Squid Game Benzeri En İyi Diziler

squid-game-benzeri-diziler

Squid Game, Netflix’te ilk yayınlandığı dönem dünya çapında müthiş bir ilgi görmüştü. Hatta birçok ülkede uzun haftalar boyunca en çok izlenen yapım olmuştu. Sonra Hellbound adında yeni bir Kore dizisi çıktı ve yayınlandığı ilk gün, Squid Game’i tahtından etti. Şiddet temalı dizi, Netflix’in bir günde en çok izlenen dizisi unvanını ele geçirdi. Aralarında pek bir benzerlik olmasa da Hellbound, yine de izlenesi dizilerden bir tanesi konumunda.

Aşağıda paylaştığımız yapımlar, Squid Game benzeri en iyi diziler olarak nitelendiriliyorlar. Eğer listede olmasını düşündüğünüz bir başka yapım varsa, bizlerle yorum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Squid Game Benzeri Diziler

Alice in Borderland

  • IMDb: 7,6

Bu dizi, Squid Game yayılandığı günden bu yana birbirleriyle en çok karşılaştırılan dizi olmuştur. Potansiyeline hiçbir zaman ulaşamamış dahi bir oyuncu olan Arisu, kendini birden Tokyo’nun terk edilmiş bir versiyonunda bulur. Gizemli bir varlığın kafasına lazerle vurmasından kaçınmak için de hayatını tehdit eden oyunlarda rekabet etmesi gerekir. Her bir oyunu geçtiğinde birkaç günlük hayatta kalma vizesi alır fakat ardından başka bir oyuna dönmesi gerekir. Konusu ve görsel efektlerinin kalitesi, Alice in Borderland’i iyi bir Squid Game alternatifi yapıyor. İzlemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Liar Game

  • IMDb: 8,0

Yapısıyla Squid Game’e çok benzeyen bir dizi daha. Liar Game, 2007-2010 yılları arasında yayınlanmış fakat çoğu kişinin bilmediği diziler arasında yer alır. Bir üniversite öğrencisi, Liar Game adlı gizemli bir realite şovuna katılmaya davet edilirler. Katılımcılar, birbirlerini kandırarak başarılı oldukları psikolojik bir hayatta kalma oyunundan fazlasıyla karşılaştıklarını anlarlar. İçlerindeki en ‘düzenbaz’ olan kazanır oyunu kazanır ve büyük bir para ödülünün sahibi olur.

3%

  • IMDb: 7,4

Çok fazla kanın dökülmediği fakat bir tutam Squid Game tadı da almak ister misiniz? Netflix’te yayınlanan ve toplam 4 sezondan oluşan 3%, Portekiz yapımı distopik bir dizidir. Yaşları 20 olan her bir çocuğa bir dizi test yapılır. Başarısız olan katılımcılar bu sefer başlarından vurulmuyorlar. Offshore olarak adlandırılan bir cennet adasına girişleri reddediliyor ve hayatlarının geri kalanında yoksulluk içinde kalmaya zorlanıyorlar. Adaylardan yalnızca %3’ü başarılı olabiliyor. Zaman geçirmeye birebir 3%, Squid Game’i andıran yapısıyla da tercih edilebilir diziler arasında.

Memories of the Alhambra

  • IMDb: 7,8

‘Ölüm oyunu’ merkezli olmasa da Memories of the Alhambra, bolca oyun ve ölüm içeren bir yapımdır. Dizi, bilim kurgu, fantezi, macera ve romantizm gibi birçok türü bünyesinde barındırıyor. Bildiğiniz sanal gerçeklikten farklı bir yapıda ilerleyen Memories of the Alhambra’da oyuncular, oyun ile gerçek hayatı ayırt edememeleri için görme eylemini bir kontakt lens aracılığıyla yaparlar. Ancak bir sistem arızası, kullanıcıların acı hissetmesine ve ölmelerine sebep olur. CEO Yoo Jin-woo ise buna neyin sebep olduğunu ve bunu durdurmak için ne yapabileceklerini bulmak zorunda. Bu yüzden de oyunun kodlayıcısını bulması gerekir.

Most Dangerous Game

  • IMDb: 6,8

Most Dangerous Game 15 bölümden oluşan ve toplam 1,5 saat süren, mini bir dizi. Ölümcül bir hastalığı olduğunu öğrenen ve hamile karısı için para kazanmak adına bir av oyununa katılmak zorunda kalan Dodge, iflas etmiş bir emlakçıdır. Katıldığı av oyununda ise korkunç bir şeyi fark eder: Kendisi avcı değil avdır. Ailesine finansal olarak yardım etmek için oyuna devam eden Dodge, hayatta kalmak adına elinden geleni yapar. Dodge’un onurlu mücadelesi, size Gi-hun’un Squid Game’de aynı şeyi yapma konusundaki özverisini hatırlatacak.

Kaiji: Ultimate Survivor

  • IMDb: 8,3

2007 yapımı bu anime dizisi, hikayesiyle izleyicilere bir tutam Squid Game tadı verecek. Kaiji: Ultimate Survivor, tefecilere borçlu olan ‘kumarbaz’ kahraman Kaiji Itō’nin hikayesini konu alıyor (Gi-hun’u hatırlatmadı değil). Borcunu ödemek için bir yolcu gemisinde gizemli bir kumar etkinliğine katılan Kaiji Itō, kararından pişman olur. Ancak geri dönmesi için artık çok geçtir çünkü kendisini bir dizi ölümcül akıl oyununa kendini kaptırmış durumdadır. Eğer anime türünü de seviyorsanız, Kaiji: Ultimate Survivor adeta Squid Game alternatifi için biçilmiş bir kaftan.

Dr. Brain

  • IMDb: 7,0

Apple TV+’da Kasım 2021’de yayınlanan psikolojik bir bilim kurgu-gerilim dizisi olan Dr. Brain, listeye ekleyebileceğiniz türden bir yapım. Dizi, bir insandan diğerine anıları aktarmanın yolunu bulan bir beyin bilimci hakkındadır. Konu olarak pek benzemese de işleyişi, ara sıra zihninizde Squid Game’in belirmesine sebep olabilir.