Videoyu Sese Dönüştürme Nasıl Yapılır?

Günümüzde videolar, genelde MP4 formatıyla oluşturulurlar. En sık kullanılan ses türü de MP3 olduğundan, çoğu kullanıcı MP4’ü MP3’e nasıl dönüştüreceğinizi bilemeyebiliyor. Bunun yanında dönüştürme için hangi araçların en iyi olduğunu, bilgisayarınıza kurduğunuzda ne gibi yararlar ve dezavantajlarla birlikte geldiklerini bilmek de önemlidir.

Videoyu Sese Dönüştürme Nedir?

Videoyu sese dönüştürme, bir video dosyasındaki ses parçalarını ayıklayıp ardından ayrı bir ses dosyası olarak kaydetmek anlamına gelir. Bu işlem genellikle video içeriğindeki konuşmaları veya müzikleri, ses kaydı olarak kaydetmek isteyen kişiler tarafından kullanılır. Aynı zamanda bir videonun ses seviyesini ayarlamak, ses kalitesini iyileştirmek veya belirli bir video parçasındaki arka plan gürültüsünü azaltmak için de kullanılabilir.

Sese dönüştürme işlemi, çeşitli ses formatlarına dönüştürme seçeneği de sunabilir. Böylelikle farklı cihazlarda veya uygulamalarda kullanılabilen ses dosyaları oluşturulabilir.

Aşağıda bir videoyu sesi dönüştürme işlemini yapmanızı sağlayacak bazı programlar göreceksiniz. Hepsini ücretsiz olarak bilgisayarınıza kurup kullanmaya başlayabilirsiniz.

Videoyu Sese Dönüştürme Programı

VLC Media Player

VLC-Player

Neredeyse tüm medya formatlarını destekleyen, Windows, Mac ve Linux platformları için kullanılabilen VLC Media Player, videolarınızı ücretsiz olarak sese dönüştürebilmenizi sağlayan yerleşik bir dönüştürücüye sahiptir.

Aşağıdaki talimatları uygulayarak, VLC Media Player ile bir videonun nasıl sese dönüştürülebileceğini göreceksiniz:

 • VLC media player’ı başlatıp üstteki menü çubuğundan Medya’ya tıklayın.
 • Buradaki menüden Dönüştür / Kaydet’e tıklayın.
 • Open Media kutusunda Dosya sekmesinin seçili olduğundan emin olun.
 • Sonra da Dosya Seçimi alanının sağ tarafından Ekle’ye tıklayıp alttan Dönüştür / Kaydet’e tıklayın.
 • Profil açılır listesinden bir ses formatı seçin, isteğe bağlı olarak açılır listenin yanında bulunan Ayarlar (İngiliz anahtarı) simgesine tıklayın.
 • Diğer çıktı tercihlerini (sesi) seçin ve Dönüştür kutusuna geri dönmek için Kaydet’i tıklayın.
 • Çıktı klasörü seçmek için Hedef bölümünden Gözat’a tıklayın.
 • Hedef dosya alanına dışa aktarılacak dosya için bir isim belirleyin.
 • Son olarak VLC Media Player ile sesi videoya dönüştürmek için Başlat’a tıklayın.

VLC Media Player’ın kullanıcılara sunduğu bazı avantajlar bulunmaktadır. Örneğin video dönüştürme işlemi için başka bir eklenti veya araç indirmeniz gerekmiyor. Ayrıca bu işlemi zahmetsizce ve ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

VLC Media Player’ı bilgisayarınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Audacity

Audacity, profesyonel olarak ses kayıtları için kullanılan bir başka platformlar arası araçtır. Açık kaynaklı ve ücretsiz bir program olsa da bazı yeni kullanıcılar, Audacity’nin arayüzünü anlamakta zorlanabilirler. Bu sebeple aşağıdaki talimatları dikkatlice uygularsanız, videoyu sese dönüştürme işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz:

 • Audacity’nin PC’nizde kurulu olduğunu varsayıyoruz. Video dosyalarını programa aktarmak için şuradaki adreste bulunan zip dosyasını indirip yükleyin.
 • Menü çubuğundan dosya > Aç’a gidin ve sese dönüştürmek istediğiniz videoyu seçip içe aktarın.
 • Ses üzerinde gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra Dosya > Dışa Aktar’a gidip listeden tercih ettiğiniz ses biçimini seçin.
 • Sesi Dışa Aktar (Export Audio) kutusunda bir hedef klasör.
 • Diğer çıktı tercihlerini seçip videoyu Audacity ile sese dönüştürmek için Kaydet’e tıklayın.

Audacity ile kullanıcılar, ses parçalarını ayrıntılı düzenleyebilir ve ince ayarlamalar yapabilirler. Seslere çeşitli efektler eklemek için çok sayıda seçeneğe sahip olan program, çok çeşitli çıktı tercihleri sunmaktadır. Programı bilgisayarınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

QuickTime | Mac

QuickTime-Player

QuickTime, macOS ile birlikte önceden yüklenmiş olarak gelen bir medya oynatıcıdır. Apple’a ait olan QuickTime, MP4, MP3 gibi popüler dosya türleriyle birlikte şirket tarafından geliştirilen tüm biçimleri yerel olarak destekler.

Mac’te QuickTime ile bir video dosyasını sese dönüştürmek için aşağıda verilen talimatları takip edebilirsiniz:

 • Mac bilgisayarınızda QuickTime’ı başlatın.
 • Menü çubuğundan dosyaya gidip buradan Dosya Aç’ı tıklayın.
 • Dönüştürmek istediğiniz videoyu seçmek için açılan kutuyu kullanın ve sağ alt köşedeki Aç’ın üzerine tıklayın.
 • Dosyaya tekrar tıklayın ve Bu sefer dışa aktar’a gidip ardından beliren alt menüdeki Yalnızca ses’e tıklayın.
 • Bir sonraki kutuda, Farklı Dışa Aktar alanına çıktı dosyası için bir isim belirleyin.
 • Açılır listeden bir hedef klasör seçip isteğe bağlı olarak diğer tercihleri ​​yapılandırmak için Yer alanının sağ tarafındaki açılır kısma tıklayın.
 • QuickTime ile videoyu sese dönüştürmek için Kaydet’e tıklayın.

Mac kullanıcıları, QuickTime’ı kullanırken herhangi bir üçüncü taraf dönüştürme aracına veya ek eklenti yüklemeye gereksinim duymazlar. Ayrıca video sese dönüştürme işlemini kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirler.

iPhone’da Videoyu Sese Dönüştürme

Videoyu sese dönüştürme için geliştirilmiş en iyi iOS uygulamaları arasında Media Converter – video to mp3’ü gösterebiliriz. Hiç fena sayılmayacak bir puana sahip olan ve yaklaşık 140 MB boyuttaki uygulamayı şuradan indirebilirsiniz.

Uygulamayı cihazınıza yükledikten sonra sırasıyla aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • Uygulamayı yükledikten sonra.
 • Dönüştürmek istediğiniz videoyu uygulamaya aktarın.
 • Dönüşüm Türü menüsünden Sesi Çıkar’ı (Extract Audio) seçin.
 • Tercih ettiğiniz çıkış ses biçimini seçin.
 • Dönüştürme işlemine başlayın.

iPhone’unuz üzerinden sesi çevirebilmenizi sağlayan bu uygulama, PC veya dizüstü bilgisayar kullanımını ortadan kaldırır. Böylelikle herhangi bir zamanda ve yerde bir videoyu rahatlıkla sese dönüştürebileceksiniz.

Android’de Videoyu Sese Dönüştürme

Android telefonlarda videoları sese dönüştürmenize yardımcı olacak en iyi uygulamalardan bir tanesi MP3 Dönüştürücü‘dür. Videoda istemediğiniz bölümleri kaldırarak veya kırparak videonuzu sese dönüştürmenizi sağlar.

Uygulama ile videonuzu nasıl sese dönüştürebileceğinizi aşağıdaki talimatları izleyerek öğrenebilirsiniz:

 • Uygulamayı yükledikten sonra başlatın.
 • Hedef videoyu Android telefonunuzun deposundan içe aktarın.
 • Videonun önemli kısımlarını tutmak için görüntüleri kırpın.
 • Çıktı tercihlerini ayarlayıp sesi videodan çıkarın.

MP4, 3GP, WMV gibi popüler video formatlarını destekleyen uygulama, basit kullanıcı arayüzüne sahiptir. Çok fazla düzenleme seçeneğine sahip olmasa da işinizi görebilecek düzeyde araçları barındırır.

MP4’ü MP3’e dönüştürme işlemi gayet basittir. İyi bir bilgisayarınız veya iPhone – Android akıllı telefonunuz olduğu sürece, videolardaki sesleri istediğiniz formatta çıkarabilirsiniz. Akıllı telefonlar için sunduğumuz çözümler, faydalanabileceğiniz en iyi uygulamalar arasında olduğu için farklı bir alternatifte bulunmadık. PC içinse Audacity’ye öncelik verebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi video formatları sese dönüştürülebilir?

Genelde tüm formatlardaki videoları sese dönüştürebilirsiniz. MP4, AVI, MKV, WMV, MOV, FLV, WebM ve diğer birçok popüler video formatı sese dönüştürülebilirsiniz.

Videoyu sese dönüştürme işlemi ne kadar sürer?

Video dosyasının uzunluğuna ve işlem yapılacak dosyanın boyutuna bağlı olarak, videoyu sese dönüştürme işleminin süresi değişebilir. Ancak bu işlem genelde birkaç dakika sürer.

Videoyu sese dönüştürme işlemi sırasında ses kalitesinde kayıp yaşanır mı?

Ses kalitesi, videoyu sese dönüştürme işlemi sırasında kaybolabilir. Ancak bu kaybı minimum olacak şekilde optimize etmek için uygun formatı seçebilirsiniz.