En İyi Logo Tasarım Programları | Ücretsiz

Ücretsiz logo tasarım programları yardımıyla bir logo tasarlamak, süreci daha sorunsuz atlatmanızı sağlayabilir. Bir sunum hazırlıyorsanız veya davetiye gibi kişisel bir şey üzerinde çalışıyorsanız, bu ücretsiz logo oluşturucular işinizi fazlasıyla görecektir.

Bu makale ile en iyi ücretsiz logo tasarım programlarını bir araya getirdik. Bu programlar ile basit bir tasarım oluşturabileceksiniz. Tasarım sürecinde size yol gösterecek bazı bilgilerle de karşılaşacaksınız. Bu sebeple logo tasarlama hakkında hiçbir fikriniz olmasa da tasarım sürecini başlatacak bilgi birikimine sahip olabileceksiniz.

Aşağıda bahsettiğimiz tüm logo tasarım programları, ücretsiz olarak kullanılabileceğiniz bir logo oluşturmanızı sağlayacak. Unutmamanız gereken önemli bir detayı da atlamayalım; bu araçların çoğunda bazı özelliklere ücret karşılığında ulaşabileceksiniz.

Bu makale ile logonuzu online olarak tasarlayabileceğiniz sitelere ve indirilebilir programlara ulaşacaksınız. Programların hepsinin ücretsiz sürümleri olsa da iyi bir logo tasarımı için biraz bütçe ayırmayı düşünmelisiniz. Bunun için ayıracağınız küçük bir miktar seçeneklerinizi önemli ölçüde arttırıp bazı önemli araçlara erişmenizi sağlayacak.

İyi Bir Logo Nasıl Olmalı?

İyi bir logo basit, ayırt edici, akılda kalıcı ve hedef kitlenizi yakalayacak türden olmalıdır. Apple, Nike ve Microsoft gibi ikonik işletmeler, müşterileri tarafından kolayca tanımlanabilecek çok basit ve akılda kalıcı logolara sahiptir. Örneğin Apple’ın logosunu gördüğünüzde yanında adı olmasa bile şirket, hızlı bir şekilde aklınızda belirmiş olur.

Logonuzu tasarlarken basit olduğundan emin olun ve müşterilerin sizi tanımasını istediğiniz bir grafik ekleyin. Ardından logonuzu tamamlayacak bir yazı tipi bulun. Örneğin grafiğinizde eğriler varsa, daha keskin ve sivri olan bir yazı tipi arayın. Renk için de genellikle sektörünüzde kullanılan ve işinizi en iyi temsil eden, hedef kitlenizin dikkatini çeken bir renk seçmeye özen gösterin.

En İyi Logo Tasarım Programı Önerileri

Tailor Brands Logo Oluşturucu

Logo oluşturmak için yapay zekadan faydalanan Tailor Brands Logo Oluşturucu, en iyi logo tasarımını oluşturabilmeniz için kullanabileceğiniz en iyi araçlardandır. Türkçe dil desteği sayesinde talimatları rahatlıkla anlayıp logonuzu oluşturabilirsiniz.

Şuradan ulaşabileceğiniz sitede öncelikle logonuzun adını, sonra da sloganınızı belirlemeniz istenecek. Sonrasında siteyi nerede keşfettiniz gibi bazı sorular sorulacak. Tüm bunlara cevap verdikten sonra markanız için özel olarak hazırlanmış bir logo oluşturmaya başlar. Daha sonra bu logonun üzerinde ayarlamalar yaparak dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Logonuzu tamamladıktan sonra düşük çözünürlüklü olacak şekilde ücretsiz olarak indirebilir, yüksek çözünürlüklü olarak indirmek içinse bir miktar ödeme yapabilirsiniz. Ücretsiz dosyanın fazlasıyla küçük olduğunu unutmayın; logo en yüksek 192 piksel kadar olacak. Bir uygulama için ya da küçük bir web sitesi için aslında işinizi gayet görür. Fakat daha büyük ve iyi bir çözünürlüğe sahip logo istiyorsanız, biraz ödeme yapmanız gerekecek.

Tailor Brands Logo Oluşturucu için genel olarak söyleyebileceklerimiz bu kadar. Siteye biraz göz gezdirip neler yapabileceğinize bir bakın. Eğer beğenmezseniz aşağıdaki seçeneklere göz atabilirsiniz.

Canva Logo Oluşturucu

Canva, çevrimiçi tasarım araçları ile aslında bir logo tasarlamaktan çok daha fazlasını sunar. Fakat ‘benim için logo tasarlaması yeterli’ diyorsanız, o halde en iyi ücretsiz logo oluşturma araçlarından biri olan Canva’yı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Birçok çevrimiçi logo oluşturucuda olduğu gibi Canva da önce tasarlamak istediğiniz logoyla ilgili size bazı sorular yöneltecek. Ardından da tasarım bulmadan önce sezgisel araçlarını kullanarak özelleştirebileceğiniz bazı şablon örnekleri sağlayacak.

Canva, pek çok özellikten ücretsiz olarak faydalanabilmenizi sağlıyor. Fakat projenizi profesyonel bir altyapıda hazırlamak istiyorsanız, ücretli sürümünden faydalanabilirsiniz. Ücretsiz versiyonda logonuzu hazırladıktan sonra karşılaşacağınız detay, şeffaf arka plana sahip bir logo yapamayacak olmanızdır. Yine de son aşamaya getirdiğiniz logonuzu 500 piksel PNG, JPEG veya PDF olarak ücretsiz şekilde indirebilirsiniz.

Listedeki tüm alternatifler arasında en popüler olan Canva logo oluşturucunun web sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

Wix Logo Oluşturucu

Bir ara ülkemizde YouTube’un tüm reklam alanlarını parselleyerek hafızalarımıza kazınan Wix, logo oluşturma konusunda da söz sahibi çözümlerden bir tanesidir. Wix, logonuzu çevrimiçi olarak oluşturabilmeniz için iki farklı alternatif sunar. İlki, bir tasarımcı kiralayarak işi sizin için yapacak bir profesyonelle çalışmanızdır. İşiniz için profesyonel bir logoya ihtiyaç duyuyorsanız, bunu işinin ehli bir kişiye yaptırmak son derece mantıklı olacaktır. Fakat ‘bunun için ayıracak bütçem yok’ diyorsanız, Wix’in ücretsiz olarak logo oluşturmanızı sağlayacak çevrimiçi aracını kullanabilirsiniz.

Şuradan ulaşacağınız logo oluşturucu sitede öncelikle size markanızın adını soracak. Ardından logoyu ne için istediğinizi soracak ve devamında kişisel tarzınızla ilgili bazı bilgiler edinmek isteyecek. Tüm bu sürecin ardından istediğiniz son şekline gelene kadar logonuzun tasarımını sonlandırmış olacaksınız.

Logonuzun tasarımı bittiğinde görüntüyü elbette indirebileceksiniz. Fakat tüm seçeneklerde olduğu gibi Canva da bunu düşük çözünürlüklü olarak indirmenizi sağlayacak. Eğer bir miktar ödeme yapmayı düşünürseniz, logonuzu tam teşekküllü olacak şekilde indirebileceksiniz.

Hatchful

Ücretsiz olarak logo oluşturabileceğiniz bir diğer çözüm ise Hatchful. Bu zamana kadar gördüklerimiz arasında en kolay logo oluşturabileceğiniz araçlardan bir tanesidir. Yapmanız gereken tek şey logo için birkaç bilgi verin. Sonra da logo stiline ve logonuzu nasıl kullanmak istediğinize karar verin. Hatchful, içlerinden tercih edebileceğiniz pek çok logo örneğini karşınıza çıkaracak.

Beğendiğiniz logoyu, yazı tipini ve diğer düzenlemelerden faydalanarak son şekline getirin. Bir tavsiye olarak farklı şablonlarla çalışmak yerine en başından istediğinize en yakın şablonu bulmak için biraz araştırmanızı öneririz. Bu sayede zamandan ciddi bir tasarruf elde etmiş olacaksınız.

Son olarak logonuzu tüm formlarda dışa aktarın. Birkaç dakika sonra siteye verdiğiniz e-postanızın gelen kutunuza bir klasör gelmiş olacak. Buradan logonuza, Twitter veya Facebook kapağı gibi farklı kullanımlar için optimize edilmiş şeffaf bir PNG olacak şekilde ulaşmış olacaksınız.

Hatchful’un web sitesine şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ucraft

Ucraft, kendi logonuzu mümkün olan en kısa sürede oluşturabilmeniz için tüm gerekli araçlara sahiptir. Logonuzun görünümünü son haline getirene kadar metin, şekil ve renk üzerinde oynamalar yapabilirsiniz.

Ucraft ile bir logo tasarlamak için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

  • ‘Kendi Logonuzu Yapın’ (Make Your Own Log) yazısına tıklayarak ücretsiz logo oluşturma aracına gidin.
  • Markanızla eşleşen bir simgeye göz atıp onu tuvale ekleyin.
  • Metin ögesini ekleyin, ardından markanızın adınızı veya sloganınızı girin.
  • Metninizi yazı tipini, boyutu, rengini değiştirecek şekilde özelleştirin.
  • Tasarımınızın nasıl göründüğünü görmek için ‘Önizleme’ (Preview) yazısına tıklayın.
  • Logo tasarımınızı .png veya .svg formatında indirin.

Bitirdiğiniz logoyu ücretsiz şekilde, 600 piksel PNG formatı olacak şekilde indirebilirsiniz. Bunun yanında logonuzu SVG formatında edinmek için 12 dolar ödeme yapabilirsiniz. Ucraft’ın web sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

LogoMakr

Temelde Ucraft ile aynı temel araçları sunan LogoMakr, ekstra birkaç özelliğe ve yazı tipine daha sahiptir. Ucraft, kullanıcılarına düz dolguların yanı sıra degradeleri kullanma imkanı da tanır.

LogoMakr, kullanabileceğiniz pek çok grafiğin olduğu bir kütüphaneye sahiptir. Bu ücretsiz araç ile logonuzun rengini değiştirebilir, diğer grafiklerle, metinlerle ve şekillerle katmanlayarak benzersiz bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca yazılarınızı bükerek, yansıtarak, dikey/yatay çevirerek ve rengini değiştirerek daha yaratıcı bir hale dönüştürebilirsiniz.

LogoMakr ile oluşturduğunuz logoyu 300 piksel PNG formatında indirebilirsiniz. Eğer 19 dolar ödemeye hazırsanız, SVG ve PDF formatlarında indirme şansına sahip olursunuz. LogoMakr’ın web sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

DesignEvo

Sıfırdan bir logo oluşturmanın yanında hazır şablonlarla bir logo tasarlamak için DesignEvo’dan faydalanabilirsiniz.

6.000’den fazla şablona sahip olan DesignEvo, başlangıç için logonuzu hızlı bir şekilde tasarlamanız için bir başlangıç noktası sunar. Fakat logonuzu kendiniz tasarlamak isterseniz, boş bir sayfa üzerinde semboller ve şekiller kullanarak logonuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Logonuzu son haline getirdiğinizde, 300 piksel PNG formatında olacak şekilde düşük çözünürlüklü bir kopyasını elde edebilirsiniz.

Siteye şuradan giriş yaptığınızda, ana ekranın sol tarafında pek çok kategorinin olduğunu göreceksiniz. Her bir kategoriye özel, onlarca hazır şablonla karşılaşacaksınız. Dilerseniz bu yolu takip ederek logo tasarımınızı daha hızlı ve sonuç odaklı olacak şekilde de hazırlayabilirsiniz.

Aylık bir milyona yakın kullanıcının ziyaret ettiği DesignEvo’nun web sitesine şuradan ulaşarak logonuzu tasarlamaya başlayabilirsiniz.

MarkMaker

Sizin için zor işlerin üstesinden gelecek en iyi ücretsiz logo tasarım programı da MarkMaker. Bu program, sizden ilk olarak şirket adın ı (ve isteğe bağlı olarak ne tür bir iş içinde olduğunu) soracak ve ardından logo önerileri üretmeye başlayacak. Zevkinize uyanlara tıklayıp seçimlerinize göre daha fazla logo seçeneği karşınıza çıkaracaktır.

MarkMaker’ın sevdiğiniz bir şeyi karşınıza çıkarana kadar tıklamaya devam edin. Bu işlem biraz zaman alabilir fakat ücretsiz hizmet için bu gözardı edilebilecek bir durum. İçlerinden birini tercih ettikten sonra ince ayar yapmak için düzenle (edit) yazılı kısma tıklayabilirsiniz. Bu kısma ulaşana kadar tercih edebileceğiniz bir sürü seçenek ve kaydırıcı bulunuyor. Bunu yaptıktan sonra logonuzu PNG veya SVG olarak indirebilirsiniz, üstelik ikisi de ücretsizdir. Dilerseniz hizmetin karşılığı olarak cüzi miktarda bağış yapabilirsiniz. MarkMaker’ın web sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

%100 ücretsiz bir logo oluşturucu var mı?

Yukarıda bahsettiğimiz çoğu logo tasarım programını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Fakat Canva, içlerinden dünya genelinde en çok rağbet gören ücretsiz logo oluşturucu olarak kabul edilmektedir.

Ücretsiz logo tasarımları iyi mi?

Kısaca cevap vermek gerekirse, evet. Listemizde bulunan Ucraft ve Canva gibi dünya genelinde saygınlığı bulunan ücretsiz logo tasarım programı bulunmaktadır. Bunların hepsi de oldukça başarılıdır. İster ticari ister hobi amaçlı olarak ku. Bunların dışında bazı programlar, özelliklerinin tamamının kullanımı için ödeme isteyebilir. Bu nedenle bir projeye başlamadan önce programın %100 ücretsiz olup olmadığını kontrol edin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
VSCO’da Fotoğraf Paylaşamıyorum, Nasıl Çözülür?