Telefonun Özelliklerini Gösteren Mobil Uygulamalar

Akıllı telefon sahipleri, merak ettikleri için ya da herhangi bir nedenden ötürü ‘telefonumun özelliklerini nasıl öğrenebilirim?‘ sorusunu sorabiliyorlar. Aslında bu cihazın kendisinden de öğrenilebilir fakat her bir donanım parçasını öğrenebilmek için farklı yerlere bakmanız gerekebilir. Bu da hem zamanınızı çalacak hem de amacınıza tam anlamıyla ulaşmanızı engelleyecek. Biz de bu dertten kurtulmanızı sağlayacak, konuyla ilgili geliştirilmiş en iyi uygulamaları listeledik.

Telefonun Özelliklerini Gösteren Uygulamalar

  • CPU-Z
  • Device Info HW
  • DevCheck Hardware and System Info
  • Device Info
  • Inware
  • Sistem Bilgisi

CPU-Z

Windows bilgisayarların donanım özelliklerini gösteren popüler masaüstü uygulamasının mobil versiyonudur. CPU-Z, tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonuzun donanım özelliklerini detaylarıyla karşınıza çıkarır. Cihazınızın hangi işlemciye sahip olduğundan tutun da bataryanızın pil sıcaklığına kadar tüm detayları görebilirsiniz. Akıllı telefonun özelliklerini gösteren uygulamalar listesinin en popüler üyesini Android cihazlar için şuradan indirebilirsiniz.

Device Info HW

Device Info HW, Android cihazınızın hem yazılım hem de donanım özelliklerini tek tek ortaya çıkaran bir uygulamadır. Bellek, işlemci, cihazın sıcaklığı, diğer donanım özelliklerini göstermesinin yanı sıra depolama ve RAM gibi donanım parçalarının kullanılan / kullanılmayan kısımlarını da yüzdesel olarak gösteriyor. Telefonumun özellikleri ne? sorusunun tam olarak karşılığını almanızı sağlayacak uygulamayı Android cihazınız için şuradan indirebilirsiniz.

DevCheck Hardware and System Info

Uygulama, gösterge panelinde cihazın en önemli özelliklerini yüzeysel olarak gösteriyor. Sol tarafa doğru kaydırma yaptığınızda ise donanım, sistem, batarya gibi kısımlarla ilgili detaylı bilgilere ulaşacaksınız. Cihazınızdaki mevcut sensörlere ait geniş çaplı bilgiler de sunan DevCheck Hardware and System Info, akıllı telefonların özelliklerini gösteren uygulamalar listemizde olmayı kesinlikle hak ediyor. Uygulamanın indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Device Info

Device Info da tıpkı diğer uygulamalar gibi bir ana gösterge paneline ve üst kısımda birkaç menüye sahip. Bu menüde tahmin edeceğiniz üzere cihazın tüm yazılım ve donanım özelliklerini görebilirsiniz. Kullanıcı arayüz ve anlaşılabilir görsel tasarımı nedeniyle Device Info, tercih edilebilir bir alternatif olarak göze çarpıyor. Uygulamayı Android cihazınız için şuradan indirebilirsiniz.

Inware

Yalnızca 3,6 MB yer kaplayan bir uygulama olan Inware, buna rağmen epeyce işlevsel. Oldukça şık bir arayüze sahip olan Inware, modern görünümü nedeniyle de kullanıcıların beğenisini kazanmış durumda. Ekran özellikleri (çözünürlük, boyut, en boy oranı, yenileme hızı, HDR desteği), parmak izi ve yüz kimlik doğrulama desteği gibi özellikler sunan Inware’i şuradan indirebilirsiniz.

Sistem Bilgisi

Arayüz tasarımıyla öne çıkan bir diğer uygulama da Sistem Bilgisi. İşletim sistemi, ekranın özellikleri, GPU, CPU, RAM, depolama, ön ve arka kamera özellikleri gibi birçok bilgiyi gösteren uygulama, gündüz ve gece modlarına sahip. Türk kullanıcıların da beğenisini kazanmış bir uygulama olan Sistem Bilgisi’ni şuradan Android cihazınıza indirebilirsiniz.