VSCO Hesap Silme Nasıl Yapılır? | 2024

Kullanıcılar, çoğu sosyal medya hesaplarında olduğu gibi VSCO için de hesap silme yoluna gidebilirler. Buna yeteri kadar zaman ayıramamaları veya artık uygulamayı kullanmak istememeleri gibi durumlar söz konusu olabilir. Dolayısıyla en kısa çözüm olarak VSCO hesabının silinmesini uygun görüyorlar.

VSCO Nedir?

VSCO, mobil platformlar arasındaki en popüler fotoğraf düzenleme ve paylaşma uygulamaları arasındadır. Instagram gibi VSCO da fotoğraf düzenleme özelliklerine ve filtrelere sahiptir. Ayrıca kullanıcıların fotoğraflarını platformdaki diğer üyelerle paylaşmalarına olanak tanır.

Burası, diğer çoğu sosyal medya uygulamasının aksine kullanıcılara sınırlı bir etkileşim imkanı sunuyor. Örneğin kullanıcılar başkasının gönderisini beğenemez veya yorum yapamazlar. Takipçi detayları da herkese açık olarak gösterilmiyor. VSCO’da ancak her iki kişi birbirini takip ettiğinde birbirlerine mesaj gönderebilirler.

VSCO Nasıl Çalışır?

VSCO’nun çalışma prensibi, bazı detaylar dışında Instagram gibi fotoğraf paylaşım uygulamalarına benziyor. Platformun üyeleri fotoğraf çekmek için uygulama içindeki kamerayı kullanabilirler. Veya telefonlarında kayıtlı olan görüntüleri direkt telefonun film rulosundan uygulamaya yükleyebilirler. Ardından bu fotoğrafları düzenleyip uygulamanın akışında ve Instagram, Facebook, Snapchat gibi uygulama veya platformlar üzerinden paylaşabilirler.

VSCO Paralı mı?

Hayır, VSCO kullanmak için para ödemenize gerek yok. VSCO, ücretsiz bir uygulamadır ve temel özellikleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bu özellikler arasında fotoğraflarınızı düzenlemek için 100’den fazla filtre ve efekt, fotoğraflarınızı paylaşmak için bir topluluk platformu ve fotoğrafçılık dersleri yer alır.

VSCO’nun ücretli bir sürümü de vardır. Uygulama, aylık veya yıllık olmak şekilde yapabileceğiniz iki ödeme türüne sahiptir. Ücretli sürüm, ücretsiz sürümde bulunmayan bazı ek özellikleri sunar. Bu özellikler arasında daha fazla filtre ve efekt, daha fazla düzenleme aracı, daha yüksek çözünürlüklü fotoğraf yükleme ve reklamsız bir deneyim yer alır.

VSCO Hesap Silme Sebepleri

VSCO hesabınızı silmek isteyebileceğiniz çeşitli nedenler olabilir. İşte birkaç olası neden:

 • Artık uygulamayı kullanmıyor veya beğenmiyorsunuz: VSCO’yu kullanmakta artık değer görmüyorsanız veya başka fotoğraf düzenleme veya paylaşım platformlarını kullanmaya başladıysanız, hesabınızı silmeniz mantıklı olabilir.
 • Gizlilikle ilgili endişeleriniz varsa: VSCO’da paylaştığınız kişisel bilgilerin miktarıyla veya bu bilgilere kimin erişebileceğiyle ilgili endişeleriniz varsa, gizliliğinizi korumak için hesabınızı silmek isteyebilirsiniz.
 • Yeni bir başlangıç yapmak istiyorsunuz: VSCO’yu uzun süredir kullanıyorsanız ve çok sayıda fotoğraf ve takipçi biriktirdiyseniz, hesabınızı silip yeni bir hesapla sıfırdan başlamak isteyebilirsiniz. Bu, çevrimiçi varlığınızı düzene sokmanın ve yeniden düzenlemenin iyi bir yolu olabilir.

Sonuç olarak VSCO hesabınızı silme kararı kişiseldir. Bu, kişisel koşullarınıza ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişebilir. Hesabınızı silmeye karar verirseniz, hesabınıza ve onunla ilişkili tüm içeriğe erişiminizi kalıcı olarak kaybedeceğinizi unutmamanız önemlidir.

VSCO Hesabımı Silersem Ne Olur?

VSCO hesabınızı silerseniz, hesabınızla ilişkili tüm içerik ve verileriniz VSCO uygulamasından ve web sitesinden kalıcı olarak kaldırılacaktır. Buna yüklediğiniz tüm fotoğraflar, videolar veya diğer içeriklerin yanı sıra hesabınızla ilişkili tüm profil bilgileri, takipçiler ve diğer veriler dahildir.

Bununla birlikte hesabınızı kurtaramayacak, onunla ilişkilendirilmiş hiçbir içeriğe veya veriye erişemeyeceksiniz. İçeriğinizin bir kopyasını saklamak istiyorsanız, hesabınızı silmeden önce indirmelisiniz.

VSCO Hesap Silme Adımları

VSCO hesabının silinmesi de çoğu uygulamaya göre farklılık göstermektedir. VSCO’da hesap silme işlemi için bir istek göndermelisiniz. Bu isteğinize cevap birkaç saat sonra gelebilir. Bu süre içerisinde de hesabınız hala görünüyor olacak.

Vsco hesabınızı manuel olarak silmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • Bir web tarayıcısı üzerinden VSCO’da oturum açın. Hesabınızla ilişkili olan e-postaya bir doğrulama e-postası gönderilecektir. Ardından girişinizi doğrulamanız gerekecek.
 • Şimdi VSCO mobil uygulamasında da oturum açın. (Hem bir tarayıcıda hem de uygulamada oturum açmış olmanız gerekir).
 • Tarayıcınızdaki açılır menüye tıklayın.
 • Profil adınıza tıklayın.
 • Hesabımı Sil” yazan sayfanın en altına gidin.
 • Şifrenizi girin.

Bir telefon numarası, Google, Apple veya farklı bir yöntemle kaydolduysanız, çok benzer bir işlemi izlemeniz gerekecek. Herhangi bir sebepten ötürü hesabınız birkaç saat içinde silinmezse, uygulamanın müşteri desteğine ulaşmanız gerekir. Bu arada birkaç saat çok da yeterli bir zaman süreci değildir. Çoğu durumda hesabınızın silinmesi daha uzun bir zamanın ardından gerçekleşebiliyor.

VSCO Hesabı Devre Dışı Bırakma

Bir VSCO hesabını silmek neyse ki çok basittir. Ancak bunu yapmadan önce, hesap bilgilerinizin ve içeriğinizin kaldırıldığından emin olmak için birkaç ekstra adım atmak isteyebilirsiniz.

Şimdi hesap içeriğinizi nasıl temizleyeceğinize ve hesabınızı nasıl tamamen devre dışı bırakacağınıza bir göz atalım.

VSCO’dan Görsellerinizi Silin

Kendinizi VSCO’dan tamamen uzaklaştırmanın ilk adımı içeriğinizin silinmesidir. Üyeliğinizi devre dışı bıraktığınızda, VSCO hesap bilgilerinizi tutmaya devam edecektir. Bu nedenle, platformdan tamamen çıkmak için içeriğinizden manuel olarak kurtulmanız gerekir.

 • Cihazınızda VSCO uygulamasını açın ve giriş yaptığınızdan emin olun.
 • Profilinize erişmek için sağ alttaki yüz simgesini seçin.
 • Bir görsel seçin ve sağ üstteki üç nokta simgesine dokunun.
 • Görseli kaldırmak için Sil’i seçin.

Başkalarının koleksiyonlarına eklediği görselleri de kaldırmanız gerekebilir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Cihazınızda VSCO uygulamasını açın ve giriş yapın.
 • Profilinize erişmek için sağ alttaki yüz simgesine dokunun.
 • Zil simgesini seçin ve kaldırmak istediğiniz görseli seçin.
 • Koleksiyondan kaldırmak için “-” simgesini seçin.
 • Kaldırmak için seçiminizi onaylayın.

Her resmi manuel olarak kaldırmanız gerektiğinden dolayı bu işlem biraz zaman alıcı olabilir. Ancak kendinizi VSCO’dan tamamen kaldırmak istiyorsanız, bu gerekli bir adımdır.

VSCO Hesabınızı Devre Dışı Bırakın

Fotoğraflarınız temizlendikten sonra artık VSCO kullanmak istemiyorsanız iki seçeneğiniz var; profilinizi devre dışı bırakabilir veya tamamen kalıcı olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

VSCO profilinizi devre dışı bırakmak için:

 • VSCO hesabınıza giriş yapın ve bu devre dışı bırakma sayfasına gidin.
 • VSCO profilini devre dışı bırak’ı seçin ve sihirbazı izleyin.
 • VSCO profilinizin devre dışı bırakılmasını onaylayın.
 • VSCO profilinizi devre dışı bırakmak ızgaranızı, koleksiyonunuzu ve günlüğünüzü genel görünümden kaldıracak ancak hesabınızı olduğu gibi bırakacaktır. Esasen uykuda ama hala canlı olacaktır.

VSCO profilinizi ve hesabınızı devre dışı bırakmak için:

 • VSCO’da oturum açın ve buradaki sayfaya gidin. Yukarıdaki ile aynı sayfadır.
 • VSCO Profilini ve Hesabını Devre Dışı Bırak‘ı seçin ve sihirbazı takip edin.
 • VSCO hesabınızın devre dışı bırakılmasını onaylayın.

VSCO Yerine Ne Kullanabilirim?

VSCO yerine kullanabileceğiniz diğer bazı sosyal medya platformları şunlardır:

 • Instagram
 • Flickr
 • Pinterest
 • Tumblr
 • 500px
 • EyeEm
 • Flickr
 • Vero
 • BeReal
 • Steller
 • TikTok

Bu platformların her birinin kendine özgü özellikleri ve avantajları vardır. Bu sebeple önceliğiniz, kendinize en uygun olanı seçmek olmalı. Örneğin fotoğrafçılığa güçlü bir şekilde odaklanan bir platform arıyorsanız, Flickr veya 500px iyi bir seçim olabilir. Daha yaratıcı bir topluluklara sahip bir platform arıyorsanız, Tumblr veya Pinterest daha uygun olabilir. Videoya daha fazla odaklanan bir platform arıyorsanız da TikTok veya BeReal’ı tercih edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kullanıcı adımı yeni bir hesapta tekrar kullanabilir miyim?

Hayır, profil adınızı yeni veya mevcut başka bir hesapla yeniden kullanamayacaksınız.

Şifremi unuttum, VSCO hesabımı silebilir miyim?

VSCO hesabınızı silmek için maalesef şifrenize ihtiyacınız olacak. Şifrenizi kaybettiyseniz, şifrenizi sıfırlamak için uygulama veya web sitesindeki şifreyi sıfırla seçeneği üzerinden yeni şifrenizi belirlemelisiniz.

E-posta olmadan VSCO hesabımı silebilir miyim?

Evet, eğer şifreyi hatırlıyorsanız e-posta adresinize ihtiyaç duymadan hesap kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

VSCO’nun Instagram’dan farkı nedir?

VSCO, işlevselliği ve düzeni itibarıyla Instagram’a çok benzer. En temel fark ise VSCO’daki etkileşimin çok daha sınırlı olmasıdır. Kullanıcıların takipçi sayısı başkaları tarafından görülemez ayrıca başka birinin gönderisine yorum yapılamaz. Bir kullanıcı başka birinin fotoğrafını favorilerine alabilir fakat bunu yalnızca o kişi bilir. Yani yaptığı bu işlem tamamen gizli tutulur.

VSCO’da bir kerede çoklu fotoğraf silebilir miyim?

Evet, VSCO’da aynı anda birden fazla fotoğrafı silebilirsiniz. Bunu yapmak için “Library” sekmesine gidin ve sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun. Ardından çıkan menüden “Düzenle“yi (Edit) seçin. Bu sayede üzerlerine dokunarak birden fazla fotoğraf seçebileceksiniz. Silmek istediğiniz tüm fotoğrafları seçtikten sonra sağ alt köşedeki çöp kutusu simgesine, ardından “Sil” seçeneğine dokunarak fotoğrafları silmek istediğinizi onaylayın.