WhatsApp Kişi Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

WhatsApp, arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle iletişim kurmak için kullanılan en yaygın araçlardan birisidir. Fakat bazı durumlardan ötürü bir kişiyi WhatsApp’tan silmek isteyebilirsiniz. Bu makale ile WhatsApp’ta bir kişi nasıl silinir, adım adım anlatacağız.

WhatsApp Kişi Silme Nedir?

WhatsApp kişi silme, bir kişiyi WhatsApp hesabınızdan kaldırmanızı ifade eder. Bir kişiyi WhatsApp’tan sildiğinizde o kişinin telefon numarasını ve ilgili tüm sohbet görüşmelerini kişi listenizden kaldırmış olursunuz. Bu da artık WhatsApp’ta bu kişiden herhangi bir mesaj almayacağınız anlamına gelir.

Bu özellik, belirli bir kişiyle artık iletişim kurmak istemediğiniz veya kişi listenizdeki dağınıklığı azaltmak istediğinizde kullanışlıdır. Bir kişinin WhatsApp’tan silinmesinin herhangi bir sohbet geçmişini veya mesajı silmediğini unutmayın. Çünkü bunlar cihazınızda depolanır ve kişinin kişisi silindikten sonra bile bunlara erişilebilir.

WhatsApp Kişi Silme Yöntemleri

WhatsApp Kişi Silme | Android

Samsung, Xiaomi, General Mobile gibi telefonlarda WhatsApp kişi silme işlemi için şu adımları takip edin:

 • WhatsApp uygulamasını açın ve silmek istediğiniz kişiyle olan sohbetinizi açın.
 • Ekranın en üstünde bulunan kişinin adına dokunun.
 • Kişinin profil ekranını gösteren yeni bir pencere açılmış olmalı. Sağ üst köşede yer alan üç noktaya dokunup menüdeki “Adres Defterinde Görüntüle” seçeneğini seçin.
 • Şimdi kişinin iletişim bilgileri açılacak. Sağ üst köşede yer alan üç noktaya dokunup menüdeki Sil seçeneğini seçin.
 • Ardından sizden kişinin silinmesine dair onayın isteneceği açılır bir pencere görünecek. Kişiyi silme işlemini sonlandırmak için Evet‘in üzerine dokunun.

WhatsApp Kişi Silme | iPhone

 • WhatsApp uygulamasını açıp silmek istediğiniz kişiyle olan sohbetinizi açın.
 • Kişinin ismine dokunun.
 • Ardından sağ üst köşedeki Düzenle yazılı kısma dokunun.
 • Son olarak ekranın en altındaki Kişiyi Sil seçeneğine dokunun.

iPhone’da ve Android telefonlarda, WhatsApp’taki kişileri silme adımları bunlardı. Eğer amacınız bu kişiyle iletişiminizi tamamen sonlandırmaksa, kişi silme işlemi tam anlamıyla bir çözüm sunmaz. Çünkü siz bu kişiyi silseniz dahi engellemediğiniz müddetçe mesaj almaya devam edersiniz. Dolayısıyla WhatsApp’ta bir kişiyi engelleme, en kalıcı ve kesin çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kişi, Kendisini WhatsApp’tan Silmemi Bilebilir mi?

Hayır. Bir kişi, onu WhatsApp kişi listenizden sildiğinize dair herhangi bir bildirim veya uyarı almaz. Ancak sohbet geçmişinizin WhatsApp hesaplarından kaybolduğunu fark edebilirler. Dolayısıyla size mesaj gönderemezler veya profil resminizi ve durum güncellemelerinizi göremezler. Bu onları sildiğinizden emin olmasalar da WhatsApp etkileşimlerinizde bir şeylerin değiştiğini fark edebilmelerine neden olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir kişiyi WhatsApp’tan sildikten sonra tekrar ekleyebilir miyim?

Evet, bir kişiyi sildikten sonra WhatsApp’a geri ekleyebilirsiniz. Ancak onları tekrar kişi olarak eklemek için telefon numaralarına sahip olmanız gerekir.

WhatsApp’tan sildiğim bir kişiden yine de mesaj alabilir miyim?

Hayır. WhatsApp’tan bir kişiyi sildiğinizde, artık o kişiden herhangi bir mesaj almayacaksınız.

Bir kişiyi WhatsApp’tan silmek sohbet geçmişimizi de siler mi?

Hayır, bir kişiyi WhatsApp’tan silmek, onunla olan sohbet geçmişinizi silmez. Siz manuel olarak silmediğiniz sürece sohbet geçmişi cihazınızda kalacaktır.

Silinen kişiler hala WhatsApp’ta duruyorsa ne yapmalıyım?

WhatsApp’ta bir kişiyi silmenize rağmen hala WhatsApp’ta görüyorsanız, aşağıdaki çözüm yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

 • WhatsApp kişi yenileme: WhatsApp’ın kişileri otomatik olarak yenilemesi biraz zaman alır. Bu yöntem iPhone’da bulunmuyor fakat Android’de manuel olarak yapabilirsiniz. Bunun için WhatsApp’ı açıp sağ alttaki Oluştur seçeneğine dokunun. Ardından sağ üst köşede bulunan üç nokta seçeneğine ve oradan da Yenile seçeneğine dokunun. Bundan sonra silinen kişiyi aradığınızda muhtemelen ismini WhatsApp listenizde görmeyeceksiniz.
 • Sohbeti silin: Telefon defterinden bir kişiyi sildiğinizde sohbeti de silmiş olmazsınız. Bu yüzden sohbet dizisini hala görüyorsanız onu manuel olarak silmeniz gerekir. Android için önce sohbet dizisine uzunca dokunun, ardından üstte görünen Sil seçeneğine dokunun. iPhone’da ise Sohbet ekranında, kişinin bulunduğu sohbet kısmını sola doğru kaydırın. Diğer ve ardından Sil seçeneğine dokunun.
 • Telefonu yeniden başlatın: Yukarıdaki öneriler muhtemelen işinizi görecektir. Yine de aynı sorunu yaşamaya devam ediyorsanız, telefonu yeniden başlattığınızda sorununuz çözülmüş olmalıdır.

WhatsApp’ta engellediğim kişiyi kalıcı olarak nasıl silerim?

WhatsApp engellediğiniz kişiyi kalıcı olarak silmek için telefonunuzdaki kişi defterini açıp kişinin adını arayın. Ardından Düzenle > Kişiyi sil sıralamasını takip edip edin.