Twitter’da Rahatsız Edici Öneriler Nasıl Kapatılır?

Twitter, bazen umursamadığınız bazı bildirimler gönderebilir. Örneğin Twitter, kullanıcılara hem konu hem de beğenebileceği tweetler önerebiliyor. Çoğu kişi de bundan rahatsız olabiliyor. Zira bildirim olarak da gelen bu öneriler, kişisel zevklerinize veya ilgi duyduğunuz konulara uygun olmayabilir.

Twitter Önerileri Nedir?

Twitter önerileri, kullanıcıların ilgilerini çekebilecek hesapları bulmalarına ve takip etmelerine yardımcı olmak için Twitter tarafından sağlanan önerilerdir. Bu öneriler kullanıcının konumu, ilgi alanları ve Twitter’daki geçmiş etkinliği gibi çeşitli faktörlere dayalı olabilir.

Twitter, aşağıdakiler gibi çeşitli şekillerde öneriler sunar:

 • Hesap takip önerileri: Twitter, halihazırda takip ettikleri hesaplar, beğendikleri veya retweet ettikleri tweet’ler ve arama geçmişleri dahil olmak üzere kullanıcının etkinliğine dayalı olarak takip edilecek hesaplar önerir.
 • Trendler: Twitter, platformdaki trend olan konuları ve hashtag’leri göstererek, kullanıcıların bu konularla ilgili yeni hesaplar ve konuşmalar keşfetmesini sağlar.
 • Arama: Kullanıcılar belirli anahtar kelimeleri veya hashtag’leri aradıklarında, Twitter bu anahtar kelimelerle alakalı hesaplar için önerebilir.
 • Öneriler: Son olarak Twitter, kullanıcının etkinliğine ve ilgi alanlarına göre takip edilecek hesaplar için kişiselleştirilmiş öneriler sağlayabilir.

Eylül 2022’den itibaren Twitter, konular dışında ‘bunları beğenebilirsin’ şeklinde bir bildirim ile kullanıcılara takip etmediği hesaplardan tweetler önermeye başladı. Kısaca bahsetmek gerekirse bu öneriler, takip etmediğiniz hesaplardan algoritmik olarak seçilen tweetlerdir. Bu da kullanıcıların Twitter bunları beğenebilirsin kapatma özelliğinin nasıl aktif edileceğini merak etmelerine sebep oldu. Aşağıda, Twitter’da tweet ve konu önerileri kapatma işlemlerini nasıl yapabileceğinizi göreceksiniz.

Twitter Önerileri Kapatma Yöntemleri

İlgi Alanları, Twitter’daki etkinliğinizi anlamlandırmaya çalışan, ardından en çok ilgilendiğiniz şeylerin bir profilini oluşturan ve bu ilgi alanlarını takip edilecek Konular olarak öneren bir izleme özelliğidir. Aşağıda “Twitter bunları beğenebilirsin kapatma” yöntemlerinin neler olduğunu göreceksiniz.

Kelimeleri Sessize Alma

 • Twitter’ı açın ve profil simgesi üzerinden Ayarlar ve Gizlilik‘e tıklayın.
 • Bilgisayarınızdan daha fazla ayara erişmek için profil resminizin altındaki üç yatay noktayı seçin. Ardından Sessize al ve engelle menüsünde Sessize alınan sözcükler‘i seçin.
 • Artı simgesine tıklayıp engellemek istediğiniz sözcükleri ekleyin.

Tüm Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Twitter’dan gelen tüm bildirimleri kapatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Twitter’ı açıp Ayarlar ve Gizlilik‘e tıklayın.
 • Buradan Bildirimler‘i seçin.
 • Tercihler‘in altında Anında Bildirimler‘i seçin.
 • Düğmeye tıklayıp bildirimleri kapatın.

Twitter Reklam Verilerini Değiştirin

Tercihlerinize göre Twitter’ın önerilen konuları özelliğini devre dışı bırakmanızı sağlamak için reklam verilerini değiştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Twitter’dan Ayarlar ve Gizlilik > Reklam Tercihleri sıralamasını takip edin.
 • Buradan İlgi Alanları‘nı seçin.
 • İlgili menünün altında her bir ögeyi seçip ve Twitter’ın topladığı verileri değiştirin.

Sıkça Sorulan Sorular

Twitter’da önerilen konuları nasıl kapatabilirim?

Önerilen konu listesinde ilgilenmeme seçimine dokunarak ana sayfa akışınızdaki konu önerilerini kapatabilirsiniz.

Twitter’da bana hitap etmeyen ilgi alanlarını nasıl devre dışı bırakabilirim?

Twitter’da Gizlilik sekmesine giderek size hitap etmeyen ilgi alanlarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Twitter’da belirli bir konuyu nasıl takip ederim?

Takip etmek istediğiniz kelimeyi arama çubuğunda arayın ve o konuyu izlemek için Enter’a basın. Takip edebilmek için konu açıklamasının yanındaki takip et butonuna tıklamanız yeterlidir.

Twitter’da diğer kullanıcılara hesap önerebilir miyim?

Evet. Kullanıcılar mesaj göndererek veya bir tweet’te etiketleyerek Twitter’daki diğer kullanıcılara hesap önerebilir.

Twitter, önerilerini ne sıklıkla günceller?

Twitter, önerilerini kullanıcının etkinliğine ve platformun algoritmalarındaki değişikliklere göre düzenli olarak günceller.