Telefonda Kulaklık İşareti Çıkıyor Ses Gelmiyor

Artık telefonları kulaklık takarak kullanıyor olmak, herkes için doğal bir süreç olmaya başladı. Piyasada kablolu veya kablosuz çok iyi kulaklıklar bulunuyor ve bunlardan birini kullanıyor olmamıza rağmen çok can sıkıcı bir sorunla karşılaşabiliyor. Bazen telefonda kulaklık işareti çıkıyor olsa da ses gelmiyor olabilir.

Böyle bir durum yaşadığınızda başvurabileceğiniz bazı çözüm önerileri bulunmaktadır. Şimdi bunların neler olduğuna bakalım.

Telefonda Kulaklık İşareti Çıkıyor ama Ses Gelmiyor ise Yapılabilecekler

Telefonunuda kulaklık simgesi görünüyorsa ancak ses alamıyorsanız, deneyebileceğiniz bazı sorun giderme adımlarını aşağıda bulabilirsiniz:

Kulaklığınızın Düzgün Takılıp Takılmadığını Kontrol Edin

  Bazen kulaklık jakı biraz gevşek olabilir, bu da telefonun kulaklık takılı değilken bile takılı olduğunu düşünmesine neden olabilir. Kulaklıkların tam olarak takıldığından ve jakın temiz olduğundan emin olun.

  Farklı Bir Çift Kulaklık Deneyin

  Başka bir çift kulaklığınız varsa, çalışıp çalışmadıklarını görmek için bunları telefonunuza takmayı deneyin. Bu, kulaklığınızla ilgili bir sorunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

  Telefonunuzu Yeniden Başlatın

  Bazen basit bir yeniden başlatma, küçük yazılım hatalarını düzeltebilir. Telefonunuzu yeniden başlatmak için, güç kapatma kaydırıcısını görene kadar güç düğmesini ve ses kısma düğmesini aynı anda basılı tutun. Telefonunuzu kapatmak için kaydırıcıyı kaydırın ve ardından tekrar açmadan önce birkaç saniye bekleyin.

  Telefonunuzun Yazılımını Güncelleyin

  Bazen yazılım güncellemeleri, telefonunuzun sesiyle ilgili sorunlara neden olabilecek hataları düzeltebilir. Güncellemeleri kontrol etmek için telefonunuzun ayarlarına gidin ve “Sistem” seçeneğine dokunun. Ardından “Gelişmiş” üzerine dokunun ve “Sistem güncellemesi“ni seçin. Mevcut bir güncelleme varsa, “İndir ve kur” seçeneğine dokunun.

  Telefonunuzun Ses Ayarlarını Sıfırlayın

  Telefonunuzun ses ayarlarını sıfırlamak için telefonunuzun ayarlarına gidin ve “Sesler ve titreşim“e dokunun. Ardından “Gelişmiş“e dokunun ve “Ses ayarlarını sıfırla“yı seçin. Bu işlem, telefonunuzun tüm ses ayarlarını varsayılan değerlerine sıfırlar.

  Tüm bu adımları denemenize rağmen hala ses alamıyorsanız, telefonunuzu bir tamirciye götürmeniz gerekebilir. Telefonunuzun ses jakında bir donanım sorunu olabilir.