Twitch Hesap Silme Nasıl Yapılır?

İnsanlar bazen sosyal medya platformlarından bir süre veya tamamen uzaklaşmak isteyebiliyorlar. Buna Twitch de dahil. Eğer isterseniz Twitch hesabınızı tamamen silebilir veya geçici olarak kapatabilirsiniz. Aşağıda bunu her iki şekilde de nasıl yapabileceğinizi göreceksiniz.

Twitch Hesabını Devre Dışı Bırakma

Twitch hesabınızı tamamen silmek yerine geçici olarak kapatmak isteyebilirsiniz. Çünkü tamamen sildiğinizde bunun bir daha geri dönüşü olmayacak. Dolayısıyla şu adımları takip ederek Twitch hesabınızı geçici olarak kapatabilirsiniz:

  • Twitch.tv‘ye giderek hesabınıza giriş yapın.
  • Sağ üst köşedeki profil resminize, ardından açılır menüden ‘Ayarlar‘ seçeneğine tıklayın.
  • Profil ayarlarınızın altındaki ‘Hesabı Devre Dışı Bırak‘ menüsünü bulmak için sayfanın sonuna kadar ilerleyin.
  • Şimdi karşınıza çıkan ‘Hesabı Devre Dışı Bırak’ seçeneğine tıklayın.
  • Yeni bir sayfa açılacak ve Twitch hesabınızı neden geçici olarak kapattığınızı anlatmanız istenecek. Nedeninizi isteğe bağlı olarak açıklayabilir veya atlayabilirsiniz.

NOT: Twitch, bu işlemle birlikte hesabınızı süresiz olarak devre dışı bırakacak. Yani hesabınızı devre dışı bırakırken herhangi bir süre sorulmayacak. Diğer taraftan Twitch hesabınızı yeniden etkinleştirmek isterseniz Twitch’e girip tekrar oturum açmanız gerekecek.

Twitch Kalıcı Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Twitch hesabınızı kalıcı olarak silmeden önce unutmamanız gereken şey, Twitch’teki tüm içeriklerinizin kaybolacak olması. Yani silinen hiçbir veriyi bir daha kurtaramazsınız. Ayrıca tüm Twitch klipleriniz, öne çıkanlarınız ve kayıtlı videolarınız, Twitch’ten kalıcı olarak silinmiş olacaklar. Buna Twitch hesabınızla ilişkili kullanıcı kimliğiniz de dahildir.

NOT: Twitch hesabınızı kalıcı olarak silseniz de Twitch sunucusu, verilerinizi 3 ay boyunca saklamaya devam eder. Bu süre içerisinde Twitch’te tekrar oturum açarsanız hesap silme işleminiz son bulacak ve platformu kaldığınız yerden kullanmaya devam edebileceksiniz.

  • Twitch hesabınızla oturum açtıktan sonra www.twitch.tv/user/delete-account adresine gidin . Ayarlar’da hesap silme ile ilgili bir seçenek bulunmuyor. Twitch hesabınızı silmenizin tek yolu budur.
  • Şimdi Twitch hesabınızı neden silmek istediğinizi girin. Hesabı geçici olarak sildiğinizde bu kısım gerekli değildi fakat bu sefer gerekli. Yani burayı atlayamazsınız.
  • Twitch hesabınızı neden silmek istediğinizi girdikten sonra “hesabı sil” seçeneğine tıklayın.

Android ve iPhone’da Twitch Hesap Silme

Android veya iPhone cihaz üzerinden Twitch hesap silme işlemi de tıpkı masaüstü cihazlarda olduğu gibi bir tarayıcı üzerinden yapılır. Dolayısıyla yapmanız gereken şey, cihazınızdaki tarayıcıdan Twitch hesap silme sitesine ulaşmak. Ardından bir üst tarafta açıkladığımız adımları uygulamak.

Twitch hesabını geçici olarak kapatma işlemini de mobil tarayıcınız üzerinden yapabilirsiniz. Ayarlara erişmek için Twitch’i masaüstü modunda kullanıp yukarıdaki adımları izlemelisiniz.

Twitch Hesabımı Silip Yeni Bir Hesap Açabilir miyim?

Evet. Twitch hesabınızı kalıcı olarak sildikten sonra aynı e-posta adresini kullanarak yeni bir Twitch hesabı oluşturabilirsiniz. Yeni bir kullanıcı adı ve görünen ad ile yeni bir Twitch hesabı oluşturabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Twitch hesabımı devre dışı bırakmak ne işe yarar?

Twitch hesabınızı devre dışı bıraktığınızda, hesabınız Twitch’teki genel aramalardan kaldırılmış olur. Aboneleriniz ve diğer Twitch kullanıcıları, Twitch hesabınızın devre dışı kaldığı sürece profilinizi göremezler.

Twitch hesabımı sildikten sonra Twitch kullanıcı adıma ne olacak?

Twitch kullanıcı adınız, hesabınızı silme işleminden sonra 3 boyunca askıda kalacak. 3 ayın ardından başka bir kişi eski Twitch kullanıcı adınızı kullanabilir.

Geçici olarak kapattığım Twitch hesabımı tekrar kullanabilir miyim?

Evet, tekrar kullanabilirsiniz. Twitch hesabınızı yeniden etkinleştirmek için tekrar oturum açmalısınız. Fakat Twitch hesabınızı devre dışı bıraktıktan en fazla 6 ay içerisinde oturum açmalısınız.

Twitch hesap silme ve devre dışı bırakma arasındaki fark ne?

Twitch, hesabınızı sildiğinizde hesap verilerinizi web sitesinden kalıcı olarak siler. Devre dışı bıraktığınızda ise hesabınızdaki veriler etkilenmez. Öte yandan sildiğiniz hesabınız 3 ay sonra Twitch sunucularından, devre dışı bıraktığınız Twitch hesabınız ise 6 ay sonra Twitch sunucusundan silinecektir.

Kalıcı olarak sildiğim Twitch hesabımı tekrar kullanabilir miyim?

Evet, kalıcı olarak sildiğiniz Twitch hesabınızı tekrar kullanabilirsiniz. Fakat yukarıda da açıkladığımız üzere bunu en geç 3 ay içerisinde yapmalısınız. 3 ayı tamamladıktan sonra Twitch, verilerinizi otomatik olarak sunucularından silecektir. Bunun da bir geri dönüşü bulunmuyor.