Twitter’da Onay Kodunun Gelmemesi Sorunu Nasıl Çözülür?

SMS doğrulama, Twitter gibi uygulamalar için ikinci bir güvenlik katmanıdır. Sunucular, hesabınıza erişmek veya hesabınızda değişiklik yapmak için girmeniz gereken cep telefonu numaranıza tek seferlik bir pin gönderir.

SMS doğrulaması ile uygulamalar, hesabınıza erişip erişmediğinizi doğrulayabiliyorlar. Bu sayede bilgisayar korsanlığı ve güvenlik ihlali gibi riskleri azaltmış olur. Ancak onay (doğrulama) kodunun gelmemesi nedeniyle Twitter hesabınıza giriş yapamıyorsanız olabilirsiniz. Biz de Twitter’da SMS ile doğrulama yapamadığınız durumlarda ne yapmanız gerektiğine dair basit bir kılavuz hazırlamak istedik.

Twitter Onay Kodu Nedir?

Twitter onay kodu, yeni bir cihazdan veya konumdan hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınızda Twitter’ın size gönderdiği bir koddur. Bu kod, hesabınıza yalnızca sizin erişebilmenizi sağlamak için bir güvenlik önlemi olarak e-posta adresinize veya telefon numaranıza gönderilir.

Twitter hesabınıza giriş yapmak için e-posta adresinizi veya telefon numaranızla birlikte şifrenizi girmeniz gerekir. Yeni bir cihazdan veya konumdan giriş yaptığınızda Twitter size bir onay kodu gönderecektir. Giriş işlemini tamamlamak ve hesabınıza erişmek için bu kodu girmeniz gerekecek.

Onay kodu genellikle size e-posta veya SMS yoluyla gönderilen altı haneli bir sayıdır. Onay kodunu almazsanız veya hesabınıza erişmekte sorun yaşıyorsanız, şifrenizi sıfırlamayı deneyebilir veya yardım için Twitter’ın müşteri desteğiyle iletişime geçebilirsiniz.

Twitter Onay Kodu Neden Gelmiyor?

Twitter doğrulama kodunuzu alamamanızın birkaç nedeni olabilir. Bunlardan belli başlı olanları şunlardır:

  • Cep telefonu numaranız yanlış girilmiş olabilir.
  • Cep telefonu servis sağlayıcınız sorun yaşıyor olabilir.
  • Cep telefonunuzun ayarları, Twitter’ın size SMS mesajları göndermesini engelliyor olabilir.
  • Twitter, doğrulama kodu sistemiyle ilgili sorunlar yaşıyor olabilir.

Twitter Onay Kodu Gelmiyor Sorununun Çözümü

Twitter Sunucularını Kontrol Edin

Cep telefonu numaranıza OTP için SMS gelmiyorsa, Twitter sunucuların da sorun yaşanıyor olabilir. Bunu doğrulamak için Downdetector kullanarak Twitter sunucularının durumunu kontrol edebilirsiniz. Burası, web sitelerinin mevcut durumunu ve son 24 saat içindeki etkinliğini görüntüleyen üçüncü taraf bir web sitesidir.

Sunucuyla ilgili sorunlar kullanıcı tarafından çözülemeyeceği için yapabileceğiniz tek şey beklemektir. Twitter’ın sunucularını zaman zaman kontrol edin ve çalışır duruma geldikten sonra tekrar giriş yapmayı deneyin.

GSM Operatörü Ayarlarınızı Güncelleyin

Yakın zamanda GSM operatörünüzü değiştirdiyseniz, kimlik doğrulama işlemini yeni numaranıza aktarmak için ayarlarınızı güncellemeniz gerekiyor. SMS doğrulaması nedeniyle hesabınıza erişemediğiniz durumlarda yedek kodunuzu girmeyi de deneyebilirsiniz.

Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edin:

  • Öncelikle tarayıcınızı açarak Twitter hesabınıza giriş yapın.
  • Şimdi Twitter sizden bir OTP isteyecek.
  • Son olarak hesabınıza ait yedek kodu girin ve hesabınıza erişmek için ekranda beliren talimatları izleyin.

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra SMS doğrulamasını yeni numaranıza aktarmak için ayarlara giderek telefon numaranızı güncelleyin.

Telefonunuzun Uçak Modunda Olup Olmadığını Kontrol Edin

Uçak modu, günümüzde çoğu cep telefonunda bulunan ve kullanıcıların hücresel ağı dahil olmak üzere tüm kablosuz bağlantıları kapatmasına olanak tanıyan bir özelliktir. Twitter’dan SMS doğrulama kodu almıyorsanız, ayarlarınızı kontrol etmeyi ve uçak modunu kapatmayı deneyin.

Android kullanıcıysanız, Hızlı Ayarlar menüsü aracılığıyla uçak modunu kapatabilirsiniz. Ekranınızın üstünden aşağı kaydırın ve uçak logolu bir simge bulun. Uçak modunun devre dışı bırakıldığından emin olmak için anahtarı KAPALI konuma getirin.

iPhone kullanıcısı iseniz, ekranınızın sağ köşesinden aşağı doğru kaydırarak Kontrol Merkezi’ni açabilirsiniz. Buradan uçak modunun kapalı olduğundan emin olun.

Home tuşuna sahip bir iPhone modeli kullanıyorsanız, Kontrol Merkezi’ne erişmek için ekranınızın altından yukarı doğru kaydırın. Uçak modunu bulun ve devre dışı olduğundan emin olun. İşlemleri tamamladıktan sonra hesabınıza yeniden erişmeyi deneyin ve bir SMS doğrulaması alıp almayacağınızı görün.

Sessiz Mod’u Kapatın

Twitter’dan onay kodu alamadığınızda, telefon ayarlarınızı kontrol etmeyi deneyin. Cihazınızdaki tüm anında iletme bildirimlerini filtreleyen sessiz mod açılabilir.

Android cihazlarda ses açma düğmesini bulun ve zil sesi yükselene kadar basmaya devam edin.

iPhone’larda ise özel bir sessiz anahtar bulunur. Sessiz modu devre dışı bırakmak için düğmeyi değiştirin. Bundan sonra sesi en üst düzeye çıkarana kadar ses arttırma düğmesine basın.

Profilinize Eklediğiniz Telefon Numarasını Doğrulayın

Twitter hesabınızda SMS doğrulaması çalışmıyorsa, telefon numaranızı doğrulamamış olabilirsiniz. Bunu düzeltmek için aşağıdaki adımlara bakabilirsiniz:

  • Cihazınızdan Twitter’ı açıp Ayarlar ve Gizlilik sekmesine gidin.
  • Ardından Hesap seçeneğinin üzerine dokunun.
  • Son olarak telefonun üzerine dokunun ve telefon numaranızı doğrulamak için ekrandaki talimatları izleyin.

GSM Operatörünüzle Görüşün

Buraya kadar hala Twitter’dan onay kodunu alamıyorsanız, durumu GSM operatörünüzle görüşebilirsiniz. Zira operatörünüz sunucularıyla ilgili sorunlar yaşıyor olabilir ve bu sorunu bir tek siz yaşamıyorsunuzdur.

Operatörünüzün sorun yaşayıp yaşamadığını kontrol etmenin en iyi yolu, arkadaşlarınızın birinden size SMS göndermesini istemektir. Eğer SMS gelmediyse, operatörünüz şu anda sorun yaşıyor demektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Twitter onay kodunun alınması genellikle ne kadar sürer?

Genelde Twitter onay kodunuzu birkaç dakika içinde almanız gerekir. Ancak kodun alınması 15 dakika kadar sürebilir.

Twitter doğrulama kodunu e-posta ile alabilir miyim?

Hayır, Twitter doğrulama kodlarını yalnızca SMS metin mesajı yoluyla gönderir.

Bu çözümlerin hiçbiri işe yaramazsa ne yapmalıyım?

Yukarıdaki çözümlerin hiçbiri işe yaramazsa daha fazla yardım için Twitter’ın destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. İletişim bilgilerini kendi web sitelerinde bulabilirsiniz.