WhatsApp Bağlantınız Kontrol Ediliyor Sorunu Nasıl Çözülür?

WhatsApp’ı sık kullanan birisiyseniz, ara sıra “bağlantınız kontrol ediliyor” şeklinde bir hata alabilirsiniz. Bir bağlantı açmak istediğinizde yaşadığınız bu sorun sinir bozucu olabilir. Dolayısıyla öncelikle sorunun neden kaynaklandığını bilmeli, çözümü de ona göre ayarlamalısınız. Aşağıda “WhatsApp bağlantınız kontrol ediliyor” hatası hakkında tüm bilmeniz gerekenleri göreceksiniz.

WhatsApp Bağlantınız Kontrol Ediliyor Ne Demek?

WhatsApp’ın diğer uygulamaların çoğundan daha hızlı mesaj ve çağrı almanızı sağlayan karmaşık bir mesajlaşma sistemi bulunuyor. Uygulamada bildirimleri hızlı bir şekilde görebilmenizi sağlayan gelişmiş algoritmalar yer alıyor.

Bununla birlikte WhatsApp’ta “bağlantınız kontrol ediliyor” şeklinde bir hata mesajı gelebiliyor. Bu sorun genelde sıkıntılı bir internet bağlantısından kaynaklansa da başka sebepleri de olabilir. Bu sebeple sorunun neyden kaynaklandığı ihtimalinden bağımsız olarak yapabileceğiniz pek çok şey bulunuyor. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım.

WhatsApp Bağlantınız Kontrol Ediliyor Sorununun Çözümü

WhatsApp Hesabınızı Silmiş Olabilir

WhatsApp hesabınızı düzenli olarak kullanıyorsanız, bu muhtemelen sizin için bir sorun değildir. Bununla birlikte WhatsApp’ı bir süredir açmadıysanız (120 gün boyunca), hizmetin hesabınızı silme hakkını saklı tuttuğunu belirtmek gerekir. Hesabınız silindiyse, yeni bir hesap oluşturmanız gerekir.

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

WhatsApp’ın “bağlantınız kontrol ediliyor” hatasında takılıp kalmasını düzeltmek için yapmanız gereken ilk şey, internet bağlantınızı kontrol etmektir. WhatsApp’ın düzgün çalışması için aktif bir internet bağlantısına ihtiyaç duyduğunu artık hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla internetiniz kapalıysa veya internetle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, uygulama bağlanamayacaktır.

İnternet bağlantınızda sorun yaşıyorsanız, yapabileceğiniz ilk şey modeminizin fişini çıkarıp bir süre (20-30 saniye) bekleyip tekrar takmak olmalıdır. Ardından uygulamaya tekrar bağlanın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

WhatsApp’ın Kapalı Olup Olmadığını Kontrol Edin

WhatsApp güvenilir bir hizmettir ve çökmesi (kapalı olması) nadiren gerçekleşen bir durumdur. Ancak zaman zaman her çevrimiçi hizmette olduğu gibi WhatsApp’ta da bir kesinti yaşanabilir. Sorunun sizde değil de WhatsApp’ta olup olmadığını görmek için Downdetector’dan faydalanabilirsiniz.

Buradan WhatsApp durum sayfasını açın, bu sayfa size mevcut bir hizmet kesintisi olup olmadığını söyleyecektir.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Telefonun yeniden başlatılması, cihazdaki bazı yazılımsal sorunlarla birlikte uygulamada yaşanan sorunları da çözebilmenizi sağlayan basit fakat etkili bir yöntemdir. Bu işlemi uygulayarak WhatApp bağlantınız kontrol ediliyor hatasını çözüme kavuşturmanız epey olası.

iPhone’u yeniden başlatmak için sağ taraftaki üç düğmesine telefon kapatma kaydırıcısı görünene kadar basılı tutun. Daha sonra iPhone’u kapatmak için kaydırıcıyı kaydırın. Ardından telefonunuzu tekrar açmak için Apple logosu görünene kadar güç düğmesine tekrar basılı tutun.

Android bir telefonu yeniden başlatmak için “Kapat” seçeneği görünene kadar güç düğmesine basılı tutun. Kapat seçeneği göründüğünde üzerine dokunun ve telefonunuzu kapatmak istediğinizi onaylayın. Şimdi telefonunuzun logosu görünene kadar cihazı açmak için güç düğmesine tekrar basılı tutun.

WhatsApp Güncellemesini Kontrol Edin

WhatsApp’ı güncel şekilde kullanıp kullanmadığınızı biliyor musunuz? Bazı zamanlarda uygulamada beklemediğimiz sorunlarla karşılaşabiliriz. Buna “WhatsApp bağlantınız kontrol ediliyor da dahil. WhatsApp, bu sorunun çözümü için yeni bir güncelleme yayınlamış olabilir.

Telefonunuzun bu yeni güncellemeyi alıp almadığını kontrol etmek için cihazınızdan uygulama mağazasına gitmelisiniz. Android için Google Play Store, iPhone içinse App Store’a giderek WhatsApp uygulamasını arayın. Eğer bir güncelleme yayınlanmışsa “Güncelle” seçeneğine dokunun.

Önbelleği ve Diğer Verileri Temizleyin

WhatsApp’ı güncelleme işlemi de yaşadığınız sorununu çözmeye yardımcı olmadıysa, uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizlemeyi de denemelisiniz. Önbellek ve veri temizliği, WhatsApp uygulamasındaki sorunların çözülmesine yardımcı olabilir. iPhone ve Android’de önbellek ve veri temizliğini nasıl yapabileceğinizi aşağıda görebilirsiniz:

Bir iPhone’unuz varsa önce Ayarlar‘a gidin, sonrasında ise Genel‘e dokunun. Şimdi ekranı aşağı doğru kaydırın ve iPhone Depolama Alanı‘na dokunun. Daha sonra WhatsApp’ı bulup üzerine dokunun. Uygulamayı Sil‘e dokunup ardından uygulamayı ve verilerini silmek istediğinizi onaylayın. Son olarak WhatsApp’ı App Store’a giderek yeniden yükleyin.

Bir Android telefonunuz varsa Ayarlar‘a gidin, ardından “Uygulamalar ve bildirimler“e dokunun. Buradan Tüm uygulamaları gör‘e dokunun ve ekranı aşağı kaydırıp “WhatsApp“a dokunun. Şimdi Depolama‘ya, ardından da Önbelleği temizle‘ye ve Verileri temizle‘ye dokunun. Son olarak Google Play Store uygulamasına gidip WhatsApp’ı yeniden yükleyin.

WhatsApp Destek Ekibiyle İletişime Geçin

Yukarıdaki yöntemlerin hiçbirisi işe yaramadıysa, WhatsApp ekibiyle iletişime geçerek sorunu kendilerine iletebilirsiniz. Belki de yaşadığınız sorun, WhatsApp destek ekibi sayesinde kolaylıkla çözülecektir.

WhatsApp destek ekibine ulaşabilmeniz için WhatsApp uygulamasını açın ve Ayarlar’a gidin. Buradan sırasıyla Yardım > Bize Ulaşın sıralamasını takip edin ve yaşadığınız sorunu iletin.