Spotify Arkadaş Aktivitesi Görünmüyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

Spotify-Arkadaş-Aktivitesi-Görünmüyor-2

Spotify, çevrimiçi müzik hizmeti sunmasının yanı sıra ortak müzik kültürüne sahip olduğunuz arkadaşlar da edinebilmenizi sağlayan bir platformdur. Bazı zamanlar arkadaşlarınızın aktivitesini göremediğiniz zamanlar olmuştur. Bu sorun genelde kendi kendine düzelir fakat biz, sizin yapabileceğiniz bazı işlemlerden bahsedeceğiz. Spotify’da arkadaş aktivitesi görünmüyor diyorsanız, aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Spotify Arkadaş Aktivitesi Nedir?

Spotify arkadaş aktivitesi, kullanıcıların arkadaşlarının ne dinlediğini gerçek zamanlı olarak görmelerini sağlayan bir özelliktir. Kullanıcılar, Spotify’da arkadaşları ile bağlantı kurarak, dinledikleri şarkı ve çalma listeleri gibi son etkinliklerini görüntüleyebilir, birbirleriyle müzik paylaşabilirler. Bu özellik, müziğin sosyal yönünü geliştirmeyi ve Spotify kullanıcılarına arkadaşlarından yeni müzik önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Bu özelliği kullanmak için bir Spotify hesabına sahip olmanız ve uygulamanın sosyal ağ özelliği aracılığıyla arkadaşlarınızla bağlantı kurmanız gerekmektedir.

Spotify Arkadaş Aktivitesi Neden Görünmüyor?

Spotify’da arkadaş aktivitesinin görünmemesinin pek çok sebebi olabilir. Bazı belli başlı sebeplerden bahsedecek olursak:

 • Gizlilik ayarları: Arkadaşlarınız etkinliklerini gizli olarak ayarlamışsa, ne dinlediklerini göremezsiniz.
 • Bağlantı sorunları: İnternete bağlanmakta sorun yaşıyorsanız, arkadaşınızın Spotify’daki etkinliklerini göremeyebilirsiniz.
 • Hesap sorunları: Siz veya arkadaşınız Spotify hesabınızla ilgili bir sorun yaşadığınızda etkinlikleriniz görünmeyebilir.
 • Uygulama güncellemesi: Spotify uygulamasını güncellemeniz gerekiyorsa, güncelleme tamamlanana kadar etkinlikleriniz görünmeyebilir.

Yukarıdaki sorunlardan birisini tespit ederseniz, Spotify arkadaşlarınızın aktivitesini tekrar görme şansınız yüksek olacaktır. Bunun dışında uygulayabileceğiniz bazı çözüm önerileri de bulunuyor. Aşağıda Spotify arkadaş aktivitesi kayboldu diyenlerin yapabileceği bazı şeyleri açıkladık.

Spotify Arkadaş Aktivitesi Görünmüyor Sorunu ve Çözümü

Güncellemeleri Kontrol Edin

Spotify’da arkadaş aktivitesi görünmüyorsa ilk çözüm olarak Spotify güncellemelerini kontrol etmeli ve güncel tutmalısınız.

Eğer kullanılabilir bir güncelleme varsa, sağ üst köşedeki menü düğmesinin yanında mavi bir nokta göreceksiniz. Menü düğmesine tıklayıp buradan Güncelleme Mevcut‘u seçin. Ardından Yeniden Başlat‘ı seçin.

Arkadaşlarının Ne Çaldığını Gör Özelliğini Kapatmış Olabilirsiniz

Spotify’da arkadaş aktivitenizin görünmemesi için olası sebeplerin sayısı aslında sınırlı. İlk tavsiye edebileceğimiz şey, Spotify’da arkadaş aktivitesini görmenizi sağlayan özelliği yanlışlıkla kapatmış olmanız. Bu durum yalnızca bir arkadaşınızın değil, tüm arkadaşlarınızın aktivitesini görmenize engel olur. Dolayısıyla aşağıdaki sıralamayı takip ederek bu özelliğin etkin olup olmadığını kontrol edin:

 • Spotify masaüstü uygulamasını veya tarayıcı sürümünü açın.
 • Sağ üstte Arkadaş Aktivitesi yazılı bölümün hemen sol hizasındaki isminizin yer aldığı bölüme tıklayın.
 • Ayarlar menüsüne tıklayın.
 • Biraz aşağı doğru kaydırıp Arkadaşlarının ne çaldığını gör bildiriminin açık olup olmadığını kontrol edin.
 • Eğer sürgü simgesi gri renkteyse üzerine bir tık yaparak yeşil rengine döndürün.
Spotify-Arkadaş-Aktivitesi-Görünmüyor

Arkadaşınızı Takipten Çıkıp Tekrar Takip Edin

Spotify’da aktivitesi görünmeyen özel bir arkadaşınıza odaklanmışsanız, öncelikle takip etmeyi bırakıp tekrar takip edin. Yaşadığınız sorunu çözebilmek adına yapabileceğiniz en temel eylem bu olacaktır.

Spotify Hesabından Çıkıp Tekrar Giriş Yapın

Bu işlemler işe yaramazsa bu sefer Spotify hesabınızdan çıkıp tekrar giriş yapmayı deneyin. Aslında bu yöntem, başka belirgin bir hata yoksa sorunu tamamen çözecek en iyi yöntemdir. Bunun dışında arkadaşınızı yanlışlıkla takipten çıkmış da olabilirsiniz. Dolayısıyla yapmanız gereken şeylerden bir tanesi, Spotify’ı açıp sağ üstte yer alan isminize tıklayıp ardından çıkan seçeneklerden Profil’e tıklamak. Burada orta kısımda yer alan isminizin hemen altında Takip Ediliyor yazısının üzerine tıklayıp arkadaşınızın listede olup olmadığını kontrol edin.

Arkadaşınız Dinleme Aktivitesini Paylaşmayı Kapatmış Olabilir

Belki de sorunun asıl kaynağı budur. Arkadaşınız, Spotify ayarlarından Dinleme aktivitemi Spotify’da paylaş özelliğini kapatmış olabilir. Böyle bir durumda siz ne yapıyor olursanız olun, arkadaşınızın aktivitelerini göremezsiniz. Dolayısıyla bu durumdan arkadaşınızın da haberi varsa fakat bu özelliği kapatmışsa, kendisinden özelliğin etkin olup olmadığını kontrol etmesini isteyin.

Bunun için uygulanması gereken talimatlar şöyle:

 • Spotify masaüstü uygulamasını veya tarayıcı sürümünü açın.
 • Sağ üstte Arkadaş Aktivitesi yazılı bölümün hemen sol hizasındaki isminizin yer aldığı bölüme tıklayın.
 • Ayarlar menüsüne tıklayın.
 • Aşağı doğru kaydırıp Görüntüle’nin hemen altındaki Sosyal menüsünün altında bulunan Dinleme aktivitemi Spotify’da paylaş bölümüne gidin.
 • Sağdaki sürgülü simgenin yeşil renkte olup olmadığını kontrol edin.
Spotify-Arkadaş-Aktivitesi-Görünmüyor-1

Spotify’ı Yeniden Yükleyin

Son bir hamle olarak Spotify programını cihazınızdan sildikten sonra tekrar yükleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, arkadaş aktivitesinin görünmemesi gibi hataları çözüme kavuşturma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Windows bilgisayarlarda Spotify’ı bilgisayarınızdan kaldırmak için sırasıyla şu işlemleri uygulayın:

 • Bilgisayarınızdan Denetim Masası’nı açın.
 • Çıkan seçenekler arasından Bir programı kaldır‘ı seçin.
 • Şimdi bilgisayarınızda yüklü olan programların bir listesi karşınıza çıkmış olmalı. İçlerinden Spotify’ı bulun ve üzerine sağ tık yapın.
 • Çıkan seçeneklerden Sil‘i seçin.

Mac bilgisayarınız varsa, Spotify uygulamasını silmek için şu adımları izleyin:

 • Command + Space (Boşluk) tuşlarına basarak Spotlight aramasını başlatın.
 • Boş olan kısma Finder yazın.
 • Çıkan sonuca tıkladıktan sonra açılan pencerenin sol kısmında bulunan Uygulamalar‘a tıklayın.
 • Uygulamayı Çöp Sepeti‘ne doğru sürükleyin veya uygulamayı seçip Dosya > Çöp Sepeti’ne Taşı sıralamasını takip edin.
 • Son olarak programı silmek için Finder > Çöp Sepeti’ni Boşalt ögesini seçin.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra şuradaki bağlantıya tıklayarak işletim sisteminize uygun olan Spotify programını bilgisayarınıza yükleyin. Umarız bu işlemle birlikte artık Spotify’da arkadaşlarınızın aktivitesi görünüyor olacaktır.

Spotify’ı Güvenlik Duvarı’nda Hariç Tutulanlar Listesine Ekleyin

Son olarak Spotify’ı Windows Güvenlik Duvarı’nda hariç tutulan programlar listesine ekleyerek daha kararlı çalışır hale getirebilirsiniz. Bu yöntem, arkadaş aktivitesinin görünmemesi sorununu muhtemelen çözüme kavuşturacaktır. Tüm yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır‘ı başlatın ve control firewall.cpl yazın
 • Şimdi sol tarafta programa veya uygulamaya Windows Defender Güvenlik Duvarı aracılığıyla izin ver seçeneğine tıklayın.
 • Burada bir uygulama listesi karşınıza çıkacak. Ekranı aşağı kaydırarak Spotify’ı bulun.
 • Ardından hem Özel hem de Genel‘in altına onay işareti ekleyin.
 • Son olarak Tamam‘a tıklayın ve bilgisayarınızı tekrar başlatın.

Şimdi Spotify’ı tekrar başlatıp sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Sorun Spotify’da Olabilir

Yukarıdaki yöntemlerin hiçbirisi işe yaramadıysa, sorun Spotify kaynaklı da olabilir. Uygulamanın bazı özellikleri (arkadaş aktivitesi gibi) Spotify sunucularında yaşanabilecek aksaklıklar yüzünden kararlı şekilde çalışmayabilir. Bazı zamanlarda web site sahipleri, Google Analytics adlı araçta benzer sorunlar yaşamaktadır. Bir süre bekledikten sonra da sorun çözülmektedir. Aynı durum Spotify için de geçerliyse, yapmanız gereken şeyi Spotify’ın sorunu çözmesini beklemek.

Sonuç olarak Spotify arkadaş aktivitesi görünmüyor hatasının çözümü için öncelikle sorunun sizden değil, karşı tarafın bu özelliği kapatmış olmasından kaynaklanmış olabileceğini unutmayın. Dolayısıyla burada ilk yapılması gereken, arkadaşınızın bu özelliği etkin hale getirip getirmediğinizden emin olmaktır. Daha sonra paylaştığımız yöntemleri uygulayarak sorunu çözme yoluna gitmelisiniz.

Spotify Arkadaş Aktivitesi Görme | Mobil

Spotify’ın Android veya iOS mobil uygulamasında arkadaş aktivitesi özelliğinin olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Fakat bu, Spotify arkadaş aktivitelerini akıllı telefonunuzda asla göremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Yapmanız gereken tek şey farklı bir uygulama yüklemek.

Öncelikle Google Play veya Apple Store‘u açın ve “spotify arkadaş aktivitesi” şeklinde bir arama yapın. Daha geniş seçeneklere sahip olmak için “spotify friends activity” şeklinde İngilizce arama da yapabilirsiniz. Ardından karşınıza arkadaşlarınızın Spotify’da ne çaldığını görmenize olanak tanıyan uygulamalar göreceksiniz.

Bunlardan birini yükledikte sonra (en iyi inceleme puanına sahip olanı seçin) Spotify hesabınıza erişmesi için izin verin. Ardından uygulamada beliren talimatları takip ederek mobil üzerinden Spotify arkadaşlarınızın aktivitelerini görebileceksiniz.

Tablette Spotify Arkadaş Aktivitesi Görme

Spotify arkadaş aktivitesini tabletinizde kullanabilirsiniz. Arkadaş aktivitesini kullanmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Spotify uygulamasını açın ve ana ekranın sağ alt köşesindeki “Kitaplığın” seçeneğine dokunun.
 • Kitaplığın seçeneğinin hemen altındaki “Arkadaşlar” seçeneğine dokunun.
 • Arkadaşlarınızın dinlediği müziklerin listesi açılacaktır.
 • Arkadaşlarınızın dinlediği müzikleri görmek için “Arkadaş Aktivitesi” sekmesine dokunun.

Arkadaş aktivitesi kullanırken, arkadaşlarınızın hangi şarkıları dinlediğini ve ne zaman dinlediklerini görebilirsiniz. Arkadaşlarınızın profil resimlerinin yanında, dinledikleri şarkıların adları ve sanatçıları yer alır. Ayrıca arkadaşlarınızın dinlediği şarkıları dinleyebilir ve takip edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify hesabı özen olan arkadaşlarımın aktivitelerini görebilir miyim?

Hayır. Arkadaşlarınızın aktivitelerini yalnızca herkese açık hesapları varsa ve onları takip etmenize izin vermişlerse görebilirsiniz.

Kendi Spotify etkinliğimi arkadaşlarımla nasıl paylaşırım?

Varsayılan olarak Spotify etkinliğiniz herkese açık olarak ayarlanmıştır. Bu sebeple arkadaşlarınızın ne dinlediğini görebilirsiniz. Etkinlik ayarlarınızı gizli olarak değiştirmek istiyorsanız, uygulamadaki “Gizlilik” bölümüne giderek ayarlarınızı buna göre düzenleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Spotify Beraber Dinleme [Müzik] Nasıl Yapılır?
‘Spotify İstatistiklerim’ Nasıl Görülür?
Spotify Link Kısaltma Nasıl Yapılır?
Spotify Duo Nedir, Nasıl Kullanılır?
Spotify Blend Nedir, Nasıl Yapılır?