Twitter Hesabı Gizliye Alma Nasıl Yapılır?

Bazı büyük işletmeler ve ünlüler, yaptıkları işleri ve projeleri tanıtmak için Twitter hesaplarını kullanırlar. Ortalama bir kullanıcı ise Twitter’ı günlük hayatlarına dair haberleri paylaşmak ve okumak için kullanır.

Çoğu kişi buradan kendisine kimin mesaj gönderdiğini umursamazken, düşüncelerini gizli tutmayı tercih edenler de mevcut. Twitter hesabınızı özel siz de gizliliğinizi sağlayabilirsiniz. Özel bir Twitter hesabı ile yalnızca takipçilerinizin görebileceği tweetler paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte Twitter’da sizi takip etmeyen hiç kimse tweetlerinizi veya haber akışınızı göremezler.

Peki bir Twitter hesabı nasıl gizlenir? Bunu gerçekleştirme adımları son derece basit ve hızlıdır. Aslında diğer sosyal medya uygulamalarındaki profili gizli hale getirme adımlarına çok benzer. Bu makale ile Twitter hesabı nasıl gizliye alınır, bunu öğreneceksiniz.

Twitter Hesabı Gizliye Alma Nasıl Yapılır?

Twitter profiliniz herkese açık ise bunu özel (gizli) profil olacak şekilde değiştirmeyi tercih edebilirsiniz. Bunu yapmanın tek yolu Twitter’daki Ayarlar üzerinden Gizlilik ve Güvenlik seçeneğine gitmektir. Buradan Twitter hesabınız gizli hale getirdiğinizde, tweetlerinizi yalnızca takipçileriniz görebiliyor olacak. Bu kişilerin içeriklerinizi görebilmeleri için sizi takip etmeleri, sizin de her bir takipçiyi manuel olarak kabul etmeniz gerekecek.

Twitter hesabını gizliye almak aslında bu kadar basit. Fakat gizliliğin diğer boyutlarını da bilmek isteyebilirsiniz. Gizliliği en üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız, bir takipçiyi sizi takip etmesini engellemek de iyi bir fikirdir.

Bilgisayar ile Twitter Hesabı Gizliye Alma

Twitter profilinizi genelden özel olacak şekilde değiştirmek, çok fazla zamanınızı almayacaktır. Bunu yaparken Twitter’ın size sağladığı tüm gizlilik seçeneklerini de kontrol etmenizi öneririz.

Twitter hesabını gizliye alma adımları şunlardır:

 • Web tarayıcınızdan Twitter’ın web sitesine giderek hesabınıza giriş yapın.
 • Ekranın sol tarafındaki Bildirimler seçeneğine (Zil simgesi) tıklayın. Ardından ekranın sağ üst köşesine gidip dişli simgesi olarak görünen Ayarlar’a tıklayın.
 • Kullanıcı adınızın sağındaki ‘Gizlilik ve Güvenlik‘ sekmesine tıklayın. Burada, mevcut tüm seçenekleri bulacaksınız.
 • Sağ taraftaki menüde bulunan Hedef kitle ve etiketleme seçeneğine tıklayın.
 • Buradan ‘Tweetlerini korumaya al‘ seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin. Bunu yaptığınızda işlemi onaylamanız için bir istem gelecek.
 • İstemi onayladığınızda Twitter profilinizi gizlemiş olacaksınız.

Mobil Uygulama ile Twitter Hesabı Gizliye Alma

Yukarıdaki adımlar bir web tarayıcı için geçerliydi. Şimdi bunu Twitter’ın mobil uygulaması üzerinden nasıl yapılacağını öğreneceksiniz:

 • Telefonunuzdaki Twitter mobil uygulamasına dokunarak hesabınıza giriş yapın.
 • Ekranın sol üst köşesine giderek profil resminize dokunun.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırıp Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine dokunun.
 • Gizlilik ve Güvenlik adlı bir menü daha çıkacak, şimdi buna dokunun.
 • Burada Hedef Kitle ve Etiketleme seçeneği çıkacak, buna dokunun.
 • Tweetlerimi korumaya al seçeneğinin yanındaki kaydırıcının üzerine yeşile renge dönecek şekilde dokunun.

Mobil uygulama üzerinden Twitter hesabını bu şekilde gizliye alabilirsiniz.

Twitter Hesabımı Gizliye Aldıktan Sonra Ne Olur?

Herkese açık olan Twitter profilinizi gizlediğinizden andan itibaren tweet’leriniz size özel olmuş olacak. Yani takipçileriniz dışında diğer hiçkimse tweetlerinizi göremeyecek. Bunun yanında başka kullanıcıların Twitter profilinizi takip edebilmeleri için takip isteği göndermeleri gerekecek. Siz de bu istekleri manuel olarak ister kabul edersiniz, ister reddedersiniz. Takip isteğini kabul ettiğiniz takipçi, bu andan itibaren tüm gönderilerinizi ve tweet’lerinizi görüntüleyebiliyor olacak.

Twitter hesabınızı gizli hale getirdiğinizde, profilinizde yalnızca biyografi bilgileriniz, profil fotoğrafınız ve adınız görüntülenecektir. Herhangi bir @ şeklinde gelecek yanıt, profilinizi takip etmedikçe ve isteklerini kabul etmedikçe kimse tarafından görülmeyecektir. Örneğin bir kişiye yanıt verdiğinizde, gizliye aldığınız Twitter profilinizi takip etmedikleri için yanıtınızı göremezler.

Twitter hesabınız herkese açık olduğu zamanlarda yayınladığınız her tweet artık gizlenecek ve yalnızca aranabilir veya onaylanmış takipçiler tarafından görülebilecek.

Sıkça Sorulan Sorular

Tweetlerim korumalıyken arama sonuçlarında göründüğünde ne yapmalıyım?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere korumalı tweetleriniz yalnızca siz ve onaylanan takipçi listeniz tarafından görülebilir. Başkaları tarafından görülemezler. Ancak tweet’lerinizin korumasını kaldırırsanız, tekrar herkese açık hale gelir ve herkes tarafından okunabilir.

Elbette, korumalı tweetlerinizi arama sonuçlarında görebilirsiniz. Bunun nedeni, tweet’lerinizin farklı bir platformda sona ermesidir. Twitter’ın diğer web sayfalarından içerik kaldırma kapasitesi olmadığından tweet’leriniz arama sonuçlarında görünmeye devam edecektir. Ayrıca Twitter’a tweet’lerinizin ekran görüntüsünü alınabileceğini ve platformda herkese açık olarak paylaşılabileceğini zaten kabul etmiştiniz. Ancak rastgele kişilerin tweet’lerinizi yorumlamasını veya görüntülemesini istemiyorsanız, Twitter hesabınızı gizli yapmayı tercih edebilirsiniz.

Tweetlerin korumasını nasıl kaldırabilirim?

Tweetlerinizin korumasını kaldırmak istiyorsanız, yukarıdaki adımları tekrar uygulamanız yeterli olacaktır. Ardından adımların sonuna geldiğinizde, tweetlerinizi koruyan kutucuğun işaretini kaldırmanız gerekecek. Bunu gerçekleştirdiğinizde daha önce korumaya aldığınız tüm tweetler, herkese açık hale getirmiş olacaksınız. Bu sebeple yanlışlıkla bazı kişisel bilgilerinizi tweetlediyseniz, bunları en kısa sürede silmenizi öneririz.

Twitter profilinizi herkese açık hale getirmeye karar vermeden önce mevcut takipçi isteklerinizi kontrol etmeyi düşünebilirsiniz. Bekleyen tüm istekler onaylanmayacaktır. Hatta bu kişilerin takip isteği göndermeleri de gerekebilir.

Kilit simgesi neyi ifade ediyor?

Profiliniz gizli hale getirdiğinizde, profil ekranınızda bir kilit simgesi fark etmiş olabilirsiniz. Bu simge, hesabınızın korunduğunu ve tweet’lerinizin gizli olduğunu belirtir.