TikTok Profil Görüntüleme Özelliği Açma | Kapatma

TikTok profil görüntüleme, TikTok kullanıcılarının son 30 gün içinde profillerine gizlice bakan kişileri gösteren bir özelliktir. Aslında TikTok, geçmiş zamanlarda bu özelliğe sahipti fakat 2020’nin ortalarında kaldırılmıştı. 2022’nin başlarında tekrar aktif edilen özellik, pek çok TikTok kullanıcısını fazlasıyla mutlu etti. Çünkü pek çok kullanıcı, TikTok profilime bakanlar kim diye merak içerisinde olabiliyorlardı. Şimdi bu özelliğe biraz daha yakından bakalım.

TikTok Profil Görüntüleme Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere profil görüntüleme özelliği, kullanıcıların son 30 gün içinde profillerini kimlerin görüntülediğini görmelerini sağlar. Birisi profilinize baktığında, TikTok size o kişinin profilinizi görüntülediğini bildiren bir bildirim gönderir. Profilinizi ziyaret eden kişilerin listesini bildirim sekmesinde görüntüleyebilirsiniz. Profil görünümü bildirimi genellikle “x kişisi, profilinizi [şu zamanda] görüntüledi” şeklinde görünür.

TikTok profilinize kimlerin baktığını merak ediyorsanız, bu özellik beklentinizi fazlasıyla karşılayacaktır. Ancak profil görünümü bildirimlerini almak için bu özelliği açıkça açmanız gerekir. Profil sekmenizdeki göz simgesine dokunarak TikTok profilinizi kimlerin görüntülediğini görebilirsiniz. Bunun için sırasıyla şu işlemi yapmalısınız:

 • TikTok uygulamasını açıp Profil simgesine dokunun.
 • Şimdi üst çubukta yer alan göz simgesine dokunun.
 • Hepsi bu kadardı. Artık son 30 gün içinde profilinizi görüntüleyen kişilerin bir listesini göreceksiniz.

Profil görüntüleme özelliğinizi kapattığınızda, aradığınız kişinin geçmişinde görünmeyeceğinizi belirtmekte fayda var. Daha açık belirtmek gerekirse, sizi arayan kişilerin listesini görüntüleyemezsiniz.

TikTok Profil Görüntüleme Açma

TikTok’ta profil görüntüleme özelliğini açmak gayet basit bir işlem. Bu özelliğe sahip kullanıcılardan biriyseniz, TikTok’ta profil görüntüleme özelliğini nasıl açacağınızı aşağıda görebilirsiniz:

 • TikTok uygulamasını açıp sağ alt köşedeki Profil simgesine dokunun.
 • Şimdi Ayarlar‘a gitmek için sağ üstteki 3 satırlı menü simgesine dokunun.
 • Ayarlar ve Gizlilik‘e dokunduktan sonra sırasıyla Gizlilik > Profil görünümleri sıralamasını takip edin.
 • Profil görünümü geçmişi özelliğini açın.

TikTok Profil Görüntüleme Kapatma

Bu özelliği kullanmaktan vazgeçtiyseniz, aşağıdaki sıralamayı takip ederek TikTok profil görüntümele özelliğini kapatabilirsiniz.

 • Profil simgesine dokunun.
 • Üst çubukta bulunan göz simgesine dokunun.
 • Seçenekleri görüntülemek için dişli simgesine dokunun.
 • Profil görüntüleme geçmişini kapatın.

TikTok Profil Görüntüleme Özelliğini Açtığınızda Ne Olur?

TikTok’ta profil görüntülemeyi açtığınızda, tanımadığınız veya tanıdık birisi profilinizi ziyaret ettiğinde, Gelen Kutusu’nuza bir bildirim düşer. Aslında bunun dışında çok da süslü püslü özellikler bulunmuyor. Bu özellikle birlikte göreceğiniz tek şey, en son ziyaretçi en üstte olacak şekilde profilinizi ziyaret eden herkesin kullanıcı adlarının bir listesi olacak. Bu liste, son 30 günlük süre baz alınarak oluşturulur.

Bir diğer önemli nokta da bu özelliği açtığınızda, sizin gibi bu özelliği açan bir başka kullanının profilini ziyaret ettiğinizde aynı şekilde ona da aynı bildirimden gider. Bunun son derece adil bir yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz. Yani siz profilinizi kimlerin ziyaret ettiğini merak ederken, tabii ki başkaları da aynı şekilde

Unutmamanız gereken bir diğer kısım da ziyaretçilerin kullanıcı adı dışında onlarla ilgili herhangi bir başka bilgi alamayacak olmanızdır. Bu da ziyaretlerle ilgili aldığınız tek bilginin “ne zaman ziyaret ettikleri” veya “kaç kez ziyaret ettikleri” değil “kimin ziyaret ettiği” olduğu anlamına gelir.

Tabii bu özelliğin çok sığ olduğu anlamına da gelmiyor. Örneğin bir A kişisinin bugün profilinizi ziyaret ettiğini varsayalım. Bu kişinin kullanıcı adı listede en üst sırada yer alacaktır. Sonra sırasıyla B ve C kişileri profilinizi ziyaret ettiğinde A kişisi, bu listenin 3. sırasında yer alır. Ancak A kişisi bir süre sonra profilinizi tekrar ziyaret ettiğinde, üçüncü konumdan tekrar ilk sıraya çıkar.

Bir kullanıcı adı, son 30 günlük süreçte profilinizi kaç kez ziyaret etmiş olurlarsa olsun, profil görüntüleme listesinde sadece bir kez görünecektir. Bu özellik, birinin profilinizi kaç kez ziyaret ettiğini tespit etmeniz açısından da son derece faydalıdır.

TikTok’ta Profil Görüntüleme Özelliğini Kapattığınızda Ne Olur?

TikTok profilinizi görüntüleyenleri gösteren özelliği kapattığınızda, kimlerin sizi görüntülediğini artık göremezsiniz. Fakat siz, başkalarının profillerini gizlice ziyaret etmeye devam edebilirsiniz. Bu biraz sinsice bir hareket olsa da işe yarıyor.

Bu özelliği kapattığınızda yalnızca profil ziyaret geçmişiniz ortadan kaybolmaz, aynı zamanda siz de sihirli bir şekilde diğer kullanıcıların profil görüntüleyenler listesinden kaybolursunuz.

Eğer son profil ziyaretinizden sonra 30 gün boyunca profil görüntülemelerini tekrar açmak isterseniz, bu anlamda geriye dönük bir bilgiye ulaşamazsınız.

TikTok Profil Görüntüleme Geçmişi Çalışmıyor

TikTok’un profil görüntüleme geçmişi özelliğini kullanabilmeniz için bazı şartları yerine getirmelisiniz. Eğer 16 yaşında veya daha büyükseniz ve 5.000’den az takipçiniz varsa bu özelliği kullanabilirsiniz.

Söz konusu özellik çalışmıyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla gereksinimleri karşılamıyor olmanızdır. Durum böyle değilse, aşağıdaki düzeltmeleri deneyebilirsiniz:

 • Uygulamayı güncelleyin.
 • Uygulamadan çıkış yapıp tekrar giriş yapmayı deneyin.
 • TikTok sunucularının çalışır durumda olup olmadığına bakın (buradan kontrol edebilirsiniz).

Yukarıdaki önerilerin hepsini denediyseniz ve hala sorun yaşıyorsanız, TikTok’un destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. Size kesinlikle yardımcı olacaklardır.

Biri Anlamadan TikTok Profiline Bakabilir miyim?

TikTok profil görüntüleme geçmişi özelliğinin tanıtılmasıyla birlikte birçok kişi birinin profilini gizlice nasıl görüntüleyebileceğini merak ediyor. O halde bunu yapabilmenizi sağlayacak iki yöntemden bahsedelim.

Birincisi, profil görüntüleme geçmişi özelliğini kapatın ve görüntülemek istediğiniz profili görüntüleyin. Sonrasında dilerseniz tekrar açın. Bunu nasıl yapabileceğinize dair ayrıntılı talimatları yukarıda açıklamıştık.

İkinci olarak da bir hesap olmadan TikTok’ta arama yapın. Anonim bir şekilde arama yaptığınız için hedefteki kişi gözetlediğinizi bilemez.

TikTok Profilinize Kimlerin Baktığını Görmenin Faydaları

Herhangi bir sebeple TikTok profilinize kimlerin, neden baktığını bilmek isteyebilirsiniz. Merak etmenizin yanı sıra diğer içerik oluşturucularla bağlantı kurmanız ve etkileşimlerinizi arttırmanız için de iyi bir yol sunar. Bu özellik, daha çok hesabınız yeniyken ve organik erişiminiz sınırlı olduğunda önemlidir.

Kitlenizi Bilmenizi Sağlar

Bu özellik ile elde edeceğiniz veriler, içeriğinizle kimlerin etkileşim kurduğunu daha iyi anlamanız açısından oldukça önemlidir. Profilinizi ziyaret edenlerin hesaplarını kolayca ziyaret edebilir, sizi izleyenlerin profillerine göz atabilirsiniz.

İlişkilerinizi Geliştirmenizi Sağlar

Birinin TikTok profilinizi ziyaret ettiğini öğrendiğinizde, siz de gidip onunkini görüntüleyebilirsiniz. Videolarını izleyebilir, içerikleriyle etkileşime geçebilir, paylaşımları için ciddi veya esprili bir yorum yapabilirsiniz. Muhtemelen bu eyleminize bir karşılık verilecektir ve ilgili hesapla bir yakınlık kurmaya başlayacaksınız. İşte bunların hepsi, ikili ilişkilerinizi geliştirmeniz için oldukça önemlidir.

Profilinizi görüntüleyen kullanıcılarla proaktif olarak etkileşim kurduğunuzda, hedef kitlenizle ilişkiler kurabilecek ve onlarla aranızda değerli bir güven oluşturacaksınız.

Takipçi Kazanırsınız

Sizi takip eden ancak yaptığınız şeyle gerçek bir ilgisi olmayan kişilere bağlı olmayan takipçi diyebiliriz. Bu kişiler bir süre hesabınızı takip ederler fakat içeriğinizle ilk takipten sonra gerçekten ilgilenmezler. Sadece takipçi sıralamanızda yer alacakları için etkileşim oranınızı da belirgin şekilde düşürecekler.

Buna karşılık profilinizi görüntüleyen kişilere düzenli olarak ulaşıp iletişimde kalırsanız, ilgili bir takipçi tabanı oluşturabilirsiniz. Bu da durağan yerine aktif bir takipçi elde edeceğiniz anlamına gelir. Aynı zamanda profilinizin etkileşim oranını da fazlasıyla arttırır.

Sıkça Sorulan Sorular

TikTok profilimi kimler görüntüleyebilir?

TikTok profilinizi herkese açık, özel veya yalnızca arkadaşlarınıza açık olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Başkalarının TikTok profilini nasıl görüntüleyebilirim?

TikTok uygulamasında, arama çubuğuna kullanıcı adını yazarak başkalarının profillerini arayabilirsiniz. Ayrıca TikTok’ta popüler videoların yayınlandığı keşfet sekmesinde de başka kullanıcıların profillerine erişebilirsiniz.

Bir TikTok profilinde takip edenlerin listesini nasıl görüntüleyebilirim?

Bir TikTok profilinde takip edenlerin listesini görüntülemek için kullanıcının profilindeki “Takipçiler” sekmesine gitmeniz gerekiyor.