Yapay Zeka ile Fotoğraf Düzenleme | En İyi 5 Araç

Yapay görüntü üreticileri gün geçtikçe tüm dikkatleri üzerine çekerken, yapay zeka fotoğraf düzenleyicileri, görünmez bir şekilde gelişmeye devam etti. Bununla birlikte yapay zeka fotoğraf düzenleyicilerinin daha kullanışlı bir araç olduğunu söyleyebiliriz.

Yapay Zeka Fotoğraf Düzenleyici Ne İşe Yarar?

Yapay zeka fotoğraf düzenleme uzun bir süredir var. Öncelike Photoshop’u ele alalım: Bilinçli İçerik Doldurma özelliği 2010 yılında eklendi. İlk yapay zeka destekli “Sinirsel Filtreler” 2020 yılında piyasaya sürüldü. Bu en güçlü özelliklerin birçoğu bir tür makine öğrenimine dayanıyor. Yapay zeka sanat üreteçlerinin aksine yapay zeka görüntü düzenleme özellikleri, daha eski teknolojilere yönelik yinelemeli güncellemelere dayanmaktadır.

Peki bir yapay zeka fotoğraf düzenleme aracı, tam olarak neler yapabilir? Aşağıda başlıca yapay zeka fotoğraf düzenleme özelliklerinden bazılarını göreceksiniz:

 • Düşük çözünürlüklü veya bulanık görüntüleri büyütme ve keskinleştirme.
 • Bir portre, manzara veya başka türde bir fotoğraf çekip çekmediğinizi algılayarak uygun düzenlemeleri veya araçları önerme.
 • Bir tıklama ile fotoğraftaki ana ögeyi arka plandan kesme.
 • Gökyüzünü farklı bir gökyüzüyle değiştirme ve geri kalan görüntüdeki aydınlatmayı eşleştirme.
 • Işık seviyeleri, renkler ve kontrast gibi basit ayarları otomatik olarak yapma.
 • Yüzleri pürüzsüzleştirme, gözleri aydınlatma ve diğer düzenlemeleri yapma.
 • Eski siyah-beyaz fotoğrafları onarma veya renklendirme.

Bunlar, göze çarpan özelliklerden yalnızca bazılarıdır.

Bunlardan bazı özellikler yoğun bir şekilde yapay zekaya dayanır. Örneğin, Photoshop’un yeni Generative Doldurması, DALL·E 2 veya Stable Diffusion ile tam olarak aynı şekilde çalışır. Diğerleri, Lensa’nın bir portre mi yoksa bir manzara mı çektiğinizi algılamasını sağlayan çok daha basit görüntü tanıma algoritmalarına dayanır.

Nasıl bakarsanız bakın, bu fotoğraf düzenleyicileri, zeki ve otomatik bir görüntü düzenleme deneyimi oluşturmak için makine öğrenimi gibi yapay tekniklerine dayanıyor.

Yapay Zeka ile Fotoğraf Düzenleme Araçları | Uygulama | Online

Adobe Photoshop (Windows, macOS, iPad)

Adobe Photoshop, şu anda 30 yılın üzerindeki endüstri standardı görüntü düzenleme uygulaması olsa da diğer 30’lu yaşlarında olan birçok yazılım gibi yaşını göstermek yerine hala taze ve son teknoloji gibi hissettiriyor.

Photoshop, en iyi özelliklere sahip görüntü düzenleyici uygulamadır. Ve bu yapay zeka özelliklerine kadar uzanmaktadır. Son zamanlarda tanıtılan Kaldır aracına bakalım mesela. Photoshop, istenmeyen nesneleri, insanları ve sanat eserlerini her zaman resimlerinizden kaldırmanıza olanak tanımıştır. Yama Aracı ve Leke Kaldırma Aracı gibi özellikler resminizle uyum sağlamak içinse ellerinden geleni yapmıştır. Ancak Kaldır Aracı, bunu başka bir seviyeye taşımaktadır. Test ettiğimiz tüm uygulamalar arasında, bir resimden bir şeyi kaldırıp yerine içine karışan üretilmiş içerik yerleştirmekte en iyisidir. Ayrıca beta sürümünde olan Generative Fill adlı yazıyla görüntü üretebilen bir araç bulunuyor.

Bu iki şeyi yukarıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz. Orjinal resim ortada bulunuyor. Köpeği sadece bir kez üzerine boyayarak resmin geri kalanıyla eşleşen otla değiştirebildim, derinlik alanı bulanıklığı da dahil. Arka planı da sadece seçerek ve “ortaçağ şatosu” yazarak, yine derinlik alanını eşleştirerek değiştirebildim. Hatta seçmek için üç farklı seçeneğim dahi vardı.

Photoshop’un başka yapay destekli araçları da var. Konunuzun yüz ifadesini zekice ayarlayabilen, bir resimden diğerine renk paletini aktarabilen ve sıkıştırma artefaktlarını kaldırabilen Neural filtreler bulunuyor. Otomatik konu ve arka plan seçimi mükemmel ve otomatik ton, renk ve kontrast ayarı beklediğiniz gibi çalışıyor.

Dahası, Photoshop hala her zaman olduğu gibi tam özellikli bir uygulamadır. Çoğu yapay zeka özelliği için yeterince kontrole sahip olursunuz ve onları manuel olarak düzenleyebilir, resminize entegre edebilirsiniz. Eğer yapay zeka hata yaparsa düzeltmek için ihtiyacınız olan tüm araçlara sahipsiniz.

Luminar Neo (Windows, macOS)

Luminar Neo, tamamen yapay zeka odaklı olan ilk fotoğraf düzenleme uygulamalarından birisidir. Ve bu listedeki tüm uygulamalar arasında, tüm uygulama genelinde en derin yapay zeka entegrasyonuna sahiptir. Yapay zeka destekli geliştirmeyi otomatik olarak ayarlayan (ton, kontrast ve renkleri otomatik olarak ayarlayan) ve gerçekten çalışan yapay zeka gökyüzü değiştirme gibi başlıca özellikler bulunuyor.

Ancak daha küçük dokunuşlar da bulunuyor. Luminar Neo, resminizin konusunu otomatik olarak algılar ve uygun ön ayarları başlangıç noktası olarak önerir. Yapay zeka kırpma genellikle konunuzun çok yakınına gitmeden gereksiz unsurları kesme konusunda iyi bir iş çıkarır. Yapay zeka yüz ve cilt ayarları gibi özellikler, görüntünün ilgili alanlarına odaklanarak hızlı bir şekilde şeyler yapmanıza olanak tanır, örneğin konunuzun gözlerini aydınlatarak daha fazla dikkat çekmelerini sağlamak veya parlak cildi azaltmak gibi.

Luminar Neo, sadece fotoğrafçılar veya yüksek kaliteli özçekimler çekmeye gerçekten önem veren kişiler için bir uygulamadır. Sonuç olarak, çeşitli efektlerin nasıl uygulandığı konusunda büyük bir kontrol elde edersiniz. Burada tek tıklamalık sihir yok: Her araç için bir kaydırıcı alırsınız, böylece düzenlemelerin ne kadar güçlü bir şekilde yapılacağını kontrol edebilirsiniz ve fotoğraflarınızın istediğiniz gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Canva (Online, iOS, Android)

Canva, zaten mükemmel olan şablona dayalı tasarım uygulamasını daha da iyi hale getiren bir dizi yeni yapay zeka destekli özelliklere sahip oldu.

Aşağıda Canva’nın başlıca yapay zeka özelliklerini göreceksiniz:

 • Metinden Resim, tasarımlarınıza (yukarıdaki parti panda gibi) istediğiniz her şeyi eklemek için kullanabileceğiniz bir yapay zeka aracıdır.
 • Sihirli Silgi, resimlerinizden istenmeyen nesneleri anında kaldırır. Photoshop’unki kadar kullanışlı olmasa da basit temizlik işleri için yeterlidir.
 • Sihirli Düzenleme, Metinden Resim gibi bir yapay zeka üretici kullanır ve herhangi bir resmin ögelerini değiştirmenize olanak tanır. Sıradan bir pastayı çok daha iyi bir çikolata pastaya dönüştürmek mi istiyorsunuz? O halde buyurun.
 • Sihirli Tasarım, yaratma sürecini tersine çevirir. Tasarım unsurunuzla başladığınızda, renk profilini, ruh halini ve diğer birkaç seçeneği seçersiniz ve Canva otomatik olarak birkaç şablon seçeneği oluşturur.

Canva’nın yapay zeka, bu özellikleri kullanıcılara hiçbir zaman zorla eklenmiş gibi hissettirmiyor. Ancak yapay zeka destekli düzenleme seçenekleriyle deneme yapmak ve yazılı ipuçlarıyla parti pandaları oluşturmak isterseniz, bunu da yapabilirsiniz.

Pixlr (Web, iOS, Android)

Ücretsiz deneme sürümü sunan birkaç fotoğraf düzenleme ve tasarım web uygulaması bulunuyor ve hepsi genel olarak benzer özelliklere sahip. Testlerime göre, Pixlr en iyi AI özelliklerine sahip. Ve bunlar olmasa bile, kullanışlı, kolay kullanılır ve güvenilir bir görüntü düzenleyici olan Pixlr’ı mutlaka denemeye değer.

Pixlr hakkında kullanıcıların en sevdiği şeylerden biri, her özelliği tek bir uygulamada sıkıştırmak yerine bunları Pixlr E, Pixlr X, Photomash, Remove Bg ve Batch Editor gibi ayrı uygulamalara bölmüş olmasıdır.

 • Pixlr X, kullanılabilir bir yapay zeka görüntü üreteciye sahip olan Canva benzeri bir şablona dayalı tasarım aracıdır.
 • Pixlr E, Photoshop tarzı bir görüntü düzenleyicisidir. İyi bir düzenleyici ve yapay zeka özellikleri (otomatik konu seçimi ve nesne kaldırma gibi) oldukça iyi çalışır.
 • Photomash da aynı yapay zeka konu seçimini kullanarak “tek tıklamalık sihir” oluşturur.
 • Remove Bg, konuları kesmek için aynı teknolojiyi kullanır ve ayarları değiştirmenize olanak tanır, bu oldukça kullanışlıdır.
 • Batch Editor, bir dizi görüntüye aynı düzenlemeleri yapmanıza olanak tanır. Başka bir kullanışlı bir araç olsa da yapay zeka açısından pek bir şey sunmaz.

Pixlr’ın yapay zeka fotoğraf düzenleme alanında öne çıkan kısımları, her ikisinin de kullanımı oldukça kolay olan Photomash ve Remove Bg’dir. Pixlr’ın diğer avantajlarından biri ise fiyatıdır. En ucuz yapay zeka fotoğraf düzenleme uygulamalarından biridir. Uygulamanın ücretsiz planında çoğu yapay zeka özelliğinin sınırlı bir sürümünü kullanabilirsiniz.

Lensa (iOS, Android)

Lensa’nın muhtemelen en çok bilinen özelliği, bir dizi özçekim kullanarak Stabil Diffüzyon modelini eğiten ve çılgın yapay portreleri üretmek için kullanılan Magic Avatar özelliğidir. Bu kısmı tam olarak tanımlandığı gibi çalışıyor, ancak kesin olarak fotoğraf düzenleme olarak sayılıp sayılmayacağından emin değiliz. Yine de Lensa’nın diğer yapay zeka özellikleri, en iyi mobil seçenek olarak bu listede yer almasını sağlamak için fazlasıyla yeterli.

Lensa, portreleri otomatik olarak tanımlayabilen ve Sabit Diffüzyon modeli kullanarak Sabah, Gündüz, Dışarı Çıkma veya tam anlamıyla Glam görünümüyle ayarlayabilen Magic Retouch adlı bir araca sahiptir. Ayrıca cilt, yüz ve makyaj düzenlemelerini daha ince ayarlamanıza yardımcı olabilen biraz daha az yapay zeka destekli cilt, yüz ve makyaj düzenleme araçlarına sahiptir.

Diğer özellikler için yapay zeka destekli Filtre Önerme, düzinelerce seçenek arasında gezinmek için güzel bir yol oldu. Yapay zeka Silgi, test ettiğim diğer uygulamalardan daha iyi çalıştı, ancak hala Photoshop’un çok gerisinde. Arka Plan Kesme ve Gökyüzü Değiştirme araçları, zorlu görüntülerle bile çok iyi iş çıkarmış durumda.