Telefon Ekranında Sarı Leke Sorununun Çözümü

Telefonların aşırı ve yanlış kullanımı, bazı sorunları da beraberinde geliyor. Bunlardan bir tanesi, telefon ekranında sarı lekelerin oluşmasıdır.

Bu lekeler, genelde akıllı telefonun tamir veya başka bir iş için birkaç telefon servisine götürülmesinden sonra ortaya çıkmaktadır. Bu sorunda telefon ekranının altında sarı lekeler görünür. Ekran ısındığında spora neden olan bakır bir bileşen vardır. Bakır çubuk yüksek voltaj nedeniyle ısınır ve akıllı telefonunuzda bir sarı lekenin oluşmasına neden olur.

Telefon Ekranında Sarı Leke Nasıl Görünür?

Yeni bir akıllı telefon kullananlar, bu sorunla pek karşılaşmazlar. İki yıl veya daha uzun süredir kullanılan telefonlar böyle bir sorunu fark edebilirler. Çoğunlukla da iPhone, HTC ve Samsung gibi markaların cihazlarını kullananlar bu durumdan şikayetçiler.

Telefon ekranlarındaki sarı lekeler, ekranın herhangi bir tarafında olabilir. Bu yüzden telefonunuzu satın alırken her yerini dikkatlice kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Genellikle bu arıza, arama sonuçlarının açık olması gibi beyaz bir arka plan üzerinde görülebilir. Lekenin yoğunluğu farklı olabilir. Örneğin bazen ekranda kahverengimsi bir renk tonuna yakın hafif bir koyulaşma gibi de görünebilir. Diğer zamanlarda ekranın altında yağ veya tutkal dökülmüş gibi hissettiren parlak noktalar görünür.

Telefon Ekrandaki Sarı Lekeler Nasıl Düzeltilir?

Şimdi telefonlarımızdaki bu lekeleri nasıl düzeltebileceğimize bakalım. Bu arızanın mekanik bir hasardan kaynaklanması durumunda aşağıda açıklanan yöntemlerin uygun olmadığını bilmelisiniz. Bu gibi durumlarda ekranın tamamen değiştirilmesi gerekecektir. Bu işlemi herhangi bir telefon tamir servisinde kolayca yaptırabilirsiniz.

Sarı Lekelerin Tespiti

Bu yöntemde, özel bir programa ihtiyacımız olacak (Screen Fix Deluxe gibi). Bu program, telefon ekranınızın istediğiniz kısmında piksel renklerinin yüksek hızda değiştirilmesini sağlar. Bazen bu, telefon ekranındaki sarı noktayı kaldırmaya yardımcı olabilse de telefon ekranın fabrika arızasının tekrarlanması olayını çözmeyebilir. Bu yöntem işe yaramazsa, garanti servisine veya servis merkezine başvurmanız gerekir.

Akıllı Telefonun Aşırı Isınmasından Kaynaklanan Sarı Lekeler

Bu arıza yüksek sıcaklıklardan ötürü oluşuyorsa, etkisini azaltmak için telefonunuzu soğutabilirsiniz. Bunun için telefonunuzu kapatmanız ve hava geçirmeyen bir torbaya koymanız gerekecektir. Ardından telefonunuzu buzdolabına yerleştirin.

Bu yöntem faydalı olacaktır fakat bir uyarıda bulunmamız gerekiyor; bu sorunu çözmek için buzdolabının sıcaklığı en az +8 santigrat derece tutulmalıdır.

Üretim Hataları

Üretim hatasından kaynaklanan herhangi bir leke, ekranın montajı sırasında meydana gelebilir ve çoğu zaman nem girişinden kaynaklanan bir leke gibi görünür. Üretici, vidaların uzunluğunu yanlış seçmiş olabilir. Bu nedenle ekranın arkasına dayanacağı için filmlerin birbirine sıkışmasına neden olabilirler.

Bu nokta oval bir şekilde gösterilir ve farklı eğim açılarında değişmez. Aynı yolu takip ederek kum gibi yabancı dış nesnelerin girmesiyle de sarı lekeler oluşabilir.

Bazen, akıllı telefon veya tablet soğuduktan sonra artık orijinal şeklini almaz ve aşırı ısınma yerine bir leke oluşabilir. Çoğu zaman, aşırı ısınmadan kaynaklanan lekeler ekranın uçlarında görülür ve sarı bir renk tonu verebilir. Bu leke ortada daha koyu görünür ve kenarlara yaklaştıkça daha parlak hale gelir.

Ekran Arızaları

Telefonunuz yere düştüğünde bu durum, görüntünün kaybolmasına neden olur. Sarı lekeler, çoğunlukla düzensiz bir şekil olarak ortaya çıkar. Telefon ekranında oluşan bir çatlak da bu tek noktadan ayrılabilir. Yanlışlıkla üzerine basarsanız, boyut büyüyebilir veya şekil de değişebilir.

Döngü üzerinde bulunan mikro devre kullanılarak görüntünün ekrana iletimi kontrol edilebilir. Kontrolör, herhangi bir güçlü düşme veya darbe gibi mekanik etkilerden dolayı bozulur. Bunun dışında ekrana sızan bir sıvı da zarar verebilir.

Kontrolör hasar görürse, ekrandaki görün tamamen kaybolabilir. Bu durumda ekran tamamen beyaz veya siyah olur. Ancak çoğu zaman kontrol cihazı bozulduğunda, çok renkli dikey şeritler görünebilir. Eğer ekrana basarsanız, şerit konfigürasyonu değişecektir.

Sarı Leke Çıkarma Uygulaması Kullanın

Telefon ekranınızdaki sarı lekeleri gidermek için Dead Pixels Test and Fix adlı özel bir uygulama yükleyebilirsiniz. Bu uygulamayı herhangi bir ücret ödemeden Google Play Store’dan indirebilirsiniz.

Bu uygulama ile telefon ekrandaki sarı noktaları kontrol edebilirsiniz. Gadget kullanılırken herhangi bir leke belirirse, uygulamayı yüklemeniz, başlatmanız ve ardından “Düzelt” ayarını seçmeniz gerekir. Ardından telefonu geceden şarja takın ve sabaha kadar bekleyin. Kural olarak, sabah tüm ekran kusurlarının kaybolduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Alternatif Yöntemleri Kullanın

  • Sarı lekenin bulunduğu bölgeye buz küpü uygulayın.
  • Telefonunuzun bataryasını değiştirin.
  • Telefonun aygıt yazılımını güncelleyin.
  • Mevcut ekran modülünü değiştirin.
  • Sıcaklık sensörünü değiştirin.

Bunlar, telefon ekrandan sarı lekeleri çıkarmak için bazı temel ve çok pratik adımlardır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
WhatsApp Ses Kaydı Dinlerken Ekran Kararıyor, Çözümü Nedir?