Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Snapchat, kullanıcıların fotoğraflarını, videolarını ve diğer multimedya içeriklerini paylaşma fırsatı sunan sosyal ağ platformlarından biridir. Uygulama ile ilgili tek sorun, yaptığınız paylaşımlar, telefona varsayılan olarak kaydedilmiyorlar. Fakat bunların üstesinden gelebilmenizi sağlayacak bazı tüyolarımız var. Snapchat’teki fotoğraflarınızı galerinize kaydetmek için şuradaki, videolarınız kaydetmek içinse buradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Snapchat’teki fotoğraflarınızın platformda ne kadar süre kalacağıyla ilgili bir zaman sınırı bulunmaktadır. Paylaştığınız bir fotoğraf, arkadaşınız o paylaşımı görüntülediği anda otomatik olarak kaldırılır. Paylaşımınız Snapchat uygulamasında kaydedilmiyor olsa da yine de cihazınızın önbelleğinden kurtarılabilirler. Ayrıca fotoğraf ve video paylaşımlarınız da belirli bir süre Snapchat sunucularında saklanıyor.

Şimdi Snapchat’te silinen fotoğrafları geri getirmek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz. Umarız bu yöntemler, silinen fotoğraflarınızı geri almanıza yardımcı olur.

Snapchat Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir?

Snapchat’te silinen fotoğrafları aşağıdaki sıralamayı takip ederek geri elde edebilirsiniz:

 • Android veya iPhone cihazınızdan Snapchat’in verilerinize ulaşabilmenize sağlayan şuradaki bağlantıyı açın.
 • Şifrenizi girerek Snapchat hesabınıza giriş yapın.
 • Burada ‘Verilerim‘ adlı sayfaya yönlendirileceksiniz. Snapchat’ten, uygulamanın sunucularında bulunan verilerinizi isteyebilirsiniz.
 • Ekranı biraz aşağı kaydırdıktan sonra İstek Gönder (Submit Request) yazılı kısma dokunun.

Bu sıralamayı takip ettikten sonra Snapchat, verilerinizi 24 saat içerisinde indirmeye hazır hale getirecek. Verileriniz hazır olduğunda hesabınızla ilişkili olan e-posta adresinize gönderilecek. Orada yer alan bağlantıya tıklayarak silinen Snapchat fotoğraflarınıza tekrar ulaşabilirsiniz.

Snapchat’te Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Yüklenir?

Yukarıdaki sıralama, Snapchat verilerinize ulaşmanızı sağlayacak fakat burada yer alan fotoğrafları geri yükleyebilmeniz için şu işlemleri yapmalısınız:

 • Snapchat’in size gönderdiği e-postaya tıkladığınızda Verilerim sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • Burada karşınıza mydata.zip adlı bir dosya çıkacak.
 • Bu dosyayı üzerine dokunarak dışarı çıkarın.
 • Sonra karşınıza bir dosya daha çıkacak. Burayı da açıp index.html adlı dosyayı açın.
 • Sol tarafta bir menü görünecek. Buradan fotoğrafların olduğu yere dokunun.
 • Fotoğrafları Kurtar adlı seçeneğe dokunarak silinen Snapchat fotoğraflarınızı geri yükleyin.

Silinen Snapchat Fotoğrafları Kurtarma | Android

Eğer Android cihaz kullanıyorsanız, Snapchat dahil tüm uygulamalarınıza ait verilerinize cihazınızdan ulaşabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki sıralamayı takip etmeniz yeterli olacak:

 • Android telefonunuzdaki Dosya Yöneticisi’ne gidin.
 • Buradan Android > Veri > com.snapchat.android sıralamasını takip edin.
 • Daha sonra Snapchat Önbellek klasörünü açın.
 • “Received_image_snaps” (Alınan Fotoğraflar gibi bir ibare) bölümüne gidin.
 • Burada uygulamada silinen fotoğrafları göreceksiniz.
 • Fotoğrafları seçerek ‘Kurtar’ yazılı kısmın üzerine dokunun.

Snapchat Anılar’ı Kontrol Edin | iPhone

iPhone’da silinen fotoğrafları kurtarmak istediğinizde, öncelikle silinen fotoğrafların Snapchat Anılar’da olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. Snapchat uygulamasında bulunan Anılar, fotoğrafları, videoları ve hikayeleri kaydetmenizi sağlar. Böylece Anılar’dan silinen Snapchat fotoğraflarınızı bularak geri alabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • iPhone’unuzdan Snapchat’i açıp Anılar’a ulaşmak için kamera ekranından yukarı doğru kaydırın.
 • Anılar sekmesi altında, kaydedilen tüm Snapchat fotoğrafları ve videoları göreceksiniz.
 • Geri yüklemek istediğiniz fotoğraf(lar)ı bulduysanız, üzerine basılı tutun. Bunu yaptığınızda karşınıza bir menü gelecek.
 • Son olarak fotoğrafları iPhone’unuza kaydetmek için Dışa Aktar > İndir‘i seçin.

Silinen Snapchat Fotoğrafları Kurtarma | iPhone

iPhone’unuzu iCloud ile senkronize ettiyseniz, silinen Snapchat fotoğraflarınıza rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için şu talimatları uygulayın:

 • iPhone’unuzda sırasıyla Ayarlar > Genel > Sıfırla sıralamasını takip edin.
 • Buradan “Tüm içeriği ve ayarları sil”e dokunun.
 • Cihazınızı yeniden başlatıp “iCloud yedeklemesinden Geri Yükle‘yi seçin.
 • Son olarak iCloud’da bulunan tüm yedekleme dosyalarını geri yükleyin.

Bu yöntemlerin hiçbirisi işe yaramadıysa (ki zor bir ihtimal fakat diyelim böyle oldu), o halde hem Google Play Store’dan hem de App Store’dan indirebileceğiniz bazı fotoğraf kurtarma uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Bunun için uygulama mağazasının arama kısmına ‘photo recovery tool‘ yazıp en uygun seçenekten faydalanın. Fakat bu tarz uygulamalardan tam bir verim alabilmeniz için uygulama için satın alma yapmanız gerekebilir.

Snapchat Fotoğraflarını iTunes Yedekten Geri Getirme

iPhone verilerinizi iTunes ile yedeklediyseniz, Snapchat fotoğraflarınızı iTunes yedeğinden geri yükleyebilirsiniz. Ancak iCloud’dan geri yükleme gibi iTunes yedeği üzerinden Snapchat fotoğraf kurtarma mevcut iPhone verilerinizi üzerine yazacaktır. Bu da diğer önemli dosyaları kaybetmenize neden olabilir. Verilerinizi güvende tutmak için, iTunes’tan iPhone veri kurtarmayı destekleyen ve jailbreak gerektirmeyen bir iPhone fotoğraf ve video kurtarma yazılımı kullanabilirsiniz.

iTunes yedeğinden fotoğrafları geri getirme adımları sırasıyla şunlardır:

 • İlk olarak iPhone’unuzdan Ayarlar > Genel > Sıfırla‘ya gidin. Ardından “Tüm İçeriği ve Ayarları Sil“i seçin.
 • Uygulamalar ve Veriler” ekranından “iTunes yedeğinden geri yükle“yi seçin.
 • Son olarak Snapchat fotoğraflarınızı içeren iTunes yedeği dosyasını seçin ve Snaps’leri iPhone’unuza getirmek için Geri Yükle‘ye tıklayın.

Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme | Bilgisayar

Bilgisayarınızdaki Snapchat fotoğraflarını kaybederseniz veya yanlışlıkla silerseniz, Snapchat fotoğraflarınızı kolayca geri alabilirsiniz. Bu da Snapchat fotoğraflarınızın bilgisayarınıza kaydedildiği ancak kaybolduğu anlamına gelir. Yapmanız gereken tek şey, sildiğiniz fotoğrafı geri dönüşüm kutusundan geri yüklemek veya bir fotoğraf kurtarma yazılımı kullanmaktır.

Ancak Snapchat fotoğraflarınızı önceden bilgisayarınıza kaydetmediyseniz, bu fotoğrafları telefonunuzda kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Android telefonunuz veya iPhone’unuzdaki silinmiş Snapchat fotoğraflarını kurtarmak için birkaç yöntemi takip ederek bunu yapabilirsiniz. Ancak fotoğraf kurtarma çözümlerine girmeden önce, resimleri Snapchat Hatıralarına kaydedip kaydetmediğinizi kontrol edin.

Hatıralar bölümünde kaydedilmişse, onları Snapchat ana sayfanıza giderek ve kaydedilmiş resimlere erişmek için yukarı kaydırarak kolayca geri alabilirsiniz. Eğer kaydedilmemişse, telefonunuzdaki silinmiş Snapchat resimlerini geri almak için başka önlemler alın. Örneğin bağlı bulut hesabınızı veya telefonunuzun önbelleğini kontrol ederek silinmiş Snapchat resimlerini geri alabilirsiniz.

Snapchat Silinen Videoları Geri Getirme

Snapchat, gönderilen fotoğrafların veya videoların otomatik olarak silinmesi özelliğiyle bilinir. Bu nedenle bir kere gönderdiğiniz bir video kaybolduktan sonra onu geri getirmek çok zordur. Ancak bazı durumlarda Snapchat’in sildiği bir videoyu geri getirmek mümkün olabilir.

Snapchat’te silinen bir videoyu geri getirmenin birkaç yolu vardır:

Snapchat önbelleğini tarayın: Silinen bir video Snapchat önbelleğinde depolanmış olabilir. Snapchat’te silinmiş videoyu geri getirmek için, bir dosya yöneticisi uygulaması kullanarak telefonunuzun önbelleğini tarayabilir ve silinmiş videonun hala orada olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Veri kurtarma uygulamalarını kullanın: Android veya iPhone cihazınıza veri kurtarma uygulaması yükleyerek silinen videoları geri getirmeye çalışabilirsiniz. Ancak bu yöntemin her zaman işe yaramayabileceğini belirtelim.

Snapchat destek ekibiyle iletişim kurun: Eğer silinen video önemliyse ve geri getiremiyorsanız, Snapchat destek ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. Destek ekibi sorununuzu çözmeye yardımcı olabilir hatta mümkünse silinen videonuzu geri getirebilir.

Özetleyecek olursak Snapchat’te silinen bir videoyu geri getirmeniz mümkün olabilir, ancak bu her zaman gerçekleşmeyebilir. Bu sebeple önemli videoları kaydetmek için cihazınızın kendi galerisi veya bulut depolama hizmetleri gibi alternatif yöntemleri kullanmanızı öneririz.

Sıkça Sorulan Sorular

Snapchat’te silinen fotoğraflarımı başka biri görebilir mi?

Hayır, Snapchat’te bir fotoğraf veya video silindikten sonra başkaları tarafından görüntülenemez.

Fotoğraflarımı silmeden önce Snapchat’e kaydedebilir miyim?

Evet, fotoğraflarınızı ve videolarınızı Snapchat’te silmeden önce cihazınızın galerisine kaydedebilirsiniz.

Silinen fotoğraflar hala Snapchat sunucularında saklanıyor mu?

Sınırlı bir süre boyunca fotoğraflarınız Snapchat sunucularında kalmaya devam eder. Ardından bir daha geri alınamamak üzere silinirler.