Telefondan Bitcoin Madenciliği Yapma Yolları

Mobil teknolojideki ilerleme, imkansız gibi görünen görevleri direkt olarak telefonlarımızdan yerine getirebilmemizi kolaylaştırdı. Akıllı telefonlar birçok işlevi yerine getirmek için kullanılabildiği gibi özellikle Android cihazlar için Bitcoin madenciliği ekosisteminde de varlığını kanıtlıyor. Bitcoin madenciliğinin karmaşık yapısı, bunun mobil cihazlar aracılığıyla mümkün olup olmadığı konusunda soruları da gündeme getiriyor.

Akıllı telefonunuz aracılığıyla Bitcoin madenciliği yapmayı düşünüyor ve bunun mümkün olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu makale ile mobil bitcoin madenciliği hakkında bilmeniz gereken çeşitli konular hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Telefondan Bitcoin Madenciliği Yapılır mı?

Akıllı telefonlar aracılığıyla kripto para madenciliği yapmak mümkün olsa da pek çok dezavantajı da vardır. Etkili bir yazılım altyapısının bulunmaması, telefonunuzda kripto para madenciliği konusunda etkileyici sonuçlara ulaşmanıza engel olabilir. Fakat bu, telefonların madencilik için kullanılacak kadar iyi olmadığı anlamına da gelmiyor.

Akıllı telefonlar, etkin madenciliği kolaylaştırmak için gereken uygun donanım ve yazılım altyapısına sahip değillerdir. Ciddi madenciler tarafından kullanılan sistemler, telefonlara nazaran çok daha güçlüdür.

Bu araçlar, Bitcoin madenciliğinden en iyi şekilde yararlanılmasını sağlar. Geleneksel olarak kripto para madenciliği, karmaşık bilgi işlem sistemleri aracılığıyla blok zincirindeki işlemleri doğrulamaya odaklanır. Bu da işlevlerini etkin bir şekilde yerine getirmek için önemli miktarda enerjiye ihtiyaç duyan bir bilgisayar işlemcisinin kullanılması anlamına gelmektedir.

Madencilerin karmaşık matematiksel problemleri çözme ve gelir elde etme şansını artırmak için geliştiriciler, Bitcoin madenciliği karlılığını artırmak için özel yapım madencilik yazılımı tasarladılar.

Bitcoin Madenciliği İçin Hangi Telefonlar Tercih Edilir?

Bitcoin madenciliği için en uygun donanımın ne olduğunu artık az çok biliyorsunuz. Fakat dezavantajları olsa da bu işlemi telefon aracılığıyla da yapabilirsiniz. Peki bunun için hangi telefonlar tercih edilmeli?

Spesifik model isimleri vermek yerine öncelikle hangi tür kripto para birimlerine yönelmeniz gerektiğinden bahsedelim. Eğer kripto para madenciliği yapmak istiyorsanız, Bitcoin yerine altcoinleri tercih etmelisiniz. Kripto ekosistemindeki çok sayıda deneyimli madenci göz önüne alındığında, daha küçük bir pazar segmentinde faaliyet göstermek, bu ekosistemden en iyi şekilde yararlanma şansınızı arttıracaktır.

Kripto para madenciliği yapmak için en azından bir Android akıllı telefona sahip olmanız gerekiyor. Tabii işlemcisinin de güçlü olması gerekmektedir. Bununla birlikte Android cihazlarda Bitcoin madenciliği yapmak için kullanabileceğiniz çok sayıda uygulama mevcut. Fakat şöyle bir durum var ki bu uygulamaların çoğu Google Play Store’da bulunmamaktadır. Zira Google, cihazlarda zararlı etkileri olan tüm madencilik uygulamalarını yasaklıyor. Bunun için en uygun seçim, APK dosyalarından faydalanmaktır.

Akıllı telefon ile kripto para madenciliği yapmak, düşük cihaz performansı, aşırı ısınma ve batarya sorunları gibi sıkıntılarla karşılaşmanıza yol açacaktır. Bununla birlikte Apple, tüm madencilik uygulamalarını App Store’da yasaklamış durumda (tıpkı Google gibi).

Android Telefonda Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Her iki işletim sistemi için de Bitcoin madenciliği yapmanın pek kolay olmadığını biliyoruz. Fakat iPhone’a göre Android telefonlarda Bitcoin madenciliği yapmak nispeten daha kolaydır. Bunun için sırasıyla aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

  • İlk olarak bir Bitcoin madenciliği uygulaması kullanın. Android cihazlar için kullanılabilen birkaç Bitcoin madenciliği uygulaması vardır. Google’da “bitcoin mining android apk” şeklinde arama yaptığınızda pek çok uygulama ile karşılaşacaksınız.
  • Bitcoin madenciliği yapabilmenize imkan tanıyan bir sisteminizin de olması size avantaj sağlayacaktır. Bu madencilik teçhizatına erişiminiz varsa, Android cihazınızdan da Bitcoin madenciliği yapabilirsiniz.
  • Bulut tabanlı bir Bitcoin madencisi kullanın. Android cihazlar için kullanılabilen birkaç bulut tabanlı Bitcoin madencisi vardır. Bu madenciler, Bitcoin madenciliği yapabilmeniz için akıllı telefonunuzun veya tabletinizin işlemci gücünü kullanmanıza izin verir.
  • Bir USB Bitcoin madenci kullanın. USB bitcoin madenci, USB bağlantı noktanızla Bitcoin madenciliği yapmanıza izin veren belirli bir madenci türüdür.

Android telefonlarda veya tablette Bitcoin madenciliği yapmanın nispeten kolay olduğunu söylemiştik fakat olay yalnızca bir Android cihaza sahip olmakla kalmıyor. Bu, sistemin doğru şekilde işlemesi için gereken zincir halkasının sadece bir tanesini oluşturuyor. Bize kalırsa telefonunuzu bu yoğun işlem gerektiren hamlelerle yormamanız gerektiği yönünde. Çünkü gelir elde etseniz bile muhtemelen bu sizi hiç tatmin etmeyecektir.