TikTok Hesabım Askıya Alındı, Nasıl Düzeltebilirim?

Son zamanlarda TikTok, birçok kullanıcı hesabını askıya aldı. Hesapların yasaklanma nedenleri her zaman farklı olduğu için birçok kullanıcı bu eylemlerden dolayı hayal kırıklığına uğradı. Bu durum az sayıda takipçisi olan bir kişiyi etkilemeyebilir, ancak günlük içerik yükleyen ve iyi bir izleyici kitlesi edinen bir kişinin yasaktan dolayı üzülmesi muhtemeldir.

Neyse ki askıya alınan TikTok hesabınızı kolayca kurtarabilirsiniz. Bu makale ile TikTok yasaklı hesap kurtarma işleminin ne yapılacağına odaklanacağız.

TikTok Hesap Askıya Alma Türleri

 • Kalıcı yasak (hesabınıza giriş yapamazsınız)
 • Geçici yasak (beğenme, yorum yapma ve takip etme kısıtlaması)
 • Shadowban (takipçi, görüntüleme ve etkileşimde azalma fark edin)

TikTok Yasaklanma Nedenleri

TikTok hesabınızda yasaklanmanın birçok nedeni vardır. Yasadışı içerik yayınlayarak veya diğer kullanıcılara mesajlarla spam göndererek veya günlük yorum veya takip sınırlarını aşarak TikTok’un topluluk kurallarını ihlal etmiş olabilirsiniz.

Ayrıca topluluk kurallarının ihlali olduğunu düşünmeden güvenli olmayan üçüncü taraf uygulamaları kullanarak hesabınızdan para kazanmaya çalışıyor olabilirsiniz.

TikTok, telif hakkını ihlal eden hiçbir içeriğe izin vermez ve herhangi bir uygun yetkilendirme veya yasal olarak geçerli nedenler olmadan başkalarının telif hakkıyla korunan içeriğini kullandıysanız hesabınız yasaklanabilir.

TikTok algoritmaları takipçi, beğeni ve yorum sayısını izler. İçlerinde ani bir değişiklik olduğundan şüphelenirlerse, bunu bot olarak kabul edecek ve hesapları yasaklayacaklardır.

Kısa bir süre içinde aşırı sayıda video yayınlıyorsanız, hesabınızın yasaklanma olasılığı yüksektir. Sınır, günde dokuz ardışık gönderidir.

Askıya Alınan TikTok Hesabını Kurtarma Yolları

Hesabınızı kurtarmak için durumunuza göre seçebileceğiniz bazı farklı yollar vardır. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım.

Uygulama Ayarları Üzerinden E-posta Gönderin

Hesabınız geçici olarak askıya alınmışsa, TikTok’tan bir e-posta alacaksınız. Bu senaryoda, 24 ila 48 saat bekleyebilir (hesap geri yüklenene kadar bekleyin) veya TikTok müşteri desteğiyle iletişime geçebilir ve sorun hakkında onları bilgilendirebilirsiniz. TikTok desteğiyle iletişime geçmek için lütfen uygulamayı başlatın ve aşağıdaki adımları izleyin:

 • Adım 1: Profile gidin.
 • Adım 2: Ardından 3 çizgi simgesine dokunun.
 • Adım 3:Ayarlar ve gizlilik” açılacaktır. Şimdi, sadece “Sorun Bildir“e dokunun.
 • Adım 4: Ardından “Hesap Sorunu” seçeneğine dokunun.
 • Adım 5: Son olarak “E-posta Ekle” seçeneğine tıklayın.

Sorununuzu kısaca açıklayın ve yanıt bekleyin. Müşteri sorgularına ulaşmak genellikle 7-9 saat sürer.

Doğrudan E-posta Gönderin

TikTok hesaplarına giriş yapamıyorsanız, doğrudan TikTok destek ekibine e-posta gönderebilirsiniz. Bu yöntem kalıcı yasaklar için tavsiye edilir, ancak geçici TikTok yasakları için de işe yarayacaktır. TikTok’un iletişim e-postalarından bazıları aşağıda verilmiştir.

E-postanızı gönderdikten sonra yanıtın olumlu olmasını bekleyin. Verilerin sistemlerinden silinmemesi gerektiği için yeterince şanslıysanız, yasaklanan hesabınızı kurtarabilirsiniz. Aksi takdirde hesabınızı geri almak imkansız olacaktır.

İlk itiraz e-postasını gönderdikten sonra bırakmayın, çünkü onlardan bir yanıt almak için sık sık e-posta göndermeniz gerekebilir. Genellikle bir TikTok hesabı yasaklandıktan sonra, kullanıcının ilk birkaç gün içinde yasağa itiraz etmesi gerekir.

Shadow Ban’ı Düzeltin

Shadow ban aldıysanız, bu genellikle en az iki hafta sürecektir. İlk hafta, takipçi ve görüntülemelerde bir azalma fark edeceksiniz. Bundan sonra herkese açık olmadıkça yeni videolar oluşturamaz ve etiket giremezsiniz. Shadow bandan çıkmak için aşağıdaki önlemleri alın.

 • TikTok shadow bandan korunmak istiyorsanız, topluluk ilkelerini ziyaret edin ve bunlardan herhangi birini ihlal edip etmediğinizi görün.
 • Uygunsuz olduğu için işaretlenmiş olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir içerik bulursanız bunları silin.
 • Kullandığınız hashtag’lerin TikTok topluluk kurallarını ihlal etmediğinden emin olmak için hesabınızın analizlerini ziyaret edin.
 • Çalışıp çalışmadığını görmek için TikTok önbelleğini de temizleyebilirsiniz. Ancak uygulamayı yeniden yüklemeniz önerilir. TikTok gölge yasağından hala çıkamadığınızı varsayarsak, birkaç hafta daha beklemeli ve hesabınızı sıfırlamalarını ummalısınız. Ve bu işe yaramazsa, TikTok müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Yaşınızı Doğrulamak için Kimlik Bilgilerinizi Gönderin

Hesabınız yaş kısıtlamaları nedeniyle askıya alınmışsa, yaşınızı doğrulamak için kimlik kanıtı sağlamak bu sorunu çözecektir. TikTok hesabını kurarken yanlış bir yaş girmiş olabilirsiniz. TikTok, her kullanıcıya bir kimlik kart kanıtını müşteri desteğiyle paylaşma ve yaşınızı doğrulama şansı verir. Kimlik bilgilerinizin kanıtı olması durumunda, TikTok hesabınız kolayca kurtarılacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Google Haritalar ile Koordinattan Yer Bulma | Kesin Çözüm