WhatsApp Son Görülme Sabitleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamaları için gizlilik ayarları oldukça önemlidir. Uçtan uca şifreleme, saklanan mesajlar gibi pek çok gizlilik özellik, WhatsApp’ın kullanıcılarına sunduğu özelliklerden bazılarıdır. Bununla birlikte uygulama, Ayarlar aracılığıyla gizliliğinizi kontrol etme olanağı da sunuyor. Bunlardan birisi, WhatsApp’ta en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzu başkalarının bilmesini istemediğiniz zaman son görülme sabitleme özelliğini kullanmaktır.

WhatsApp kişi listenizdeki bir kişi, en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzu bildiği zamanlarda işler biraz garipleşebiliyor. Çünkü siz WhatsApp’ta çevrimiçi olduğunuz sırada birisi size mesaj gönderdiğinde doğal olarak hemen yanıt beklerler. Fakat siz hemen bir cevap vermek istemeyebilirsiniz. Bu da o kişinin kendisini kasten görmezden geldiğinizi düşünmesine sebep olabilir.

Bu gibi gerilimli anlardan kurtulmak için WhatsApp’ta son görülme sabitleme işlemini nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

WhatsApp Son Görülme Sabitleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp’ta son görülmeyi sabitlemek için öncelikle uygulamanızdan Gizlilik ayarlarınıza gitmeniz gerekiyor. Buradaki ayarlar içerisinde Hiç Kimse‘yi seçtiğinizde, başkalarının sizi WhatsApp’ta en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzu bilmesini engellemiş olacaksınız. Fakat siz de bu kişilerin en son ne zaman çevrimiçi olduklarını göremeyeceksiniz. Dolayısıyla son görülmeyi sabitlemeden önce başkalarının en son ne zaman çevrimiçi olduğunu göremeyeceğinizi unutmamalısınız.

WhatsApp Son Görülme Sabitleme | iPhone | Android

Aşağıdaki adımları takip ederek iPhone ve Android telefonlarda WhatsApp son görülmenizi sabitleyebilirsiniz:

 • Öncelikle WhatsApp uygulamasını açın ve sağ alt köşedeki Ayarlar simgesine (çark şeklinde görünüyor) dokunun.
 • Şimdi Gizlilik yazılı seçeneğe dokunun.
 • En üstte Son Görülme ve Çevrimiçi yazılı kısım göreceksiniz. Bu seçeneğe dokunun.
 • En üstte Son Görülme Bilgimi Kimler Görebilir başlığının altında Herkes, Kişilerim, Şunlar Hariç Kişilerim ve Hiç Kimse şeklinde seçenekler göreceksiniz. İçlerinden Hiç Kimse‘yi seçin.
 • Ayrıca hemen altındaki Çevrimiçi Olduğumu Kimler Görebilir? başlığı altındaki Son Görülme bilgisiyle aynı seçeneğini seçmeyi de unutmayın.

Bu adımlar sonrası WhatsApp’ta son görülmeniz sabitlenmiş olacak. Özelliği tekrar aktif etmek istediğinizde yukarıdaki adımları tekrar takip edin ve Herkes, Kişilerim veya Şunlar Hariç Kişilerim seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

WhatsApp Son Görülme Sabitleme | WhatsApp Web

Eğer bilgisayar başındaysanız, WhatsApp son görülme sabitleme işlemini WhatsApp Web üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • WhatsApp Web uygulamasını açın.
 • Ekranın sol üst köşesinde, Yeni Sohbet simgesinin sağındaki aşağı yönlü ok simgesine tıklayın.
 • Şimdi çıkan seçeneklerden Ayarlar‘ı seçin.
 • Şimdi Gizlilik sekmesini seçin.
 • Şimdi en üstte bulunan Son görülme ve çevrimiçi seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak buradan en üstteki Son görülme bilgimi kimler görebilir başlığı altından Hiç kimse‘yi, Çevrimiçi olduğumu kimler görebilir başlığı altından da Son görülme bilgisiyle aynı seçeneğini seçin.

Son adımla birlikte WhatsApp Web’de de son görülme sabitleme işlemini gerçekleştirmiş oldunuz. Son görülmenizi sabitlemenizin yanında hiçkimsenin son görülme tarihini göremeyeceğinizi unutmayın. Aynı adımları tekrar izleyerek Hiç kimse‘yi Herkes, Kişilerim veya Şunlar hariç kişilerim… seçeneklerinden birini tercih ederek son görülmeyi tekrar etkin hale getirebilirsiniz.