WhatsApp Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?

WhatsApp’ta önem verdiğiniz bir kişi tarafından engellendiğinizi düşünmek veya bunu fark etmek, muhtemelen sizde hayal kırıklığıyla birlikte burukluk yaratmıştır. Tabii karşı tarafın bunu yapmasında kendisince geçerli bir sebebi vardır. Siz de WhatsApp engelini kaldırmak hem de bunun sebebini öğrenmek istiyor olabilirsiniz. O halde doğru yere geldiğinizden emin olabilirsiniz. Aşağıda bir kişi tarafından WhatsApp’ta engel yediğinizde bunu nasıl kaldırabileceğinize dair bazı yöntemler göreceksiniz. Basit bir WhatsApp hilesi ile engel kaldırma işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

WhatsApp Engel Kaldırma Nedir?

WhatsApp engel kaldırma, bir kişinin WhatsApp uygulamasında kendi cep telefonu numarasının ya da başka bir numaranın WhatsApp hesabının engellenmesini kaldırmak anlamına gelir. WhatsApp engel kaldırma işlemi ile bir kişinin WhatsApp hesabının engellenmesinin kaldırılmasını sağlayarak daha sonra tekrar iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp’ta bir kişinin engelini kaldırma işlemi, genellikle bir kişinin WhatsApp hesabının yanlışlıkla engellenmesi veya bir kişinin WhatsApp hesabının engellenmesi sonucu ortaya çıkan sorunları çözmek için yapılır. Ancak WhatsApp engel kaldırma işlemi aynı zamanda bir kişinin WhatsApp hesabının kendi cep telefonu numarasından başka bir cep telefonu numarasına taşınması sırasında da yapılabilir.

WhatsApp engel kaldırma, genellikle bir kişinin WhatsApp hesabının engellenmesinin kaldırılması için WhatsApp tarafından sağlanan resmi yöntemler ve araçlar kullanılarak yapılır. Ancak bazı durumlarda bunu yapabilmek için üçüncü taraf araçlar ve yöntemler de kullanılabilir. Bu tür üçüncü taraf araçlar ve yöntemler, genellikle güvenlik açıklarından yararlandıkları için kullanılmaları önerilmiyor.

WhatsApp Engeli Nasıl Kaldırılır?

WhatsApp’ta engel kaldırma için ilk adım, hesabınızı silmekle başlar. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

  • Telefonunuzda WhatsApp’ı açarak sağ üst veya alt köşedeki dişli çark görünümünde Ayarlar‘a dokunun.
  • Ardından mavi bir kutucuğun içerisinde görünen anahtar simgeli Hesap bölümüne gidin.
  • Ekranda bazı seçenekler göreceksiniz. En alttaki Hesabımı Sil seçeneğine dokunun.
  • Tüm WhatsApp grupları dahil olmak üzere hesabınızın silineceğine dair aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz.
  • Hesapla ilişkili telefon numaranızı girdikten sonra ekranın altındaki “Hesabımı Sil” yazılı seçeneğe dokunun.
  • Bunu yaptığınızda uygulama, bir sonraki sayfada işleminize dair bir onay alacaktır.
  • Hesabınızı sildikten sonra WhatsApp uygulamasını kaldırıp telefonunuzu yeniden başlatın.

Sırf bir kişinin engelinden kurtulmak için bazı fedakarlıklar yapmanız gerekeceğini unutmayın. Yukarıdaki görselin üst kısmında da görebileceğiniz üzere WhatsApp hesabınızı sildiğinizde;

  • Tüm hesap bilginiz ve profil fotoğrafınız silinir,
  • Bulunduğunuz WhatsApp gruplarından silinirsiniz,
  • Telefonunuzdaki ve iCloud yedeğindeki mesajlarınız silinir.

Eğer sonsuza dek kaybolmasını istemediğiniz verileriniz varsa, önceden yedeklerini almanızı tavsiye ederiz. Hesap silme işleminin ardından mesajlarınıza tekrar nasıl ulaşabileceğinize dair hazırladığımız detaylı bir makaleye şuradan ulaşabilirsiniz.

WhatsApp hesabınızı silme işlemini tamamladıktan sonra uygulamayı tekrar yükleyin. Google Play Store veya App Store’a giderek arama kısmına WhatsApp yazın ve uygulamayı yüklemeye koyulun. Kurulum ekranında WhatsApp’ın Hüküm ve Koşullarını kabul etmeniz gerekecek. Ardından yeni bir hesap oluşturmaya başlayabilirsiniz. Gerekli alanları girdikten sonra kısa mesaj olarak gönderilen OTP aracılığıyla telefon numaranızı doğrulamanız gerekecektir. Tüm kurulumu tamamladıktan sonra WhatsApp’ta sizi engelleyen tüm kişilere tekrar ulaşabileceksiniz.

WhatsApp Engel Kaldırma İçin Alternatif Yöntem

Yukarıdaki yöntem her ne kadar işe yarayacak olsa da tüm hesabınızı tehlikeye atmak istemeyebilirsiniz. Bu sebeple farklı söz konusu kişi tarafından engellenmiş olsanız da tekrar konuşabileceğiniz minik bir hileden bahsedeceğiz.

Ortak bir arkadaşınız varsa, kendisinden sizinle ve sizi engelleyen kullanıcıyla bir grup oluşturmasını isteyebilirsiniz. Grubu oluşturan kişi daha sonra gruptan ayrıldığında engellenmiş olsanız dahi sohbet edebilirsiniz. Tabii bunu yaparken yardım istediğiniz kişiyi zor durumda bırakmayacak bir altyapıyı da düşünmenizi tavsiye ederiz.

Bu yöntem, kişiyi sesli veya görüntülü aramanıza izin vermez fakat sohbet ekranında mesajlaşabilmenize olanak tanır.