Telegram Numara Silme Nasıl Yapılır?

Telegram her hesabı tanımlamak için kullanıcı adı ve şifre yerine telefon numaranızı kullanır. Dolayısıyla telefon numaranızı değiştirmeyi veya hesabınızı silmeyi düşünmediğiniz müddet.e uygulamadan numaranızı kaldıramazsınız.

Durum tam olarak böyleyse, başka birisinin numaranızı Telegram profilinizde görmesini nasıl engelleyebilirsiniz? Telefon numaranızı tanımadığınız insanlardan saklamanın bir yolu var mı?

Telegram, neyse ki kullanıcılarının telefon numarasıyla ilgili gizlilik ayarlarını hesaplarında değiştirmelerine olanak tanıyor. Numaranızı hesabınızdan tamamen kaldıramasanız da bunu bilmeyen kişilerden gizleyebilirsiniz.

Telegram uygulamasında numaranızı kimlerin görebileceğini değiştirme seçeneğini bulmakta zorlananlar için yardımcı olacak bir kılavuz hazırladık. Aşağıda telefon numaranızı Telegram’da bazı kişilerden nasıl gizleyebileceğinizi öğreneceksiniz.

Telegram İçin Telefon Numarası Neden Gerekli?

Hesabınızı doğrulamak ve Telegram’da bir kullanıcı adı oluşturmak için bir telefon numarası kullanılır. Dolayısıyla bir Telegram hesabına kaydolmak için bir telefon numarası sağlamak hala gereklidir. Ayrıca Telegram’ın spam ve sahte hesapları tespit etmesine ve engellemesine yardımcı olur.

Bir telefon numarasının Telegram için yapabileceği şeylerden bazıları şunlardır:

 • Hesap doğrulama: Bir Telegram hesabı oluşturduğunuzda, bir telefon numarası vermeniz gerekir. Telegram, telefon numaranıza bir doğrulama kodu gönderecek. Doğrulama kodunu girdikten sonra hesabınız doğrulanacaktır.
 • Kullanıcı adı oluşturma: Telefon numaranızı Telegram’da kullanıcı adınız olarak kullanabilirsiniz. Ancak özel bir kullanıcı adı da oluşturabilirsiniz. Kullanıcı adınız, Telegram’da sizi tanımlamak için kullanılacaktır.
 • Spam ve sahte hesapları tanımlama ve engelleme: Telegram, spam ve sahte hesapları belirlemek ve engellemek için telefon numaralarını kullanır. Bir spam veya sahte hesabı bildirdiğinizde, Telegram hesapla ilişkili telefon numarasını isteyecektir. Telefon numarası birden fazla spam veya sahte hesapla ilişkilendirilmişse, Telegram telefon numarasını engelleyecektir.

Telegram Numara Silme Adımları

Telegram’da herhangi bir grup sohbetinde ve kanalda tanıştığınız bir kişiden iletişim bilgilerinizi gizlemek istiyorsanız, telefon numaranızın gizlilik seçeneklerinden bazı ayarlamalar yapabilirsiniz. Buadan numaranızı yalnızca kişilerinize göstermeyi veya platformda hiç kimseye göstermemeyi seçebilirsiniz.

Telegram’ı ister telefonunuzda ister bilgisayarınızda kullanıyor olun, telefon numaranızın gizlilik ayarlarını her zaman değiştirebilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinize dair adımları aşağıda görebilirsiniz.

Telegram Numara Silme | Android | iPhone

 • Android telefonunuzdan Telegram uygulamasını başlatıp hesabınızda oturum açın.
 • Menüye erişmek için ekranınızın sol üst köşesinde bulunan hamburger simgesine dokunun.
 • Şimdi Ayarlar‘ı açın veya profil simgenize dokunun.
 • Buradan Gizlilik ve Güvenlik‘e gidin.
 • Gizlilik bölümünün altında bulunan “Telefon Numarası” yazılı kısmı seçin.
 • Artık telefon numaranızı kimlerin görebileceğini seçebilirsiniz . Herkese, hiç kimseye veya yalnızca kişilerinize göstermeyi seçebilirsiniz.
 • Kimseye göstermemeyi seçtiğinizde kişilerinizde olmayan kişilerin sizi platformda bulmasını engellemiş olursunuz. Ancak numaranıza daha önce telefonlarından sahip olan kişiler numaranızı yine de görebilirler.
 • Son olarak yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için ekranınızın sağ üst köşesinde yer alan onay işareti simgesine dokunun.

Yukarıdaki adımlar Android cihazlar içindi. iPhone için gereken adımlar, Android ile fazlasıyla benzerlik gösteriyor. Bunu yapabilmek için iPhone’unuzdan Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik‘e gidin ve buradan “Telefon numarası“na dokunun.

Telegram Numara Silme | Bilgisayar

Mobil cihazlar dışında bilgisayarınızdan da Telegram numaranızı silebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Windows bilgisayarınızdan Telegram uygulamasını başlatın ve hesap bilgilerinizi girerek oturumu açın.
 • Sol üstte yer alan menüye tıklayıp ardından Ayarlar‘ı seçin.
 • Şimdi Gizlilik ve Güvenlik yazılı seçeneğe gidin ve telefon numarası gizlilik seçeneklerinizi değiştirin.
 • Numaranızı hiç kimseye veya yalnızca kişilerinize göstermeyi seçebilirsiniz.
 • Son olarak yaptığınız değişiklikleri uygulamak için pencerenin altında bulunan Kaydet yazılı kısma tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Uygulamaya erişimim yoksa telefon numaramı Telegram’dan silebilir miyim?

Hayır. Telefon numaranızı silmek için Telegram uygulamasına erişiminizin olması gerekmektedir. Hesabınıza erişimi kaybettiyseniz, kurtarma kodunu kullanarak veya Telegram desteğiyle iletişime geçerek hesabınızı kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Telefon numaramı Telegram’dan silersem kişilerim bunu bilecek mi?

Hayır, telefon numaranızı Telegram’dan silerseniz kişilerinize bildirim gönderilmez.

Aynı telefon numarasını sildikten sonra Telegram’da kullanabilir miyim?

Evet, sildikten sonra aynı telefon numarasını Telegram’da kullanabilirsiniz. Ancak numaranızı hesabınızla ilişkilendirmek için doğrulama sürecinden tekrar geçmeniz gerekecektir.