Telefon Hafıza Temizleme Nasıl Yapılır? Android | iPhone

Telefon-Hafizasini-Temizleme-ve-Arttirma-Yöntemleri

Telefonun hafızası dolduğunda temizleme işlemi yaparak cihazınıza nefes aldırmanız gerekiyor. Aksi taktirde telefonunuz gün geçtikçe boğulur ve istediğiniz performansta çalışamaz hale gelir. Dolayısıyla telefon depolama alanı yükseltme gibi işlemlerin nasıl yapılacağını bilmeniz gerekiyor.

Telefon Hafıza Temizleme Nedir?

Telefon hafıza temizleme, cihazda yer kaplayan gereksiz dosyaları, uygulamaları ve diğer verileri silerek akıllı telefondaki belleği veya depolama alanını boşaltma işlemini ifade eder. Bu işlem, telefonun performansının iyileştirilmesine ve yeni dosyalar, uygulamalar veya diğer veriler için yer açılmasına yardımcı olabilir.

Bir telefon hafızasının temizliği, kullanıcı tarafından manuel olarak veya telefonu tarayan ve güvenli bir şekilde silinebilecek dosyaları, uygulamaları veya verileri tanımlayan bir telefon temizleme uygulaması kullanılarak otomatik olarak yapılabilir. Tüm telefon hafıza temizleme uygulamalarının güvenilir olmadığına dikkat etmek de önemlidir. Bu sebeple iyi incelemelere ve yorumlara sahip olan ir bir uygulama kullanmanız önemlidir.

Telefon Hafıza Temizleme İşleminin Faydaları

Akıllı telefonunuzun hafızasını temizlemenin aşağıdakiler dahil birçok faydası bulunuyor. Bunlardan madde madde bahsedecek olursak:

 • İyileştirilmiş performans: Telefonunuzda çalışan uygulamalara ve işlemlere her zaman daha fazla ayrılması gereken kaynak olmalı. Dolayısıyla telefonunuzda yer açmak cihazınızın genel performansını arttırmaya ve daha hızlı çalışmasına yardımcı olabilir.
 • Depolama alanını arttırma: Telefon hafızasını temizlemek, telefonunuzdaki depolama alanını boşaltarak yeni uygulamalar yüklemenize, daha fazla fotoğraf ve video depolamanıza veya başka dosyalar indirmenize olanak tanır.
 • Daha iyi pil ömrü: Düşük hafızaya sahip bir telefon, mevcut kaynakları yönetmek için daha çok çalışacağı için pilin daha hızlı bitmesine neden olabilir. Hafızayı temizlemek pil ömrünün iyileştirilmesine yardımcı olabilir.
 • Hataları ve çökmeleri azaltma: Bazen bir akıllı telefondaki hatalara ve çökmelere yetersiz depolama alanı neden olabilir. Telefonun hafızasını temizlemek, bu tarz sorunların çözülmesine yardımcı olabilir.
 • Dosya düzenleme: Telefonunuzun hafızasını temizlemek, dosyalarınızı ve verilerinizi daha iyi düzenlemenize yardımcı olarak ihtiyacınız olan şeyleri bulmanızı kolaylaştırır.
 • Gizlilik: Kullanılmayan uygulamaları, dosyaları veya verileri silmek başkalarının hassas bilgilere erişmesini engellemeye yardımcı olur.

Kullanıcılar, ‘telefonumun hafızası dolu ne yapmalıyım?’ türü sorulara cevap arayarak neler yapabileceklerini merak ediyorlar. Biz de işe yarar bazı telefon hafıza temizleme ve arttırma yöntemlerinden bahsettik. Hazırsanız bunların neler olduğuna bir bakalım.

Android Telefonlarda Hafıza Temizleme Yöntemleri

Önbelleği Temizleyin

Android telefonunuzun önbelleğini temizlerseniz, hafızanızda ciddi bir yer kazanmış olursunuz. Bu işlem ayrıca Android telefonunuzun hızını ve performansını artıran en kapsamlı yöntemlerden bir tanesidir. Şimdi Android telefonunuzun önbelleğini nasıl temizleyeceğinize geçelim:

Chrome uygulamasındaki varsayılan Android web tarayıcısının önbelleğini temizleme:

 • Cihazınızda Chrome uygulamasını açın.
 • Sağ üstte bulunan üç nokta simgesine dokunun.
 • Önce Geçmiş‘e, ardından Tarama verilerini temizle‘ye dokunun.
 • Önbelleğe alınmış resimler ve dosyalar kısmına dokunun.
 • Önbelleği temizlemek için Verileri temizle seçeneğine dokunun.

Android telefonlardaki uygulamaların önbelleğini temizleme:

 • Telefonunuzdan Ayarlar kısmına geçin.
 • Depolama ögesine dokunun.
 • Depolama adı altındaki Dahili Depolama‘ya dokunun.
 • Önbelleğe alınmış veriler ögesine dokunun.
 • Tüm uygulama önbelleğini temizlemek istediğinizden emin olup olmadığınızı soran bir ileti gelecek. Ardından Tamam‘a dokunun.

Bu işlemlerin ardından Android telefonunuzun hafızasını gözle görülür seviyede arttırmış olursunuz.

Android-Hafiza-Temizleme-ve-Arttirma

Kullanmadığınız Uygulamaları, Fotoğrafları veya Dosyaları Silin

Bu yöntem, cihazınızın hafızasını arttıracak en sonuç odaklı yöntemdir. Zamanla Android cihazınızda kullanmadığınız birçok uygulama, fotoğraf ve dosya birikmiş olur. Eğer bunları temizlerseniz, hafızayla birlikte cihazınızın performansını da arttırmış olursunuz.

Öncelikle yapmanız gereken, cihazınızdaki tüm uygulamalara göz atmak. ‘Buna artık ihtiyacım yok’ dediğiniz bir uygulama varsa silin gitsin. Aynı şey fotoğraf ve dosyalar için de geçerli. Android telefonunuzdaki Galeri kısmına gidip sildikten sonra pişman olmayacağınıza emin olduğunuz fotoğraf ve videoları silin.

Yine farkında olmadan cihazınızda dolup taşan, gereksiz dosyalar olabilir. Onları da telefonunuzda varsayılan olarak değişkenlik gösterebilen “İndirilenler” veya “Dosyalarım” isimli klasörde görebilirsiniz. Bulunmasına gerek görmediğiniz her bir dosyayı silerek telefonunuzun hafızasını arttırabilirsiniz.

WhatsApp’taki Galeri Kısmını Kontrol Edin

Hemen herkesin en çok kullandığı ortak uygulama için WhatsApp’ı rahatlıkla örnek gösterebiliriz. Hele bir de türlü çıkartma, video, fotoğraf paylaşımları yaptığınız bir grup varsa, eyvahlar olsun. Yalnızca o grup üzerinden yaptığınız paylaşımlar dahi Android telefonunuzun hafızasını önemli ölçüde gasp etmiş olabilir. Bu sebeple yapmanız gereken ilk işlemlerden bir tanesi, WhatsApp’ın Galeri kısmına gitmek ve gereksiz tüm medya görüntülerini silmek. Bunu yaptığınızda cihazınızda gözle görülür bir hafıza artışı yaşanacaktır.

Uygulamaları Android Telefonunuzda Bulunan Micro-SD Karta Aktarın

Bazı Android telefonlar, cihazınızda yer kaplamadan ek verileri tutmanıza olanak tanıyan micro-SD kartlarla uyumludur. Eğer cihazınızda bir micro-SD kart varsa, cihazınızın Ayarlar bölümünden Uygulamalar Yöneticisi aracılığıyla istediğiniz uygulamaları aktarabilirsiniz.

Android-Telefonlarda-Hafiza-Temizleme-ve-Arttirma-Nasil-Yapilir

Fotoğraflarınızı Google Fotoğraflar’da Saklayın

Android akıllı telefon kullanıyorsanız, muhtemelen fotoğraflarınızı zaten Google Fotoğraflar’a yüklüyorsunuzdur. Öncelikle bundan emin olmak için şuradaki bağlantıya Google hesabınızla giriş yapın. Biraz göz atıp cihazınızdaki fotoğrafların buraya yüklenip yüklenmediğini kontrol edin. Eğer cihazınızdaki fotoğrafların aynısı burada da varsa, telefonunuzdakileri silebilirsiniz. Dilerseniz Google Fotoğraflar’a gelerek istediğinizi fotoğrafı cihazınıza tekrar yükleyebilirsiniz.

Verilerinizi Google Drive’a Yükleyin

Google’a ait işletim sistemini çalıştıran bir telefon kullandığınız için, Google’ın diğer bulut depolama araçlarından da yararlanmak mantıklı bir hamle olur. Belge dosyalarınız önemli ölçüde daha az yer kaplayacak olsa da bunların tümünü Google Drive’a taşıyabilirsiniz. Şuradan ulaşabileceğiniz Google Drive, her kullanıcısına toplam 15 GB depolama alanı sunuyor. Depolama alanı 16 GB olan Android telefonların var olduğunu da hesaba katarsak 15 GB için oldukça makul değerlendirmesini yapabiliriz.

Hafıza Temizleme Uygulaması Kullanın

Son olarak Samsung, Xiaomi, General Mobile gibi Android telefonlarda hafıza temizleme ve arttırma uygulaması kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar oldukça işlevseldir ve telefonunuzun depolama alanını temizlemenin yanında daha hızlı ve kararlı çalışmasını sağlayacaktır.

Bu anlamda geliştirilen, Google Play Store’daki en popüler uygulamalardan olan Smart Phone Cleaner adlı uygulamayı önereceğiz. Uygulamanın bazı önemli özelliklerinden bahsedecek olursak;

 • Kullanımı kolay bir arayüze sahiptir.
 • Bu uygulamayla birden fazla gereksiz dosyayı kolaylıkla temizleyebilirsiniz.
 • Dosya türüne, boyutuna ve verilere göre yinelenen dosyaları kaldırmanızı sağlar.
 • Gizli göz atma özelliği ile çerezleri, önbelleği veya diğer bilgileri kaydetmeden görebilmenizi sağlarç
 • İşlemci sıcaklık soğutma özelliği ile işlemciniz ısındığında, sıcaklığını düşürmenize olanak tanır. Böylece termal etkilerden dolayı iç ısınmanın zararlarından korunmanız sağlanır.
 • Dosya Gezgini’ndeki dosyaları yönetip düzenleyebilmenizi sağlar. Bu uygulama ile dosyalarınızı paylaşabilir, silebilir ve yedekleyebilirsiniz.
 • Yer kaplayan uygulamaları cihazınızdan kolayca kaldırabilirsiniz.
 • Oyun performansını arttırmak için RAM’i kapatmanızı sağlar.
 • RAM depolama alanınızı optimize etmenizi sağlar.
 • Uygulama Yöneticisi ve Pil Tasarrufu ile istenmeyen uygulamaları Android telefonunuzdan silmenize yardımcı olur.
 • Bataryanızı tüketen, fazla kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan kaldırmanıza olanak tanır.
 • WhatsApp modülü ile WhatsApp’taki tüm fotoğrafları ve videoları görüntülemenizi sağlar. Bunlardan gereksiz olanları silmenize olanak tanır.

Gördüğünüz üzere pek çok özelliği olan bu uygulama, istediğiniz zaman Android telefonunuzun hafızasını ve performansını arttırmanızı sağlayacaktır.

Telefonunuzu Kasan Uygulamaları Silin

Telefonunuzda kullanmayı çok sevdiğiniz fakat cihazınızının kasılmasına sebep olan uygulamaları tespit ederek onları silebilirsiniz. Bazı uygulamaların lite sürümleri bulunmaktadır, örneğin Facebook Lite gibi. Ana uygulamayı kaldırıp bu tarz sınırlı fakat temel özelliklere sahip bir uygulamayı düşünebilirsiniz. Facebook gibi uygulamalar zaman geçtikçe pek çok veriyi bünyesinde barındırdığı için bunların yerine “hafif” sürümlerini kullanmak, telefonunuzu hızlandıracaktır.

iPhone Hafıza Temizleme ve Arttırma Yöntemleri

Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

iPhone’unuzda yer alan uygulamaları, ne kadar alan kapladıklarıyla birlikte görebilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı sıralamasını takip etmeniz yeterli.

iphone-hafiza-temizleme-ve-arttirma-yöntemleri

Ardından bulunmasını istemediğiniz uygulamanın üzerine bir kez dokunun. Aşağıdaki gibi bir görüntüyle karşılaşacaksınız. ‘Uygulamayı Sil‘ yazısı üzerine dokunarak uygulamayı silmiş olursunuz fakat bu işlemden sonra uygulamadaki hiçbir veriye de ulaşamacağınızı unutmayın. Bu sebeple silme işleminden önce bunu yapmaktan emin olmalısınız.

iphone-hafiza-temizleme-ve-arttirma-yöntemleri-1

Kullanmadığınız uygulamaları otomatik olarak sildirebileceğiniz bir yöntem de mevcut. iPhone’unuzda Ayarlar > App Store sıralamasını takip edip en alt kısımdaki ‘Kullanılmayanları Kaldır‘ diyerek kullanmadığınız uygulamaları silebilirsiniz.

Fotoğrafları iCloud’da Saklayın

Her fotoğrafınızı iPhone’unuzda saklamanıza gerek yok. Bu sebeple bazı fotoğraflarınızı Apple’ın bulut sistemi iCloud’a otomatik olarak yükleyebilirsiniz. Ayarlar > Fotoğraflar sıralamasını takip ederek iCloud Fotoğrafları‘nın hemen yanındaki sürgüye dokunarak yeşil renge dönüştürün. Bunu yaptığınızda iCloud hafızanızın saklayabildiği kadar fotoğrafı burada depolayabilirsiniz.

iphone-hafiza-temizleme-ve-arttirma-yöntemleri-2

iPhone’unuzun Önbelleğini Temizleyin

İlk maddedeki ‘Kullanmadığınız Uygulamaları Silin‘ yöntemi, aslında iPhone’un önbelleğini de temizleyen bir işlemdir. Tabii bunu uygulama bazında söylüyoruz. Bir de Safari ve Chrome tarayıcının önbelleğinin temizlenmesi işlemi var, ona birazdan geçeceğiz.

Aşağıdaki görüntüde fark edeceğiniz üzere her uygulama, boyutuyla birlikte ayrıca önbelleğe aldığı verilerileri de barındırmaktadır.

iphone-önbellek-temizleme

Eğer uygulamayı silip tekrar baştan yüklerseniz, önbelleğe alınan tüm verileri de kaldırmış olursunuz. Bu da hafızanızda önemli ölçüde yer kazanacağınız anlamına gelir. Yalnız şunu unutmayın; silinen uygulama tüm verilerle birlikte silindiği için uygulamayı ilk kez indiriyormuşsunuz gibi olacak. Yani önbelleğinden kurtulmak istediğiniz uygulamadan emin olmalısınız. Çünkü silme işlemiyle geri dönüşü olmayan bir işlem yapmış oluyorsunuz.

Chrome tarayının önbelleğini temizleme:

iPhone’unuzda tarayıcı olarak Chrome’u kullanıyorsanız, önbelleğini temizlemek iyi bir seçenek olabilir. Bunun için sırasıyla aşağıdaki işlemleri uygulamalısınız:

 • iPhone’unuzda Chrome uygulamasını açın.
 • Altta bulunan Diğer‘e dokunun.
 • Geçmiş > Tarayıcı verilerini temizle kısmına dokunun.
 • Çerezler, Site Verileri” ile “Önbelleğe Alınan Resimler ve Dosyalar” onay kutularının işaretli olduğundan emin olun.
 • Tarama verilerini temizle‘ye dokunun.

Safari tarayının önbelleğini temizleme:

 • iPhone’unuzda Ayarlar > Safari sıralamasını takip edin.
 • Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Sil‘e dokunun.
 • Çerezleri silip geçmişi tutmak için Ayarlar > Safari > İleri Düzey > Web Sitesi Verileri sıralamasını takip edin.
 • Sonrasında Tüm Web Sitesi Verilerini Sil‘e dokunun.
iphone-safari-önbellek-temizleme

WhatsApp Galeri’nizi Kontrol Edin

Android telefonlar için açıkladığımız yöntemlerden olan WhatsApp Galeri kontrolü, elbette iPhone’lar için de geçerli. Bu yüzden farklı bir şey söylemeyip sizi direkt şuraya misafir edeceğiz. Eğer buradaki işlemleri uygularsanız, iPhone’unuzun depolama alanından tahmin edemeyeceğiniz ölçüde yer kazanmış olursunuz.

Hafıza Temizleme Uygulaması Kullanın

Tıpkı Android telefonlarda olduğu gibi iPhone’da da kullanabileceğiniz çok iyi hafıza temizleme uygulamaları bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanı Boost Cleaner – Clean Up Smart adlı uygulamadır.

Boost Cleaner – Clean Up Smart, telefonunuzda gereksiz kopyalanan dosyaları silerken aynı zamanda kişileri, videoları ve fotoğrafları düzenlemenize olanak tanır. Ayrıca telefonun hızını artırır ve iPhone’unuzda yer kaplayan fazladan medya dosyalarını veya kişileri temizler.

Uygulamanın bazı temel özelliklerinden bahsedecek olursak;

 • Telefonunuzdaki kişileri kaldırmak, bu kişilerin yönetimini sağlamak, isim, konum, doğum günleri gibi hızlı filtre, kişileri birleştirmek ve yedeklemek.
 • Fotoğrafları filtrelemek, resimleri belirli konumlara silmek, ekran görüntülerini, özçekimleri, GIF’leri, canlı fotoğrafları analiz etmek veya silmek.
 • Videoları boyuta göre filtrelemek ve birden çok dosyayı kaldırmak.

Ücretsiz sürümü bulunan Boost Cleaner – Clean Up Smart’ın haftalık olarak ücret ödenen bir sürümü de bulunmaktadır. Bu uygulama dışında Cleaner for iPhone, Cleaner App – Clean Doctor gibi birkaç uygulamayı da deneyebilirsiniz.

Telefon Hafıza Temizleme Uygulaması Gerekli mi?

İyi telefon temizleyici uygulamaları, akıllı telefonunuzda çok ihtiyaç duyulan depolama alanını işgal eden gereksiz dosyaları hızlı bir şekilde kaldırabilir. Esasen, bu uygulamalar mobil performansı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Telefonunuzun performansını ve hızını optimize etmek istiyorsanız, akıllı telefonunuza bir telefon temizleyici uygulaması yüklemek çok yararlı olabilir. Örneğin cihazınız yavaşlıyorsa, arka planda çalışan çok fazla uygulama ve istenmeyen program olabilir. Bu arka plan işlemleri cihazınızın RAM’inde çok fazla yer kaplar.

Bu uygulamalar aynı anda çalışırsa sorunlara neden olabilir ve cihazınızın daha önemli işlevleri yerine getirme kapasitesini tehlikeye atabilir. Yeni telefon sahipleri nadiren gecikmeyle ilgili sorunlar yaşar çünkü RAM genellikle temiz ve düzenlidir.

Ancak yeni bir telefon bile arka planda farklı uygulamalar tarafından oluşturulan geçici dosyalar nedeniyle birkaç ay sonra daha düşük işlem hızı belirtileri göstermeye başlayabilir.

Bunu düzeltmek için gecikme sorunları, aşırı RAM kullanımı ile başa çıkmak ve gereksiz dosyaları kaldırmak için güvenilir bir telefon temizleyici uygulaması yüklemek iyi bir fikir olabilir. Bu uygulamalar hızı artırırken boşta kalan önbelleğe alınmış verileri kaldırır. Hatta pil üzerindeki yükün azaldığını görerek pil performansında bir artış yaşadığınızı bile fark edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Telefonumun hafızasını temizlemek önemli dosyalarımı siler mi?

Hayır, silmeyi seçmediğiniz süre boyunca telefonunuzun belleğini temizlediğinizde önemli dosyalar silinmez. Ancak her ihtimale karşı telefonunuzun hafızasını temizlemeden önce önemli dosyaları yedeklemeyi düşünebilirsiniz.

Telefonumun hafızasını ne sıklıkla temizlemeliyim?

Telefonunuzun hafızasını düzenli aralıklarla, örneğin ayda bir veya telefonunuzun performansının normalden daha yavaş olduğunu fark ettiğinizde temizlemenizi öneririz.

Telefonumun hafızasını temizlemek neden önemlidir?

Zamanla telefonunuzun hafızası önemsiz dosyalar, önbelleğe alınmış veriler ve kullanılmayan uygulamalarla dolabilir. Tüm bunlar telefonunuzun performansını yavaşlatmasının yanında kullanılabilir depolama alanını da sınırlayabilir. Telefonunuzun belleğini düzenli olarak temizleyerek hızını ve yanıt verme hızını arttırabilir, depolama alanının tükenmesini önleyebilir.