Silinen Instagram Hesabı Bulma | En İyi 6 Yöntem

Hiç bu zamana kadar eski bir arkadaşınızı Instagram’da aradığınızda hesaplarının silindiğini fark ettiniz mi?

Bunun birçok nedeni olabilir. Belki platformu kullanmaktan sıkıldılar ve hesaplarını silmeye karar verdiler. Belki yeni bir profille temiz bir sayfa açmak istediler. Belki de platformun Kullanım Koşulları’nı ihlal etmiş olma ihtimalleri de vardır.

Ayrıca başka nedenlerle de hesaba erişmek isteyebilirsiniz. Örneğin arkadaşınızla tatile gittiniz ve onun sayfasında bir sürü fotoğrafınız vardı. Hesaba erişiminiz yoksa, bu tatil fotoğraflarınıza erişemezsiniz.

Neyse ki, silinen bir Instagram sayfasını görebilmenizin bazı yolları var. Hiçbiri doğrudan site veya Instagram uygulaması aracılığıyla çalışmıyor. Yine de bu hesapları bulmanıza yardımcı olabilecek birçok üçüncü taraf araçlar var.

Başlamadan önce doğru Instagram kullanıcı adını aradığınızdan emin olun. Yanlış profil bağlantısını kullanıyorsanız, aslında hiç var olmayan bir hesap silinmiş gibi görünebilir. Herhangi bir hata yapmadığınızı varsayarak, aşağıdaki yöntemleri denemeye koyulabilirsiniz.

Silinen Instagram Hesabı Bulma Yolları

Wayback Machine’i Kullanın

Daha önce Wayback Machine’i hiç kullanmadıysanız, bu yöntem denemeye değer. Geniş ağda artık var olmayan eski web sitelerinin ve sayfaların çevrimiçi bir veritabanıdır. Bu platformda, Şubat 2023 itibarıyla 796 milyardan fazla web sayfası arşivlenmiştir. Bu da Wayback Machine’i, silinen sayfaları -Instagram hesapları dahil- bulmak için inanılmaz derecede faydalı bir kaynak haline getirmektedir. Sayfayı nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır:

  • Wayback Machine web sayfasını ziyaret edin.
  • Erişimine sahip olmak istediğiniz Instagram hesabının URL’sini yazın veya kopyalayıp yapıştırın. Ardından Enter‘a tıklayın.
  • Farklı tarihlerde arşivlenmiş birkaç sayfa görebilirsiniz. Ziyaret etmek istediğinizi seçin. Sadece bir Instagram giriş sayfası görürseniz, anlık görüntü hesap silindikten sonra alınmıştır.

Wayback Machine’in web tarayıcılarının rastgele çalışabileceğini unutmayın. Görüntülemek istediğiniz sayfanın birden fazla arşivlenmiş sürümü olabilir. Veya hiçbir arşivlenmiş sürümü olmayabilir. Her iki durumda da, Wayback Machine ücretsiz ve kullanımı kolay olduğundan denemenizi tavsiye ederiz.

Google Araması Deneyin

Açık konuşmak gerekirse, Google araması size silinen bir Instagram sayfasına erişim sağlamaz. Çünkü Google yalnızca şu anda internette aktif olan sayfaları görüntüler. Bununla birlikte bir Google araması, Instagram arkadaşınızın diğer hesaplarını bulmanıza yardımcı olabilir.

Kişinin gerçek adını ve konumunu biliyorsanız, genellikle iyi sonuçlar elde edersiniz. Kullanıcı adlarını aramaya da değer, çünkü birçok kişi aynı takma adı birden fazla platformda kullanır. Bu, kullanıcı adı alışılmışın dışında bir şey olduğu zamanlarda daha kolaydır. Kullanıcı adı harf veya sayı dışındaki semboller içeriyorsa, bunları bir boşlukla değiştirin.

Kişinin adına bir etiket ekleyerek onu belirli bir sitede arama yapabilirsiniz. Örneğin “Jane Doe site:tiktok.com” şeklinde arama yaparsanız, yalnızca TikTok’tan sonuçlar görürsünüz.

Spokeo ile Arama Yapın

Spokeo, sosyal medya aramalarına yönelik güçlü bir arama aracıdır. Bu platform, 120’den fazla sosyal ağdan veri toplamaktadır. Spokeo’yu kullanmak için kişinin adını girip ardından “Şimdi Ara”ya (Search) tıklayın. Ayrıca e-posta adresi, telefon numarası veya fiziksel adresle de arama yapabilirsiniz.

Site veritabanını taramasını birkaç dakika alacak. Ardından raporu görüntülemek için bir ücret ödemeniz istenecek. Aile üyeleri ve sabıka kaydı gibi diğer bilgilerin kilidini de açabilirsiniz.

BeenVerified ile Kontrol Edin

BeenVerified, Spokeo’ya benzer başka bir arama aracıdır. İsme, e-posta adresine, telefon numarasına ve hatta araçlara göre arama yapabilirsiniz. Aradığınız kişi yeni bir hesap açtıysa, onu da bulabileceksiniz.

BeenVerified, ilk bakışta normal bir arama motoru gibi görünüyor. Kişinin adını girin ve “Ara”ya tıklayın. Spokeo gibi BeenVerified de ücretli bir hizmettir. Sonuçların kilidini açmak için bir ücret ödemeniz gerekecek. Ancak bu platformların bir aldatmaca olmadığını, gerçekten işe yaradığını belirtelim.

TruthFinder ile Arama Yapın

TruthFinder de bir başka kullanıcı arama aracıdır. Bunu kullanmak için kişinin adını ve soyadını girmeniz gerekir. Kişinin nerede yaşadığını biliyorsanız sonuçları daraltmak için bir şehir seçebilirsiniz. İşlem sırasında, kişinin erkek veya kadın olup olmadığı da sorulacak ancak bu adım isteğe bağlıdır. Kişinin ikinci adı ve yaşı da istenecek, bu da isteğe bağlıdır.

TruthFinder, sosyal medya kayıtlarının yanı sıra üçüncü taraf veritabanlarında da arama yapar. Arama tamamlandıktan sonra raporun kilidini açabileceksiniz. Ancak bilgilerin çoğu bulanıklaştırılacaktır. Bahsettiğimiz diğer hizmetlerde olduğu gibi tam erişim için ödeme yapmanız gerekecektir.

Social Catfish ile Görsel Arama Yapın

Eğer isim araması bir sonuç vermezse, biraz daha derinlere inmeniz gerekebilir. Bunun yerine, kişinin profil resmini kullanarak arama yapabilirsiniz. Birçok kişi farklı profiller için aynı resmi kullandığından, bu oldukça etkili olabilir. Elbette bunun işe yaraması için profil resminin bir kopyasına ihtiyacınız olacak.

Social Catfish, Google’ın tersine görsel aramasından daha güçlü bir tersine görsel arama aracıdır. Bunun nedeni, sosyal ağların yanı sıra flört sitelerinde de arama yapmasıdır ve Google flört sitelerinde arama yapmaz. Ayrıca benzer fotoğrafları sunmak için yüz tanıma teknolojisi kullanan güçlü bir yapay zeka algoritmasına sahiptir. Yani elinizde kişinin profil resminden farklı bir resmi olsa bile yine de etkili olabilir.

Social Catfish’i kullanmak için siteye gidin, resminizi yükleyin ve “Ara”ya (Search) tıklayın. Birkaç dakika sonra sonuçları görüntüleyebileceksiniz. Küçük bir ücret karşılığında tam raporu görüntüleyebilirsiniz.