Snapchat Şarkı Ekleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Snapchat, tanıtıma ihtiyacı olmayan günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Uygulama, Instagram ve TikTok’la rekabet edebilmek için yakın zamanda bir “Ses” özelliği ekledi. Yeni eklenen bu seçenekle kullanıcılar, Snapchat videosuna kolay bir şekilde müzik ekleyebilir ve Snap’lerini daha ilgi çekici hale getirebilirler.

Bu makale ile bir Snapchat videosuna nasıl müzik ekleyeceğinizden bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Snapchat Ses Özelliği Nedir?

Snapchat videonuza nasıl müzik ekleyeceğinizi öğrenmeden önce, uygulamanın “Sesler” özelliğine hızlıca bir bakış atalım. Instagram veya TikTok kullanıyorsanız, zaten müzik özelliklerine aşinasınızdır.

Snapchat, 2020 yılında fotoğraflarımıza (fotoğraflar veya videolar) müzik eklememizi sağlayan bir Ses özelliğine kavuştu. Her şarkıyı içermese de popüler şarkıların çoğunu bulabilir, bunları bir Snapchat videosuna kolayca müzik ekleyebilirsiniz.

Bu işlemi yaptığınızda diğer kişi, fotoğrafınızı görüntülediğinde arka planda çalan müziği duyacaktır. Şarkıyı dinlemek veya şarkı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterlerse, Snap’inizdeki çıkartmaya dokunmaları yeterli olacak.

Snapchat Şarkı Ekleme Nasıl Yapılır?

Snapchat Uygulaması Özelliği ile Şarkı Ekleme

Snapchat’in en iyi yanlarından biri, uygulamanın arayüzünün iOS ve Android sürümlerinin oldukça benzer olmasıdır. Bu yüzden Snapchat videosuna nasıl müzik ekleneceğini öğrenmek için aynı işlemi izlemeniz yeterli olacak. Şu an itibarıyla Snapchat’te neredeyse tüm popüler şarkıları bulabilir ve hatta kendi sesinizi bile kaydedebilirsiniz.

Android veya iOS cihazınızda Snapchat videonuza nasıl müzik ekleyeceğinizi öğrenmek için aşağıdaki sıralamayı takip etmelisiniz.

Adım 1: Snapchat Ses bölümünü ziyaret edin

İlk olarak Snapchat uygulamasını başlatın. Kayda başlamak için kamera simgesine dokunun.

Bu sayede cihazınızın arka veya ön kamerasını kullanarak Snapchat’te istediğiniz videoyu kaydedebilirsiniz. Videoyu kaydettikten sonra Snapchat videosuna şarkı eklemek için kenar çubuğundaki müzik simgesine dokunabilirsiniz.

Adım 2: Snap’inize Eklemek İçin Müzik Arayın

Müzik simgesine dokunduğunuz anda Snapchat’in desteklediği çeşitli şarkıların bir listesini görüntüleyeceksiniz. Belirli bir şarkıyı bulmak için arama simgesine dokunup anahtar kelimeleri girin. Aranan sonuçları listelendikten sonra şarkıyı dinlemek için öncelikle oynat simgesine dokunun. Ardından yalnızca şarkının simgesine dokunun ve dahil etmek için alttan “İleri” düğmesine dokunun.

Adım 3: Parçayı Kırparak Snapchat Videonuza Ekleyin

Snapchat, yaptığınız işlemlerin ardından müziğin snippet’ini otomatik olarak altta gösterecek. Eklemek istediğiniz müziğin bölümünü kırpmak için sol veya sağ kaydırma seçeneğini kullanabilirsiniz. Parçayı önceden dinlemek için oynat simgesine de dokunabilirsiniz.

Adım 4: Kaydettikten Sonra Snapchat Videonuza Müzik Ekleyin

Tüm yapmanız gereken bu kadardı. Müziği istediğiniz gibi kırptıktan sonra yayınlayabilirsiniz. Videoyu telefonunuza kaydetmek için önce deklanşöre veya indirme simgesine dokunabilirsiniz.

Müziği çıkartmasıyla. birlikte önizleme bölümünden kontrol edebilirsiniz. Görünümünü değiştirmek için müzik etiketine dokunabilir veya istediğiniz yere yerleştirmek için ekranda sürükleyebilirsiniz. Boyutunu değiştirmek için çıkartmayı sıkıştırabilirsiniz.

Son olarak fotoğrafınızı göndermek için gönder simgesine dokunmanız yeterli olacak. Şarkıyı hikayenize ekleyebilir veya Snapchat’teki herhangi bir kişiye gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz şarkıyı açan arkadaşınız, şarkıyı dinleyebilir ve hatta yüklemek için çıkartmaya dokunabilirler.

InVideo ile Snapchat Şarkı Ekleme

Snapchat’e müzik eklemek, uygulamanın içinde bulunan kütüphaneye veya uygulama üzerinde bir ses klibi kaydetme konusunda sınırlıdır. Eğer kendi müziğinizi Snapchat’e eklemek istiyorsanız, işler biraz zorlaşacak. Spotify veya Apple Music gibi diğer platformlardan müzik çekmenizi sağlayacak bir dahili özellik bulunmuyor. Ayrıca videoyu müziğin nakaratıyla uyumlu hale getirmek veya doğru düzenleme yapmak istediğinizde işler çok karmaşık hale gelir.

İşte tam bu noktada InVideo gibi bir çevrimiçi video düzenleyici işinizi kurtarabilir. Aşağıda InVideo’yu kullanarak Snapchat hikayelerinize ücretsiz olarak müzik ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

 • Adım 1: Öncelikle ücretsiz bir InVideo hesabı oluşturmalısınız. Uygulama, 5000’den fazla şablondan seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek sunuyor. Mevcut bir videoya yazı ve müzik eklemek için de bir seçenek bulunmaktadır. Ancak sıfırdan başlamak isterseniz Boş Tuval (Blank Canvas) seçeneğiyle başlayın. Snapchat hikayeleri için 9:16 en boy oranını seçtiğinizden emin olun. Şimdi “Bir Video Yap” (Make a Video) seçeneğine tıklayın.
 • Adım 2: Bu işlemden sonraInVideo düzenleyiciye yönlendirileceksiniz. “Medya Yükle” (Upload Media) seçeneğine tıklayın veya videolarınızı düzenleyiciye sürükleyip bırakın.
 • Adım 3: Yükledikten sonra değişikliklerinizi yapmaya başlamak için videonuzu çalışma alanının ortasına sürükleyin. Bir pencere açılacak ve videonuzu kırpmak isteyip istemediğinizi soracak. İstediğiniz değişiklikleri yapın veya tam sürümü kullanın. Artık görselleriniz hazır hale gelecek.
 • Adım 4: Görsel bileşen tamamlandığında, Snapchat videosuna müzik eklemenin zamanı geldi. Sadece ekranın sol tarafında bulunan müzik simgesine tıklayın.
 • Adım 5: Kendi müziğinizi bu projeye eklemek isterseniz, arama çubuğunun sağında bulunan Müzik Yükle (Add Music) seçeneğine tıklayarak sistemden dosyaları yükleyin.
 • Adım 6: Müziğinizin zaman çizelgesini video görsellerinizle uyumlu hale getirmek için sürükleyin ve ayarlayın.
 • Adım 7: Ayarlamalarınızı tamamladıktan sonra Yükle ve Paylaş (Download & Share) seçeneğine tıklayın ve ardından Dışa Aktar (Export) seçeneğini seçin. Render işlemi tamamlandıktan sonra özel Snapchat videosunuz uygulamada paylaşmaya hazır olacak.

Snapchat Şarkı Ekleme Sorunu Neden Olur?

Snapchat gönderilerinize müzik eklemekte zorluk çekmenizin birkaç nedeni olabilir. Bunlardan olası bazı sebepler şunlardır:

 • Snapchat, kullandığınız müzik uygulamasıyla uyumlu olmayabilir. Snapchat, yalnızca Spotify ve Apple Music gibi belirli müzik platformlarından müzik eklenmesine izin verir.
 • Müzik özelliği bölgenizde kullanmaya müsait olmayabilir. Snapchat’in müzik özelliği tüm ülkelerde ve bölgelerde kullanımda olmadığı için bulunduğunuz yerde mevcut olmayabilir.
 • Cihazınızda Snapchat uygulamasının en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun. Müzik özelliği, uygulamanın eski sürümlerinde bulunmayabilir.
 • Snapchat’in müzik kitaplığınıza erişim izni olduğundan emin olun. Snapchat’in müziğinize erişmesine izin vermek için cihazınızın ayarlarında uygulama izinlerinizi ayarlamanız gerekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Snapchat’te bazı şarkılar neden yok?

Snapchat’in Ses özelliği, yalnızca en büyük plak şirketlerinden bazılarıyla işbirliği yaparak lisanslı müzik sağlar. Bu nedenle popüler şarkıların çoğunu bulabilirken, bazılarını bulamayabilirsiniz.

Snapchat’te bir videoya kendi müziğimi nasıl eklerim?

Snapchat, mevcut şarkıların yanı sıra istediğimiz sesi eklememize de izin veriyor. Bunun için müzik simgesine dokunarak “Ses Oluştur” seçeneğine dokunun. Bu işlem, Snapchat’te herhangi bir şey kaydetmenizi veya kendi müziğinizi oluşturmanızı sağlayacak.Snapchat’in ses özelliği yalnızca en büyük plak şirketlerinden bazılarıyla işbirliği yaparak lisanslı müzik sağlar. Bu nedenle popüler şarkıların çoğunu bulabilirken, bazılarını bulamayabilirsiniz.

Snapchat videolarımdaki müziğin sesini ayarlayabilir miyim?

Evet, Snapchat videolarınızdaki müziğin sesini ayarlayabilirsiniz. Bir şarkı seçtikten sonra müziğin sesini ayarlamak için ekranın altındaki kaydırıcıyı kullanabilirsiniz.

Kaydettiğim Snap’e şarkı ekleyebilir miyim?

Hayır, kaydedildikten sonra bir Snap’e müzik ekleyemezsiniz. Snap’e ancak kaydetme işleminden önce müzik ekleyebilirsiniz.

Müzikli Snapchat videolarımı diğer sosyal medya platformlarında paylaşabilir miyim?

Evet, müzikli Snapchat videolarınızı diğer sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz. Film rulonuza müzikli bir video kaydettiğinizde, müzik video dosyasına dahil edilecektir. Daha sonra videoyu Instagram veya TikTok gibi diğer sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz.