Twitch Reklam Engelleme | 10+ Yöntem

Twitch-Reklamlari-Nasil-Engellenir

Twitch reklamlarını hem mobil hem de bilgisayarda engellemenin bazı yolları vardır. Eğer favori Twitch yayıncınızı dinlerken can sıkıcı reklamlardan uzak durmak istiyorsanız, aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

En popüler olan reklam engelleyici araç AdBlock’tur. Fakat bu araç, Twitch’te her zaman işe yaramayabilir. Şimdi sizlere Twitch’in agresif reklamlarından kaçınmanızı sağlayacak bazı yöntemlerden bahsedeceğiz. Yalnız şunu unutmayın: Sevdiğiniz yayıncıların gelir kaynağını bu vesileyle engellemiş ya da nispeten azaltmış oluyorsunuz.

Twitch Reklamları Nelerdir?

Twitch’te belli başlı 4 reklam türü bulunmaktadır. Şimdi bunların hangileri olduğuna bir bakalım.

Videodan Önce Gösterilen Reklamlar

Videodan önce gösterilen reklamlar, izleyicilerin yeni bir Twitch canlı kanalına girdiklerinde oynatılan reklamlardır. Reklam oynatılırken kullanıcı canlı yayın ekranını göremez ve canlı yayın sesini duyamaz. Bu tür reklamlar Twitch’in kendisi tarafından belirlenmektedir.

Canlı Yayına Eklenen Reklamlar

Bu reklamlar, canlı yayın izlendiği sırada görünen reklamlardır. Reklam oynatıldığında ana ekran eklenen reklam içeriğini oynatır. Eklenen reklam resim içinde resim şeklinde oynatıldığında, ekranda küçük bir pencere olacak şekilde sağ üst köşeye, sohbet içeriğinin üst kısmında hareket eder. Bu esnada bir ses çıkışı olmaz.

10 Saniyelik Reklamlar

Canlı yayın sırasında görünen 10 saniyelik görüntülü reklamlardır. İzleyiciler, bu reklamlar görüntülendiğinde yayıncının sesini duyabilir. İçerik oluşturucuların reklamı kullanmaları için farklı bir şey yapmaları gerekmiyor. Reklam oynatılırken canlı yayın ekranı küçülür ve reklam aşağıda veya yan tarafta görünür. Reklam oynatıldığından itibaren canlı yayın ekranı geri yüklenir.

Sesli Reklamlar

Sesli reklamlar, izleyicilerin canlı yayındayken reklamın tamamını izlemesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Diğer tüm reklamlar gibi sesli reklamlar da Twitch’in kendisi tarafından otomatik olacak şekilde başlatılmaktadır.

Twitch Reklamlarını Engellemek Etik mi?

Twitch’te bir reklam engelleyici kullanırken akılda tutulması gereken birkaç etik husus bulunuyor. Bunların ne olduğundan bahsetmek gerekirse:

 • İçerik oluşturucular ve içerik üreticileri üzerindeki etkisi: Reklamlar, Twitch’teki birçok içerik oluşturucu ve yayıncının birincil gelir kaynağıdır. Reklamları engelleyerek gelirlerini azaltıyor ve potansiyel olarak içerik oluşturmaya devam etmelerini zorlaştırıyor olabilirsiniz. Belirli bir içerik oluşturucunun veya yayıncının içeriğini düzenli olarak izliyor ve beğeniyorsanız, bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.
 • Reklam engelleme teknikleri: Bazı içerik oluşturucular ve yayıncılar, reklam engelleyicileri olan kullanıcıların reklam engelleyiciyi devre dışı bırakmadıkları sürece içeriklerine erişmelerini engelleyen “reklam engelleme duvarları” gibi teknikler kullanarak reklam engelleyicileri atlamaya çalışabilir. Bu da reklam engelleyiciyi kullananlar için sinir bozucu olabilir.
 • Onlara destekte bulunun: Twitch’te bir reklam engelleyici kullanmaya karar verdiyseniz, bunun içerik oluşturucular üzerindeki etkisinin farkında olmanız ve onları abonelik veya bağış gibi diğer yollarla desteklemeyi düşünebilirsiniz. Bununla birlikte reklamsız platformlar kullanmayı veya engellediğiniz reklam sayısını minimuma indirmeyi de düşünebilirsiniz.

Genel olarak bir platformdaki reklamı engellemenin etik sonuçlarını göz önünde bulundurmak ve bunun içerik oluşturucular üzerindeki etkisinin farkında olmak önemlidir.

Twitch Reklam Engelleme İşleminin Faydaları

Twitch reklamlarını engellemenin en temel faydası, reklam kaynaklı kesintiler olmadan daha sorunsuz bir görüntüleme deneyimidir. Bu da özellikle birden çok reklamın rahatsız edici olabileceği ve izleme deneyimini olumsuz etkileyebileceği daha uzun yayınlar veya arka arkaya yayın izlemek için yararlı olabilir. Ek olarak bazı kullanıcılar reklamları müdahaleci veya alakasız bulur ve bunlardan tamamen kaçınmayı tercih eder.

İzleyiciler, Twitch reklamlarını engelleyerek zamandan ve bant genişliğinden de tasarruf edebilir. Zira reklamlar internet kaynaklarını önemli ölçüde tüketebilir. Bu da sınırlı veri planlarına sahip olanlar veya daha yavaş internet hızları olanlar için yararlı olabilir.

Son olarak bazı kullanıcılar, favori yayıncılarını reklam gelirine güvenmek yerine doğrudan bağışlar veya abonelikler gibi başka yollarla destekleme olanağını takdir edebilir.

Twitch Reklamlarını Engellersem Banlanır mıyım?

Hayır. Twitch’te reklam engelleyici kullandığınız için banlanmazsınız. Twitch, reklam engelleyicilerin kullanımına izin verir. Dolayısıyla bunları kullanmayı seçen kullanıcıları aktif olarak izlemez veya cezalandırmaz. Ancak Twitch, kullanıcıları abone olarak veya reklam izleyerek favori yayıncılarını desteklemeye teşvik edebilir. Bazı yayıncılar da izleyicilerden kendilerini desteklemek için reklam engelleyicilerini devre dışı bırakmalarını isteyebilir. Bu nedenle reklam engelleyici kullandığınız için banlanmayacak olsanız da, izlemekten keyif aldığınız yayıncıları mümkünse başka şekillerde desteklemek her zaman iyi bir fikirdir.

Twitch Reklam Engelleme Yöntemleri

AdBlock Plus ile Twitch Reklam Engelleme

Masaüstü bilgisayarınızda Adblock Plus’ı kullanarak Twitch’teki çoğu reklamı engelleyebilirsiniz. Şimdi sırasıyla yapmanız gerekenleri açıklayalım:

 • Adblock Plus’ın resmi web sitesini ziyaret edin (şuradan).
 • Dilerseniz diğer reklam engelleme aracı AdBlock’u da ekleyebilirsiniz (şuradan).
 • Sağ üst taraftaki Chrome’a ekle yazısına tıklayın.
 • Eklentiyi tarayıcınıza eklediğinizde hemen aktif hale gelmiş olmalıdır. Eklentinin ayarlarını, ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan simgeye tıklayarak yapabilirsiniz.

Chrome dışında aynı eklentiyi şuradan Opera, şuradan da Firefox tarayıcınıza yükleyebilirsiniz.

Adblock Twitch’te Çalışmıyorsa Ne Yapabilirsiniz?

Adblock programınız Twitch’te reklamları engelleyemiyorsa, deneyebileceğiniz birkaç şey daha var:

 • AdLock adında, Twitch reklamlarını engelleyebileceğiniz popüler bir alternatif var. AdLock yalnızca Twitch için değil, birden fazla platformda çalışır. Ayrıca Windows, macOS, Android ve iOS için de mevcuttur. AdLock ile Twitch’te reklamları engelleme hakkında daha fazla bilgi edinmek ve indirme bağlantılarına ulaşmak için şuradaki bağlantıya tıklayın.
 • Ardından yazılımın güncellendiğinden ve düzgün çalıştığından emin olun. Yakın zamanda başka bir web sitesinde reklam engelleyiciyi devre dışı bıraktıysanız, ayarları her şeyi etkileyecek şekilde değiştirmiş olabilirsiniz.
 • Farklı bir reklam engelleyici deneyin. Chrome’da kullanabileceğiniz Poper Blocker adında bir eklenti daha bulunuyor. Biri Twitch reklamlarını engelleyemezken diğeri engelleyebilir.

uBlock ile Twitch Reklam Engelleme

uBlock Origin, Twitch’teki reklamları engellemek için kullanabileceğiniz en popüler ve açık kaynaklı reklam engelleyici eklentilerden birisidir. Bu eklentiyi Chrome dışında Mozilla Firefox, Microsoft Edge ve Opera gibi diğer popüler tarayıcılarda da kullanabilirsiniz.

uBlock Origin, yayın kalitesini düşürmeden Twitch’te görebileceğiniz tüm reklamları etkili bir şekilde engeller. Sistem kaynaklarını tüketmeden başka hiçbir platformda bulunmayan binlerce filtreyi uygulayabilen uBlock, piyasadaki reklam engelleyiciler arasında en düşük bellek ayak izine sahip olmakla bilinmektedir. Bu Chrome eklentisine şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Impulse ile Twitch Reklam Engelleme

Impulse, Twitch’te karşınıza çıkan reklam sayısını azaltmak için kullanılabilecek bir Twitch istemcisidir. Can sıkıcı reklamlarla dikkatiniz dağılmadan en sevdiğiniz canlı yayınları, VOD’ları ve videoları izleyebilmeniz için sayfadaki reklamları engeller. Ancak doğrudan yayına yerleştirilmiş reklamların ara sıra açılmasını engelleyemeyebilir.

Uygulama, reklamsız bir deneyim sunmanın yanı sıra Uyku Zamanlayıcısı, Resim İçinde Resim Modu, Çoklu Destek penceresi gibi pek çok kullanışlı özellik de sunar. Android cihazlar için geliştirilen bu uygulamayı şuradaki bağlantıdan yükleyebilirsiniz.

VPN ile Twitch Reklam Engelleme

Bir VPN sizi çevrimiçi ortamda daha güvende tutmakla kalmaz, aynı zamanda Twitch reklamlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir. Amacınız, VPN’yi reklam oynatmayan bir ülke üzerinden çalıştırmak olmalıdır.

Eğer VPN’inizi ana dili İngilizce olmayan bir Doğu Avrupa ülkesinde çalıştırırsanız, genellikle reklamlardan kaçınabilirsiniz. Bunun dezavantajı ise VPN’nize bağlı olarak biraz gecikme yaşayabilmenizdir.

Android ve iOS platformları için kullanabileceğiniz en iyi VPN uygulamalarına buradan, Windows 11’e VPN kurmak için gerekli bilgilere ise buradan ulaşabilirsiniz. Peki VPN kurarak Twitch reklamları nasıl engellenir?

Bir üstteki VPN uygulamalarından NordVPN’i yüklediniz diyelim. Şimdi NordVPN ile Twitch reklam engelleme işlemi için şu adımları izleyin:

 • VPN istemcisini açıp sağ üst köşedeki Ayarlar çarkınının üzerine dokunun.
 • Ayarlar (Settings) > Genel (General) > CyberSec: reklamları ve kötü amaçlı web sitelerini engelleyin (General > CyberSec: block ads and malicious websites) adımlarını izleyin.
 • Buradan CyberSec’i açın.
 • Artık Twitch yayınlarını reklamsız bir şekilde izleyebileceksiniz.

NordVPN’in reklam engelleme özelliği Windows, macOS, Android ve iPhone cihazlarda kullanılabilir.

Multistre.am ile Twitch Reklam Engelleme

Twitch videolarınızı izlemek için Multistre.am gibi harici bir platform kullanabilirsiniz. Twitch yayınlarını buradan reklamsız izleyebileceğiniz gibi aynı anda birden fazla Twitch kanalını da izleyebilirsiniz.

Siteye ulaştığınızda, izlemek istediğiniz kanalın adını yazmanız gerekecek. Çünkü site, takip ettiğiniz kanal yayın açmaya başladığında size bildirim gönderecek.

Eğer multistre.am’den memnun olmazsanız, aşağıdaki alternatifleri de değerlendirebilirsiniz:

Kanala Abone Olarak Twitch Reklam Engelleme

Yalnızca birkaç Twitch kanalını izliyorsanız ve reklamlardan tamamen kaçınmak istiyorsanız, abone olabilirsiniz. Favori Twitch yayıncınıza abone olarak yalnızca finansal olarak yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kanalın avantajlarından da faydalanabileceksiniz.

Twitch-Reklam-Engelleme

Twitch abonelik fiyatı ilk ay %20 indirimle 7,92 TL‘dir. Bir sonraki aydan itibaren ise 9,90 TL olarak yenilenir ve o şekilde devam eder.

Twitchls ile Twitch Reklam Engelleme

Twitchls, Twitch akışlarını gömülü bir video ile açmanızı sağlayan açık kaynaklı bir platformdur. Bu yöntem tüm Twitch reklamlarını engelleyecek olsa da bazı kısıtlamalarla birlikte gelir. Kanal puanları ve Twitch Dropları gibi etkileşime dayalı ödüller engellense de sohbete erişim sağlayabileceksiniz.

Yayıncının sohbetine katılabilmek için Twitch hesap bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Şu ana kadar herhangi bir veri ihlali sorunu yaşanmadığı için Twitchls’e güvenebilirsiniz fakat Twitch ile resmi bir bağlantısı olmayan üçüncü taraf bir platform olduğunu da unutmayın. Kişisel bilgilerinizi bu platformla paylaşıp paylaşmamak tamamen kendi isteğinize bağlıdır.

Platformun birkaç dezavantajından bahsetmek gerekirse, ‘karanlık mod’ seçeneği bulunmuyor. Ayrıca yayınlar, 360p kalitesinde otomatik olarak yükleniyor. Eğer yayını 1080p’de izlemek istiyorsanız, video ayarlarındaki seçeneği manuel olarak seçmeniz ve tüm akışı yeniden yüklemeniz gerekecek.

Twitchls nasıl kullanılır?

Normal bir Twitch URL’si aşağıdaki gibidir:

twitch.tv/kanalismi

.tv’yi ls.com olarak değiştirerek URL’yi şöyle yapmalısınız:

twitchls.com/kanalismi

Twitch Turbo’ya Abone Olarak Twitch Reklam Engelleme

Twitch’in tüm özelliklerinden faydalanmanızı sağlayan Twitch Turbo adında bir abonelik yöntemi bulunuyor. Aylık 8,99 dolar fiyatlandırma ile Twitch Turbo’nun aşağıdaki görselde belirtilen özelliklerinden faydalanmış olursunuz:

Twitch-Turbo

Proxy ile Twitch Reklam Engelleme

Proxy, sizinle bağlanmak istediğiniz web sitesi arasında bir aracı görevi görür. Web trafiğiniz, sizin adınıza web sitelerine bağlanan bir proxy sunucusu üzerinden yönlendirilir. Bağlanmak istediğiniz web sitesi yalnızca proxy sunucunuzun IP adresini görerek konumunuzu taklit etmenize olanak tanır.

Tıpkı VPN kullanır gibi Twitch’te reklamları engellemek için bir proxy sunucusu kullanabilirsiniz. Bu yöntem tüm Twitch reklamlarını engellemenin en basit yolu olsa da VPN hizmetleri kadar güvenli olmadığını da söylemek gerek.

Mevcut en güvenilir en iyi iki reklam engelleme proxy’si, TTV LOL ve Purple Ads Blocker’dır Her iki uzantı da Twitch reklamlarını engellemek için özel olarak oluşturulmuştur. Ancak IP’nizi ifşa etmesinin yanında kişisel verilerinizi toplaması sebebiyle TTV LOL’u kurmanızı önermiyoruz.

Purple Ads Blocker ile Twitch reklamlarını engellemek için şu adımları takip edin:

 • Purple Ads Blocker uzantısını Chrome veya Firefox tarayıcınız için indirin.
 • Uzantıyı tarayıcınıza ekleyin.
 • Şimdi Proxy otomatik olarak etkinleşmiş olmalı.
 • Twitch artık herhangi bir reklam göstermeyecek.

Twitch Reklam Engelleme | Mobil

Aşağıdaki işlemleri tamamlayarak Android cihazlarda Twitch reklamlarını engelleyebilirsiniz:

 • Adblock veya Adblocker uygulaması gibi bir reklam engelleme uygulamalarından bir tanesini indirin.
 • Etkinleştirmek için uygulamayı açın.

Bu uygulamalar, Twitch’te sevdiğiniz yayıncıları izlediğinizde reklamları engellemiş olacaktır. Dilerseniz mobil tarayıcınıza Chrome eklenti kurarak da reklamları engelleyebilirsiniz. Şurada anlattığımız üzere gerekli talimatları uygulayarak Android cihazınıza Twitch reklamlarını engelleyebilecek eklentileri kurabilirsiniz.

Reklam engelleme uygulamaları, iPhone’da yalnızca Twitch’i Safari üzerinden izlerseniz çalışır. Twitch uygulamasında bulunan reklamları devre dışı bırakamazlar. Dolayısıyla iPhone kullanıcısıysanız, Twitch reklamlarını engelleme konusunda yukarıda bahsettiğimiz üzere multistre.am gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

Stream Cleaner ile Twitch Reklam Engelleme

Chrome tarayıcılar için bir eklenti olan Stream Cleaner, Twitch’te çıkan can sıkıcı reklamları engellemenize olanak tanımaktadır. Yalnızca bir tıklama ile Twitch’teki reklamları kapatabileceğiniz bu eklenti, tamamen ücretsiz. Kullanım kolaylığı açısından tam bir kullanıcı dostu olan Stream Cleaner’ın resmi web sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Reklam Engelleyici Tarayıcı Kullanın

Twitch reklamlarını engellemek için yerleşik reklam engelleme özelliği bulunan tarayıcı da kullanabilirsiniz. Opera ve Brave gibi web tarayıcıları varsayılan olarak tüm üçüncü taraf reklamlarını ve izlemeyi engellemektedir. Bu da Twitch dahil tüm yayın platformlarında herhangi bir kesinti olmadan videoları izleyebileceğiniz anlamına gelir.

Reklam engelleme tarayıcıları, reklam engelleme uzantısıyla aynı şekilde çalışsa da kullanılan yazılım tarayıcı odaklı uygulanır. Bu da web sitelerinin yanlış yüklenmesine veeya çökmesine neden olabilir.

Ücretsiz ve basit bir reklam engelleme istiyorsanız, Brave tarayıcı kullanmak en iyi yoldur. Twitch canlı yayınları, reklam engelleyici bir tarayıcıda oynatıldığında arabelleğe alınma eğiliminde olduğu içinde video kalitesinde düşüşler meydana gelebilir. Popüler reklam engelleme tarayıcıları arasında Brave dışında Opera ve Firefox yer alıyor. En basit kuruluma sahip olduğu ve çevrimiçi gizliliğinizden veya güvenliğinizden ödün vermeyeceği için Brave’i kullanmanızı öneririz.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Twitch yayınlarında reklam var mı?

Hayır, reklamlar yalnızca Twitch Partner ve Affiliate yayınlarında görünürler. Bu da küçük yayıncıların tamamen reklamsız bir izleme deneyimi sunacağı anlamına gelmektedir.

Twitch Prime reklamları kaldırıyor mu?

Amazon Prime üyelerine sunulan ücretsiz bir abonelik olan Twitch Prime, ayda bir yayın kanalından reklamsız içerik almanızı sağlıyordu. Bugün artık reklamları kaldırmıyor.

Twitch’te hangi sıklıkta reklam çıkıyor?

Twitch’teki reklamların sıklığı, yayının uzunluğu ve yayınlanan içeriğin türü gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişecektir. Ancak ortalama olarak her 15-60 dakikada bir reklam oynatılabilir.

AdBlock ile Twitch reklamlarını engellemek güvenli mi?

AdBlock, Twitch yayınlarındaki reklamları engellediği ve web sitesindeki diğer içerikleri değiştirmediğinden kullanımı genelde güvenlidir. Ancak AdBlock dahil olmak üzere tüm üçüncü taraf eklentileri yüklerken dikkatli olmak ve yüklemeden önce kaynağa güvendiğinizden emin olmalısınız.

AdBlock ile Twitch reklamlarını engellemek yasal mı?

Twitch yayınlarındaki reklamları engellemek için AdBlock’u kullanmak yasa dışı değildir. Ancak reklamları engellemek, platformda bir hesap oluşturduğunuzda kabul ettiğiniz Twitch hizmet şartlarını ihlal edebilir. Twitch AdBlock kullanmanın yasallığı konusunda endişeleriniz varsa muhakkak Twitch’in hizmet şartlarını incelemelisiniz.

Twitch reklam engelleme işleminin zararı var mı?

Reklam engelleyiciler daha akıcı bir görüntüleme deneyimi sunsa da daha küçük yayıncıların reklam görüntülemelerinden gelir elde etmesini engelleyebilir. Bu nedenle bazı kullanıcılar desteklemek istedikleri belirli kanalları beyaz listeye almayı seçer.

İlgili Yazılar

Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır?
Türkiye’nin En Çok İzlenen Kadın Twitch Yayıncıları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Bilgisayardan TV’ye HDMI Görüntü Aktarma Sorunu Nasıl Düzeltilir?