Snapchat Arkadaş Engelleme Nasıl Yapılır?

snapchatte-engellendigimi-nasil-anlarim

Snapchat’te bir dönem anlaştığınız fakat artık iletişimde olmadığınız bir arkadaşınızı silmek veya engellemek istemeniz kadar doğal bir şey olamaz. Eğer böyle bir niyetiniz varsa ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıda hem Android telefonlarda hem de iPhone’da, Snapchat’te arkadaş silme ve engelleme işlemlerini nasıl yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Snapchat Arkadaş Engelleme Nedir?

Snapchat’te birini engellemek, onların size fotoğraf, mesaj göndermesini ve hikayelerinizi görüntülemesini engelleyeceğiniz anlamına gelmektedir. Bu kişiler, arkadaş engelleme işleminni ardından artık platformda sizinle etkileşime geçemezler. Ayrıca arkadaş listenizden de kaldırılırlar. Bu da Snapchat puanınızı veya uygulamada en son ne zaman aktif olduğunuzu göremeyecekleri anlamına geliyor.

Biri sizi Snapchat’te engellediyse, kaydetmiş olsanız bile o kişinin Snap’lerini, hikayelerini veya sohbet geçmişini göremezsiniz. Ayrıca onları uygulamada arayamazsınız ve onlara göndermeye çalıştığınız hiçbir mesaj teslim edilemez.

Snapchat’te birini engellemek, platformdaki gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumanın en iyi yollarından birisidir. Snapchat’te birini engellemenin, onu arkadaş listenizden silmekle aynı şey olmadığını unutmamalısınız. Bu, o kişiyi yalnızca bağlantı olarak kaldırır ancak yine de platformda sizinle etkileşime girmesine izin verir.

İnsanlar Snapchat’te Birini Neden Engeller?

Birisinin Snapchat’te bir arkadaşını engellemek istemesinin birçok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • İstenmeyen kişi: Birisi size istemeyeceğiniz türden Snap veya mesajlar gönderiyorsa, sizinle daha fazla iletişim kurmasını önlemek için bu kişiyi engellemeyi seçebilirsiniz.
 • Gizlilik endişeleri: Snapchat etkinliğinizi gizli tutmak istiyorsanız, hikayelerinizi veya fotoğraflarınızı görmesini istemediğiniz arkadaşlarınızı engellemeyi seçebilirsiniz.
 • Toksik ilişkiler: Toksik veya sağlıksız bir arkadaşlık içindeyseniz, kendinizi uzaklaştırmak ve ruh sağlığınızı korumak için kişiyi engellemeyi tercih edebilirsiniz.
 • Taciz veya zorbalık: Biri sizi Snapchat’te taciz ediyor veya zorbalık yapıyorsa, kendinizi daha fazla kötüye kullanımdan korumak için onları engellemeyi seçebilirsiniz.
 • Görüş farklılıkları: Bazen, fikir veya yaşam tarzı seçimlerindeki farklılıklar nedeniyle arkadaşlıklar bozulabilir. Artık bir arkadaşınızla uyumlu olmadığınızı fark ederseniz, onu engellemeyi seçebilirsiniz.

Snapchat Arkadaş Silme Nedir?

Snapchat’te arkadaş olarak silinmek, bir kişinin sizi arkadaş listesinden çıkarması demektir. Bu işlem, kaydetmiş olsanız dahi artık onların Snap’lerini veya hikayelerini göremeyeceğiniz anlamına gelir.

Biri sizi Snapchat’te arkadaş olarak sildiğinde, bu kişinin kullanıcı adını arkadaşlar listenizde görmeye devam edebilseniz de platformda onlarla etkileşim kuramazsınız. Ancak Snapchat puanınızı veya uygulamada en son ne zaman aktif olduğunuzu göremezler.

Bir kişinin sizi arkadaş listenizden silmesinin ardında artık sizinle etkileşim kurmak istememesi, arkadaş listelerini temizlemeleri veya sosyal medyaya ara vermeleri gibi gerekçeler olabilir.

Snapchat Arkadaş Engelleme Nasıl Yapılır?

Snapchat’te bir arkadaşınızı engellediğinizde aşağıda sıraladığımız şeyleri yapmış olursunuz:

 • Arkadaşlar listenizden kaldırmış olursunuz.
 • Size anlık görüntü ve mesaj göndermesini engellersiniz.
 • Hikayenizi görmesini engellersiniz.
 • Sizi tekrar Arkadaş olarak eklemesini engellersiniz.

Snapchat’te bir kişiyi engellemenizi sağlayan birkaç yöntem bulunmaktadır. Örneğin engellemek istediğiniz kişi size yakın zamanda bir Snap gönderdiyse sırasıyla şunları yapın:

 • Snap gönderen kişinin sohbet ekranındaki ismine uzunca basılı tutun.
 • Önce dişli simgesine (Ayarlar) ve ardından Engelle‘ye dokunun.
 • Sonra tekrar Engelle‘ye dokunun.

Yukarıdaki basit işlem sırası sayesinde Snapchat’te bir kişiyi engellemiş olursunuz. Fakat bu kişi size bir Snap atmadıysa, bu sefer şu sıralamayı takip edin:

 • Snap ekranına gidip ekranı aşağı doğru kaydırın.
 • Arkadaşlarım yazılı menüye dokunup sonrasında engellemek istediğiniz arkadaşınızın ismine uzunca basın.
 • Ardından dişli simgesine dokunup iki kere ‘Engelle‘ yazılı kısmın üzerine dokunun.

Bir de sizi Arkadaş olarak ekleyen ancak sizin arkadaş olarak eklemediğiniz kişiyi nasıl engelleyebileceğinizden bahsedelim:

 • Snap ekranına gidip ekranı aşağı doğru kaydırın.
 • Beni Ekle‘ye dokunup sonrasında engellemek istediğiniz kişinin adına uzunca basın.
 • Dişli simgesine dokunup iki kere ‘Engelle‘yi seçin.

Snapchat’te bir arkadaşı / kişiyi silme ve engelleme işlemlerini yapmak için yukarıdaki talimatları uygulamanız yeterli olacak.

Snapchat Arkadaş Silme Nasıl Yapılır?

Bir arkadaşınızı Snapchat arkadaş listenizden silmek / kaldırmak için aşağıdaki işlemleri uygulamanız yeterli olacak. Bu arada işlemler Android ve iPhone’larda tamamen benzer şekilde işliyor. Dolayısıyla aşağıdaki sıralamalar her iki cihaz için de geçerlidir.

 • Snapchat uygulamasını başlatarak aşağıdaki Sohbet simgesine dokunun.
 • Açılan sohbet ekranında arkadaş listenizden kaldırmak istediğiniz kişinin ismini bulun.
 • Bu kişinin / kişilerin isminin üzerine basılı tutun.
 • Daha sonra açılır menüden ‘Daha Fazla‘yı (Diğer olarak da görünebilir) seçin.
 • Buradan ‘Arkadaşını Kaldır‘ seçeneğinin üzerine dokunun.
 • Snapchat, burada arkadaşınızı silmek isteyip istemediğinize dair son bir onay ister.
 • Ardından son kez silme işlemini tamamlamak için ‘Kaldır‘a dokunun.

Tüm yapmanız gereken bu kadardı. Şimdi bunun bir adım ötesine geçip, Snapchat’te arkadaş engellemenin nasıl yapılabileceğinden bahsedelim.

Snapchat’te Arkadaşımı Silersem Anlar mı?

Snapchat, arkadaş listenizden birisini sildiğinizde ona bildirim göndermez. Bununla birlikte arkadaş listenizden sildiğiniz kişi, bunu yaptığınızı fark edebilir. Bu da ancak aşağıdaki durumlarda gerçekleşir:

 • Arkadaşlıktan çıkardığınız kişi arkadaş listesini kontrol ettiğinde artık o listede olmadığınızı fark edebilir.
 • Arkadaşlıktan çıkardığınız kişinin sizinle bir Snap Streak’i varsa onu arkadaşlıktan çıkardığınızda bu kırılacaktır.
 • Arkadaşlıktan çıkardığınız kişi, siz onu arkadaşlıktan çıkardıktan sonra size bir Snap veya mesaj gönderdiğinde bunlar size teslim edilmeyecektir.

Snapchat’te Birisi Beni Engellerse Ne Olur?

Birisi sizi Snapchat’te engellediğinde artık o kişinin Snapchat hikayesini, Snap’lerini veya mesajlarını göremeyeceksiniz. Ayrıca bu kişiyle uygulama aracılığıyla iletişim kuramayacaksınız. Sizi engelleyen kişiyi arattığınızda ismi arama sonuçlarınızda çıkmayacaktır. Sizi engelleyen kişiyle bir sohbetiniz veya seriniz varsa, bu kişi sohbet listenizden kaybolur. Bununla birlikte engelleyen kişiye göndermeye çalıştığınız snap veyaya mesajlar bu kişiye ulaşmaz.

Snapchat’te engellemenin tek yönlü bir eylem olduğunu söylemeliyiz. Yani sizi engelleyen kişi fotoğraflarınızı, hikayelerinizi veya mesajlarınızı göremez, ancak bunu ayarlamışlarsa genel içeriğini yine de görebilirsiniz. Sizi engelleyen kişiyi arkadaş listenizden çıkarmak istiyorsanız, bunu arkadaş listenize gidip manuel olarak kaldırarak yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir arkadaşımı Snapchat’te silersem onunla olan Snap Streak silinir mi?

Evet, Snapchat’te bir arkadaşınızı sildiğinizde onunla olan Snap Streak’iniz de silinecektir.

Snapchat’te arkadaş silme işlemini geri alabilir miyim?

Evet, daha önce Snapchat’te sildiğiniz bir arkadaşınızı tekrar ekleyebilirsiniz. Kullanıcı adını veya telefon numarasını aradıktan sonra ona yeni bir arkadaşlık isteği göndermeniz gerekecek.

Snapchat’te toplu olarak arkadaş silebilir miyim?

Hayır fakat yine de yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bununla ilgili hazırladığımız geniş çaplı bir makale bulunuyor. Bu makaleye şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Snapchat’te bir arkadaşımı sildiğimde ne olur?

Snapchat’te bir arkadaşınızı sildiğinizde o kişi artık fotoğraflarınızı, hikayelerinizi göremez veya sizinle sohbet edemez. Ek olarak onları arkadaş olarak sildiğiniz konusunda bir bilgilendirme de almazlar.