Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır?

Bir telefon görüşmesi sırasında tıklama sesleri veya statik bir gürültü gibi garip sesler duyabilirsiniz. Bunun sebebi patronunuz, bilgisayar korsanları, iş ortaklarınız, eski eşiniz gibi başka kişiler tarafından telefonunuzun dinlenmesi olabilir. Bu sıkıntıyı çözüme kavuşturmak için başvurabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Aşağıda telefonunuzun dinlenmesine neden olan sorunlardan nasıl kurtulacağınıza dair bazı ipuçları bulacaksınız

Telefon Dinleme Ne Demek?

Telefon dinleme, başkalarının bilgisi veya rızası olmadan başkalarının özel telefon konuşmalarını dinleme eylemidir. İstihbarat veya suç soruşturmalarında delil toplamak gibi çeşitli amaçlarla bireyler veya devlet kurumları ve kolluk kuvvetleri tarafından yapılabilir. Telefon dinlemenin, telefon dinleme, VoIP (İnternet Üzerinden Ses Protokolü) dinleme ve yazılım tabanlı dinleme dahil olmak üzere birkaç yolu vardır. Telefon dinlemenin yasallığı ülkeye ve yargı alanına göre değişir ve genellikle bir mahremiyet ihlali olarak kabul edilmektedir.

Telefon Dinleme Nasıl Yapılır?

Telefon dinleme işleminin yapılabilmesini sağlayan birkaç yol bulunmaktadır. Bunlardan bahsedecek olursak:

  • Telefon dinleme: Bu yöntem, görüşmeyi kesmek için bir cihazın telefon hattının tellerine veya kablolarına fiziksel olarak bağlanmasını içerir. Telefon ağının çeşitli noktalarında, örneğin merkez ofiste, bağlantı kutusunda veya telefonun kendisinde yapılabilir.
  • VoIP (İnternet Üzerinden Ses Protokolü) dinleme: Bu, VoIP telefon görüşmeleri tarafından internet üzerinden iletilen verilerin kesilmesini içerir. VoIP araması için kullanılan telefona veya bilgisayara yazılım yükleyerek veya internet üzerinden iletilen verileri yakalayarak yapılabilir.
  • Yazılım tabanlı dinleme: Bu yöntem de bir telefona veya bilgisayara, kullanıcının telefon görüşmelerini kesmesine ve dinlemesine izin veren yazılımın yüklenmesini içerir. Uzaktan veya yazılımı cihaza fiziksel olarak yükleyerek yapılabilir.

Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır?

Garip Arka Plan Sesleri

Sesli arama sırasında, statik veya tiz bir uğultuya benzer garip arka plan sesleri duyarsanız, telefonunuzda aramalarınızı takip eden kötü amaçlı bir uygulama(lar) olabilir. Dikkat edilmesi gereken diğer olağandışı sesler, telefon görüşmesi yapılmadığında tıklama, bip sesi veya statik seslerdir.

Bu olağandışı seslerin başka nedenleri olsa da, bunlara benzer bir şey duyduğunuzda ve aşağıdaki diğer işaretlerden bazılarını fark ettiğinizde bu, telefonunuzun izlendiği anlamına gelebilir.

Telefonunuzun Batarya Sık Sık Biter veya Isınırsa

Telefonunuza sesli aramalarına ulaşarak etkinliklerinizi izleyen bir casus yazılım bulaştıysa bu, bataryanın dokunulamayacak kadar ısınmasına veya çok hızlı tükenmesine neden olabilir.

Android akıllı telefonlarda en fazla pil tüketen uygulamaları Ayarlar > Pil kullanımı dizinini kullanarak görebilirsiniz. Bu adımlar akıllı telefon modeline göre biraz farklı olabilir, ancak pil kullanım ayarlarını genel olarak Ayarlar altından kontrol edebilirsiniz.

Artan İnternet Veri Kullanımı ve Yüksek Telefon Faturaları

Birisinin cep telefonunuzu izlediğini fark edeceğiniz ilk işaretlerden biri, veri kullanımınızdaki ani artıştır. Ayrıca telefon faturalarınızın artması da telefonunuzun izlendiğini gösteren işaretlerden birisi olabilir. Veri kullanımındaki ve dolayısıyla telefon faturalarındaki artış, Android cihazlardaki etkinlikleri izleyen kötü amaçlı uygulamaların çoğunun verilerinizi yüklemek için interneti kullanmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle telefonunuzun izlendiğinden şüpheleniyorsanız, arka planda verilerinizi tüketen herhangi bir casus yazılım olup olmadığını doğrulamak için veri kullanımınızı kontrol etmeniz yeterlidir.

Bazı Android telefonlarda veri kullanımını kontrol etmek için Ayarlar > SIM kart ve mobil ağ > Veri ayarları kullanımı dizinini kullanabilirsiniz. Burada mobil veri ve Wi-Fi için veri kullanımınızın ne boyutlarda olduğunu görebilirsiniz.

Telefonunuzun Kapanması Uzun Sürüyora

Telefonunuzun kapanması normalden daha uzun sürüyorsa bu, telefonunuzun dinlendiğini gösteren muhtemel başka bir ipucudur.

Telefonunuzun işvereniniz, bilgisayar korsanları ve diğer kişiler tarafından izlenip izlenmediğini kontrol etmek adına size yardımcı olabilecek ipuçlarından bazılarından bahsettik. Şimdi böyle bir durumun yaşanması halinde yapabileceklerinizden bahsedelim.

Telefonunuz Dinleniyorsa Ne Yapmalısınız?

Telefonunuzun izlendiğini tespit ettiğinizde, sonraki adım olarak bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

Telefonunuza Casus Uygulama Yüklenip Yüklenmediğini Kontrol Edin

Bu tür casus yazılımları kontrol etmek için şu prosedürü gerçekleştirin: Ayarlar > Uygulama yönetimi. Burada kötü amaçlı yazılım, casus ve gizli gibi anahtar kelimelere odaklanarak şüpheli bir şey olup olmadığını öğrenmek için telefonunuzdaki tüm uygulamaları gözden geçirin.

Bilinmeyen Kaynaklardan Yükle Seçeneği Devre Dışı mı?

Bu ayar, genelde kullanıcıların APK dosya yüklemek için başvurdukları bir düzenlemedir. Eğer bu ayar etkinse, güvenli olsun veya olmasın tüm kaynaklardan uygulama yükleyebilirsiniz. Dolayısıyla bu, telefonunuzun uygulama mağazası tarafından doğrulanmayan uygulamaların cihazınıza erişebileceği anlamına gelmektedir.

Android cihazlarda Bilinmeyen kaynaklardan yükle seçeneğini devre dışı bırakma adımları şu şekildedir: Ayarlar > Uygulama yönetimi > Özel uygulama erişimi > Bilinmeyen kaynaklardan yükle. Ardından kaydırıcıyı kapalı konumuna getirerek bu seçeneği devre dışı bırakmış olursunuz.

Uçak Modunu Açın

Kısa süreli fakat en etkin çözümlerden bir tanesi, telefonunuzu uçak moduna almaktır. Böylelikle telefonunuza yüklenmiş olası casus yazılımdan kurtulmuş olursunuz.

Yardımı Olabilecek Bazı Numaraları Çevirin

Telefonunuzun IMEI numarasını kontrol etmek için *#06# tuşlayabilirsiniz. Telefonunuzdaki casus yazılımın telefon aramalarını, metin mesajlarını ve verileri yönlendirip yönlendirmediğini öğrenmek için de *#21# tuşlayın. Bu kod, ayarları temizlemenize yardımcı olacaktır.

Akıllı telefonunuza dokunulduğunda ve bir casus uygulama telefon görüşmelerinizi engelliyorsa, yönlendirmeleri kontrol etmek için *#62#‘yi, ardından bu tür yönlendirmeleri kaldırmak için ##002#’yi tuşlayın.

*#67#‘yi tuşlayarak bir aramayı reddettiğinizde veya başka bir hatta olduğunuzda belirli başka numaralara yönlendirilen telefon aramaları ve metin mesajları konusunda uyarılırsınız.

Telefonunuzun dinlendiğine ilişkin yukarıdaki yöntemleri uyguladıktan sonra akıllı telefonunuzu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.