aralıktır. Eğer en yükseğinde rahatça şarkı söyleyebiliyorsanız, bunun oldukça etkileyici olduğunu söylemeliyiz.

Daha yüksek notalara çıkmak istiyorsanız, bir nefes desteği almanız şarttır. Kadın sopranoların en modern örnekleri olarak Ariane Grande ve Billie Eilish’i gösterebiliriz.

Mezzo-Soprano

Bu ses kategorisi G3 ve C6 arasına düşer ayrıca iki oktavdan biraz fazlasını kapsamaktadır. Bu ses tonu, kadınlar için en yaygın aralık olarak bilinmektedir.

Bir mezzo-soprano, bir sopranonun etkileyici seviyelerine ulaşamasa da güçlü bir orta aralık, koyu ve derin tonlarla bunu fazlasıyla telafi edebilir. Whitney Houston ve Adele’i modern dönemin ikisi mezzo-sopranosu olarak gösterebiliriz.

Alto

Kadın sesleri arasında en kalın olanıdır. Kontralto ise kalın alto olarak bilinen altonun daha da pes tonudur. Normal aralığı E3 ve G5 arasındadır. Bir kadın sesi için düşük olan bu ses tonu, erkekler için en yüksek aralık olan tenor ile aynı aralığa denk geliyor.

Bir kontralto normalde G4 civarında bir göğüs sesinden hareket edebilir. Bir kafa sesine tam geçişi ise yaklaşık D5’te gerçekleşebilir. Cher, Tina Turner, Gladys Knight, Tracy Chapman gibi sanatçıları kontralto olarak söyleyebiliriz.

Erkek Sesi

Tenor

Tenor, kadın seslerindeyken de bahsettiğimiz üzere kadın ve erkek seslerinin birleştiği noktadır. Bir tenor, C3 ila C5 arasında iki oktavlık bir aralığa sahip olabilir. Bu da tenorun alto ile yakından örtüşebileceği anlamına geliyor.

Güçlü bir tenor, uzun süreler boyunca falsettoda rahatça şarkı söyleyebilir. Falsetto, özellikle tenorlar tarafından normal aralıklarından daha yüksek notalar söylemek için kullanılan bir ses üretim yöntemidir. Tenor denilince akla ilk olarak Pavarotti, Placido Domingo, Andrea Bocelli gibi opera sanatçıları gelir. Freddie Mercury ve Bruce Dickinson gibi ünlü rock şarkıcıları da tenorlar arasındadır.

Bariton

Bariton, şaşırtıcı olmamakla birlikte en yaygın ses aralığıdır. Bir bariton en fazla A2 ile A4 arasında şarkı söyleyebilir. Daha geniş aralıklara sahip bir bariton, bu aralığı F2’den C5’e uzatabilir.

Ünlü bir bariton seçmek söz konusu olduğunda çok fazla örnekten bahsedebiliriz. Fakat kişisel olarak favorilerim arasında David Bowie, Marvin Gaye, Elvis ve Joe Cocker’ı gösterebilirim.

Bas

Şimdi sesimizi biraz daha düşürüyoruz. Nadir bir ses tonu olan bas ile E2’den E4’e kadar rahatça şarkı söyleyebilen çok fazla kişi bulunuyor. Bu aralıkların oldukça düşük olduğunu fark etmişsinizdir. Bununla birlikte C2’den G4’e kadar çok iyi performans gösterebilen birkaç bas tonuna sahip insan bulunuyor.

Bu kadar alçak sesle şarkı söyleyebilmek, şarkıya ciddi oranda renk ve zenginlik katacaktır. Bu sesi duymak gerçekten çok hoş ve bir o kadar nadirdir (her güzel olan şey gibi).

Kişisel favorilerim arasında Johnny Cash, Barry White ve Isaac Haynes’i bas sesli erkekler olarak tanımlayabilirim.

Ses Tonu Bulma Programları

Kadın ve erkek sesleriyle ilgili bilgilere genel bir bakış attıktan sonra ses tonu bulma programı ve web sitesi örneklerine geçebiliriz.

Range Finder

Range Finder, her şeyi çok basit ve hızlı yapabilmenizi sağlayan, ses aralığınızı yalnızca üç adımda öğrenebileceğiniz bir araçtır. Öncelikle ulaşabileceğiniz en düşük notayı kaydetmelisiniz. Ardından ulaşabileceğiniz en yüksek notayı kaydedin. E-posta adresinizi girdikten sonra sesinizle ilgili sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Range Finder’da takip edeceğiniz tüm süreç basit ve de ücretsizdir. Sesinizi online olarak kaydedebilir, sonuçlarınızı uygulamada duyabilir veya tüm bunları uygulama üzerinde yapabilirsiniz. En iyi kısmı ise neredeyse hiçbir kurulumun gerekmemesi. Yalnızca sesinizi kaydedip sonuçları edinin.

Vanido

Vanido, ses aralığınızı öğrenmenin yanında şarkı söyleme becerilerinizi geliştirmek için de kullanabileceğiniz ücretsiz bir uygulamadır. Uygulama, tekniğinizi geliştirebilmeniz için her gün üç şarkı egzersizi yapabilmenizi sağlıyor. Ancak bunlara geçmeden önce ses aralığınızı öğreneceksiniz. Uygulama, ses aralığınıza ayrıntılı olarak ulaşabilmenizi sağlıyor.

Uygulamanın en büyük dezavantajı, şimdilik yalnızca Apple cihazları için kullanılabiliyor olmasıdır. Site, Android uyumlu bir uygulama üzerinde çalıştıklarını ancak Android kullanıcılarının biraz daha beklemesi gerektiğini belirtiyor.

Singing Carrots

Singing Carrots, ses aralığınızı öğrenmenize yardımcı olmak amacıyla özel olarak tasarlanmış bir web sitesidir. Öncesinde web sitesine, otomatik algılama için bilgisayarınızın mikrofonunu kullanma izni vermek durumundasınız. Sesinizle ilgili çıkan sonuçları unutma ihtimalinize karşı limitlerinize uyan notları yazmanızı öneririz.

Singing Carrots’un kullanıcılar için bir başka artısı da farklı derslere ve eğitimlere ücretsiz olarak erişebilmenizi sağlamasıdır. Genel olarak Singing Carrots’ta istediğiniz ve ihtiyacınız olan her şey bulabilirsiniz.

Learn to Sing

Learn to Sing, şarkı söyleme yolculuğunuza ücretsiz olarak başlayabilmenizi sağlayan Android tabanlı bir uygulamadır. Bu uygulama ile ses aralığınızı belirleyebilir, bazı alıştırmalar yapabilirsiniz. Ayrıca uygulamada perdenizi gerçek zamanlı olarak algılayan bir özellik de bulunuyor.

Daha üst düzey bir deneyim için uygulamada satın alım da alabilirsiniz. Yine de ses aralığınızı tespiti için uygulamayı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Sing Sharp

Sing Sharp, Apple ve Android cihazlarda kullanılabilir bir ses tonu bulma uygulamasıdır. Bir perde algılama yazılımı olarak uygulama, ayarda kalmanız için bilmeniz gerekenleri size aktarıyor. Size çeşitli egzersizler sunan uygulamada, öncelikle size ses aralığınızı söyler.

Uygulama, ses aralığınızı ücretsiz olarak belirleyebilmenizi sağlıyor. Bununla birlikte bazı dersler ile daha derin bir deneyim için üyelik satın alabilirsiniz. Ses aralığınızı öğrenmek için para harcamanız gerekmese de biraz ödeme yaparak daha farklı özellikleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ses tonu nedir?

Ses tonu, bir kişinin konuşurken sesinin kalitesini, perdesini ve tonunu ifade eder. Konuşmacının iletişiminde anlam ve duyguyu iletmek için sesini kullanma şeklidir. Ses tonu, öfke, neşe, üzüntü, şaşkınlık veya alay gibi bir dizi duyguyu iletebilir. Bununla birlikte dinleyicinin iletilen mesajı yorumlaması üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Ses tonu aynı zamanda konuşmacının tutumunu, kişiliğini ve kendine güven düzeyini yansıtabilir ve başkalarının onları nasıl algıladıklarını etkileyebilir.

Ses tonumu nasıl geliştirebilirim?

Ses tonunuzu geliştirmek için doğal bir ritim kullanarak, sesinizin perdesini ve yüksekliğini değiştirerek yavaş ve net konuşma alıştırmaları yapabilirsiniz. Ayrıca konuşmanızı kaydedebilir ve iyileştirilmesi gereken alanları belirlemek için tekrar dinleyebilirsiniz.

Ses tonu zamanla değişebilir mi?

Evet. Bir kişinin ses tonu yaş, hastalık veya yaralanma gibi faktörler nedeniyle zamanla değişebilir. Ek olarak bireyler duygularındaki veya tutumlarındaki değişiklikleri yansıtmak için kasıtlı olarak ses tonlarını değiştirebilirler.

Yapay zeka ses tonunu tanıyabilir mi?

Evet. Yapay zeka teknolojisi perde, ses ve ritim kalıplarını belirlemek için ses sinyallerini analiz eden makine öğrenimi algoritmalarının kullanımıyla ses tonunu tanıyabilir. Bu teknoloji, konuşma tanıma, duygu tanıma ve müşteri hizmetleri chatbot’ları gibi çeşitli uygulamalarda kullanılır.