Telefonda Ekrana Sürekli Reklam Çıkıyor, Nasıl Engellerim?

Reklamlar, dijital dünyanın bir numaralı gelir kaynağı konumundadır. Kullanıcılar, cihazlarında görünen reklamları ziyaret ederek ziyaret ettiği web sitesine veya uygulama geliştiricisine önemli ölçüde para kazandırmaktadır. Fakat bazen telefonda normalinden daha fazla sürekli olarak ekrana reklam çıkıyor olabilir. Bu da bir süre sonra kullanıcıların hem görsel zevkini hem de dikkatini dağıtabilmektedir. Aşağıda bu sorunu nasıl çözebileceğinize dair bazı yöntemler bulacaksınız.

Telefonda Neden Ekran Sürekli Reklam Çıkıyor?

Reklamlar, genelde bir ürünü veya hizmeti tanıtmak amacıyla ekranınıza çıkar ve bunlar çoğunlukla zararsızdır. Arada bir çıkan pop-up reklamlar, pazarlamacılar tarafından doğru şekilde hedeflendiğinde yardımcı dahi olabilir. Ancak telefonunuz bir reklam bombardımana tutuluyorsa, kötü amaçlı yazılımlardan veya diğer dolandırıcılık yöntemlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Dolandırıcılar ve hackerlar, pop-up reklamlar aracılığıyla dikkatinizi başka yöne çekmeye çalışır. Telefonunuzda aniden bir reklam patlaması yaşıyorsanız, bilmediğiniz bir kaynaktan dosya indirmeniz veya zararlı bir bağlantıya tıklamanız sonucunda kötü amaçlı yazılıma maruz kalmış olabilirsiniz.

Telefonda Ekrana Sürekli Reklam Çıkıyor Sorununun Çözümü

Samsung Telefonda Çıkan Reklamları Durdurma

Samsung telefonunuzun ana ekranınızda pop-up reklamlar görüyorsanız, öncelikle bir bildirim aldıktan sonra bildirim panelini aşağıya çekerek aşağı kaydırın. Ardından bildirimin üzerine uzunca basılı tutarak Uygulama bilgilerini getirin. Oradan da sizi rahatsız eden uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Eğer uygulamayı kaldırmak istemiyorsanız, son uygulamalarla ilgili pop-upları ayarlar üzerinden durdurabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Samsung telefonunuzdan Ayarlar‘ı, ardından Bildirimler‘i açın.
 • Buradan Uygulama Bildirimleri‘ne dokunun.
 • Şimdi listeyi En Son olacak şekilde filtreleyin ve sizi rahatsız eden uygulamalar için bildirimleri devre dışı bırakın.
 • Bildirimlerinizi daha fazla özelleştirmek için Gelişmiş Ayarlar‘a da gidebilirsiniz.

Bu adımları takip ettiğinizde muhtemelen pop-up reklamlarla bir daha karşılaşmayacaksınız. Eğer Galaxy veya diğer Samsung telefonunuzda reklamlar hala çıkıyorsa, telefonunuza virüs bulaşmış olabilir. Bir telefondan virüsün nasıl temizleneceğini öğrenmek için şuradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Chrome Tarayıcıda Çıkan Reklamları Durdurma | Android

Android cihazınızdaki Chrome tarayıcıda sürekli reklam çıkıyorsa, bunu düzeltmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Chrome uygulamasını açın ve sağ üst köşede bulunan üç noktalı menüye dokunun. Ardından Ayarlar‘a gidin.
 • Ardından Site ayarları‘nı seçin.
 • Şimdi Pop-up’lar ve yönlendirmeleri açın.
 • Pop-up’ları ve yönlendirmeleri engellemek için anahtarı sola doğru kaydırın.

Bu işlemle birlikte Android cihazınızda, Chrome’da görünen pop-up reklamları durdurmuş olacaksınız.

Safari Tarayıcıda Çıkan Reklamları Durdurma | iPhone

iPhone’da yerleşik pop-up engelleyiciyi kullanarak sürekli çıkan reklamları durdurabilirsiniz.

iPhone’un pop-up engelleyicisi varsayılan olarak etkin olması gerekiyor. Fakat bu özelliği devre dışı bırakmış olma ihtimalini de düşünmelisiniz. Aşağıda iPhone’unuzda pop-up reklamları engellemek için neler yapabileceğinizi göreceksiniz:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar‘ı açın.
 • Buradan “Safari“ye dokunun.
 • Genel bölümünde Pencereleri Engelle seçeneğini sağa kaydırarak etkinleştirin.

iPhone’da pop-up reklamları durdurmanın bir başka bir yolu daha bulunuyor; iPhone’un önbelleğini temizlemek. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • iPhone’unuzdan tekrar Ayarlar uygulamasını açın ve “Safari“ye dokunun.
 • Ardından “Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle” seçeneğine dokunun.
 • Açılan pencereden “Geçmişi ve Verileri Temizle” yazılı seçeneğe dokunarak seçiminizi onaylayın.

Bunlar dışında bir reklam engelleyici uygulama kullanmayı da düşünebilirsiniz. App Store’a gidip arama kısmına ‘reklam engelleme’ yazarak en beğendiğiniz reklam engelleme uygulamasını kullanabilirsiniz.