Touchpad Çalışmıyor Sorunu İçin 8 Çözüm Önerisi

Touchpad, günümüzde klasik fare kullanımını günden güne azaltan bir işaretleme aygıtıdır. Özellikle laptoplarda ve Mac cihazlarda bulunan bu aygıt, bazen farklı gerekçelerle çalışmayabiliyor. Bu sorunu çözmek için neler yapabileceğinize dair bazı önerilerimiz olacak.

Touchpad Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Touchpad, Fonksiyon Tuşu ile Devre Dışı Bırakıldı

Birçok Windows dizüstü bilgisayar, touchpad’i devre dışı bırakmak ve etkinleştirmek için fonksiyon tuşlarından birini ayırmıştır. Tuş üzerindeki simge genellikle çizgili bir şekilde eski bir dokunmatik yüzeyi tasvir eder.

Touchpad’in bundan dolayı çalışmaması ihtimalini ortadan kaldırmak için fonksiyon tuşunu (genellikle fn olarak görünür) basılı tutun ve fonksiyon tuşları sırasında bulunan dokunmatik yüzey devre dışı bırakma/etkinleştirme tuşuna basın. Tuşun konumu ve görünümü, dizüstü bilgisayarınızın marka ve modeline bağlı olarak farklılık gösterir fakat genelde bir çizgiyle geçmiş bir dokunmatik yüzey gibi görünecektir.

Ardından touchpad’in etkinleştirildiği veya devre dışı bırakıldığına dair bir mesajın ekranınızda göründüğünü göreceksiniz. Mesaj etkinleştirildi olarak görünüyorsa, dokunmatik yüzeyin şimdi çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Touchpad Ayarlar’da Devre Dışı Bırakıldı

Windows ve macOS, touchpad’i ayarlarda devre dışı bırakmanıza izin verir. Başka biri dizüstü bilgisayarı kullanıyorsa, touchpad bu sebeple devre dışı bırakılmış olabilir.

Windows için Ayarlar > Bluetooth ve Cihazlar > Dokunmatik Yüzey sıralamasını takip edip touchpad’i açın. Dokunmatik yüzeyin burada devre dışı bırakılmadığından emin olun.

Başka Bir Cihaz Sebebiyle Touchpad Devre Dışı Bırakıldı

Windows’un bir fare bağlandığında dizüstü bilgisayar dokunmatik yüzeyini devre dışı bırakma gibi bir ayarı vardır.

Bunu çözmek için Windows bilgisayarınızda Ayarlar Bluetooth ve Cihazlar > Dokunmatik Yüzey‘i açın. Şimdi Dokunmatik Yüzey bölümüne tıklayın ve “Bir Fare Bağlı Olduğunda Dokunmatik Yüzeyi Açık Bırak” veya benzeri ifadeye sahip olan seçeneğin yanındaki kutuyu işaretleyin.

Tablet Moduna Geçiş Yapıldığı İçin Touchpad Devre Dışı Bırakıldı

Windows tabanlı bir dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarda tablet moduna geçiş yaptıysanız, bu touchpad’i devre dışı bırakmış olabilir. Tablet modu, dokunmatik ekranı kullanırken istenmeyen girişlerin dokunmatik yüzeyden gelmesini önlemeye yardımcı olur.

Windows 11’de, 2’si 1 arada bir dizüstü bilgisayarı tablet şekline katladığınızda tablet modu otomatik olarak etkinleştirilir. Ayrıca ayrılabilir bir klavye çıkardığınızda da etkinleştirilecektir. Klavyeyi çıkardıysanız, dokunmatik yüzeyi kullanmaya çalışmıyorsunuz demektir.

Windows 10’da bu otomatik işlev bulunmuyor. Bunun yerine dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarlarda “Hızlı Ayarlar” panelinden tablet moduna geçiş yapılabilir. Hareket çubuğunda (görüşme balonu şeklinde bir simge) bulunan simgeye tıklayarak veya Windows + A tuşlarına basarak Hızlı Ayarlar panelini açarak tablet modunun kapalı olduğundan emin olun.

Dizüstü Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Sorunu çözmek için dizüstü bilgisayarınızı kapatıp açmayı denediniz mi? Zira dizüstü bilgisayarınızı her zaman açık veya uyku modunda bırakıyorsanız, yeniden başlatmak sorunu düzeltebilir. Şimdi dizüstü bilgisayarı kapatın ve 30 saniye kadar bekleyin. Daha sonra dizüstü bilgisayarı başlatın ve dokunmatik yüzeyin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Bu sorunu çözerse, hâlâ bir yazılım sorunu olabileceğinin bir işareti olabilir. Sistem güncellemelerinin mevcut olup olmadığını kontrol etmek ve bunları yüklemek için birkaç dakikanızı ayırarak alttaki maddeye göz atın.

Sürücülerin Güncellenmesi Bir Uyumsuzluğu Sebep Olmuş Olabilir

Dizüstü bilgisayarınızın düzgün çalışması için sürücüleri düzenli olarak güncellemeniz önerilir. Maalesef PC yapılandırmaları standart olmadığı için bazı sürücü uyumsuzluklarını önlemek neredeyse imkansızdır.

Bir sürücü uyumsuzluğu, yüklenen yazılım güncellemesinin beklenmedik bir şekilde başka bir yazılım parçasının nasıl çalıştığını etkilemesi anlamına gelmektedir. Touchpad sürücüleri güncelledikten kısa bir süre sonra çalışmayı durdurduysa, buna bir sürücü uyuşmazlığı sebep olabiklir.

Windows bilgisayarınızda Aygıt Yöneticisi‘nde sürücü güncellemelerini geri alabilirsiniz. Öncelikle Aygıt Yöneticisi‘ni açın ve sürücüsü güncellenen cihazı bulun. Sağ tıklayıp “Özellikler“i seçin. Özellikler penceresinde “Sürücüler” sekmesini açın ve “Sürücüyü Geri Al” seçeneğine tıklayın.

MacOS kullanıcısıysanız, Windows’taki gibi sürücü güncellemelerini geri alamazsınız. Ancak son zamanlarda Time Machine yedeklemeniz varsa, sürücünün güncellendiği zamandan önceki duruma geri yükleyebilirsiniz.

Touchpad BIOS Ayarlarında Devre Dışı Bırakıldı

Bir dizüstü bilgisayarda touchpad, BIOS ayarlarından devre dışı bırakılmış olabilir. Nadiren de olsa BIOS’u güncellemek, touchpad ayarının değiştirilmesine neden olabilir. Bu sebeple BIOS ayarlarına girerek touchpad ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

Öncelikle dizüstü bilgisayarınızı açın ve BIOS’a girmek için kullanılan tuşa hızlıca basın. Hangi tuşu basmanız gerektiği cihaz üreticilerine göre değişse de genelde F2, F10 veya F12’dir. “Gelişmiş” BIOS ayarlarından “Touchpad (Dokunmatik Yüzey)” veya “Dahili İşaretleme Aygıtı“nı bulun ve devre dışı bırakılmadığından emin olun. Ayarları kaydetmeden önce değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

Touchpad veya Elleriniz Kirli Olabilir

Dizüstü bilgisayarınız çok eski değilse, touchpad’in kapasitif olma olasılığı yüksektir. Bu aygıtlar, dokunmatik yüzeye dokunduğunuzda parmaklarınızdan gelen küçük elektrik yüklerini algılayarak çalışır. Touchpad yüzeyinde veya parmaklarınızda kir, özellikle yağ varsa, bunlar kapasitif yüzeyin girişi algılamasını engelleyebilir.

Touchpad’i dikkatlice dizüstü bilgisayar temizleme mendilleri veya izopropil alkolle temizleyerek kirli dokunmatik yüzeyi temizleyebilirsiniz. Bu işlemi, dizüstü bilgisayarı kapalı ve fişten çekilmiş durumdayken yapmayı unutmayın. İzopropil alkol, elektrik bileşenlerine zarar vermez, ancak diğer temizlik sıvıları zararlı olabilir. Ardından dokunmatik yüzeyin kurumasını bekleyin ve daha sonra dizüstü bilgisayarı açın.