Telefon Uzaktan Kumanda Nasıl Yapılır?

Android-ve-iPhone-İçin-En-İyi-Uzaktan-Kumanda-Uygulamalari

Akıllı telefonunuzu, TV’nizi kontrol edebileceğiniz bir uzaktan kumanda olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için duyacağınız tek gereksinim, telefonunuza uygulama mağazasından uygun uygulamayı yüklemek. Bu sebeple geliştirilmiş birçok uygulama bulunuyor. Bazıları tüm TV markaları için, bazıları belirli markalara hitap edecek şekilde geliştirilmiş durumda.

Uygulamalardan bazıları yalnızca Android, bazıları ise iOS cihazlar için geliştirilmiş durumda. Bazıları da her iki işletim sisteminde de kullanılabiliyor. Bu bilgiyi de aktardıktan sonra ‘telefonumu uzaktan kumanda olarak nasıl kullanabilirim?‘ sorusuna açıklık getirmeye başlayalım.

Telefonu Uzaktan Kumanda Yapma Uygulamaları

SURE Universal Uzaktan Kumanda

SURE-Universal-Uzaktan-Kumanda
  • Google Play Store Puanı: 3,6
  • App Store Puanı: 3,1

Akıllı telefonlar için geliştirilen uzaktan kumanda uygulamaları arasında en popülerlerden bir tanesidir. Uygulama, birçok televizyonu destekliyor. Hatta Amazon Alexa için bile destek sunuyor. Markasına göre klimalarınızı dahi kontrol etmenizi sağlayan SURE, eğer cihazınızı destekliyorsa büyük kolaylık sağlayacaktır.

Samsung ve LG Televizyonlar İçin Uzaktan Kumanda Uygulaması

Samsung-ve-LG-Televizyonlar-İçin-Uzaktan-Kumanda-Uygulamasi
  • Google Play Store Puanı: 4,2

Geliştiricilerinin açıklamalarına göre uygulama, 2005 yılından bu yana üretilen Samsung ve LG marka televizyonların büyük çoğunluğunu destekliyor. Uygulamanın görüntüsü, Samsung ve LG TV’nin orijinal uzaktan kumanda tasarımıyla aynıdır. Dolayısıyla uygulamayı kullanmak için ekstra bir çaba sarf etmenize gerek kalmayacak. Sadece kurup kullanmaya başlayacaksınız.

Kullanımı ise oldukça basit. Akıllı telefonunuzu tıpkı uzaktan kumanda gibi ekrana doğrultmalısınız. Aradaki mesafenin de görüş mesafesi kadar olması yeterli (1 ve 5 metre aralığı). Uygulama, çoğunlukla Samsung, Huawei, Honor ve HTC marka telefonlarla uyumlu.

Universal Remote TV Smart

Universal-Remote-TV-Smart
  • App Store Puanı: 4,1

Bu seferki uygulamamız sadece iOS cihazlar için geliştirilmiş. Universal Remote TV Smart uzaktan kumanda uygulamasını Samsung, LG, Sony, Philips, Panasonic ve Hitachi dahil popüler TV modellerini kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

Uygulamanın kurulumu çok basit. Uygulama, televizyonunuzla aynı Wi-Fi ağında olduğu sürece ağınızdaki tüm TV’leri otomatik olarak algılıyor. Uygulama ile akıllı televizyonunuzun sesini açıp kısabilir, kanalları değiştirebilir, TV’yi açıp kapatabilirsiniz.

SamRemote

SamRemote-Uzaktan-Kumanda-Uygulamasi
  • App Store Puanı: 4,2

SamRemote, akıllı televizyonunuzu kontrol edebileceğiniz sanal bir uzaktan kumanda uygulamasıdır. Akıllı telefon ve tablet üzerinden aynı ağa bağlanarak kullanabileceğiniz uygulamayı kullanabilmeniz için, TV ile eşleştirirken TV ekranında görünen mesajı kabul etmelisiniz. Wi-Fi üzerinden bağlanarak kullanacağınız için telefonunuzla TV arasındaki mesafenin çok önemli olmadığını belirtelim.

NOT: Geliştiriciler, isim benzerliği konusunda kullanıcıları uyararak şu bilgiyi paylaşmış: “SamRemote resmi bir Samsung ürünü değildir. Samsung Electronics şirketiyle aramızda hiçbir bağ yok.

Smart TV – Uzaktan Kumanda Uygulaması

Smart-TV-Uzaktan-Kumanda-Uygulamasi-
  • Google Play Store Puanı: 4,1

Bu uygulama, ülkemizde birçok evde bulunan Vestel, Arçelik gibi televizyonları destekleyen bir uzaktan kumanda uygulamasıdır. Basit arayüzü sayesinde TV’nizi rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Yalnız uygulamayı kullanabilmeniz için telefonunuzda IR (kızılötesi yayıcı) olması gerekiyor.

Mi Remote Controller

Mi-Remote-Controller
  • Google Play Store Puanı: 4,0

Ünlü teknoloji markası Xiaomi’nin kendi çözümü olan Mi Remote Controller, elektrikli birçok aleti kontrol etmenizi sağlıyor. Samsung, LG, Sony, Panasonic, Sharp, Haier, Videocon, Micromax, Onida gibi markaları destekleyen uygulama ile yalnızca TV’leri değil, televizyon, klima, set üstü kutusu, DVD oynatıcı, projektör, A / V alıcısı, kamera gibi cihazları da kontrol edebiliyorsunuz. Desteklenen telefon modelleri ise şunlar: Samsung S4/S5/S6/S6 Edge/Note 3/Note 4, HTC One Series, Mi 4/Mi 4c/Mi 5/Mi 5S Plus/Mi 5C/Mi 5X/Mi 6, Redmi 4/Redmi 4A/Redmi 4X, Redmi Note 2/Redmi Note 3/Redmi Note4/Redmi Note4X/Redmi Note5A, Huawei Honor 3/6/6 plus.

Universal Smart TV Uzaktan Kumanda Uygulaması

Universal-Smart-TV-Uzaktan-Kumanda-Uygulamasi
  • App Store Puanı: 4,9

Bu uygulama, tüm uzaktan kumanda uygulamaları içerisinde en yüksek puana sahip olanı. 2014 ve daha yeni Samsung ve 2016 ve daha yeni Sony Bravia TV’leri destekleyen uygulama, kullanıcılar tarafından tam not almış durumda. Kullanımı oldukça kolay olan uygulamayı telefonunuza yükledikten sonra akıllı TV’nizle eşleştirmeniz yeterli. Basit arayüzü sayesinde fiziksel uzaktan kumandanın eksikliğini hissetmeyeceksiniz.

Universal Remote Control – Lean Remote

Universal-Remote-Control-Lean-Remote
  • Google Play Store Puanı: 4,0

Universal Remote Control, tüm akıllı televizyonlarınızı ve kızılötesi cihazlarınızı (telefonunuzun kızılötesi desteğine sahip olması gerekiyor) kontrol etmenizi sağlayan en kapsamlı uygulamalardan bir tanesidir. Samsung, Chromecast, Roku veya Android TV’nizi kontrol etmenin yanı sıra ev sinema sisteminizi, projektörünüzü ve hatta klimanızı dahi kontrol edebilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan Universal Remote Control, kesinlikle denemeye değer uygulamalar arasında.

Sıkça Sorulan Sorular

Telefonumu uzaktan kumanda olarak kullanmanın herhangi bir sınırlaması var mı?

Telefonunuzu uzaktan kumanda olarak kullanmayla ilgili bazı sınırlamalar arasında sınırlı uzaklık, internet veya Bluetooth bağlantısı gereksinimi ve telefonunuzun pilinin bitme olasılığı yer alır. Ayrıca bazı cihazlar belirli uygulamalarla veya donanım ekleriyle uyumlu olmayabilir.

Telefonumla ne tür cihazları kontrol edebilirim?

Telefonunuzla kontrol edebileceğiniz cihazlar, kullandığınız belirli uygulamaya veya donanıma bağlı olarak değişebilir. Telefonla kontrol edilebilen bazı popüler cihazlar arasında TV’ler, DVD oynatıcılar, yayın cihazları ve klimalar bulunmaktadır.

Hangi tip telefonlar uzaktan kumanyaya dönüştürülebilir?

Çoğu uzaktan kumanda uygulaması hem Android hem de iOS cihazlarla uyumludur. Ancak bir uygulamayı indirmeden önce uyumluluk gereksinimlerini kontrol etmenizi öneririz.