‘WhatsApp Kamera Yakın Çekiyor’ Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Günümüzde çoğu mesajlaşma uygulaması gibi WhatsApp da tek bir işlevle başladı: Yazılı mesajlar gönderme. Ancak başarısı gün geçtikçe artan WhatsApp, kullanıcılar için yeni ihtiyaçlar ve uygulamanın çeşitlenmesi için fırsatlar elde etti. Kısa mesajlarla birlikte fotoğraf, resim, dosya göndermenin yanı sıra görüntülü arama gibi özelliklere kavuştu geldi. Bunun yanında WhatsApp, mobil kamerayı kullanmak için kendi arayüzüne de sahip oldu.

‘WhatsApp Kamera Yakın Çekiyor’ Sorunu Nedir?

“WhatsApp kamera yakın çekiyor” sorunu, WhatsApp üzerinden fotoğraf veya video çekerken, çekilen fotoğrafın veya videonun beklenenden daha yakın bir şekilde çıkması durumunu ifade eder. Bu sorun, çekilen fotoğraf veya videonun yakınlaşmasına ve önemli ayrıntıların kaybolmasına neden olabilir.

Bu sorun genelde çekilen görüntünün orijinal boyutlarının veya en-boy oranının değişmesinden kaynaklanır. WhatsApp, kullanıcıların görüntüyü daha hızlı paylaşabilmesi için gönderilen fotoğraf ve videoları sıkıştırır. Bu sıkıştırma süreci, orijinal medyanın boyutunu ve ayrıntılarını etkileyebilir.

Bununla birlikte sorunun bir başka nedeni, kullanıcının cihazının kamera ayarlarıyla da ilişkili olabilir. Bazı telefon kameraları, çekilen fotoğraf veya videoları farklı bir en-boy oranı veya yakınlaştırma ayarıyla kaydedebilir. Bu durumda çekilen görüntü, WhatsApp üzerinde yanlış bir biçimde görünebilir.

Bazı kullanıcılar, WhatsApp’a kameranın yakından çektiği üzerine şikayet etmeye başladılar. Eğer bu durum sizin de başınıza geldiyse, uygulayabileceğiniz bazı çözüm önerilerini sıraladık.

‘WhatsApp Kamera Yakın Çekiyor’ Sorunu Çözüm Yöntemleri

Telefonun Kamera Arayüzünü Kullanın

Her şeyden önce uygulayabileceğiniz en hızlı çözüm, WhatsApp içindeki kamera arayüzünü değil, kendi cep telefonunuzun arayüzünü kullanmaktır. Bu şekilde çekimleri varsayılan ayarda yapabilirsiniz.

WhatsApp’ı Güncelleyin

Eğer uygulamanın eski bir sürümünü kullanıyorsanız, bu durum sorun yaşamanıza sebep olabilir. Android kullanıyorsanız Google Play Store’a, iOS kullanıyorsanız App Store’u açarak WhatsApp’ın yeni sürümünü arayın. Belki de yeni güncelleme, yaşadığınız sorunu çözmesi için gönderilmiş olabilir.

WhatsApp Önbelleğini Temizleme

WhatsApp kamerasının yakın çekmesi sorununu çözmek için bu yöntemi de tercih edebilirsiniz:

  • Telefonunuzdaki Ayarlar bölümüne gidin.
  • Uygulamalar’ı açın.
  • Listeden WhatsApp’ı bulana kadar ekranı aşağı doğru kaydırın.
  • WhatsApp’a dokunduktan sonra Depolama’yı bulun.
  • Önbelleği Temizle seçeneğine dokunun.
  • Ardından WhatsApp’ı tekrar açıp sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.
  • Hala devam ediyorsa telefonu kapatıp tekrar açın.

Uygulamayı Kaldırıp Tekrar Yükleyin

Bu da çoğu zaman aklımıza gelmeyen fakat etkili çözümlerden bir tanesidir. WhatsApp’ta kameranın yakın çekmesi sorunu tüm bu yöntemleri uyguladıktan sonra da düzelmediyse, uygulamayı kaldırıp tekrar yükleyebilirsiniz. WhatsApp her 24 saatte bir verilerinizi kopyaladığı için bunu yaparken hiçbir veriniz kaybolmayacak. Yine de emin olmak için bu işlemden önce bir yedekleme yapabilirsiniz.