TikTok’ta Ekrana Çift Tıklama Paralı mı?

TikTok’ta bir canlı yayın izlediğiniz sırada yayıncının pek çok kez ‘ekrana tıkla’ dediğini duymuşsunuzdur. Peki yayıncılar bunu neden istediklerini biliyor musunuz? Çoğu zaman bu isteklerini yerine getiren izleyiciler, ekrana çift tıklama yaptıklarında onlara para bağışı yaptığını zannediyorlar fakat durum böyle değil.

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki TikTok’ta canlı yayın izlediğiniz sırada ekrana çift tıklama yapmak paralı değildir. Bununla birlikte ekrana çift tıkladığınızda yayını sadece beğenmiş olursunuz. Bu da yayıncıya TikTok algoritmalarını göz önüne aldığımızda büyük bir avantaj sağlamaktadır.

TikTok Canlı Yayını Sırasında Çift Tıklamanın Anlamı Nedir?

TikTok canlı yayın esnasında ekrana çift dokunduğunuzda, bu hemen bir ‘beğeni’yi izleyiciye gönderir.

Ancak normal TikTok videolarının aksine, canlı videolar yayın sırasında istediğiniz kadar çok kez beğenilebilir. Bu nedenle birçok kişi beğenileri, tüm yayını beğenmek yerine video içindeki belirli bir anı veya yayıncının söylediği bir şeyi beğendiklerini belirtmek için kullanır.

Sadece bununla kalmayıp, diğer insanların da beğenileri gönderirken ne zaman gönderdiklerini görebilirsiniz. Bu da izleyicilerin neler olup bittiğine dair nasıl hissettiklerini bilmenizi mümkün kılar.

TikTok’ta Ekrana Çift Tıklama Yapmanın Yayıncılara Faydaları

TikTok içerik oluşturucular, takipçi sayısı, beğeni ve görüntülemeler gibi çeşitli aktivitelere dayanarak sıralanırlar. Bir yayıncının canlı videosunu beğendiğinizde, TikTok algoritmasına bu içerik oluşturucunun içeriklerini beğendiğinizi söylemiş olursunuz. Bu da TikTok’taki FYP (Sizin İçin) sıralaması için çok önemlidir.

TikTok içerik üreticilerinin en önemsediği konuların başında canlı videolarında çok sayıda beğeni almak bulunuyor. Çünkü ne kadar çok beğeni alırlarsa, videolarının Sizin İçin’de görünme şansları o kadar artar.

Canlı bir TikTok videosu sırasında “beğenme senkronizasyonunun” önemli bir detay olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Algoritma, tekil durumlar yerine birden fazla kullanıcının canlı videoyu aynı anda beğendiği durumları vurgular. Bu olduğunda ise algoritma videoya ve içerik oluşturucuya, insanların rastgele beğeniler sunmasına göre çok daha iyi bir puan verir. Bu da birçok canlı videoda “ekrana çift dokunun” şeklinde bir yazı görmenizi sağlar. Bu da TikTok yayıncılarının algoritmayı manipüle ederek yapay bir “beğenme senkronizasyonu” oluşturmak istedikleri anlamına gelmektedir.

Birçok içerik oluşturucu, çok az veya hiç çaba harcamadan kanallarını daha ileriye taşımak için bu yönteme başvuruyorlar.

TikTok’ta Canlı Yayın Yapmanın Faydaları

TikTok’ta canlı yayın açmanın kullanıcılara sağladığı iki avantaj bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla şunlar:

 • Sizin İçin sayfanızda görünerek hesabın tanıtımını yapmak
 • Elmaslar ve Hediyeler ile para kazanmak

TikTok Sizin İçin Sayfası

TikTok’taki “Sizin İçin” sayfası, TikTok’u açtığınızda gördüğünüz ilk sayfadır. Burada rastgele TikTok videolarını değil, yüksek kalitede derlenmiş olan videoları görürsünüz. TikTok algoritması, geçmiş etkileşimlerine ve beğenilerine göre her kullanıcının Sizin İçin sayfasında farklı videolar gösterir.

Sizin İçin sayfasında hangi içeriği göreceğinize karar veren bazı faktörler şunlardır:

 • Paylaştığınız içerikler
 • Beğendiğiniz içerikler
 • Takip ettiğiniz içerikLER
 • Oluşturduğunuz içerikLER
 • Diğer içeriklere yaptığınız yorumlar
 • Videolarınızdan çeşitli bilgiler (hashtag’ler ve altyazılar)
 • Cihazınızdaki ülke ayarları
 • Cihazınızdaki dil ayarları
 • Cihaz tipiniz

Eğer TikTok videonuz bir Sizin İçin sayfasında görünüyorsa bunun iki anlamı bulunuyor:

 • TikTok algoritması, içeriğinizin yüksek kalitede olduğuna karar verdi.
 • İçeriğiniz, Sizin İçin sayfasında yer alarak ayrıcalıklı bir muamele görecek.

Takipçilerinizden ve TikTok’taki diğer insanlardan daha fazla görüntüleme almak, potansiyel olarak daha fazla takipçi, beğeni ve etkileşim alacağınız anlamına gelir. Bu da sizi TikTok’ta fenomen olma yolunda önünüzü açabilir.

Elmaslar ve Canlı Hediyeler

“Elmaslar” ve “Canlı Hediyeler”, kullanıcıların içeriği oluşturan kişiye sanal hediyeler göndererek belirli bir video veya canlı yayın için beğenilerini göstermelerine olanak tanıyan TikTok özellikleridir.

Elmaslar, TikTok’ta kullanıcıların popüler içerik oluşturarak, uygulama içi yarışmalara katılarak veya gerçek parayla satın alarak kazanabilecekleri sanal bir para birimidir. Kullanıcılar daha sonra canlı yayınlar sırasında diğer kullanıcılara göndermek üzere sanal hediyeler satın almak için elmaslarını kullanabilirler.

Canlı Hediyeler, kullanıcıların canlı yayın sırasında içerik oluşturuculara gönderebilecekleri sanal hediyelerdir. Animasyonlu olan bu hediyeler çiçekler, kalpler ve hatta arabalar gibi şeyleri içerebilir. İçerik oluşturucuya destek göstermeyi amaçlayan Canlı Hediyeler, TikTok’un canlı yayın para kazanma programı aracılığıyla gerçek para kazanmalarına yardımcı olabilir.

Kullanıcılar, canlı yayın sırasında hediye kutusu simgesine tıklayarak elmasları satın alabilir, hediyeleri içerik oluşturucuya gönderebilir ve mevcut seçenekler arasından seçim yapabilirler. Bu hediyeler, elmas durumundan farklı olarak yalnızca canlı yayın sırasında gönderilebilir.

Bu, kullanıcıların en sevdikleri içerik oluşturucuları desteklemesinin ve aynı zamanda içerik oluşturucuların kitlelerinin keyif alacağı içerikler oluşturarak para kazanmalarının bir yoludur.