Telefonla Bilgisayarı Uzaktan Kontrol Etme Uygulamaları [iOS – Android]

Telefonla-Bilgisayari-Uzaktan-Kontrol-Etme-Uygulamalari

Her şey kablosuz hale gelirken bilgisayarınızı Android cihazınızla ya da iPhone ile kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bu sebeple kullanıcılar, “telefonla bilgisayara nasıl bağlanırım?” gibi sorulara cevap arayabiliyorlar. Bilgisayarınızı veya Mac’inizi iPhone ve Android telefonlar kullanarak uzaktan kontrol etmenizi sağlayan birçok uygulama mevcuttur. Şimdi bilgisayarınızı uzaktan kontrol etmenize imkan tanıyan en iyi uygulamalar listemize geçelim.

Telefonla Bilgisayarı Kontrol Etme Uygulamaları [iOS – Android]

  • Unified Remote
  • Aweray Remote
  • TeamViewer
  • VNC Viewer
  • InfiniMote
  • Serverless Bluetooth Keyboard & Mouse
  • Remote Link
  • Chrome Remote Desktop
  • Remote Desktop 8
  • Splashtop Personal

Unified Remote

Unified-Remote

Windows bilgisayarınızı uzaktan kontrol etmenizi sağlayan en popüler uygulamalar arasındadır. 4,3 gibi yüksek bir puana sahip Unified Remote, 10 milyondan fazla kez indirilmiştir. Uygulamayı Android cihazınıza yüklendikten sonra Windows PC’nize Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden bağlanabilirsiniz.

Unified Remote ile klavye veya fare kullanmak gibi temel görevler dışında aynı zamanda bilgisayarınızı kapatıp yeniden başlatabilir, müzik açabilir ve tarayıcıyı kullanabilirsiniz. Uygulamanın normal ve koyu mod seçenekleri de bulunuyor. Unified Remote’un premium sürümünü satın alırsanız, 90’dan fazla uzaktan kumanda, kızılötesi kullanım, NFC, sesli komut gibi özelliklerden de faydalanabilirsiniz.

Unified Remote’u Android için şuradaki, iOS için de şuradaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

Aweray Remote

Aweray-Remote

Aweray Remote, akıllı telefonunuzla bilgisayara uzaktan güvenli bir şekilde erişmenizi sağlayan ücretsiz ve çok işlevli bir uygulamadır. Uygulama, çok güvenilir olarak kabul edilen 2048 bit RSA ve 256 bit AES şifrelemesini kullanır. Her iki uç da kriptografik olarak doğrulanmıştır, bu sayede uzaktan erişimin güvenliğini sağlar.

Çoğu platformu destekleyen Aweray Remote; pano paylaşımı, dosya aktarımı, uzaktan yazdırma gibi özelliklere sahiptir. Henüz yeni bir uygulama olmasına rağmen oldukça işlevsel özelliklere sahiptir. Bu da uygulamayı kullanma açısından oldukça cazip hale getiriyor. Aweray Remote’u Android için şuradaki, iOS içinse şuradaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

TeamViewer

TeamViewer

TeamViewer, bilgisayarlara uzaktan erişim anlamında başvuracağınız ilk uygulamalardandır. Bilgisayarlara ve mobil cihazlara inanılmaz derecede hızlı ve güvenli erişim sağlar. Herhangi bir sisteme uzaktan erişmenize, çevrimiçi destek sağlamanıza ve farklı platformlarda bilgisayarları ve sunucuları ‘gözetimsiz’ yönetmenize yardımcı olur.

TeamViewer, bu listedeki diğer çözümlere kıyasla şüphesiz en kolay ve en özellikli uzaktan kumanda aracıdır. Ayrıca diğer tüm çözümlerden daha fazla sayıda cihaz için destek sunar. Windows, macOS, Linux, Chrome OS, Android, iOS ve BlackBerry OS dahil olmak üzere tüm büyük masaüstü ve mobil platformlarda çalışır. Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

VNC Viewer

VNC-Viewer-Remote-Desktop

VNC, akıllı telefonunuzu kullanarak bilgisayarınıza veya sunucunuza her yerden eşzamanlı erişim sağlayan bir uygulamadır. Uygulamada oturum açarak bağlantılarınızı tüm cihazlarınız arasında yedekleyip senkronize edebilirsiniz.

Uygulamadaki sanal klavyenin üzerinde bulunan kaydırma çubuğu, Windows Komutları gibi gelişmiş tuşlar içerir. Bluetooth klavyeleri de destekleyen uygulama, bilgisayarınızı şifreleme sistemiyle korur. Tüm oturumlarınız uçtan uca şifrelenir. Uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

InfiniMote

InfiniMote

InfiniMote, ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebileceğiniz özel bir uzaktan kumanda oluşturmanızı sağlar. PC’nize Wi-Fi üzerinden bağlanan uygulama, herhangi bir gecikme olmadan başarılı bir şekilde çalışır.

InfiniMote ile butonları, dokunmatik yüzeyleri ve hareket sensörlerini özelleştirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bunlara hızlı bir şekilde erişmek için farklı programlar da atayabilirsiniz. Klavyenin görünümünü, konumunu ve işlevselliğini de özelleştirme seçeneğiniz mevcut. İsteğinize göre Windows PC’nizi birden fazla telefon üzerinden de eşzamanlı olarak kontrol edebilirsiniz.

InfiniMote’u Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

Serverless Bluetooth Keyboard & Mouse

Serverless-Bluetooth-Keyboard-Mouse

Akıllı telefonunuzla bilgisayarınızı veya Android TV’nizi klavye ve fare olarak kullanarak uzaktan kontrol etmenizi sağlar. Telefonunuzu bu uygulama ile kaydırma destekli bir dokunmatik yüzeye dönüştürebilirsiniz. Konuşma girişini kullanarak kopyaladığınız metni, uygulamanın bağlı olduğu cihazlara gönderebilirsiniz. Serverless Bluetooth Keyboard & Mouse’un çalışması için alıcı cihazda Bluetooth özelliğinin olması gerektiğini unutmayın.

Yalnızca Android cihazlar için geliştirilen uygulamayı şuradan indirebilirsiniz.

Remote Link

Remote-Link

Asus’un bir çözümü olan bu PC kontrol uygulaması, üçüncü taraf cihazlarla da uyumlu. Uygulama, Android telefonunuzuya da tabletinizi Windows PC’niz için bir Wi-Fi veya Bluetooth uzaktan kumandasına dönüştürür. Akıllı telefonunuzu dokunmatik yüzeyli uzaktan kumanda, medya uzaktan kumanda ve klavye olarak kullanmanızı sağlar. Dokunmatik yüzeyli uzaktan kumanda, Android cihazınızı PC’niz için kablosuz bir dokunmatik yüzeye dönüştürür. Medya uzaktan kumandası ise PC’nizdeki medya oynatıcıyı uzaktan kontrol etmenizi sağlar.

Uygulama ile Asus ZenWatch gibi Android Wear akıllı saatleri kullanarak PC’nizin bazı özelliklerini kontrol edebilirsiniz. Desteklenen Android Wear cihazlarda uygulamaları başlatmak için sesli komutlar kullanabilirsiniz.

Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

Chrome Remote Desktop

Chrome-Remote-Desktop

Chrome Remote Desktop, Windows PC’nizi Android telefonla ya da iPhone’la uzaktan kontrol etmenizi sağlayan başka bir uygulamadır. Cihazınıza erişime izin vermek için bir Chrome uzantısı yüklemeniz gerektiğini unutmayın. Bu uzantıyı şuradan tarayıcınıza yükleyebilirsiniz.

Canlı ekran paylaşımını destekleyen uygulama ayrıca Android cihazınızı bir fareye veya dokunmatik yüzeye dönüştürebiliyor. Uzaktan paylaşım özelliklerini kullanmak için bir Google hesabınızın olması gerektiğini unutmayın.

Uygulama; Windows, Mac ve Linux bilgisayarlara Android, iPhone hatta Chromebook gibi hemen hemen tüm diğer masaüstü veya mobil platformlardan erişmenizi sağlar. Uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Remote Desktop 8

Remote-Desktop-8

Bir Microsoft çözümü olan bu uygulama ile Windows PC’nizi uzaktan kontrol edebilirsiniz. Uygulama, akıllı telefonunuz dahil olmak üzere hemen hemen her cihazda çalışabilir. Kullanmaya başladığınızda da sanki bir bilgisayarın klavyesini kullanıyormuş hissine kapılacaksınız.

Remote Desktop 8, PC’de yüklü uygulamaları çalıştırmanıza, bilgisayarın dosyalarına ve ağ kaynaklarına erişmenize ve hatta uygulamadan çıktığınızda uygulamaları açık bırakmanıza olanak tanır. İstemci uygulaması Windows, Android, iOS ve Mac’te mevcutken sunucu tarafı denetimi ise yalnızca Microsoft’un kendi işletim sisteminde mevcuttur.

Uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Splashtop Personal

Splashtop-Personal

Splashtop Personal, kullanıcıların PC’yi telefonla kontrol etmelerini sağlayan uygulamalardandır. Güçlü şifreleme özelliğine sahip olduğu için genellikle destek ekipleri tarafından müşterilerine yardımcı olmak amacıyla kullanılır. Profesyonel iş dünyasında bilindik bir uygulama olan Splashtop Personal, uzaktan kumanda aracılığıyla HD video ve ses akışını epeyce kolaylaştırır. Kullanıcılar, dosya aktarımı ve dosyaları uzaktan yazdırma hızının ise inanılmaz yüksek olduğunu söylüyorlar.

Windows ve Mac kullanıcılarını destekleyen uygulamanın Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.