Telegram Mesaj Silme (Toplu) Nasıl Yapılır?

Telegram, diğer mesajlaşma uygulamalarına göre daha fazla özellik sunduğu için mesaj yönetimi biraz karmaşık olabilir. Mesajlarınızı bir sohbetten silmek aslında kolay bir işlem. Mesajlarınızın Telegram sunucularından da silinmesini istiyorsanız, bunun için birkaç işlem yapmanız gerekecek.

İster arkadaşınızla ister grup sohbetinde olsun, Telegram’daki mesajları silebileceğiniz tüm yolları aktaracağız.

Telegram Mesaj Nedir?

Telegram, kullanıcıların mesaj, fotoğraf, video ve diğer medya türlerini gönderip almalarını sağlayan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Telegram mesajları, Telegram uygulaması aracılığıyla gönderilen ve alınan mesajlardır.

Diğer kullanıcılara veya kullanıcı gruplarına gönderilebilen Telegram mesajları, metin, medya ve diğer içerik türlerini içerebilir. Kullanıcılar ayrıca sesli ve görüntülü arama yapmak ve konumlarını başkalarıyla paylaşmak için de Telegram’ı kullanabilirler. Hızlı ve güvenli mesajlaşma imkanı sunmasıyla tanınan Telegram, akıllı telefonlar, tabletler ve masaüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere çok çeşitli cihazlarda kullanılabilir.

Telegram’da Mesaj Silmenin Avantajları Nedir?

Telegram’da silme özelliğinin kullanıcılara sağladığı çeşitli avantajlar vardır. Bunlardan sırayla bahsedecek olursak:

 • Gizlilik: Daha sonra pişman olacağınız bir mesaj gönderdiğinizde veya yanlış kişiye bir mesaj gönderdiğinizde, mesajı sohbet geçmişinizden kaldırmak için silme özelliğini kullanabilirsiniz
 • Düzen: Sohbet geçmişinizde çok sayıda eski mesaj biriktiyse, bazılarını silmek sohbetlerinizi düzene sokmanıza yardımcı olabilir. Bu da uygulamadaki belirli mesajları veya konuşmaları bulmanızı kolaylaştırabilir.
 • Güvenlik: Mesajları silmek, başkalarının bir mesajda paylaştığınız hassas bilgilere erişmesini engelleyeceği için güvenliğinizin korunmasına da yardımcı olabilir.
 • Performans: Eski mesajları silmek, cihazınızda yer açabileceği ve cihazınızın belleğindeki yükü azaltabileceği için cihazınızın performansını arttırmaya yardımcı olabilir.

Mesajları kendi cihazınızdan silebilseniz de alıcı kendi cihazından silmediyse mesajın yine de alıcı tarafından görülebileceğini unutmamalısınız.

Telegram’da Mesaj Geçmişi Nasıl Saklanır?

Yakın zamanda farklı bir mesajlaşma uygulamasından Telegram’a geçtiyseniz, öncelikle Telegram’ın sohbet geçmişinizi nasıl sakladığını ve bunu nasıl silebileceğinizi anlamanız gerekir.

Telegram’da iki farklı sohbet türü vardır; normal veya bulut sohbetleri ve gizli sohbetler. Bulut sohbetleri, sizinle diğer kullanıcılar arasındaki sohbetler, grup sohbetleri ve genel kanallardır. Sohbet geçmişiniz kolayca indirilebildiği için mesajlar, Telegram’ı farklı cihazlarda sorunsuz bir şekilde kullanmanıza olanak tanıyan bulutta saklanırlar. Telegram, bulut sohbetlerinin çeşitli veri merkezlerinde depolanan şifreleme anahtarlarıyla korunduğunu belirtiyor.

Bunun yanında Telegram’daki mesajlarınızın şifresinin çözülme olasılığını ortadan kaldırmak için bulut sohbeti yerine gizli sohbeti kullanmaya başlamalısınız. Çünkü gizli sohbetler uçtan uca şifrelenirler ve bir sunucuya yüklenmezler.

Telegram’da Buluttaki Mesajlar Nasıl Silinir?

Telegram’daki mesajlarınızın bulutta saklanmasını engellemek için mesajlarınızı bir sohbetten ve herhangi bir cihazdan silebilirsiniz. Ayrıca gönderdiğiniz ve size gelen mesajları da rahatlıkla silebilirsiniz. Bir Telegram sohbetindeki mesajları silmek için aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • Telegram’ı açıp mesajları silmek istediğiniz sohbeti seçin.
 • Ardından silmek istediğiniz mesajın üzerinde parmağınızla basılı tutun.
 • Sil seçeneğine dokunun.
 • Mesajı yalnızca kendiniz için veya karşı tarafı da kapsayacak şekilde silebilirsiniz.
 • Son olarak onaylamak için Sil’e tekrar dokunun.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra Telegram’daki mesajlar yalnızca cihazınızdan veya hem kendinizin hem de alıcının cihazlarından silinmiş olacak. Tabii ki mesajlarınız, Telegram’ın sunucusundan da silinecek.

Eğer sohbetinizde ikiden fazla kişi bulunuyorsa, daha önce gönderdiğiniz mesajları tüm cihazlardan silebilirsiniz. Ancak bunda bir zaman sınırlaması bulunuyor; aradan en az 48 saat geçmeli. 48 saatin ardından mesajınızı yalnızca kendi cihazınızdan silebilirsiniz. Mesajlarınız, sohbet ettiğiniz diğer kişilerin cihazlarında ve Telegram sunucusunda kalmaya devam edecektir.

Gizli Telegram Mesajları Nasıl Silinir?

Telegram’da tam bir gizlilik için bulut sohbetleri yerine gizli sohbetleri kullanabilirsiniz. Bir kullanıcıyla gizli sohbeti başlatmak için Telegram’da kullanıcı adını seçip sonrasında Diğer (sağ üst köşede üç dikey nokta) > Gizli Sohbeti Başlat sıralamasını takip edin. iOS cihazlarda sohbetin üzerine basılı tuttuğunuzda herhangi bir şey karşınıza çıkmayacaktır. Fakat mesajı sola doğru kaydırdığınızda ‘Sil’ seçeneği göreceksiniz. Buraya dokunduğunuzda ister kendinizden ister her iki taraftan mesajı silmiş olursunuz.

Telegram Mesajları Otomatik Olarak Nasıl Silinir?

Telegram’da herhangi bir kişiyle olan mesajlaşmalarınızı bir süre sonra otomatik olarak silinecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Telegram’da mesajları otomatik silme özelliğini etkinleştirmek için aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • Telegram’da herhangi bir kişiyle olan sohbet ekranına gidin.
 • Android için Diğer > Geçmişi Temizle > Bu sohbetteki mesajları otomatik sil’i sıralamasını takip edin.
 • iOS içinse sohbetteki herhangi bir mesajın üzerinde parmağınızla basılı tutun. Karşınıza çıkan seçeneklerden Seç > Sohbeti temizle > Otomatik Silmeyi Etkinleştir sıralamasını takip edin.

Bu işlemlerin ardından mesajlarınızın gönderdikten 24 saat, 7 gün veya 1 ay sonra silinmesini seçebilirsiniz.

Telegram’da Tüm Mesajlar Nasıl Silinir?

Telegram’daki mesajlarınızın tamamından da kurtulabilirsiniz. Bunun için öncelikle uygulamayı açıp ardından ekranın üst kısmındaki çöp kutusu simgesine dokunun. Mesajları yalnızca kendinizden mi yoksa iki taraftan da mı silmek istediğinizi soran bir bildirim göreceksiniz. İkincisini seçtiğiniz takdirde mesajlarınız hem tüm cihazlardan hem de Telegram’ın sunucularından silinmiş olur.

Telegram Mesajları Kalıcı Olarak Silme | iPhone

Ekstra çaba harcamadan Telegram mesajları kalıcı olarak silmek istiyorsanız, bahsedeceğimiz iPhone Temizleyici tam size göre. Bu program, anında kurtulmak istediğiniz her şeyi silmenize yardımcı olan “Tüm Verileri Sil” özelliğine sahiptir. FoneDog iPhone Cleaner ile Telegram mesajlarınızı cihazlarınızdan ve sunuculardan kalıcı olarak kaldırabilirsiniz. Yalnızca belirli dosyaları silmek isterseniz, onu da kullanabilirsiniz. Ayrıca verilerinizin çoğunu silmenin yanı sıra, dosyalarınızı geri yüklemek, iPhone dosyalarınızın yedeklerini almak ve onları başka cihazlara transfer etmek için de kullanabilirsiniz.

Birazdan FoneDog iPhone Cleaner kullanarak cihazlarınızdan Telegram mesajlarını kalıcı olarak nasıl sileceğinizi görelim. Ancak önce cihazınızın depolama kapasitesini bilmeniz gerekiyor. Bunu da bahsettiğimiz programı indirerek ve cihazınıza kurarak kontrol edebilirsiniz. Ardından size gönderilen kod ve e-postayı kullanarak kaydınızı tamamlayıp cihazı bir kabloyla bilgisayarınıza bağlayın. Sonrasında “Güven”i (Trust) seçin ve ardından cihazınızın içeriğinin bir özetini görmek için “Hızlı Tarama“ya (Quick Scan) dokunun.

Genel olarak Telegram mesajlarını iPhone’da kalıcı olarak silmek için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • FoneDog iPhone Cleaner uygulamasını başlatın ve ardından “Özel Verileri Sil” (Erase Private Data) sekmesine gidin. Burada iki seçenek göreceksiniz, aralarından tercihinizi yapın.
 • İkinci olarak Telegram mesajlarını taratmaya başlamak için “Özel Silme” (Custom Erase) sekmesine dokunun. Tüm bilgileri gördüğünüzde, hangilerini sileceğinize karar verin. Kararınızı verdiğinizde “Sil“e (Erase) dokunun ve gelecekte ihtiyacınız olabilir diye silmek istediğiniz tüm verilerin yedeğini aldığınızdan emin olun.
 • Eğer “Tek Tıklamayla Silme” (One-click Erase) seçeneğini seçerseniz, cihazınızdaki dosyalar taranacak ve ardından tüm dosyalar silinecektir.

Telegram’da Kanal Mesajları Nasıl Silinir?

Telegram’da bir kanal yöneticisiyseniz veya mesajları silme izniniz varsa, kanal mesajlarını silmek oldukça kolaydır. Telegram’da kanal mesajları silmek için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Telegram uygulamasını açın ve kanalın bulunduğu sayfaya gidin.
 • Silmek istediğiniz mesajı bulun ve üzerine basılı tutun.
 • Açılan menüden “Sil” seçeneğine dokunun.
 • Bu mesajı silmek istediğinize emin misiniz?” diye soran bir onay kutusu açılacaktır. “Sil” seçeneğine dokunun.
 • Mesajınız kanalda silinecektir.

Bunun dışında Telegram kanallarında “tartışma” özelliği etkinse, bu özelliği devre dışı bırakmadıkça kanal mesajları silinmeyecektir. Tartışma özelliğini devre dışı bırakmak için kanal ayarlarına gidin, “Tartışma” seçeneğini bulun ve devre dışı bırakın. Bu sayede kanal mesajlarınızı silmek daha kolay olacaktır.

Telegram’da Mesajların Kendiliğinden Silinmesi Özelliği

Telegram’da mesajların kendiliğinden silinmesi özelliği, “Gizli Sohbetler” adı verilen özel sohbetlerde kullanılabilen bir özelliktir. Bu özellik sayesinde mesajlar belirli bir süre sonra otomatik olarak silinir ve herhangi bir iz bırakmaz.

Bu özelliği kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Telegram uygulamasını açın ve sol üst köşedeki “Yeni Mesaj” simgesine dokunun.
 • Buradan “Yeni Gizli Sohbet” seçeneğine dokunun.
 • Mesajlaşmak istediğiniz kişiyi seçin ve “Tamam” seçeneğine dokunun.
 • Gizli sohbet penceresi açılacaktır. Burada mesajlarınızın otomatik olarak silinmesi için zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz.
 • Mesajlarınızın otomatik olarak silinmesini istediğiniz süreyi seçin. Seçenekler arasında 1 saniye ile 1 hafta arasında değişen zaman aralıkları vardır.
 • Zamanlayıcıyı ayarladıktan sonra mesajlarınız belirtilen süre dolunca otomatik olarak silinecektir.

Bu özellik yalnızca gizli sohbetlerde kullanılabilir ve normal sohbetlerde mevcut değildir. Ayrıca mesajlarınızın otomatik olarak silinmesi, karşı tarafın mesajları kaydetmesini engellemez. Mesajların silinmesi sadece sizin cihazınızdan silinir ve Telegram sunucularında kalır.

Telegram Mesaj Gizleme Nasıl Yapılır?

Telegram mesajlarını silmek yerine gizlemek de oldukça makul bir seçenektir. Bunu yapabilmek için başvurabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım.

Telegram’da Mesajları Arşivleme

Telegram’da mesajları arşivleme özelliği, ilk başta mesajlaşma ana ekranınızı düzenlemek için tanıtıldı. Ancak bu özelliği, kişisel mesajlarınızı gizlemek için de kullanabilirsiniz. İstediğiniz konuşmaları Arşiv klasörüne nasıl taşıyabileceğinizi aşağıda görebilirsiniz:

 • Telegram’ı açın ve arşivlemek istediğiniz sohbetin üzerinde sola kaydırın.
 • Mesaj anında arşivlenecek ve en üstteki Arşivlenmiş Mesajlar klasörüne yerleştirilecektir.
 • Fikrinizi değiştirdiğiniz zaman arşivden kaldırmak için arşivlenen sohbeti tekrar sola kaydırın.

Kişisel Mesajlar İçeren Arşiv Mesajlarını Gizleme

Bir mesajı arşivlediğinizde, Telegram sohbet ana ekranınızın üst kısmında arşivlenen tüm konuşmaları içeren özel bir arşiv klasörü oluşturur. Bunu gizlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Arşivlenmiş Mesajlar klasörünün içinde gizlemek istediğiniz kişisel mesajı açın.
 • Sağ üstteki üç noktalı menüye dokunup ardından Sessiz‘i seçin.
 • Şunun İçin Sessize Al‘ı seçin ve istediğiniz sessize alma süresini ayarlayın. Ayrıca Sonsuza Kadar Sessize Al seçeneğine dokunarak sonsuza kadar sessize alabilirsiniz.
 • Mesajlar bölümüne dönün, Arşivlenmiş Mesajlar ögesine uzunca basın ve Mesaj Listesinden Gizle ögesini seçin.

Telegram’daki kişisel sohbetlerinizi içeren Arşivlenmiş mesajlar klasörünü başarıyla gizlemiş oldunuz. Telegram uygulamasındaki sohbet ana ekranını aşağı çekerek bu mesajlara tekrar erişebilirsiniz.

Kişisel Mesajlarınızı Gizlemek için Mesaj Klasörlerini Kullanın

Kişisel Telegram mesajlarınızı geniş bir mesaj havuzundan ayırmak güzel olmaz mıydı? Mesaj Klasörleri özelliği tam olarak bunu yapmanızı sağlar. İstediğiniz tüm konuşmaları içeren yeni bir sekme oluşturmanıza ve bunları birincil sohbet ana ekranınızda görünmesini engellemenize olanak tanır. İşte yapmanız gerekenler:

 • Telegram ayarlarını açmak için sol üstteki hamburger menüsüne dokunun.
 • Sohbet Klasörleri‘ne ve Yeni Klasör Oluştur‘a dokunun.
 • Yeni sohbet klasörünü adlandırın, Sohbet Ekle‘ye dokunun ve kişisel mesajlarınızı dahil etmek için seçin.
 • Son olarak değişiklikleri uygulamak için Kaydet‘e dokunun. Telegram, seçtiğiniz kişisel mesajlarınızla ana sohbet ekranından ayrılmış yeni bir sekme oluşturacaktır.

Kaydedilen Mesajlar Özelliğini Kullanın

Telegram’daki Kaydedilen Mesajlar özelliği, bir sohbet içindeki mesajları (ekler dahil) daha sonra görüntülenebilecek ayrı bir klasöre kaydetmenize olanak tanır. Mesajı Kaydedilen Mesajlar klasörüne iletip kaynağı kaldırmak için orijinal sohbeti silebilirsiniz. Genel olarak izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • İstediğiniz kişisel sohbeti açın ve sohbeti ilet seçeneğine erişmek için bir mesaja uzun basın.
 • Sohbeti iletmek için Kaydedilen Mesajlar‘a dokunun.
 • Ardından üç noktalı menü > Sohbeti Sil sıralamasını izleyip orijinal sohbeti silin.
 • Kaydedilen mesajı sohbet ana ekranınızda görüntülemek için Kaydedilen Mesajlar klasörünü açın.

Telegram’da Telefon Numarası Değiştirme

Eğer birkaç farklı telefona sahipseniz veya sözleşme değişikliği yaparken numaranızı değiştirmeniz gerekiyorsa, tüm mesajlarınızı korumak için Telegram’da numaranızı değiştirebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Telegram’da Ayarlar‘ı seçin ve ardından Numarayı Değiştir seçeneğini seçin.
 • Boş kutucuğa yeni numaranızı ekleyip Kaydet‘i seçin.
 • Eğer cihazınız varsa tüm sohbetleriniz yeni cihazınıza aktarılarak indirilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Telegram’da silinen mesajları geri getirmek mümkün mü?

Evet. Bunun için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunların ne olduğunu öğrenmek için şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Telegram’da bir mesajı silersem diğer kişi bilgilendirilecek mi?

Hayır, Telegram’da bir mesajı silerseniz diğer kişiye bildirim gönderilmeyecektir.