Sistem Belirtilen Yolu Bulamıyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bir Komut Satırı Arabirimi, bir kodun erişmeye çalıştığı klasörü bulamadığı zamanlarda sistem belirtilen yolu bulamıyor hatasını ortaya çıkarır. Bu hata, çeşitli programlama dili yazılımları için Komut İstemi veya IDE konsolları gibi Windows CLI’lerinde de olabilir.

Söz konusu hata, belirtilen yol olmadığında ortaya çıkar. Ancak CLI araçlarının konumlara erişmesini engelleyen başka nedenler de olabilir. Bu makale, tüm olası nedenleriyle birlikte ‘sistem belirtilen yolu bulamıyor’ hatasının çözümünü içermektedir.

Sistem Belirtilen Yolu Bulamıyor Hatası Neden Olur?

Sistem belirtilen yolu bulamıyor hatasını almanıza şunlar sebep olabilir:

 • Yanlış veya geçersiz bir klasör yolu.
 • Geçersiz veya eksik ortam değişkenleri.
 • Klasör yolunda ve işareti (&) veya boşluk (space tuşu) olması.
 • Diğer uygulamalar tarafından geride bırakılan uygunsuz kayıt defteri girdileri.
 • Bazı gerekli olan ikili dosyaların eksikliği.
 • Yoldaki bir klasörü silen kötü amaçlı geliştirilmiş yazılım programları.

Sistem Belirtilen Yolu Bulamıyor Hatası İçin 10 Çözüm Önerisi

Bu hatayı almanızın çeşitli sebepleri olabileceği için çeşitli çözüm önerileri bulunmaktadır. Aşağıdaki düzeltmeleri uyguladıktan sonra muhtemelen hatayı çözüme kavuşturmuş olacaksınız.

Yolun Doğru Olup Olmadığını Kontrol Edin

Sistem belirtilen yolu bulamıyor hatası aldığınızda yapmanız gereken ilk şey, belirttiğiniz yolun gerçekten doğru olup olmadığını kontrol etmektir. Bazı zor karakterler olabilir veya yanlış klasör adları girmiş olabilirsiniz.

Bunun dışında birçok Komut Satırı Arabirimi (CLI) veya sistem büyük veya küçük harflere karşı duyarlıdır. Bu sebeple gerekli karakterleri uygun şekilde büyük harfle yazmanız gerekmektedir.

Yolu dosya gezgininden veya IDE dizin panelinden manuel olarak kontrol etmenizi öneririz. Eğer belirtilen yol yoksa bazı komutlar otomatik olarak yeni bir klasör oluşturmuş olabilir. Ancak bazı komutlar için kodu çalıştırmadan önce klasörü oluşturmanız gerekmektedir. Klasörün içinde okumak veya yazmak için komutları kullanmak istiyorsanız, var olmayan klasörleri oluşturmalısınız.

Ortam Değişkenlerini Kontrol Edin

Birçok uygulama, yürütülebilir dosyaları çalıştırmak için Ortam Değişkeni’ni (PATH) kullanmaktadır. Bu değişken yazılımın yol ayrıntılarını içermediğinde, programla bir CLI’den komut dosyalarını veya komutları çalıştırdığı sırada sistem belirtilen yolu bulamıyor hatasına yol açar.

Bu tür sorunları çözmek için gerekli PATH girişlerinin eklenmesi gerekmektedir. Bunu nasıl yapabileceğinize dair talimatları aşağıdan görebilirsiniz:

 • Windows bilgisayarınızda Çalıştır’ı başlatın ve şu komutu girin: rundll32.exe sysdm.cpl,EditEnvironmentVariables
 • Yerel kullanıcı değişkenlerinizin altındaki Yol‘u (PATH) seçin ve Düzenle‘ye tıklayın.
 • Yeni bir yol eklemek için Yeni‘ye tıklayıp yürütülebilir dosyanın tam yolunu girin.
 • Dilerseniz diğer girişleri kontrol edebilir, gerektiğinde Düzenle‘ye tıklayarak bunları düzeltebilirsiniz.
 • Tüm değişiklikleri yaptıktan sonra Tamam‘a tıklayın.

Ortam değişkenlerinizde geçersiz girişler olması da ihtimal dahilindedir. Böyle durumlarda sisteminiz yürütülebilir dosyayı var olmayan bir konumda arayacağı için bu soruna neden olacaktır.

Diğer ilgili yerel değişkenleri arayıp bunları seçin. Sonrasında bu tür girişleri gerektiği gibi değiştirin veya direkt olarak silin. İlgili uygulamalar için doğru değerleri öğrenmek için internette biraz araştırma yapmanız gerekecek.

Tam Yolu Kullanın

Birçok kullanıcı, kodlarında göreli yollar kullanmaktadır. Göreceli yolların nasıl çalıştığına dair tam bilginiz yoksa, bu durum bazı sorunlara neden olabilir. Sisteminiz, Geçerli Çalışma Dizinine (CWD) göreli yolu ekler. Bir üst dizine geri dönmeden CWD dışındaki başka bir klasöre erişemezsiniz.

Ayrıca takma isimler nedeniyle istemci ve ana bilgisayar sistemleri farklı CWD’ye sahip olabileceğinden, ağ bağlantılı bir dosya sisteminde göreli yolları kullanmak biraz zordur.

Dolayısıyla bir programda veya kodda tam yolu kullanmak her zaman daha iyidir. Boş alandan kaynaklanan hataları önlemek için yolu tırnak işaretleri içine almanızı öneririz.

CLI Mimarisini Kontrol Edin (32 bit veya 64 bit)

Windows, tüm 64-bit programları ve DLL’leri %SystemRoot%\System32 klasöründe ve tüm 32-bit olanları %SystemRoot%\SysWOW64 içerisinde tutmaktadır. 32-bit CLI aracı çalıştırdığınızda, sisteminiz System32’yi otomatik olarak SysWOW64’e yönlendirir. Bu sebeple yalnızca System32 klasöründe varsa belirtilen yolu bulamayacaktır.

Bu yönlendirmeyi önlemek için programın 64 bit sürümünü kurmanız veya kullanmanız gerekiyor. Ayrıca aşağıdaki gibi başka alternatif yollar da bulunmaktadır:

 • Dosyaları ayırt etmek için komut dosyaları oluşturmak
 • Yeni ortam değişkenleri oluşturmak için %SystemRoot%\System32 ve %SystemRoot%\SysWOW64‘ü kullanmak.

Uygun mimariye sahip CLI’leri veya uygulamaları kullanmak en uygun yöntem olacaktır.

Yolda ve Kullanıcı Adında & İşareti Olup Olmadığını Kontrol Edin

Birçok programlama yazılımı ve CLI, & ve # gibi özel karakterler nedeniyle sorunlar gösterir. Bunun nedeni, bu karakterin ortak bir operatör olması ve programın bunu bu şekilde yorumlamasıdır.

Bu yanlış yorumlamayı CLI’ye veya programa bağlı olarak aşağıdaki gibi çözüm önerileriyle önleyebilirsiniz:

 • Yolu tırnak işareti içine almak (‘)
 • Yolu çift tırnak işareti içine almak (‘.’)
 • &’den önce bir şapka işareti (^) kullanmak

Bunun dışında bazı programlar için klasör/dosya konumunu değiştirmek gerekebilir. Ayrıca kullanıcı adınız & karakterini içeriyorsa, kullanıcı profili klasörünüzdeki herhangi bir klasöre erişmek bu hatayı almanıza sebep olur. Eğer durum buysa kullanıcı profili adınızı değiştirmeniz veya & sembolü olmadan başka bir yönetici hesabı oluşturmanız gerekecek.

Gerekli Tüm Bağımlılıkları Yükleyin

Birçok programlama işlevi veya API’nin düzgün şekilde çalışabilmesi için başka ikili dosyalara veya bağımlılıklara ihtiyacı vardır. Bazı modüller, Windows klasörlerine veya hizmetlerine erişmek için ek ikili dosyalara da ihtiyaç duyabilirler. Bu sebeple bu tür ikili dosyaların olmaması, sisteminizin belirtilen yolu bulamamasına sebep olabilir.

IDE veya terminaller hata mesajı, hangi ikili dosyanın eksik olduğunu size gösterecektir. Dolayısıyla bunları kontrol edip sorunu çözmek için gerekli bileşen hangisiyse onu yükleyin.

Kayıt Defteri Anahtarlarını Kontrol Edin

Bazı programlama yazılımlarını yüklediğinizde veya kaldırdığınızda kayıt defterinizdeki girdileriniz değişebilir. Bir örnek vermek gerekirse Komut İstemi açılırken veya CMD komut dosyalarını çalıştırırken bir komutu otomatik olarak yürüten AutoRun kayıt defteri anahtarı.

Bazen işlem tamamlanmış olsa bile sonrasında bu geri dönmez. Mesela Anaconda’yı (Python) kaldırdıktan sonra birçok kullanıcı bu sorunu yaşadı.

Giriş var olmayan bir yol içermediği takdirde sistem belirtilen yolu bulamıyor hatasını alırsınız. Bu tür sorunları çözmek için bu anahtarı silmeniz gerekir. Bunu da şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Bilgisayarınızda Çalıştır‘ı başlatın ve regedit yazın.
 • Şimdi aşağıdaki konumlara gidin:
  • Bilgisayarım\HKEY_LOCAL_MACHINE\YAZILIM\Microsoft\Komut İstemcisi
  • Bilgisayarım\HKEY_CURRENT_USER\Yazılım\Microsoft\Komut İstemcisi
  • Bilgisayarım\HKEY_USERS\Yazılım\Microsoft\Komut İstemcisi
 • Burada Otomatik Çalıştırma (AutoRun) varsa çalıştırın.
 • Şimdi Sil‘e tıklayın ve seçiminizi onaylayın.

Yanlış Aktarılan veya İndirilen Dosyaları/Klasörleri Silin

Yanlış aktarılan veya indirilen klasörlere erişmeye çalışmak, sistem belirtilen yolu bulamıyor hatasının oluşmasına sebep olabilir. Bir elektrik kesintisinden, aktarım veya indirme işleminin aniden sona ermesinden sonra dosyalarınız eksik ve bozuk kalabilir. Bunlar özellikle de uygulamanın bir seferde yalnızca dosya/klasör parçalarını indirdiği torrent indirme işleminde gerçekleşir.

Bu tür sorunları gidermek için bozuk dosyaları/klasörleri silmeniz, ardından tekrar indirmeniz veya zaten mevcutsa yeniden aktarmanız gerekir. Torrent kullanıyorsanız, torrenti ve ilgili tüm verileri sildiğinizden emin olun.

Temel Hata Ayıklamayı Gerçekleştirin

Bu sorun uzun bir komut dosyasında veya kodda karşınıza çıkarsa, hatanın tam olarak nerede oluştuğunu kontrol etmek için temel bir hata ayıklama tekniği uygulayabilirsiniz.

Hata ayıklayıcılar, hangi satırın hatayı gösterdiğini kolayca görmenizi sağlar. Ancak bir IDE veya bağımsız bir hata ayıklayıcı kullanmıyorsanız, hatanın yerini kontrol etmek için her ifadeden sonra bir print, output veya echo komutu girebilirsiniz.

Bunu yapmak sorunu tamamen çözmese de olası nedenleri azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Kötü Amaçlı Yazılımları Tarayın

İnternet dünyasında dosya ve klasörlerinizi silebilecek çeşitli kötü amaçlı yazılım komut dosyaları bulunuyor. Her zaman erişebileceğiniz bir klasörü kaldırarak bu hatayı almanıza sebep olmuş olabilirler.

Böyle bir durumun yaşanması ihtimaline karşılık sisteminizde tam bir tarama yapmanız sağlıklı bir adım olacaktır. Windows Defender özelliğini kullanarak bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Başlat‘a tıklayıp Çalıştır‘ı başlatın ve cmd komutunu girin.
Şimdi şu komutu girin: %ProgramFiles%\Windows Defender\MpCmdRun -Scan -ScanType 2

Tarama yapmak sorunu belki direkt çözmeyecektir fakat gelecekte bu tür sorunların oluşmasını önleyecektir. Ayrıca kötü amaçlı yazılım programları sisteminizde başka değişiklikler de yapmış olabilir. Kaldırma işlemi bu değişiklikleri geri almayacağı için Windows işletim sisteminizi belirli bir tarihe geri almayı deneyebilirsiniz. Sistem geri yükleme noktası oluşturmak için öncelikle görev çubuğundaki arama kutusuna geri yükleme noktası oluştur yazın. Çıkan sonuçlardan bunu seçin. Şimdi Sistem Özellikleri‘ndeki Sistem Koruma sekmesinde bulunan Oluştur‘u seçin. Geri yükleme noktası için bir açıklama yazıp sonrasında Oluştur > Tamam‘ı seçin.

Sistem Belirtilen Yolu Bulamıyor Hatası Gelecekte Nasıl Önlenir?

Sistem belirtilen yolu bulamıyor hatasının oluşmasını gelecek önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Bilgisayarınızdaki dosya ve klasörleri takip ettiğinizden emin olup güvenli olduğundan emin olmadığınız sürece bunları silmekten veya taşımaktan kaçının.
 • Erişim hatalarını önlemek için programları ve komutları her zaman uygun izinlerle çalıştırın.
 • Doğru olduğundan emin olmak için çalıştırmadan önce herhangi bir programda veya komutta belirtilen yolu iki kez kontrol edin.
 • Virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için bilgisayarınızın güvenlik yazılımını güncel tutun.

Sıkça Sorulan Sorular

Sistem belirtilen yolu bulamıyor hatasına virüs veya kötü amaçlı yazılım neden olabilir mi?

Çok yaygın olmasa da bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bu hataya neden olabilir. Bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştığından şüpheleniyorsanız, tüm tehditleri kaldırmak için bir virüs taraması ve kötü amaçlı yazılım temizleme aracı çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Sistem belirtilen yolu bulamıyor hatası Mac veya Linux sisteminde oluşabilir mi?

Bu hata mesajı genellikle Windows sistemleriyle ilişkilendirilirken, dosya yolları veya izinlerle ilgili sorunlar varsa Mac veya Linux sistemlerinde de oluşabilir. Belirli sorun giderme adımları, işletim sistemine bağlı olarak değişebilir.