WhatsApp Çıkartma Nasıl Yapılır?

WhatsAppta-Sticker-Çikartma-Nasil-Yapilir

WhatsApp sohbetlerinde uzun süredir çıkartmalar gönderilebiliyor. Bu özellikle birlikte herhangi bir görüntüden özel çıkartmalar oluşturabiliyorsunuz. Bu özellik, yalnızca WhatsApp’ın web ve masaüstü sürümlerinde kullanılabiliyor. Şimdi WhatsApp’ta bir sticker (çıkartma) nasıl yapılır, bu sorunuza cevap verelim.

WhatsApp Çıkartma Nedir?

WhatsApp çıkartma, kullanıcıların kendilerini ifade etmeleri ve duygu, düşünce veya fikirlerini daha kişiselleştirilmiş bir şekilde iletmeleri için mesajlarda resim, grafik ve animasyon gönderip almalarına olanak tanıyan bir özelliktir. Bunlar, WhatsApp’ın çıkartma mağazasından indirilebilen veya kullanıcıların kendileri tarafından yaratılabilen dijital görüntülerdir.

WhatsApp çıkartmaları emojilere ve GIF’lere benzese de daha fazla özelleştirme seçeneği sunar. Üstelik çok daha büyük boyutlarda mevcuttur. Bu da WhatsApp çıkartmalarını, duygularınızı daha ilgi çekici bir şekilde ifade edebilmenize olanak tanıyan bir seçenek haline getiriyor.

WhatsApp Çıkartma Nasıl Kullanılır?

Bir WhatsApp çıkartması kullanmak için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • WhatsApp uygulamasını açın ve çıkartma göndermek istediğiniz sohbete gidin.
 • Sohbet çubuğunda bulunan “Gülen Yüz” simgesine dokunun.
 • Ekranın altında bulunan “Etiket” simgesine dokunun.
 • Mevcut çıkartma paketlerine göz atın veya WhatsApp çıkartma mağazasından yeni çıkartma paketleri indirmek için “+” simgesine dokunun.
 • Sohbette göndermek için bir çıkartmaya dokunun.
 • Alternatif olarak, aradığınız çıkartmayla ilgili anahtar kelimeleri yazarak belirli çıkartmaları bulmak için arama çubuğunu da kullanabilirsiniz.

WhatsApp hesabınıza yeni çıkartma paketleri eklemek için şu adımları da takip edebilirsiniz:

 • Sohbet çubuğundaki “Etiket” simgesinin yanındaki “+” simgesine dokunun.
 • Mevcut çıkartma paketlerine göz atın veya belirli paketleri bulmak için arama çubuğunu kullanın.
 • İçeriğini görüntülemek için çıkartma paketine dokunun.
 • Çıkartma paketini WhatsApp hesabınıza eklemek için “İndir” seçeneğine dokunun.

Bir çıkartma paketi indirdikten sonra, sohbetlerde kullanmanız için “Çıkartma” bölümünde mevcut olacaktır.

WhatsApp Çıkartma Yapma Adımları

Öncelikle bilgisayarınızda çıkartma için kullanmak istediğiniz bir resim/fotoğraf/görsel bulun. Sonra WhatsApp’ın web sürümüne gidin. Eğer hala masaüstü uygulamasını indirmediyseniz, şuradan bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Şimdi telefonunuzda WhatsApp’ı açıp menüye dokunun. Bu Android’de üç nokta, iPhone’da ise Ayarlar çarkı olarak görünecektir. Ardından Bağlı Cihazlar’a dokunun.

Ardından bir sohbete (çıkartmayı göndermek istediğiniz kişi veya grup) ve sonrasında ataş simgesine tıklayın. Menüde tıpkı aşağıdaki gibi yeni bir çıkartma seçeneği görmelisiniz.

WhatsAppta-Çikartma-Nasil-Yapilirwebp

Üzerine bir kez tıklayıp ardından açılan pencerede kullanmak istediğiniz resme gidin.

WhatsAppta-Çikartma-Nasil-Yapilir

Çıkartmayı oluşturacak nesnenin çevresini çizmek için makas aracını kullanın. Bunu yapmak zorunda değilsiniz fakat yaparsanız daha çok bir çıkartma gibi görünür. Araç ayrıca bunu yaptığınızda çıkartmaya küçük bir beyaz kenarlık da ekler.

WhatsAppta-Çikartma-Nasil-Yapilir

Bu işlemi ne kadar hassas olursanız, sonuç da bir o kadar iyi olur. Kesme işlemini uygulamak için Bitti‘ye tıklayın. Sonrasında eğer isterseniz metin veya başka çıkartmalar eklemek için araçlar kullanabilirsiniz.

WhatsAppta-Çikartma-Nasil-Yapilir-1

Nesneleri üzerlerine tıklayıp sürükleyerek taşıyabilir, sağ alt köşedeki beyaz noktaya tıklayıp sürükleyerek yeniden boyutlandırabilirsiniz. Bir nesneyi döndürmek için üzerindeki beyaz noktayı kullanmalısınız.

WhatsAppta-Çikartma-Nasil-Yapilir-1

Kırpma aracı, fazla boş alandan kaçınmanız için çıkartmanızı kırpmanıza veya parçalarını kaldırmanıza olanak tanır. Çıkartmanızı hazırladıktan sonra ‘gönder‘ deyin. Bu arada çıkartmayı göndermeden kaydetmenin bir yolu bulunmuyor. Gönderdiğiniz çıkartma, ana Çıkartmalar bölümünün son sekmesinde görünecek. Çıkartmaya ulaşmak için herhangi bir sohbette mesaj kutusunun solundaki gülen yüze tıklayın, ardından çıkartma simgesine tıklayın.

WhatsAppta-Çikartma-Nasil-Yapilir-2

WhatsApp’ta çıkartma oluşturmak için tüm yapmanız gerekenler bunlardı. Bundan sonrası sizin hayal gücünüze kalmış durumda. Fakat hazırda çıkartmaların bulunduğu bazı uygulamalar da yok değil. Aşağıda WhatsApp’ta kullanabileceğiniz onlarca hazır çıkartmanın yer aldığı uygulamaların bir listesini göreceksiniz.

WhatsApp Çıkartma Uygulamaları

WhatsApp için çıkartma paketi almanın aslında birkaç yolu vardır. Bunlardan ilki WhatsApp’ın içindeki çıkartma paketlerini indirmektir. Bunu yapmak için bir WhatsApp mesajı açın, sol alt köşedeki emoji simgesine ve ardından gri açılır kutunun sağ üst köşesindeki “+” simgesine dokunun.

 • WAStickerapps – Android
 • Sticker.ly – AndroidiOS
 • Sticker Maker – Android
 • Top Çıkartmalar Sticker Maker – iOS
 • WhatSticker – Sticker Maker – iOS
 • Wemoji – WhatsApp Sticker Maker – Android
 • WhatsApp için çıkartmalar – WAStickerApp Android
 • Türkçe Sticker (Çıkartma) – Android

Diğeri ise Google Play Store’dan üçüncü taraf çıkartma paketi uygulaması indirmektir. Yukarıda bununla ilgili geliştirilmiş birçok uygulama bulunmaktadır. Listede bulunan her bir sticker uygulaması, tüm dünyada en çok kullanılan uygulamalar arasındadır. Bu sebeple dilediğinizi indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp çıkartmalarını arkadaşlarımla paylaşabilir miyim?

Evet. WhatsApp çıkartmalarını mesaj ​​göndererek arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Ayrıca çıkartmaları cihazınıza kaydedebilir, diğer mesajlaşma uygulamalarında veya sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz.

Kendi WhatsApp çıkartmamı oluşturabilir miyim?

Evet. Üçüncü taraf uygulamaları veya araçları kullanarak kendi WhatsApp çıkartmalarınızı oluşturabilirsiniz. Bazı popüler çıkartma yapma uygulaması olarak yukarıda açıkladığımız örneklere göz atabilirsiniz.

Yeni WhatsApp çıkartmalarını nasıl indirebilirim?

WhatsApp, kullanıcıların doğrudan uygulamadan indirilebilecekleri çeşitli çıkartma paketleri sunmaktadır. Yeni çıkartma paketlerini indirmek için bir mesaj açın ve çıkartma simgesine dokunun. Ardından çıkartma mağazasına erişmek için artı simgesine dokunun. Oradan yeni çıkartma paketlerine göz atabilir ve indirebilirsiniz.